دفاع از مظلوم دارای پشتوانه عمیق دینی است

11:08 ۱۷ روز پیش قدس 287 0
دفاع از مظلوم دارای پشتوانه عمیق دینی است

حجت‌الاسلام دکتر محمد ملک‌زاده، عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم، در گفت‌وگو با قدس به مناسبت فرارسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس، با بیان اینکه دفاع از مظلوم در ادبیات اسلامی دارای منطق دینی بسیار قوی است، به تشریح مواردی از آن در آیات قرآن کریم پرداخته است.

قدس

 حجت‌الاسلام دکتر محمد ملک‌زاده، عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم، در گفت‌وگو با قدس به مناسبت فرارسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس، با بیان اینکه دفاع از مظلوم در ادبیات اسلامی دارای منطق دینی بسیار قوی است، به تشریح مواردی از آن در آیات قرآن کریم پرداخته و می‌گوید: خداوند در آیه ۹ سوره ممتحنه، دقیقاً به موضوع سرزمین‌های اشغالی و نحوه برخورد مسلمانان با این اشغال تاریخی اشاره کرده و می‌فرماید: «إِنَّمَا یَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ قَاتَلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَأَخْرَجُوکُمْ مِنْ دِیَارِکُمْ وَظَاهَرُوا عَلَی إِخْرَاجِکُمْ أَنْ تَوَلَّوْهُمْ وَ مَنْ یَتَوَلَّهُمْ فَأُولَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ» یعنی خداوند شما را از دوستی و سازش با افرادی نهی می‌کند که در امر دین با شما جنگیدند و از وطنتان بیرون کردند و بر بیرون کردن شما همدست شدند.
او تصریح می‌کند: رژیم اشغالگر قدس و حامیان آن نمونه عینی متجاوزان و مصداق بارز این آیه شریفه هستند و خداوند می‌فرماید که شما اجازه ندارید با این متجاوزان و حامیان آن‌ها سازش کنید؛ بعد در ادامه می‌فرماید هر شخصی که با آنان دوستی و یاوری کند، خودش نیز در ردیف ستمگران است. طبق دستور صریح قرآن کریم، وظیفه ما مسلمانان در برابر این رژیم غاصب، قطع رابطه و مبارزه برای آزادی قدس شریف است؛ بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم سران مرتجع عرب که امروز برای خشنودی آمریکای متجاوز دستور به سازش با رژیم غاصب صهیونیستی می‌دهند خود مصداق این آیه شریفه بوده و در جبهه ظالمان و ستمگران قرار می‌گیرند.
جهاد مظلوم در برابر ظالم حق طبیعی و عقلی اوست عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم می‌افزاید: خداوند در آیات دیگر نیز از مظلومان دفاع کرده و به آن‌ها نوید می‌دهد که در صورت ایستادگی در برابر ظلم و تجاوز حتماً مورد نصرت الهی قرار می‌گیرند. خداوند در آیه ۳۹ سوره حج می‌فرماید: «أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللّهَ عَلی نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ». در آیه ۴۰ همین سوره نیز آمده است که «مورد ستم قرار گرفتگان همان‌ها هستند که از خانه و شهر خود به ناحق رانده شده‌اند؛ اگر با این متجاوزان پیکار نکنید آن‌ها فقط مساجد و معابد مسلمانان را خراب نمی‌کنند بلکه هر عبادتگاهی که نام خدا در آنجا برده شود را ویران می‌کنند، زیرا آن‌ها ظالم و متجاوز هستند و با خداوند پیکار می‌کنند».
