نقض حق سلامت فلسطینیان در بحران کرونا

03:00 ۱۵ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 110 0

اسرائیل در قالب حملات زمینی و هوایی با سلاح‌های مرگبار، شکنجه، شرایط نامناسب نگهداری اسرا به ویژه در اوضاع شیوع کرونا و ... حق بر سلامت جسم و روان فلسطینیان را نقض کرده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،«حق سلامت» یکی از حقوق بنیادین بشری است که در اسناد بین‌المللی متعددی منتشر یافته است. رژیم اشغالگر
قدسدر طول سالیان مختلف به عناوین مختلف در قالب حملات زمینی و هوایی با سلاح‌های مرگبار، شکنجه، دستگیری و کشتار بیرحمانه غیرنظامیان، تخریب منازل، شرایط نامناسب نگهداری اسرا به ویژه در اوضاع شیوع کروناو ... حق بر سلامت جسم و روان
فلسطینیانرا نقض کرده است.
اخبار بین الملل​-«حق سلامت» ابعاد مختلفی دارد که مهمترین آن­ها بُعد جسمی و روانی است. سازمان جهانی بهداشت (WHO) در اساسنامه­ خود و در مقدمه­ آن، این حق را نه فقط فقدان بیماری بلکه برخورداری از سلامت کامل جسمی، روانی و اجتماعی تعریف کرده است که بدون توجه به نژاد، مذهب، عقایدِ سیاسی و طبقه اقتصادی و اجتماعی باید به همه­ انسان­ها اعطا شود.
ماده (۱۲) میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ۱۹۶۶، به «حق هر شخص در برخورداری از بهترین حالت سلامت جسمی و روحی» اشاره می‌کند.
حق سلامت همچنین در سایر کنوانسیون‌های بین‌المللی همچون «منع شکنجه ۱۹۴۸، محو همه اشکال تبعیض علیه زنان ۱۹۷۹ (مواد ۱۱ و ۱۲) و کنوانسیون حقوق کودک ۱۹۸۹ (ماده ۲۴) بیان شده است.
بسیاری از اسناد منطقه‌ای حقوق بشر نیز حق بر سلامت را به رسمیت شناخته‌اند. از جمله این اسناد می‌توان به ماده (۱۱) منشور اجتماعی اروپایی بازبینی شده در سال ۱۹۹۶، ماده­ (۱۶) منشور آفریقایی حقوق بشر ۱۹۸۱، ماده (۱۰) پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر در زمینه حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ۱۹۸۸ (ماده ۱۰) و همچنین بندهای (۸) و (۱۰) قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با عنوان «اصول بنیادین و دستورالعمل مربوط به دادخواهی و جبران قربانیان موارد نقض آشکار حقوق بین‌الملل بشر و نقض شدید حقوق بین‌الملل بشردوستانه» ۲۰۰۶ اشاره کرد.
رژیم اشغال­گر صهیونیستی سال­هاست در فلسطین و به ویژه نوار غزه دست به جنایات گسترده علیه غیرنظامیان زده و آنان را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است. حمله به غیرنظامیان و کشتار مظلومانه آنان در حملات به فلسطینیان همچون جنگ ۲۲ روزه با انواع سلاح‌های جنگی، صحنه­‌های دلخراشی بود که هر بیننده­‌ای را به وحشت وامی­داشت.
بسیاری از قربانیان حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند. بر اساس مطالعات انجام شده روی قربانیان این جنگ‌ها به ویژه کودکان و نوجوان در نوار غزه، علاوه بر آسیب‌های جدی این حملات بر سلامت جسمی فلسطینیان، از نگاه روانی نیز قرار گرفتن در برابر محیط‌های جنگ‌زده، پیامدهای زیانبار و ماندگاری بر روان نوجوانان از جمله تشدید بیماری­‌های مخربی همچون اختلال روانی پساآسیب (PTSD) به عنوان یکی از بارزترین علائم ناشی از جنگ داشته است.
مجله­ عربی روانپزشکی (The Arab Journal of Psychiatry) نتایج تحقیقاتی را منتشر کرده که از سوی جمعی از دانشمندان روی ۳۵۸ نوجوان فلسطینی بین سنین ۱۵ تا ۱۸ ساله (۱۵۸ پسر و ۲۰۰ دختر) انجام شده است. این افراد که بیشتر آن‌ها شاهد صحنه­‌های کشتار، اجساد مثله‌ شده‌ و گلوله‌باران سنگین تانک به روی اشخاص بوده و همچنین صداهای خوفناک جنگنده‌های جت را تجربه کرده بودند، علائم اختلال روانی پساآسیب (PTSD) در آن­ها بارز بود که البته این علائم در دختران نسبت به پسران درصد بالاتری را نشان می­‌داد.
