خاطره‌بازی یک هنرمند در سالروز آزاد سازی خرمشهر

01:03 ۱۵ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 244 0
خاطره‌بازی یک هنرمند در سالروز آزاد سازی خرمشهر

شهر زیبای من زیر چکمه بعثی‌ها بود ولی غریو شادی مردم را برای آزاد سازی خرمشهر خوب به یاد دارم.اینها بخشی از جمله‌های حمیدرضا نعیمی، هنرمند تئاتر، است که سوم خرداد ماه و همزمان با سالروز آزادی خرمشهر در گفت‌وگویی با ایسنا خاطره‌های خود را از این جشن ملی بیان و در عین حال ابراز تاسف کرد که در ادبیات، سینما، تئاتر و تلویزیون، کمتر شاهد خلق آثار درخشانی درباره آزاد سازی خرمشهر بوده‌ایم.

ایسنا

این هنرمند کرد که همزمان با فتح خرمشهر در شهر اسلام‌آباد غرب می‌زیسته است، با به یاد آوردن خاطره آن روزها گفت: سوم خرداد را خوب به یاد دارم، روزی که برایم طعم شیرینی دارد. زمانی که شهر زیبای من، سرپل ذهاب، زیر یوغ ارتش متجاوز بعثی بود و در شهر اسلام‌آباد غرب زندگی می‌کردم. خوب به یاد دارم روزی را که در یک لحظه در تمام شهر خبر آزادسازی خرمشهر پیچید، هرگز آن شور و رقص و هلهله مردم را فراموش نخواهم کرد. در منطقه کردنشین ما هرگز کسی فکر نمی‌کرد خرمشهر، متعلق به قومیت دیگری است، بلکه همه در کنار جنوبیانی که به منطقه‌مان آمده‌ بودند، فریاد شادی می‌زدیم و شیرینی پخش می‌کردیم و برای اولین بار احساس کردم با جشنی کاملا ملی روبه‌رو شده‌ام.
نعیمی ادامه داد: این روز برایم بسیار محترم است و متاسفم که کمتر آثار هنری درخشانی درباره این حماسه ساخته شده است. ای کاش این روز انحصاری نمی‌شد و همه اجازه داشتند درباره این حماسه با تمام شیرینی‌ها، تلخی‌ها و زخم‌هایش، اثر هنری بسازند.
این نمایشنامه‌نویس، «جنگ» را اتفاقی بسیار منحوس دانست و اضافه کرد: جنگ اتفاقی است دهشتناک اما زمانی که مورد تاخت و تاز قرار می‌گیریم، دفاع کردن و تار و مار کردن دشمن، بزرگترین افتخار یک ملت است. در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی، شکست‌ها و پیروزی‌های بزرگی داشتیم اما آزادسازی خرمشهر بود که غرور ملی‌مان را به ما بازگرداند. گرچه همزمان با آن در نواحی غرب کشور، شهرهای زیادی همچون قصر شیرین، سرپل ذهاب، خسروی و ... را زیر چکمه بعثی‌ها داشتیم ولی فتح خرمشهر سبب شد غرور ملی و میهنی ما با تمام نداشته‌های‌مان در زمینه تسلیحات، آنچنان برانگیخته شود و اعتماد به نفس‌مان آنچنان باز گردانده شد که بسرعت توانستیم همه جای ایران را از دست بعثی‌های متجاوز نجات دهیم.  
این کارگردان تئاتر، فتح خرمشهر را اتفاقی ویژه و منحصر به فرد در تاریخ کشور برشمرد و افزود: قطعا از این موضوع بهره‌برداری‌های سیاسی شده ولی خرمشهر گویی یک زخم بسته ناشده است. وقتی از نزدیک این شهر را با همه نارسایی‌ها و کمبود امکاناتش دیدم، از این همه بی‌توجهی بشدت گریستم. مگر ممکن است نقطه‌ای تا این اندازه غرورآمیز و حماسه‌آفرین در کشوری وجود داشته باشد و این گونه مورد کم‌توجهی قرار بگیرد.  