ملک‌زاده در ادامه می‌گوید: در آیات سوره حج خداوند به دو نکته مهم از فلسفه جهاد در برابر ظالم اشاره می‌کند؛ اول اینکه خداوند می‌فرماید جهاد مظلوم در برابر ظالم حق طبیعی و عقلی هر انسان است و هر که مورد ظلم واقع شود حق دارد در برابر ظالم قیام و جهاد کند؛ دیگر اینکه قصد ظالمان از بین بردن نام خدا و مکان و عبادتگاهی است که نام خدا در آن برده شود.
او یادآور می‌شود: می‌دانیم که هدف اسرائیل غاصب تخریب بیت‌المقدس، قبله اول مسلمین است؛ امری که بارها و بارها گفته‌اند و در این ۷۰ سالی که حضور غاصبانه خود را بر این سرزمین تداوم بخشیده‌اند تلاش کرده‌اند بیت‌المقدس را تخریب کنند، اما دلیل اصلی که تاکنون موفق نشده و هرگز نیز موفق نخواهند شد این است که فلسطینیان و حامیان آن‌ها که در رأس آن‌ها جمهوری اسلامی ایران است، در برابر این قضیه قیام کرده‌اند و حمایت از این مردم مظلوم سبب شده متجاوزان نتوانند به آمال خود جامه عمل بپوشانند.
مبارزه با مستکبران از وظایف اصلی حکومت اسلامی است عضو هیئت علمی گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عنوان می‌کند: در آیه ۷۵ سوره نساء نیز خداوند فرموده است: «چرا شما در راه خدا [و در راه نجات] مردان و زنان و کودکان مستضعف نمی‌جنگید؟ همانان که می‌گویند: «پروردگارا، ما را از این شهری که مردمش ستم‌پیشه‌اند بیرون ببر، و از جانب خود برای ما سرپرستی قرار ده، و از نزد خویش یاوری برای ما تعیین فرما». در منطق قرآن کریم، مسلمین یک امت واحد و مخلوق یک خالق هستند و تمام مسلمانان مسئولیت و وظیفه دارند در برابر ظلمی که اتفاق می‌افتد سکوت نکنند. به فرموده پیامبر(ص) فردی که صدای مظلومی را بشنود و کمک نکند لایق مسلمان بودن نیست.
حجت‌الاسلام ملک‌زاده با بیان اینکه حضرت علی(ع) ظلم‌ستیزی و مبارزه با مستکبران و دفاع از حقوق مظلوم را از وظایف اصلی حکومت اسلامی می‌داند، ادامه می‌دهد: حضرت علی(ع) در جنگ نهروان فریاد زد و اعلام کرد که ناتوان ستمدیده در نظر من، عزیز است تا حقش را بگیرم و زورمند ستمگر نزد من، حقیر و ضعیف است تا حق دیگران را از او بستانم.
او می‌گوید: در نظام سیاسی شیعه مسلمانان علاوه بر ظلم‌ستیزی باید به مظلومان نیز در غلبه بر ظالمان کمک کرده و از حقوق مظلومان دفاع کنند. دشمنی با ظالم و کمک به مظلوم دو اصل اساسی است که در وصیت‌نامه حضرت علی(ع) به امام حسن(ع) و امام حسین(ع) مورد تأکید قرار گرفته است: «وَ کُونا لِلظّالِمِ خَصْماً، وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً». یعنی دشمن ستمگر و یاور و پشتیبان ستمدیده باشید.
حجت‌الاسلام ملک‌زاده در پایان می‌گوید: در حکومت حضرت علی(ع) وقتی خلخال از پای زنی یهودی درآوردند، امیرالمؤمنین(ع) فرمود که اگر مسلمانی پس از شنیدن چنین حادثه‌ای از شدت تأسف بمیرد، مورد ملامت نیست؛ بلکه مرگ به جهت تأثیر از این مورد شایسته است، زیرا به فردی ظلم شده و دیگران هم نظاره‌گر آن بوده‌اند؛ بنابراین وظیفه دفاع از مظلوم دارای پشتوانه عمیق و منطق دینی است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

