مذاکره برای مذاکره؛ راهبرد صهیونیسم برای پیشبرد منافعش

11:40 ۸۳ روز و ۱۱ ساعت پیش قدس 411 0
مذاکره برای مذاکره؛ راهبرد صهیونیسم برای پیشبرد منافعش

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان هر سال، طبق رسمی دیرین به نماد و قراری برای مظلومان عالم در اعلان انزجار از مستکبران جهانی تبدیل شده است.

قدس

قدس آنلاین :  آخرین جمعه ماه مبارک رمضان هر سال، طبق رسمی دیرین به نماد و قراری برای مظلومان عالم در اعلان انزجار از مستکبران جهانی تبدیل شده. بیش از ۴۰ سال پیش بود (۱۶ مرداد ۱۳۵۸) که امام خمینی(ره) بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی با درک خطر حقیقی که فلسطین و به‌ویژه قدس شریف قبله‌گاه نخست مسلمین را تهدید می‌کرد، با ابتکار خود در نام‌گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، سنگ بنایی در مقابله با سلطه‌طلبی جهانی را بنیان نهاد که امروز کاخ ظلم و به‌ویژه پایه‌های حکومت اشغالگر صهیونیست را به لرزه درآورده است. امسال اما روز جهانی قدس کمی متفاوت و البته حساس‌تر به نظر می‌رسد. ویروس عالمگیر کرونا رسانه‌ها را تسخیر کرده و این فرصت مناسبی برای صهیونیست‌ها فراهم آورده تا در حالی که دنیا سرش در لاک خودش فرو رفته و درگیر مشغله‌هایش است بی سر و صدا تجاوزات خود را عملیاتی کند. از سوی دیگر رونمایی از توطئه آمریکایی خبیثانه «معامله قرن» - در واقع خیانت قرن - که با بخشیدن ۴۰ درصد از خاک کرانه باختری به صهیونیست‌ها به نوعی ماهیت فلسطین را زیرسؤال برده، ضرورت هوشیاری بیشتر مسلمانان و دیگر آزادی‌خواهان جهان برای دفاع از این قلب تپنده جهان اسلام را طلب می‌کند. همین موضوع ما را بر آن داشت در گفت‌وگو با مجتبی رحماندوست‪، دبیرکل اسبق جمعیت دفاع از ملت فلسطین و رئیس فراکسیون حمایت از مقاومت اسلامی در مجلس نهم چالش‌های پیش روی فلسطین را آن هم در آستانه روز جهانی قدس به بحث بگذاریم.
جناب رحماندوست! تحولات اخیر و به‌ویژه سوءاستفاده صهیونیست‌ها از بحران کرونا برای پیشبرد توطئه‌هایشان، فلسطین را در معرض خطر جدی قرار داده. در مقطع کنونی چه ضرورت‌هایی برای اتحاد هر چه بیشتر در راستای دفاع از قبله نخست مسلمانان وجود دارد؟
موضوع قدس و فلسطین از آن مباحثی است که هر وجدان آگاهی را آزرده می‌کند. ضرورت دفاع از ملت مظلوم فلسطین آن قدر واضح است که نیاز به استدلال ندارد. وقتی عده‌ای با ضرب زور عریان گروهی را به هر دلیلی از خانه و کاشانه‌اش بیرون می‌کنند، بپاخاستن برای دفاع از مظلوم یک واجب است، این نیاز به فلسفه‌بافی، بحث‌های پر فراز و نشیب و تحلیل‌های بلند و بالا ندارد. پیامبراکرم(ص) می‌فرمایند: هرکس صدای مظلومی را بشنود و او را یاری نکند مسلمان نیست. حمایت از مظلوم راهبرد و اصل حرکت انقلاب اسلامی ما را نیز تشکیل می‌دهد. بر پایه همین اعتقاد ذاتی و در حالی که ولع دشمنان برای بلعیدن فلسطین هر روز بیشتر می‌شود ما و دیگر آزادی‌خواهان نمی‌توانیم ساکت و تنها نظاره‌گر این حق‌خوری آشکار باشیم. در اینجا رسالت مهمی هم بر دوش سازمان‌های بین‌المللی قرار دارد. سیاسی کردن این موضوع تاکنون سبب شده نهادهای جهانی نتوانند به نحو مناسب به آن ورود داشته و به آلت دست صهیونیست‌ها برای پیشبرد منافع آن‌ها تبدیل شده‌اند. از سوی دیگر از آنجا که ایالات متحده به لحاظ سیاسی و اقتصادی توفق کاملی بر دولت‌های کوچک و میکروسکوپی حاشیه جنوبی خلیج فارس دارد این دولت‌ها از ترس واکنش و تحریم‌های احتمالی کاخ سفید نه تنها جرئت ورود جدی به موضوع فلسطین را ندارند بلکه امروزه شیوخ عرب که باید در خط مقدم حمایت از فلسطین باشند به پیشگامان توطئه عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها تبدیل شده‌اند. با وجود این، جریان‌های آزادی‌خواه، فعالان فرهنگی، رسانه‌ها و اقشار مردمی به‌رغم بحران کرونا بیکار نخواهند نشست بلکه با حضور فعالانه‌تر در عرصه‌های مجازی، صدای حمایت از مظلومیت فلسطینی‌ها را به گوش جهانیان خواهند رساند.
دسیسه معامله قرن آشکار کرد دل بستن جریان‌های سازشکار منطقه به صهیونیست‌ها برای حل مشکلات از طریق گفت و گو سرابی بیش نیست. به نظر می‌رسد در این حال تکمیل پازل مقاومت می‌تواند به راحتی رژیم صهیونیستی را به گوشه رینگ ببرد. نظر شما در این زمینه چیست؟
این قضیه عین حقیقت است. مذاکره برای مذاکره به راهبرد صهیونیست‌ها برای پیشبرد منافعشان در سالیان گذشته تبدیل شده. گفت‌وگوها، کنفرانس‌های صلح، مذاکرات مجامع بین‌المللی و از جمله شورای امنیت سازمان ملل، دیدارهای دوجانبه و سه‌جانبه بین مقام‌های صهیونیست با کشورهای عربی به‌ویژه با میانجیگری آمریکا همه یک پیش فرض دارد و آن نجات رژیم صهیونیستی است. وقتی حقیقت این‌گونه است آیا راهی جز مقاومت باقی می‌ماند؟ مقاومت تنها راهی است که صهیونیست‌ها را وادار به امتیازدهی کرده. این موضوع در خروج مفتضحانه صهیونیست‌ها از جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ و نوع برخورد همراه با ترس اسرائیل با جنبش حماس در نوار غزه قابل مشاهده است. امروز اردن و حتی حکومت خودگردان به شدت از رژیم صهیونیستی رویگردان شده‌اند و نزدیکی آن‌ها به جریان مقاومت می‌تواند چالش‌های جدی برای تل آویو ایجاد کند؛ هر چند این نزدیکی کمی دور از انتظار به نظر می‌رسد.
یکی از خواسته‌های مردم فلسطین از رئیس تشکیلات خودگردان قطع همکاری‌های امنیتی و اقتصادی با طرف صهیونیست پس از مطرح شدن معامله قرن بود. اجرایی شدن این خواسته را تا چه حد محتمل می‌دانید؟
این خواسته مهمی است و اگر اتفاق بیفتد قطعاً رژیم صهیونیستی را با چالش‌های جدی مواجه خواهد کرد. محمود عباس شب گذشته در سخنانی تهدید کرد در صورت الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی به توافق‌نامه‌های منعقده با آمریکا و اسرائیل پایبند نخواهد بود. اما به نظر می‌رسد این اظهارات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم در ادامه اقدامات نخ نمای او تاکتیکی بوده و با هدف دریافت پول بیشتر از آمریکا صورت می‌گیرد. عباس عمری است که مزدوری دشمنان فلسطین را کرده و به سدی در برابر مقاومت و عاملی برای نجات صهیونیست‌ها در مواقع بحرانی تبدیل شده. او هر وقت از چشم آمریکایی‌ها افتاده، با هدف جلب کمک‌های واشنگتن شعارهای انقلابی سر می‌دهد اما اجرایی کردن این وعده‌ها از سوی محمود عباس کمی بعید به نظر می‌رسد.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

