روز جهانی قدس و فرصت‌های تازه امت اسلام

11:19 ۱۵ روز و ۱۸ ساعت پیش قدس 140 0
روز جهانی قدس و فرصت‌های تازه امت اسلام

روز جهانی قدس بار دیگر فرا رسیده است و در حالی که بیشتر جوامع اسلامی درگیر مبارزه با ویروس کرونا هستند، دوباره آنان را به همبستگی و تفاهم و عدم غفلت از مسائل محوری امت اسلامی فرا می‌خواند.

قدس

روز جهانی قدس بار دیگر فرا رسیده است و در حالی که بیشتر جوامع اسلامی درگیر مبارزه با ویروس کرونا هستند، دوباره آنان را به همبستگی و تفاهم و عدم غفلت از مسائل محوری امت اسلامی فرا می‌خواند.
روز جهانی قدس در کنار مناسبت‌هایی همچون یوم النکبه یا یوم الأرض، فرصتی استثنایی برای رقم زدن سرنوشتی تازه در مسیر مقاومت است.
ما اکنون در شرایطی به سر می‌بریم که رژیم اشغالگر اسرائیل آن را دورانی طلایی برای توسعه‌طلبی‌های خود به شمار می‌آورد. حمایت کم سابقه یا بی‌سابقه دولت ایالات متحده به رهبری ترامپ از توسعه اشغالگری‌های دولت نتانیاهو و نیز علنی شدن و افزون شدن جریان عادی‌سازی روابط میان برخی کشورهای عربی با تل آویو، که با رونمایی از معامله قرن جهش دوباره‌ای یافت؛ دو مسئله‌ای است که سرنوشت فلسطین و بزرگ‌ترین مسئله امت اسلامی را در وضعیت بی‌سابقه‌ای قرار داده است.
روز جهانی قدس با ریشه‌ها و هویت عمیق اسلامی خود هر ساله نویدبخش تجدید راه حل‌ها و ابتکارات جوامع اسلامی برای قضیه فلسطین است.
رهبران و ملت‌های مختلف مسلمان هرکدام سهمی در این مسیر داشته اند. ایران اسلامی به فضل رهبری آیت‌الله خامنه‌ای همواره کوشیده است تا مانع فراموشی مسئله فلسطین شود. رهبر انقلاب اسلامی پنج سال پیش در حالی که رژیم صهیونیستی اعلام کرد امنیت آن برای ۲۶ سال آینده تضمین شده است، گفتند: «اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید» تا بدین وسیله آینده زوال پذیر این رژیم منحوس را به یاد آورند.
امسال به‌خاطر الزام‌ها و محدودیت‌ها و مراقبت‌های به‌وجود آمده بر اثر بیماری کرونا، مهم‌ترین تجلی روز جهانی قدس که برگزاری راهپیمایی‌ها در نقاط مختلف جهان بوده است، ممکن نیست؛ اما متقابلاً می‌تواند زمینه ساز بروز فرصت‌های تازه‌ای برای پیوستگی بیشتر جوامع ما و فلسطینیان باشد.
واقعیت آن است که حتی میان مردم ایران و فلسطین هم ارتباطات و گفت‌وگو اندک است و شاید شناخت کافی نیز نسبت به هم نداشته باشند. در شرایط کرونا و توسعه ارتباطات انسانی در فضای مجازی، فرصت‌های تازه‌ای برای ملت‌های حامی فلسطین خلق شده که نباید آن‌ها را کوچک شمرد. سال‌ها پیش از انقلاب اسلامی در ایران نخستین صندوق حمایت از مردم فلسطین در نوع خود در خاورمیانه توسط جمعی از علمای دینی برجسته ایرانی در مشهد، قم و تهران تأسیس می‌شود؛ در زمانی که رژیم شاه با دستگاه اطلاعاتی وابسته به موساد با آن مخالفت می‌کرد، شاید در حال حاضر از این ابتکارات گذشته بی‌خبر باشیم، اما نیازمند طرح نسل جدیدی از ابتکارات هستیم.
ما مسائل زیادی برای فکر کردن و به اشتراک گذاشتن با یکدیگر داریم. از مباحث و موضوعات حقوق بشری گرفته تا بررسی راه حل‌های ممکن برای قضیه قدس و الأقصی.
مسئله فلسطین همواره یکی از موضوعات اصلی مورد توجه محافل و فعالان حقوق بشر در جهان بوده است، این در حالی است که مردم ایران شاید تنها ملتی در جهان باشند که به‌خاطر مواضع خود در قبال فلسطین و حمایت از مقاومت در منطقه با تحریم‌های بی‌سابقه‌ای در تاریخ معاصر مواجه شده‌اند.
طبعاً ارتباط بیشتر و مستقیم نخبگان، روشنفکران و فعالان و مردمان کشورهای اسلامی با مردم فلسطین انگیزه ملت‌ها را برای پایداری و همدلی و مواسات با فلسطینیان بیشتر می‌کند. این بسیار مهم است که مردم فلسطین اخلاص و دغدغه و مودت مردم ایران را درک کنند و شاید اکنون در دوره کرونا زمینه درک متقابل بیش از گذشته فراهم است.
درباره راه حل‌های ممکن برای قضیه فلسطین، پیشنهادهای گوناگونی وجود دارد که می‌تواند یکی دیگر از موضوعات مهم برای هم اندیشی میان جوامع اسلامی و مردم فلسطین باشد، مثلاً ایران بارها به عنوان یک ابتکار بین‌المللی بر ضرورت همه‌پرسی از ساکنان اصلی سرزمین فلسطین تأکید کرده است.
نباید فراموش کرد که اساساً روز جهانی قدس برای از انزوا درآمدن و قدرت گرفتن جوامع مسلمان در مقابل رژیم اسرائیل و قدرت‌های حامی او شکل گرفت و اکنون نباید گذاشت تا عوامل قدرت و هویت جهان اسلام تضعیف شوند و باید به یاد داشت ایالات متحده به عنوان بزرگ‌ترین حامی رژیم اشغالگر قدس اکنون بیش از هر زمان دیگری نسبت به تأثیرگذاری بر تحولات منطقه ناتوان و ضعیف و فاقد جذابیت است.
روز جهانی قدس در طول بیش از ۴۰ سال برگزاری خود توانسته است حتی بر ژئوپلتیک و معادلات خاورمیانه تأثیرگذارد؛ بنابراین این روز را باید به فرصتی برای آفرینش و تجدید قدرت و ابتکارات میان امت واحده اسلامی تبدیل کرد.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