در مورد زیرتشکی‌ها از جنس چوب بامبو اطلاعی دارید؟
خواب نقش مهمی در سلامت جسمی و روحی انسان دارد. افزایش وزن، مشکلات قلبی و عروقی، افزایش اضطراب و افسردگی تنها بخشی از مشکلات ناشی از کاهش کیفیت خواب هستند.
کرونا: هیچ‌جا نمی‌رم همین‌جا هستم!
اوج‌گیری مجدد ویروس کرونا در کشور با اعلام ۳۵۷۴ مبتلای جدید در پنجشنبه گذشته سوژه طنزپردازان هم شده است.
راهکارهایی برای خوشحال بودن!
وقتی صحبت از شادی و نشاط به میان می آید، خیلی ها می گویند: "برو بابا دلت خوشه"! این شاه بیت کلام کسانی است که فکر می کنند با وجود گرانی، ناهنجاری های اجتماعی و مشکلاتی مانند این دیگر شادی مفهومی ندارد!
آغاز تمرین مجازی دارندگان سهمیه المپیک از ۲۴ خرداد
کمپ تمرینی مجازی بازیهای المپیک ۲۰۲۰ با حضور دارندگان سهمیه المپیک توکیو از روز ۲۴ خرداد ماه آغاز می شود.
کهرنگی: مشکل اصلی اردوها حضور تیراندازان در خوابگاه است- نگاه فدراسیون مدال المپیک است
نایب رئیس بانوان فدراسیون تیراندازی گفت: شرایط فدراسیون برای آغاز اردوها فراهم است اما مشکل اصلی ما حضور تیراندازان در خوابگاه است.
توضیح کلوپ درباره دلیل خرید نکردن لیورپول در تابستان
سرمربی آلمانی لیورپول می‌گوید اخلاقی نیست که در شرایط فعلی تیمش دست به خرید بازیکنان گران بزند.
لاسن، صلاحیت هیات اجرایی فدراسیون بین المللی وزنه برداری را زیر سوال برد
رئیس سابق کمیسیون زنان فدراسیون جهانی وزنه برداری عنوان کرد که هیات اجرایی فعلی نباید تصمیمات فوری و مهم برای این رشته ورزشی بگیرد.
خوشحالی سرمربی استرالیا از بازگشت شاگردانش به فوتبال
گراهام آرنولد خوشحال است که بازیکنانش بعد از مدت‌ها تعطیلی به زمین بازی برمی‌گردند تا خود را برای انتخابی جام جهانی آماده کنند.
اسنایدر: می‌توانستم مانند مسی و رونالدو شوم اما نخواستم
ستاره پیشین تیم ملی فوتبال هلند و اینتر مدعی شد که استعداد رسیدن به جایگاه مسی و رونالدو را داشت.
حضور سردار در جودو؛ نوش دارو بعد از مرگ سهراب؟
استفاده از سردار درخشان در فدراسیون جودو برای کمک به حل تعلیق جودوی ایران اگر در همان ابتدای کار صورت می گرفت شاید می توانست جلوی حواشی حضور سعید ملایی در رقابت های جهانی و حتی تعلیق جودو را بگیرد اما با این وجود باید این اتحاد را به فال نیک گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بررسی عملکرد جنوبی‌های لیگ برتر- قاسمپور: به «نفتی‌ها» نگاه هم نمی‌کنند
یک پیشکسوت فوتبال خوزستان شرایط سه تیم خوزستانی لیگ برتر را بررسی کرد و از وضعیت دو تیم نفتی ابراز ناامیدی کرد.
۳ عامل اصلی مبارزه با کرونا
روانشناس و مشاوه خانواده ماسک‌زدن، شست‌وشوی مداوم دست‌ها وتوجه به بهداشت روان را ۳ عامل اصلی مبارزه با کرونا برشمرد.
شوخی اینستاگرامی دو ستاره استقلال+عکس
میلاد زکی پور با انتشار تصویری از کاپیتان تیم درخواست کرده در تمرین کمی شل تر بگیرد!
ضدونقیض‌گویی‌های تاج درباره دولتی بودن یا نبودن فوتبال
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در حالی از نقش دولت در ماجرای ویلموتس حرف زده که در گذشته صحبت‌های متفاوتی بر زبان می‌آورد تا ضدونقیض‌گویی‌هایش به اوج برسد.
استراماچونی از استقلال شکایت می کند؟
اگر استراماچونی بتواند تمام حرف‌های خود را در کمیته انضباطی فیفا به کرسی بنشاند استقلالی‌ها بایدچیزی حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار یورو برای این مربی کنار بگذارند.
پخش مستند «ساخت غول پیکرها» برای اولین بار از شبکه چهار سیما
مجوز «قهرمان» فرهادی صادر شد
صرف این که بگویند سینما را باز کنید، کافی نیست-تماشای نسخه قاچاق فیلم فرقی با دزدیدن ضبط ماشین فیلمساز ندارد
بازگشایی سینماها و سالن‌های هنری از اول تیر
ایران باستان چطور از زیست‌بوم خود حفاظت می‌کرد و امروز چطور؟
نیکنام حسینی‌پور از خانه کتاب می‌رود
دو فیلم دیگر به «ماشین سینما» رسیدند
«دشت خاموش» در آخرین مراحل فنی
«جشن سر برون» در امام‌زاده داوود
نویسندگان اهل‌بیت(ع) و خلق ۱۰ رمان بزرگ