نعیمی با اشاره به دفاع جانانه مردم تبریز در مقابل عثمانی‌ها در دوره صفویه یادآوری کرد: مردم تبریز با ساده‌ترین سلاح‌ها چنان از شهرشان دفاع کرده‌اند که گفته می‌شود جهان، چنین دفاع بزرگی را سراغ ندارد. بنابراین ملت ما هرگز چشم به راه حاکمان نمانده‌اند و هر زمان احساس کرده‌اند مملکت‌شان مورد تهدید واقع شده، به هر شکلی از خاک و ناموس خود دفاع کرده‌اند.      
نویسنده و کارگردان نمایش‌های «ترور» و «شوایک» خاطرنشان کرد: به عنوان یک فارسی زبان که به تاریخش آگاه است و به مردمی که به عنوان ملت ایران شناخته می‌شوند، احترام می‌گذارد، وجب به وجب این خاک برایم مهم و حیاتی است.
نعیمی، عشق به میهن را در تمام دنیا عشقی پذیرفته شده دانست و با تشریح نمونه‌هایی از میهن پرستی مردم ژاپن و ویتنام افزود: ما نیز همچون این کشورها در برهه‌ای از تاریخ که نیروهای نظامی‌مان تغییراتی بزرگ و اساسی را در خود می‌دید، با هجوم کشور عراق روبه‌رو شدیم که تحت رهبری حاکمی مستبد و دیوانه به نام صدام حسین، به ایران ما حمله کرد. اما چه باعث شد که مردم ما در کوتاه‌ترین زمان، در برابر نیروهای بعثی تجهیز شوند و به مقاومت بپردازند، مگر حس میهن دوستی؛ چراکه عراقی‌ها هم مسلمان بودند اما در کشتن رزمندگان ما و در آزار اسیران‌مان، از هیچ کوششی فروگذار نکردند ولی حس ملی‌گرایی ما بود که توانستیم به بهترین شکل ممکن، در برابر آنان ایستادگی کنیم.
این مدرس تئاتر با اشاره به در هم‌آمیختن اتفاق‌های سیاسی و اجتماعی در جهان حاضر خاطرنشان کرد: دروغ بزرگی است اگر بگویم به عنوان یک ایرانی که در ایران زندگی می‌کنم، سیاسی نیستم و دیدگاه‌های سیاسی هم ندارم، چراکه انسان قرن بیست و یک در تمام دنیا، انسانی سیاسی است؛ زیرا تمام وجوه زندگی فردی و اجتماعی ما را دولت‌ها و سیاست‌های جهانی، تعیین می‌کنند.
نویسنده و کارگردان نمایش «سقراط» اضافه کرد: راه‌اندازی جنگ‌ها، افزایش و کاهش قیمت کالاهای سیاسی مانند نفت و طلا و ... تمام صادارت و وارداتی که در همه کشورها رخ می‌دهد، بیش از آنکه شکل آزاد داشته باشد، به صورت سیاسی سازماندهی می‌شود. پس ما اساسا برای یک زندگی آزاد به مفهومی که هیچ کاری با سیاست نداشته باشیم، ساخته نشده‌ایم.
او با ابراز تاسف از اینکه همواره دست‌های پیدا و پنهانی تلاتش دارند منطقه خاورمیانه پر آشوب بماند، اضافه کرد: چرا داعش باید در این منطقه شکل بگیرد. چگونه ممکن است یک گروه تروریستی درآمد خود را از طریق فروش نفت کرکوک و دیگر پالایشگاه‌های نفت عراق به دست آورد. آیا نفت یک کالای صرفا تجاری است یا تحت مدیریت اوپک، سازماندهی می‌شود. بنابراین به عنوان یک انسان، اگر کاری با سیاست نداشته باشم، سیاست حتما با من کار دارد.
نعیمی در پایان با انتقاد از برخی برخوردهای نادرست درباره احساسات ملی‌گرایانه گفت: ممکن است برخی اشخاص خشک‌اندیش، با تفاسیر نادرست، ملی‌گرایی را باور نداشته باشند و بکوشند احساسات میهن‌پرستانه را در میان مردم کمرنگ کنند. اینها آسیب‌هایی است که در پی نادانی و خرافه، ما را تهدید می‌کند و باید راه حلی برایشان داشته باشیم.
      


