۵۰ تالاب اصلی کشور از ۴۰ تا ۱۰۰درصد آبگیری شده است

13:26 ۱۲ روز و ۷ ساعت پیش قدس 145 0
۵۰ تالاب اصلی کشور از ۴۰ تا ۱۰۰درصد آبگیری شده است

وزیر نیرو گفت: بارش‌های خوب امسال سبب شد تا از ۱۵۰ تالاب کشور ۵۰ تالاب اصلی و مهم به طور متوسط از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری شود.

قدس

قدس آنلاین : رضا اردکانیان روز پنجشنبه در مراسم بهره‌برداری از سه طرح آبی سیستان و بلوچستان که به صورت ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید اظهار داشت: ۳۰۰ میلی‌متر میزان بارندگی سال آبی جدید (۹۸-۹۹)در کشور گزارش شد که در مقایسه با ۵۰ سال اخیر چهارمین سال پر بارش کشور بوده است وی ادامه داد: بارندگی‌های اخیر موجب پر شدن برخی از سدهای کشور شد و امیدوار هستیم که در خرداد هم شاهد بارش‌های چشمگیری باشیم.
وزیر نیرو بیان کرد: این وزارت خانه در هماهنگی با همکاران وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند امسال تا ۳۰ درصد بیشتر از میزان متوسط در حوزه کشاورزی آب تامین کند.
وی به سفره‌های آب زیرزمینی اشاره کرد و افزود: متاسفانه به دلیل سال‌های خشک آبی و البته در بعضی نقاط استفاده‌های بی‌رویه از منابع آبی ۵.۸ میلیارد متر مکعب کثری آب در سفره‌های زیرزمینی داشتیم که در ۲ سال اخیر در وضعیتی هستیم که می‌توان گزارش داد که حدود یک میلیارد متر مکعب از این کسری جبران شده است.
اردکانیان به نقش آب در حوزه کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: ۷۰ درصد آب مصرفی دنیا در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و کشورهای منطقه در بخش کشاورزی به لحاظ عدم استفاده صحیح از این منبع میزان متوسط خیلی بیشتری را دارند که متاسفانه ایران هم جز این گروه است.
وی ادامه داد: از هزار و ۷۰۰ میلیون هکتار اراضی کشاورزی در دنیا ۳۰۰ میلیون هکتار اراضی آبی است که همین میزان هکتار غذای ۴۰ درصد مردم را تامین می‌کند.
وزیر نیرو با بیان اینکه ایران نیز جزو کشورهایی است که اراضی آبی قابل ملاحظه‌ای دارد افزود: ایران بعد از کشورهای چین، هند، ایالت متحده و پاکستان با داشتن هشت میلیون و هزار و۴۶۰ هکتار در رده پنجم جهان از لحاظ داشتن اراضی آبی مناسب است.
وی گفت: در دنیا به ازای هر هزار نفر ۴۰ هکتار اراضی آبی وجود داد در حالیکه در ایران به طور متوسط به ازای هر هزار نفر ۱۰۰ هکتار اراضی آبی مناسب وجود دارد.
اردکانیان در خصوص و شبکه آبیاری زهکشی بیان کرد: ۲ میلیون و ۸۶۰ هزار هکتار مجموع ظرفیت کشور در حوزه آبیاری زهکشی است که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار آن دارای شبکه است.
وی ادامه داد: از نیمه دوم سال ۹۲ تا کنون ۳۰۱ هزار هکتار شبکه اصلی اجرا شده که تا پایان دولت دوازدهم به ۳۰ هزار هکتار خواهد رسید.
وزیر نیرو به وضعیت آبی سیستان و بلوچستان اشاره کرد و اظهارداشت: موضوع لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها در دریافت حق آبه قانونی در سر فصل برنامه‌های این وزراتخانه است.
وی با بیان اینکه دولت توجه ویژه‌ای به سیستان و بلوچستان داشته گفت: بیش‌از سه میلیون متر مکعب رسوب برداری از رودخانه‌های اصلی این استان انجام شده است.
اردکانیان تصریح کرد: این رسوب برداری باعث شده تا ظرفیت آب گذری در رودخانه سیستان را از سه هزار و ۱۰۰ متر مکعب در ثانیه به سه هزار و۶۰۰ متر مکعب در ثانیه افزایش دهیم.
وی ادامه داد: تمام سر دهنه‌ها لایروبی و این امر باعث شد تا رودخانه‌ها ظرفیت آب گذری‌شان تا ۴۵ درصد افزاش پیدا کند.
وزیر نیرو در حوزه طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری نوین دشت سیستان بیان کرد: وزارت نیرو متعهد است تا ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب را در طول سال به این خط تزریق کند که تامین این آب از طریق نزولات و منابع آب سطحی چون چاه نیمه‌ها و بخشی مهندسی رودخانه‌ها و لایروبی است.