تعهد دیگری که در اسناد بین‌المللی بر آن تاکید شده، لزوم نگهداری اسیران در شرایط مناسب و تفکیک بیماران از یکدیگر است. در این راستا ماده­ (۳۰) کنوانسیون سوم ژنو ۱۹۴۹ مربوط به رفتار با اسرای جنگی بیان می‌دارد: «هر اردوگاه باید مجهز به درمانگاهی مناسب باشد که در آنجا اسیران جنگی تحت مراقبت‌های لازم قرار گرفته و نیز رژیم غذایی مناسبی برای آنها در نظر گرفته شود. در صورت لزوم، مکان‌های جداگانه‌ای برای بیماران واگیر یا بیماران روانی تعبیه می شود [...]».
با شیوع بیماری کرونا، رژیم اشغالگر قدس باید شرایط مطلوبی برای نگهداری اسیران فلسطینی فراهم کند؛ سازمان امور اسرا و آزادگان فلسطینی در آخرین آمارهای خود به مناسبت ۱۷ آوریل (روز اسیر فلسطینی) شمار این افراد را ۶ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد که ۵۷ نفر از آنان زن و ۳۰۰ نفر کودک هستند.
دبیرخانه دایمی کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین نیز به همین مناسبت اعلام کرد، تعداد بازداشت‌ شدگان بیمار فلسطینی تا فروردین ۱۳۹۹ نزدیک به ۷۰۰ نفر است که ۳۰۰ نفر از آنها بیماری مزمن دارند و نیازمند درمان مستمرند. ۱۰ نفر از این ۳۰۰ نفر نیز مبتلا به سرطان هستند.
ارائه­ این آمارها در حالی است که به تازگی در گزارش ۶ اردیبهشت امسال، «مایکل لینک» گزارشگر ویژه حقوق‌ بشر در اراضی اشغالی فلسطینی و «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های خارج از چارچوب قضایی، معیارهای دوگانه مقام‌های رژیم‌ صهیونیستی را محکوم کردند.
بر اساس این گزارش، صدها زندانی صهیونیستی در چارچوب اقدامات احتیاطی کرونا از زندان آزاد شده اما اسیران فلسطینی با وجود شیوع کرونا همچنان در زندان‌ها به سر می‌برند.   
امسال روز جهانی قدس، تقریبا با روز نکبت، سالروز روز آغاز اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین فلسطین همزمان شده است؛ روزی که فقط آغاز یک رویداد تاریخی نیست بلکه یادآور بیش از هفت دهه مداوم درد و رنج و آوارگی ملت مظلومی است که از سال ۱۹۴۸ تاکنون از آوارگی در امان نبوده‌اند.
فلسطینی‌ها جمعه گذشته هفتاد و دومین سالگرد روز نکبت را پشت سر گذاشتند و روز جمعه آینده، روز جهانی قدس را گرامی می دارند؛ روزی که چهل سال است همه ساله در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، مردم در سراسر جهان با برگزاری تجمع‌ها و راهپیمایی‌های گسترده، ضمن محکوم کردن جنایات و اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی، حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام می‌کنند. هرچند امسال به دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع جهانی بیماری کرونا، راهپیمایی‌های جهانی روز قدس برگزار نمی‌شود، اما حرکت‌های نمادین مردم در کشورهای مختلف جهان، برای بزرگداشت این روز انجام خواهد شد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

از مناظرات ۹۶ تا همنشینی سران سه قوه
در یک سالی که قرار است مجلس یازدهم با دولت دوازدهم همکاری کند، هم مشکلات کشور روشن است، هم سابقه تفاوت‌ها و رقابت‌های سیاسی جریان‌های حاکم بر دو قوه و هم نیاز ضروری کشور به‌همکاری و هم‌افزایی بین این دو نهاد.
روایت مودریچ از لحظه‌ای که مورینیو اشک رونالدو را در آورد
بازیکن کروات در زندگی نامه‌اش به لحظه پر تنش میان سرمربی و بازیکن پرتغالی در رئال مادرید پرداخت.
تابلوی ورود ممنوع پیش روی ولیعهد عربستان برای تیم‌داری در انگلیس
سران لیگ برتر انگلیس به دلیل نقض حقوق بشر اجازه تیم داری به مالکان سعودی را در این لیگ نخواهند داد.
کاوانی در حال کشاورزی +فیلم
بازیکن پاری سن ژرمن با پایان لیگ فرانسه در خانه اش به کشاورزی مشغول است.
