چرایی کاهش چشمگیر نرخ فرزندآوری در کشور

11:07 ۸۵ روز و ۱۰ ساعت پیش قدس 170 0
چرایی کاهش چشمگیر نرخ فرزندآوری در کشور

دیروز در این بخش پس از اشاره به چرایی ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب در سال ۹۳ به چگونگی اجرای این سیاست‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی و مرتبط با مسائل جمعیتی و ضعف این ارگان‌ها به‌ویژه در راستای حمایت از افزایش جمعیت و فرزندآوری اشاره کردیم.

قدس

 دیروز در این بخش پس از اشاره به چرایی ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب در سال ۹۳ به چگونگی اجرای این سیاست‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی و مرتبط با مسائل جمعیتی و ضعف این ارگان‌ها به‌ویژه در راستای حمایت از افزایش جمعیت و فرزندآوری اشاره کردیم.
در ادامه نگاهی به دلایل کاهش چشمگیر نرخ فرزندآوری در کشور طی سه دهه و پیامدهای کاهش جمعیت خواهیم داشت.
روند نزولی نرخ موالید کشور از سال ۹۴ تاکنون (پس از نام‌گذاری۳۰ اردیبهشت به عنوان روز ملی جمعیت) کشور با کاهش قابل توجه نرخ موالید و کاهش نرخ رشد جمعیت مواجه شده است. نرخ رشد جمعیت سال ۱۳۹۰ معادل ۱.۲۹ درصد بود و سال ۱۳۹۵ به ۱.۲۴ درصد رسید. روند نزولی نرخ رشد جمعیت ادامه یافت و در سال ۹۸ برخلاف تمامی پیش‌بینی‌های پژوهشی به کمتر از یک درصد رسید تا جدی بودن بحران کاهش جمعیت را بار دیگر به همه گوشزد کند. یکی از مهم‌ترین پیامدهای کاهش نرخ رشد جمعیت، کاهش نیروی جوان و افزایش میزان سالمندی در کشور خواهد بود.
کاهش نرخ باروری در کشور در دهه‌های اخیر و بر اساس آمارهای جمعیتی کشور، کاهش چشمگیر میزان باروری در کشور رخ داده و نرخ باروری ایران از ۶، ۴ فرزند در اوایل دهه‌ ۶۰ به حدود ۱، ۸ در سال‌های اخیر رسیده ‌است. دلایل کاهش چشمگیر نرخ فرزندآوری در کشور در سه دهه اخیر عبارتند از:
-        تصویب قانون کنترل جمعیت در سال ۷۲ و افزایش برنامه‌های تنظیم خانواده در کشور -        افزایش سن ازدواج -        گسترش رفاه‌زدگی -        ادعای حقوق برابر برای زن و مرد -        افزایش گرایش زنان به اشتغال و حضور آن‌ها در صحنه‌های فعالیت اجتماعی -        سیاه‌نمایی در خصوص داشتن فرزندان بیشتر و تأثیر منفی آن بر اقتصاد خانواده کاهش نیروی کار با پیر شدن جمعیت کاهش میزان موالید و کاهش نرخ رشد جمعیت، موجبات افزایش جمعیت سالمند کشور را فراهم می‌آورد. افزایش جمعیت سالمند کشور، سبب کمبود کارگر و نیروی کار می‌شود و در نتیجه کاهش نیروی کار، دستمزدها به شدت افزایش خواهد یافت. در نتیجه شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز خود ناچار خواهند بود به وسیله ایجاد شرایط منعطف کاری، نیروی کار بیشتری را جذب کنند؛ که البته این اقدام هزینه‌های قابل توجهی را برای بنگاه‌های تولیدی در پی خواهد داشت.
بحران‌های جامعه‌ پیر برای ایران آینده سالمندی جمعیت، پیامدهای فراوانی را در بخش‌های مختلف خواهد داشت. در ادامه به صورت خلاصه به برخی از مهم‌ترین این تبعات پرداخته خواهد شد.
پیامدهای جمعیتی -        کاهش باروری و قدرت تجدید نسل -        کاهش حجم و رشد جمعیت ملی -        افزایش میانه‌ سنی و سالمندی جمعیت پیامدهای اقتصادی -        کاهش جمعیت در سن کار -        کاهش رشد اقتصادی -        پایین آمدن نرخ پس‌انداز خانواده -        افزایش تقاضای بازنشسته‌های فعلی و فشار بر سیستم تأمین اجتماعی پیامدهای اجتماعی – فرهنگی -        شکاف‌های نسلی در اثر به‌هم خوردن توازن جمعیت نسل‌ها -        جمع شدن چترهای حمایتی خانواده از سالمندان