افزایش ۱۵ درصدی نرخ استخرها در سال ۹۹- احتمال بازگشایی از اواخر خرداد
مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران گفت: آماده بازگشایی استخرها از اواخر خرداد هستیم در صورتی که ستاد مقابله با کرونای وزارت ورزش و جوانان مجوز بازگشایی را به ما بدهد.
کریستیچوویچ: دوست دارم به ایران برگردم اما سلامتی‌ام بسیار مهم است
سرمربی شاهین بوشهر می‌گوید: دوست دارم برگردم اما باید به این توجه کنم که ۶۲ سال سن دارم و سلامتی‌ام بسیار مهم است.
پایان برچسب دولتی بودن فوتبال- توافق بزرگ!
نهاد عمومی غیردولتی خیر، اما حذف وزیر ورزش از اساسنامه به منظور حضور و حفظ حق رای وی در مجمع انتخاباتی مسئله‌ای بود که در نهایت مورد توافق وزارت ورزش و جوانان پس از درخواست فدراسیون فوتبال واقع شد.
ابتلای ۵۴ معتاد متجاهر به کرونا در ۱۱ استان کشور-تهران در صدر آمار
مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به جمع آوری ۶۷۰۰ معتاد متجاهر و انجام تست غربالگری، از ابتلای ۵۴ نفر از این افراد به کرونا خبر داد.
۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت
عادات معمولی که مشکلات آزاردهنده برای پوستتان ایجاد می‌کند را بشناسید.
عمل صالح؛ مهمترین عامل قرب الهی
امام خمینی(ره)، به عنوان حکیمی متأله با استفاده از مبانی کلامی و تفکرات دینی، ضمن بیان دیدگاه بدیع در حوزه شناخت انسان، تصویری روشن از سیر انسان‌ تا تعالی ارائه داده‌اند و با ایجاد رابطه میان مراتب انسانیت و توحید، گام بلندی در ارائه انسان‌شناسی توحیدی و تبیین الگوی عملی آن برداشته‌اند.
کاهش۵۲ درصدی صدور پروانه ساختمانی در پایتخت -اعلام مناطق دارای بیشترین و کمترین پروانه صادره
مدیرکل اداره تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران از کاهش ۵۲ درصدی صدور پروانه در شهر تهران طی ۱۴ ماه اخیر خبر داد.
عادت‌های غلطی که باعث افت تحصیلی می‌شود
علت بهره وری پایین تعدادی از دانش آموزان عادت‌های غلط هنگام مطالعه دروس است که باید آن‌ها را اصلاح کرد.
در نگاه فلسفی امام (ره) تجربه و عرف کنار گذاشته نمی شوند
آنچه پس از گذشت چهار دهه از انقلاب همچنان در خصوص اندیشه امام خمینی(ره) مورد توجه اندیشمندان است، تکثری است که امام خمینی(ره) از همان روزهای ابتدایی به آن اهتمام می‌ورزد.
کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری آمریکا
برخلاف انتظارات، نرخ بیکاری آمریکا به زیر ۱۴ درصد رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