وی با بیان اینکه در حوزه چاه نیمه‌ها پروژه‌های مهمی امروز به بهره‌برداری خواهد رسد افزود: در حوزه چاه نیمه چهارم، ۲ پروژه تعریف شده که یکی به اتمام رسیده و دیگری با پیشرفت بیش‌از ۹۰ درصد در حال انجام است.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پایان مخالفت فدراسیون پزشکی ورزشی با برگزاری جایزه بزرگ دوچرخه سواری-رکابزنان آماده باشند
فدراسیون پزشکی ورزشی با برگزازی مسابقه جایزه بزرگ دوچرخه سواری موافقت کرد.
درخواست مجیدی از سازمان لیگ برای کیک تولدش!- دانشگر مصدوم شد
تمرینات تیم فوتبال استقلال امروز در مجموعه انقلاب برگزار شد.
تدوین و اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال برعهده هیات رئیسه و مجمع فدراسیون فوتبال بوده است
مدیر کل امور حقوقی وزارت ورزش و جوانان گفت : تدوین مقررات و اساسنامه برعهده هیات رئیسه و مجمع فدراسیون فوتبال بوده و دخالت کارکنان و مدیران وزارت ورزش و جوانان کذب محض است.
انتقاد ظریف از سکوت اروپا در قبال برخورد آمریکا با شهروندان معترض
وزیر امور خارجه در توییتی از سکوت اروپا در قبال برخورد آمریکا با شهروندان معترض این کشور انتقاد کرد.
پیام رئیس پارلمان روسیه به قالیباف
رئیس پارلمان روسیه در پیامی انتخاب قالیباف را به ریاست مجلس شورای اسلامی تبریک گفت.
انهدام بزرگترین شبکه‌ قاچاق سوخت در شرق کشور
رییس کل دادگستری استان کرمان از انهدام یکی از بزرگترین شبکه‌های قاچاق سازمان یافته سوخت در شرق کشور و دستگیری ۱۳ متهم خبر داد.
دانشگر مصدوم شد +عکس
مدافع تیم فوتبال استقلال در تمرین امروز این تیم دچار مصدومیت از ناحیه صورت شد.
بررسی نحوه عضویت در کمیسیون‌های مجلس در نشست هیئت رییسه و کمیسیون تدوین آیین‌نامه
رییس و اعضای هیات رییسه مجلس و جمعی از اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه در جلسه‌ای نحوه عضویت نمایندگان در کمیسیون‌ها را بررسی کردند.
واکنش وزارت ورزش به اتهام دلالی از سوی دادکان
مدیر کل امور حقوقی وزارت ورزش و جوانان گفت: تدوین مقررات و اساسنامه برعهده هیات رئیسه و مجمع فدراسیون فوتبال بوده و دخالت کارکنان و مدیران وزارت ورزش و جوانان کذب محض است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خبر خوب ظریف
وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتراضات اخیر آمریکا آتش زیرخاکستری است که فوران کرده است
یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: اعتراضات اخیر در آمریکا آتش زیر خاکستر بوده که در حال حاضر فوران کرده است.
حجتی: مجازات فرزندکشی بازدارنده نیست
یک وکیل دادگستری در مورد قتل رومینا اشرفی گفت: بی تردید این دختر 13 ساله، قربانی ترکیبی از فرزندکشی و قتل‌های ناموسی است که در یک طرف آن ایراد به بازدارنده نبودن مجازات وجود دارد و در سوی دیگر آن، ارزش‌های حاکم بر یک جامعه سنتی در وقوع آن دخالت دارد.
نقش پررنگ ۵ ربات در مبارزه با ویروس‌ کرونا
از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ تاکنون ربات‌های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان‌ها و انجام بسیاری از کارها توسعه داده شده‌اند، که طی این خبر به معرفی پنج مورد از آنها می‌پردازیم.
باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
جدول- قیمت سکه و ارز در اوج ماند
فرصت‌سوزی ایران در بازار ونزوئلا- چرا صادرات ایران به ونزوئلا پس از برجام، صفر شد؟ +نمودار
افزایش صادرات کشورمان به افغانستان
افزایش قیمت جوجه یک روزه به بیش از 2000 تومان - افزایش۲۶ درصدی واردات نهاده‌های دامی
تکذیب شایعه فروش ۳۰ درصد سهام عدالت به نرخ ۴۵۰هزار تومان
۱۸ خردادماه؛ اجرای قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده محصولات سایپا
مالکان قیمت خانه را هر هفته بالا می‌برند
خبر خوش رئیس سازمان مالیاتی برای بخش تولید
بورس دوباره میلیونی شد
استاندار خوزستان : فاز نخست پروژه آبرسانی غیزانیه هفته آینده به بهره‌برداری می‌رسد