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

موسیقی و هنرهای تجسمی
موسیقی و هنرهای تجسمی

آخرین اخبار

فرزامی: سعادتمند دست از پا خطا کند، حذف‌ می‌شود
یک پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید اگر احمد سعادتمند طبق شرایط تعیین شده پیش نرود، قادر به پیشبرد کارهای خود در استقلال نخواهد بود.
مربیان دردسرساز یک دهه اخیر فوتبال ایران
فوتبال ایران همیشه پر بوده از مربیانی که برای تیم‌هایشان دردسر آفریده‌اند و با قراردادهای کلان و نتایج ناامیدکننده دست آن‌ها را در پوست گردو گذاشته‌اند.
علائم نشان‌دهنده راه فرار؛ قربانی زیبایی مراکز جمعیتی
معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه علائم نشان دهنده راه‌های خروج و فرار باید به گونه‌ای باشد که افراد کم‌بینا، ناشنوا و... نیز آن‌ها را تشخیص دهند، گفت: در برخی از مراکز جمعیتی این علائم برای اینکه در محیط جلب توجه نکنند از دید خارج بوده یا بسیار کوچک در گوشه‌ای از دیوار قرار دارد.
خطر اوج مجدد کرونا در کشور- افراد بی‌علامت هم ماسک بزنند
یک متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه زمان بروز موج دوم و سوم کرونا به رفتار مردم وابسته خواهد بود، گفت: اگر مردم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، ماسک استفاده نکنند، اعتقادی به رعایت مسائل بهداشتی نداشته باشند و...، مطمئنا با اوج مجدد بیماری در کشور رو برو می‌شویم.
آغاز فازم سوم کنترل کرونا- «سالمندان» و «بیماران خاص» غربالگری می شوند
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در فاز سوم کنترل و مدیریت کرونا برای ما مهم است افرادی را که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، زودتر شناسایی کرده و مورد مراقبت قرار دهیم و اجازه ندهیم که این افراد به فرم‌های شدید بیماری کووید-۱۹مبتلا شوند.
پیش‌فروش سه محصول جدید سایپا برای نخستین‌بار- ۱۲ مدل محصول ایران خودرو پیش فروش می شود
پیش‌فروش یکساله محصولات جدید گروه خودروسازی سایپا و ایران خودرو از فردا آغاز می‌شود. در این طرح گروه خودروسازی سایپا ۹ محصول که سه محصول جدید هم در آن‌ها دیده می شود و گروه صنعتی ایران خودرو نیز ۱۲ محصول عرضه خواهند کرد.
مرغ آب پز، کبابی یا بریان؛ کدام یک سالم تر است؟
مرغ سوخاری یکی از اشتهابرانگیزترین غذاهایی است که شکل و بوی آن هر فرد سیری را گرسنه می کند. تصور به دندان کشیدن یک تکه مرغ سوخاری به همراه سیب زمینی برشته سس دار چیزی نیست که بشود براحتی از کنار آن گذشت.
مهلت انتخاب روش مستقیم سهام عدالت تا ۲۹خرداد تمدید شد
ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت اعلام کرد: بر اساس تصمیم ستاد، امکان انتخاب روش مستقیم سهامداری از سوی مشمولان سهام عدالت تا ساعت ۲۴ روز ۲۹ خرداد تمدید شد.
بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی هفت درصد آب خواهد رفت!
بانک مرکزی آلمان در گزارشی نوشت روند احیای بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا دست کم دو سال به طول خواهد انجامید.
رشد بالای سبد سهام عدالت در ۳ ماه اخیر
یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه در ۳ ماهه اخیر سبد سهام عدالت رشد خوبی داشته است، گفت: در طی یک ماه اخیر تصمیمات زیادی در خصوص سهام عدالت گرفته شده که بعضا عجیب است و همین تصمیمات باعث سردرگمی مردم شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

AFC معطل ترکمنستان برای فوتسال قهرمانی آسیا
کنفدراسیون فوتبال آسیا منتظر نظر ترکمنستان برای تعویق دوباره مسابقات فوتسال قهرمانی آسیاست.
روایت جالب مدیری از سانسورهای دورهمی- فیلم
روایت جالب مهران مدیری از سانسورهای دورهمی را در این ویدئو مشاهده می نمایید.
داروهای موثر برای درمان ویروس کرونا
تلاش برای ساخت داروهای موثر در درمان ویروس کرونا از زمان آغاز همه گیر شدن ویروس کرونا ادامه دارد. از ژانویه 2020 تلاش ها برای طراحی و ساخت داروی موثر و همچنین واکسن پیشگیری کننده به طور جدی ادامه داشته است.
طرح ترافیک از چه ساعتی اجرا می شود؟
با شیوع ویروس کرونا طرح ترافیک از روزهای پایانی اسفند لغو شد اما مدیران شهری معتقد بودند که با لغو طرح ترافیک در محدوده مرکزی افزایش یافته و حتی باعث شیوع بیشتر کرونا شده است.
۲۰ نکته تغذیه‌ای برای دانش‌آموزان در ایام امتحانات
امتحانات نهایی دانش آموزان کلاس دوازدهم از دیروز شنبه شروع شده است؛ بسیاری از دانش ‌آموزان روزهای پیش از امتحان را تا حد امکان به مطالعه می‌پردازند و تصور می‌کنند که غذا و استراحت مانع مطالعه می‌شود، در صورتی که با تغذیه صحیح می‌توان بازده فکری را افزایش داد.
اشکان خطیبی: چه کسی ضامن سلامت بازیگران است؟!
موافقت شورای ساخت با هشت فیلم‌نامه
فیلم‌های اولین اکران ۹۹ این هفته مشخص می‌شود
مواد بهداشتی مورد نیاز سینماها چگونه تامین می‌شود؟
راه حل «سم مندس» برای نجات تئاتر در دوران کرونایی
رحمانیان در واکنش به اعلام تاریخ بازگشایی تئاترها - «یک تار موی گروهم را به اجرا نمی‌دهم»
انتشار یک عکس متفاوت از مرضیه برومند به بهانه تولدش
معرفی دبیران بخش‌های هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت
آغاز فیلم‌سازی در کالیفرنیا از هفته آینده
هنرمندان سینما و تئاتر آماده بازگشایی هستند؟