انصراف سوئیس از میزبانی دوچرخه سواری قهرمانی جهان بخاطر کرونا
سوئیس از میزبانی مسابقات دوچرخه سواری جاده قهرمانی جهان انصراف داد.
مهلت ٣٠ روزه فیفا به پرسپولیس برای پرداخت بدهی برانکو- جریمه سنگین ۱۲۷ هزار دلاری اضافه شد
کمیته انضباطی فیفا با ارسال نامه‌ای به باشگاه پرسپولیس ٣٠ روز فرصت داد تا مطالبات سرمربی سابق خود و دستیارانش را بپردازد در غیر این صورت با محرومیت از نقل‌وانتقالات مواجه خواهد شد.
محرومان هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال
اسامی محرومان هفته بیست و نهم لیگ برتر فصل ۹۹-۹۸ اعلام شد.
آدام همتی با پارس جنوبی فسخ کرد
مهاجم سابق پرسپولیس قرار داد خود را با باشگاه پارس جنوبی جم فسخ کرد.
سعادتمند: با دو بازیکن دیگر تمدید می کنیم- قرارداد دیاباته محرمانه است
مدیرعامل استقلال می گوید از طریق مراجع قضایی به دنبال مسببان انتشار قرارداد دیاباته است.
تظاهرات زنان علیه اقدامات نیروهای امنیتی در بلاروس
گروهی از زنان در مینسک تظاهراتی را برگزار و نسبت به اقدامات نیروهای امنیتی در سرکوب معترضان اعتراض کردند.
تماس تلفنی ماکرون و پوتین درباره لبنان و بلاروس
رئیس‌جمهوری روسیه و همتای فرانسوی‌اش امروز، چهارشنبه در تماس تلفنی به بررسی وضعیت لبنان و بلاروس پرداخته و بر کمک‌های مسکو و پاریس به بیروت تمرکز کردند.
فردا لبنان شاهد جلسه سرنوشت‌ساز پارلمان است
فردا (پنج‌شنبه) قرار است پارلمان لبنان درباره انحلال خود و برگزاری انتخابات زودهنگام تصمیم‌گیری کند.
اسد: جنگ جلوی انجام وظایف ما را نمی‌گیرد- قانون ˮسزارˮ عنوان مرحله جدید از تنش علیه منطقه است
بشار اسد تاکید کرد: جنگ هرگز ما را از انجام وظیفه‌مان بازنخواهد داشت و قدرت ملت‌ها در سازگاری با شرایط و به خدمت گرفتن آن در جهت در منافعشان است.
اسرائیل مدعی حمله سایبری به سیستم‌های صنایع نظامی‌اش شد
مقامات اسرائیل امروز، چهارشنبه ادعا کردند، یک حمله سایبری که تاسیسات صنایع نظامی پیشرو این رژیم را هدف گرفته بود، ناکام گذاشته‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

