چرایی کاهش چشمگیر نرخ فرزندآوری در کشور

11:07 ۱۵ روز و ۱۸ ساعت پیش قدس 42 0
چرایی کاهش چشمگیر نرخ فرزندآوری در کشور

دیروز در این بخش پس از اشاره به چرایی ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب در سال ۹۳ به چگونگی اجرای این سیاست‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی و مرتبط با مسائل جمعیتی و ضعف این ارگان‌ها به‌ویژه در راستای حمایت از افزایش جمعیت و فرزندآوری اشاره کردیم.

قدس

 دیروز در این بخش پس از اشاره به چرایی ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب در سال ۹۳ به چگونگی اجرای این سیاست‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی و مرتبط با مسائل جمعیتی و ضعف این ارگان‌ها به‌ویژه در راستای حمایت از افزایش جمعیت و فرزندآوری اشاره کردیم.
در ادامه نگاهی به دلایل کاهش چشمگیر نرخ فرزندآوری در کشور طی سه دهه و پیامدهای کاهش جمعیت خواهیم داشت.
روند نزولی نرخ موالید کشور از سال ۹۴ تاکنون (پس از نام‌گذاری۳۰ اردیبهشت به عنوان روز ملی جمعیت) کشور با کاهش قابل توجه نرخ موالید و کاهش نرخ رشد جمعیت مواجه شده است. نرخ رشد جمعیت سال ۱۳۹۰ معادل ۱.۲۹ درصد بود و سال ۱۳۹۵ به ۱.۲۴ درصد رسید. روند نزولی نرخ رشد جمعیت ادامه یافت و در سال ۹۸ برخلاف تمامی پیش‌بینی‌های پژوهشی به کمتر از یک درصد رسید تا جدی بودن بحران کاهش جمعیت را بار دیگر به همه گوشزد کند. یکی از مهم‌ترین پیامدهای کاهش نرخ رشد جمعیت، کاهش نیروی جوان و افزایش میزان سالمندی در کشور خواهد بود.
کاهش نرخ باروری در کشور در دهه‌های اخیر و بر اساس آمارهای جمعیتی کشور، کاهش چشمگیر میزان باروری در کشور رخ داده و نرخ باروری ایران از ۶، ۴ فرزند در اوایل دهه‌ ۶۰ به حدود ۱، ۸ در سال‌های اخیر رسیده ‌است. دلایل کاهش چشمگیر نرخ فرزندآوری در کشور در سه دهه اخیر عبارتند از:
-        تصویب قانون کنترل جمعیت در سال ۷۲ و افزایش برنامه‌های تنظیم خانواده در کشور -        افزایش سن ازدواج -        گسترش رفاه‌زدگی -        ادعای حقوق برابر برای زن و مرد -        افزایش گرایش زنان به اشتغال و حضور آن‌ها در صحنه‌های فعالیت اجتماعی -        سیاه‌نمایی در خصوص داشتن فرزندان بیشتر و تأثیر منفی آن بر اقتصاد خانواده کاهش نیروی کار با پیر شدن جمعیت کاهش میزان موالید و کاهش نرخ رشد جمعیت، موجبات افزایش جمعیت سالمند کشور را فراهم می‌آورد. افزایش جمعیت سالمند کشور، سبب کمبود کارگر و نیروی کار می‌شود و در نتیجه کاهش نیروی کار، دستمزدها به شدت افزایش خواهد یافت. در نتیجه شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز خود ناچار خواهند بود به وسیله ایجاد شرایط منعطف کاری، نیروی کار بیشتری را جذب کنند؛ که البته این اقدام هزینه‌های قابل توجهی را برای بنگاه‌های تولیدی در پی خواهد داشت.
بحران‌های جامعه‌ پیر برای ایران آینده سالمندی جمعیت، پیامدهای فراوانی را در بخش‌های مختلف خواهد داشت. در ادامه به صورت خلاصه به برخی از مهم‌ترین این تبعات پرداخته خواهد شد.
پیامدهای جمعیتی -        کاهش باروری و قدرت تجدید نسل -        کاهش حجم و رشد جمعیت ملی -        افزایش میانه‌ سنی و سالمندی جمعیت پیامدهای اقتصادی -        کاهش جمعیت در سن کار -        کاهش رشد اقتصادی -        پایین آمدن نرخ پس‌انداز خانواده -        افزایش تقاضای بازنشسته‌های فعلی و فشار بر سیستم تأمین اجتماعی پیامدهای اجتماعی – فرهنگی -        شکاف‌های نسلی در اثر به‌هم خوردن توازن جمعیت نسل‌ها -        جمع شدن چترهای حمایتی خانواده از سالمندان