این ۸ غذا را نخورید تا همواره جوان بمانید!
در این مطلب به هشت ماده غذایی اشاره خواهیم کرد که باید برای جلوگیری از پیری زودرس و ابتلا به بیماری، از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
ˮتناقض‌های آشکارˮ در آمار صعود به دماوند و درآمدهای فدراسیون کوهنوردی
فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در حالی برای اولین بار آمار و ارقام صعودها و درآمدهای حاصل شده از این صعودها به قله دماوند را اعلام کرده است که در این موارد ابهامات و تناقضات فراوانی دیده می‌شود.
کدام داروها از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شدند؟
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: اقلامی که از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شده‌اند، عمدتاً شامل مکمل‌ها و داروهای بدون نسخه (OTC) هستند.
تحلیل اجرای آزمایشی طرح ترافیک پایتخت از شنبه- بازنگری در اجرای طرح در صورت گسترش کرونا
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران از افزایش مراجعات و بستری‌های کرونایی در تهران خبر داد و در عین حال گفت: از امروز (شنبه) برنامه فاز آزمایشی طرح ترافیک اجرا خواهد شد اما این موضوع حتماً مورد تحلیل قرار خواهد گرفت و اگر استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی مشکلاتی در زمینه گسترش بیماری به وجود آورد، طبیعتاً با تصویب ستاد ملی کرونا، ممکن است درباره بازنگری آن تصمیماتی جدیدی اتخاذ شود.
ارز واردات کامیون‌های دست دوم را خرج تولید در شرکت‌های داخلی کنید
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، در شرایط تحریمی و کمبود منابع ارزی کشور، اختصاص ارز برای واردات کامیون‌های دست دوم چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ لذا بهتر است این هزینه صرف تامین نیازهای شرکت‌های دولتی و خصوصی داخلی که زیرساخت تولید اتوبوس‌های برقی در آن‌ها فراهم است شود تا علاوه براینکه بر کاهش آلودگی هوا کمک شود، شرکت‌های خودروساز داخلی هم بهره‌مند شوند.
پارلمان عراق امروز برای تکمیل کابینه الکاظمی رای‎ گیری‌ می‌کند
آمریکا حدود 10 هزار سرباز خود را از آلمان خارج می‌کند
کشته شدن رهبر القاعده در مجموعه کشورهای آفریقایی مراکش
وزیر خارجه قطر: مذاکرات دوحه و ریاض بی‌دلیل متوقف شد
سندرز: تبعیض نژادی در آمریکا بسیار فراتر از برخورد وحشیانه پلیس با سیاهپوستان است
تکذیب خبر درگذشت المالکی بر اثر ابتلا به کرونا
انفجار در ˮراس العینˮ سوریه تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشت
توضیحات غریب‌آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رویترز: آمریکا تحریم 40 نفتکش را در دست بررسی دارد
نیروهای الحشد الشعبی، طرح داعش برای آتش‌زدن مزارع را ناکام گذاشتند