راست و دروغ ترامپ درباره ایران
منظور از کلمه ایران در جملات ترامپ چندان روشن نیست. منظورش حکومت است یا اکثریت مردم یا گروه‌های سیاسی و ...؟ چون هیچ ‌کدام از اینها موضع یکسانی در این باره ندارند.
ایرانی‌ها در پساکرونا می‌توانند قهرمان آسیا شوند؟
چهار نماینده ایران باید در اواخر شهریور در آسیا به میدان بروند و قطعا وضعیت این تیم‌ها نسبت به قبل از کرونا متفاوت است و چه بسا بتوانند سرنوشت بهتری را در این وضعیت برای خود رقم بزنند.
پافشاری ترامپ بر ادعای احمقانه خود!
رئیس جمهور آمریکا بار دیگر ادعای غیر مستند مصونیت کودکان در برابر ابتلا به ویروس کرونا را مطرح کرد.
استراماچونی تصمیمش را گرفت؟
باشگاه سالرنیتانا ایتالیا از سری B ایتالیا، آندره‌آ استراماچونی را به عنوان یکی از گزینه‌های سرمربیگری این تیم در نظر دارد.
واکنش آلمان به تأیید واکسن کرونای روسیه
آلمان روز سه‌شنبه در برابر واکسن ساخت روسیه برای درمان بیماری «کووید-۱۹» موضع منفی گرفت و کیفیت آن را زیر سوال برد.
تظاهرات زنان علیه اقدامات نیروهای امنیتی در بلاروس
تماس تلفنی ماکرون و پوتین درباره لبنان و بلاروس
بشار اسد: اسرائیل اصل و خاستگاه تروریسم است
یادداشت اعتراض آمیز عراق به ترکیه
بشار اسد: جنگ هرگز ما را از انجام وظایفمان باز نخواهد داشت- تفاوتی میان تروریست محلی یا وارداتی با نظامی صهیونیستی یا آمریکایی نیست
لبنان|تاکید جنبش امل و حزب الله بر تشکیل دولتی نجات‌بخش
دیدار چاووش اوغلو با ژنرال دوستم-آمادگی ترکیه برای میزبانی مذاکرات بین الافغانی
ظریف: آمریکا از روی استیصال موضع دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس را اجماع منطقه‌ای می‌نامد
بیانیه ریاست جمهوری سوریه درباره سخنرانی بشار اسد
پوتین: از راه‌حل سیاسی در لبنان که بدون هیچگونه مداخله خارجی باشد حمایت می‌کنیم