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پورموسوی: امیدوارم مثل همیشه فوتبال ایران ثابت کند که پاک است
سرمربی پارس جنوبی جم گفت: تمام توجه‌مان به تیم خودمان است اما گوشه چشمی به نتایج دیگر تیم ها داریم و امیدوارم مثل همیشه فوتبال ایران ثابت کند که پاک است و بدون هیچ دغدغه‌ای در زمین بازی نتایجشان را به دست بیاورند.
جلالی: بازی با پرسپولیس شاید برای ما یک فینال بزرگ باشد
سرمربی گل گهر گفت: این بازی شاید بتواند برای ما یک فینال بزرگ باشد و دوست داریم قبل از آخرین بازی، موقعیت خودمان را در جدول تثبیت کنیم.
مربی تراکتور: تقابل ما با ماشین‌سازی مثل تقابل دو برادر است
علی ابراهیمیان می‌گوید وضعیت تراکتور از ماشین‌سازی بهتر است و آن‌ها ۳ امتیاز را کسب خواهند کرد.
مربی ماشین‌سازی: کار سختی مقابل تراکتور داریم
حمید عبداللهی می‌گوید تیمش کار سختی در داربی تبریز دارد.
بختیاری‌زاده: بازی با سپاهان فینال لیگ است
سرمربی تیم فوتبال شهر خودرو می‌گوید دیدار تیمش برابر سپاهان در راه کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا یک فینال محسوب می‌شود.
تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟
طبق روال هر سال اوراق سلف نفتی منتشر می شود که بر اساس برنامه ریزی های لحاظ شده قرار است یکشنبه ۲۶ مرداد عرضه شود. در واقع تفاوت این طرح با عرضه های مستمر نفت سنگین و سبک در بورس انرژی که پیش از این نیز انجام می شد، مشتری آن است.
اولتیماتوم پلیس به اراذل و اوباش
سردار" قاسم رضایی" در قرارگاه مبارزه با اراذل و اوباش، اظهارداشت: برخورد با اراذل و اوباش و مخلان نظم و امنیت جامعه در دستور کار ناجا است و با عوامل ناامنی کشور قاطعانه برخورد می کنیم.
بازار باید با مکانیسم عرضه تقاضا کنترل شود، نه سرکوب قیمت
یک اقتصاددان معتقد است وقتی بازار از طریق میزان تولید و عرضه کنترل شود به طور قطع قیمت نیز دچار نوسانات شدید نخواهد شد، زیرا هر زمان که تورم زیاد شد می توان کالای بیشتری به بازار عرضه کرد و قیمت را به تعادل رساند. به طور قطع سرکوب قیمت نمی تواند دستاوردی جز رکود و زیان تولید به همراه داشته باشد.
ضربه بیش از حد کرونا به اقتصاد ژاپن
اقتصاد ژاپن بیش از انتظار کوچک خواهد شد و شاهد اندکی کاهش قیمت ها خواهد بود که نشان دهنده ماهیت شکننده بهبود اقتصادی از ویرانی ناشی از ویروس کروناست.
اوراق سلف نفتی، طرح گشایشی رئیس جمهور نیست
خبر نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز یکشنبه ۲۶ مرداد درحالی منتشر شد که برخی آن را با طرح گشایش اقتصادی که رئیس جمهور پیش از این اعلام کرده بود یکی دانستند؛ درحالی که انتشار اوراق سلف نفتی با طرح اعلامی رئیس جمهور متفاوت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عکس روز- طوفان نزدیک است!
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا
چه خبر از لیگ برتر بسکتبال؟
در حالی که تنها ۲ ماه تا تاریخ برگزاری مسابقات لیگ برتر بسکتبال ایران‌ زمان باقی است، فدراسیون بسکتبال موضوعات و مسائل نیمه تمام زیادی را برای برگزاری یک لیگ قابل قبول در پیش دارد.
مربی هندبال بانوان: بهتر است لیگ دیرتر شروع شود
نشمین شافعیان گفت: به نظر من اگر لیگ با یک یا دو ماه تاخیر برگزار شود بهتر است، چون مهرماه اوج شیوع آنفلوآنزا است و امسال هم کرونا به آن اضافه می‌شود.
حذف ناباورانه اتلتیکومادرید از لیگ قهرمانان
لایپزیگ حریف پاری سن ژرمن در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شد.
اعترافات- روبینیو
مهاجم برزیلی که فوتبال خود را در اروپا با رئال مادرید شروع کرد جدایی تلخی از این تیم داشت و دوست داشت با پیراهن چلسی به میدان برود.
اولتیماتوم پلیس به اراذل و اوباش
کشف یک غار شگفت انگیز  در لرستان
رفتار مردم هند با پسر بچه عجیب الخلقه(+18) + تصاویر
بازپس گیری ملک صندوق بازنشستگی در خیابان فرشته
قاضی صادر کننده رأی اشتباه صلاحیت قضاوت ندارد
شناسایی ۲هزار و ۵۰۱ بیمار جدید کرونایی
زمان دستیابی به واکسن ایرانی ویروس کرونا
اقدامات دل‌گرم‌کننده رئیسی
ضرورت تأمین اتوبوس‌های شهری برای تهران در ایام کرونایی
کرونا برای شهرداری پایان یافت؟