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

خانواده
خانواده

آخرین اخبار

افزایش ۱۵ درصدی نرخ استخرها در سال ۹۹- احتمال بازگشایی از اواخر خرداد
مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران گفت: آماده بازگشایی استخرها از اواخر خرداد هستیم در صورتی که ستاد مقابله با کرونای وزارت ورزش و جوانان مجوز بازگشایی را به ما بدهد.
کریستیچوویچ: دوست دارم به ایران برگردم اما سلامتی‌ام بسیار مهم است
سرمربی شاهین بوشهر می‌گوید: دوست دارم برگردم اما باید به این توجه کنم که ۶۲ سال سن دارم و سلامتی‌ام بسیار مهم است.
پایان برچسب دولتی بودن فوتبال- توافق بزرگ!
نهاد عمومی غیردولتی خیر، اما حذف وزیر ورزش از اساسنامه به منظور حضور و حفظ حق رای وی در مجمع انتخاباتی مسئله‌ای بود که در نهایت مورد توافق وزارت ورزش و جوانان پس از درخواست فدراسیون فوتبال واقع شد.
ابتلای ۵۴ معتاد متجاهر به کرونا در ۱۱ استان کشور-تهران در صدر آمار
مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به جمع آوری ۶۷۰۰ معتاد متجاهر و انجام تست غربالگری، از ابتلای ۵۴ نفر از این افراد به کرونا خبر داد.
۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت
عادات معمولی که مشکلات آزاردهنده برای پوستتان ایجاد می‌کند را بشناسید.
عمل صالح؛ مهمترین عامل قرب الهی
امام خمینی(ره)، به عنوان حکیمی متأله با استفاده از مبانی کلامی و تفکرات دینی، ضمن بیان دیدگاه بدیع در حوزه شناخت انسان، تصویری روشن از سیر انسان‌ تا تعالی ارائه داده‌اند و با ایجاد رابطه میان مراتب انسانیت و توحید، گام بلندی در ارائه انسان‌شناسی توحیدی و تبیین الگوی عملی آن برداشته‌اند.
کاهش۵۲ درصدی صدور پروانه ساختمانی در پایتخت -اعلام مناطق دارای بیشترین و کمترین پروانه صادره
مدیرکل اداره تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران از کاهش ۵۲ درصدی صدور پروانه در شهر تهران طی ۱۴ ماه اخیر خبر داد.
عادت‌های غلطی که باعث افت تحصیلی می‌شود
علت بهره وری پایین تعدادی از دانش آموزان عادت‌های غلط هنگام مطالعه دروس است که باید آن‌ها را اصلاح کرد.
در نگاه فلسفی امام (ره) تجربه و عرف کنار گذاشته نمی شوند
آنچه پس از گذشت چهار دهه از انقلاب همچنان در خصوص اندیشه امام خمینی(ره) مورد توجه اندیشمندان است، تکثری است که امام خمینی(ره) از همان روزهای ابتدایی به آن اهتمام می‌ورزد.
کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری آمریکا
برخلاف انتظارات، نرخ بیکاری آمریکا به زیر ۱۴ درصد رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

این ۸ غذا را نخورید تا همواره جوان بمانید!
در این مطلب به هشت ماده غذایی اشاره خواهیم کرد که باید برای جلوگیری از پیری زودرس و ابتلا به بیماری، از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
ˮتناقض‌های آشکارˮ در آمار صعود به دماوند و درآمدهای فدراسیون کوهنوردی
فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در حالی برای اولین بار آمار و ارقام صعودها و درآمدهای حاصل شده از این صعودها به قله دماوند را اعلام کرده است که در این موارد ابهامات و تناقضات فراوانی دیده می‌شود.
کدام داروها از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شدند؟
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: اقلامی که از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شده‌اند، عمدتاً شامل مکمل‌ها و داروهای بدون نسخه (OTC) هستند.
تحلیل اجرای آزمایشی طرح ترافیک پایتخت از شنبه- بازنگری در اجرای طرح در صورت گسترش کرونا
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران از افزایش مراجعات و بستری‌های کرونایی در تهران خبر داد و در عین حال گفت: از امروز (شنبه) برنامه فاز آزمایشی طرح ترافیک اجرا خواهد شد اما این موضوع حتماً مورد تحلیل قرار خواهد گرفت و اگر استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی مشکلاتی در زمینه گسترش بیماری به وجود آورد، طبیعتاً با تصویب ستاد ملی کرونا، ممکن است درباره بازنگری آن تصمیماتی جدیدی اتخاذ شود.
ارز واردات کامیون‌های دست دوم را خرج تولید در شرکت‌های داخلی کنید
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، در شرایط تحریمی و کمبود منابع ارزی کشور، اختصاص ارز برای واردات کامیون‌های دست دوم چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ لذا بهتر است این هزینه صرف تامین نیازهای شرکت‌های دولتی و خصوصی داخلی که زیرساخت تولید اتوبوس‌های برقی در آن‌ها فراهم است شود تا علاوه براینکه بر کاهش آلودگی هوا کمک شود، شرکت‌های خودروساز داخلی هم بهره‌مند شوند.
۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت
عادت‌های غلطی که باعث افت تحصیلی می‌شود
خوراکی که ریسک دیابت را کاهش می‌دهد
۸ مورد از گیاهانی که پروتئین بالایی دارند
قرار مرگ در «خندق» !
احساسات منفی شما را چاق می‌کند!
چرا نیمه دومی‌ها یک سال تحصیلی دیرتر به مدرسه می‌روند؟
نبود انسجام بین بخشی برای اجرای سیاست های جمعیتی
پادروس حشره‌ای با نقاب مورچه +عکس
این ۸ غذا را نخورید تا همواره جوان بمانید!