لیورپول به دنبال تمدید بلندمدت قرارداد دو ستاره خود
لیورپول بعد از ناکامی در خرید تیمو ورنر آلمانی به دنبال تمدید قرارداد دو ستاره خود است.
ستاره ژاپنی رکورددار بازی در بوندسلیگا- مهدوی‌کیا در رده سوم
ماکوتو هاسبه توانست به رکورد چا بوم کئون در تعداد بازی در بوندسلیگا برسد.
تکمیل سومین ورزشگاه جام جهانی ۲۰۲۲ قطر
قطر تکمیل سومین ورزشگاه جام جهانی ۲۰۲۲ را اعلام کرد.
آغاز مذاکره بارسلونا با مسی از هفته آینده
باشگاه بارسلونا به زودی برای تمدید قرارداد ستاره آرژانتینی مذاکره می کند.
جهانبخش و قوچان نژاد نامزد بهترین آسیایی تاریخ لیگ هلند
دو بازیکن ایرانی نامزد بهترین آسیایی تاریخ لیگ هلند نام گرفتند.
بیرانوند نامزد بهترین دروازه‌بان آسیا از دید فاکس اسپورت
بعد از علی دایی و مهدی مهدوی کیا، علیرضا بیرانوند نیز نامزد حضور در تیم طلایی قاره آسیا شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ملی پوش سابق تنیس:خواسته‌های شخصی در تیم ملی کنار گذاشته شود- تنیس همدلی می‌خواهد
ملی پوش سابق تنیس ایران گفت: تفرقه در بین تنیس بازان باعث شد همه از هم دور شویم و امیدوارم همدلی در در این ورزش به وجود آید و خواسته‌های شخصی در تیم ملی کنار گذاشته شود.
واکنش طباطبائی به شائبه قطع همکاری اسپانسر فدراسیون بسکتبال
رئیس فدراسیون بسکتبال ایران گفت: هیچ ناراحتی میان ما و اسپانسر وجود ندارد،‌ اسپانسر فدراسیون تنها درخواست دارد که بر اساس بندهای قراداد، ‌مدت زمان این همکاری ۶ ماه تا یک سال افزایش یابد.
چند خوراکی برای کاهش وزن همراه با تقویت سیستم ایمنی
با توجه به همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ و اعمال قرنطینه، رو آوردن به دورکاری و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها فعالیت فیزیکی روزانه افراد کاهش یافته که می‌تواند منجر به اضافه وزن و برخی دیگر از مشکلات سلامتی برای افراد شود.
۴۸۰۰ بیمار نادر در کشور - تقبل هزینه‌های درمان MPS از سوی وزارت بهداشت
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر با بیان اینکه حدود ۴۸۰۰ بیمار نادر در کشور شناسایی شده‌اند، گفت: بیماری‌های آلوپسی، دیستروفی عضلانی، نوروفیبروماتوز و بیماری EB از شایع ترین بیماری‌های نادر در کشور هستند.
سرنوشت ۱۰۱ خانه ایمنی در تهران
لزوم بهره‌گیری از آموزش‌های ایمنی یکی از مواردیست که پس از وقوع حادثه بخشی از افکار ما را به خود اختصاص می‌دهد؛ اما متاسفانه پس از مدتی به هر دلیلی از یاد می‌رود و به زمان سپرده می‌شود. خانه‌های ایمنی که یکی از محل‌های تقریبا ناشناخته پایتخت است؛ ظرفیتی را در اختیار دارد که می‌تواند موجب افزایش فرهنگ ایمنی و آگاهی عمومی درباره نحوه پاسخ به حوادث و... شود. ظرفیتی که باید با مدیریت و برنامه ریزی به گونه‌ای از آن استفاده شود که مورد استقبال شهروندان قرار گیرد.
نامه تشکر یک سیاهپوست آمریکایی از امام خمینی در سال 58 + عکس
آغاز طرح پیش فروش یکساله محصولات سایپا از 18 خرداد+ جزئیات
تاکید روحانی بر تامین کسری بودجه از نقدینگی بازار به جای استقراض از بانک مرکزی
مبارزه با فساد وجه تمایز مجلس یازدهم با ادوار گذشته است
آخرین تأکیدات امام(ره) به رهبری چه بود؟+ عکس
روحانی به مدرس‌خیابانی: تولید کافی و توزیع دقیق ماسک را در صدر توجه خود قرار دهید
امروز؛ پایان مهلت آزادسازی سهام عدالت
تاکید روحانی بر تامین کسری بودجه از نقدینگی بازار به جای استقراض از بانک مرکزی
جزئیات تقویم آموزشی و امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد اعلام شد
شانس برنده شدن در قرعه کشی طرح فروش خودرو چقدر است؟