برد و باخت در بازی بورس

10:54 ۸۶ روز و ۱۰ ساعت پیش قدس 224 0
برد و باخت در بازی بورس

بورس در یک سال گذشته به طور بی‌سابقه‌ای برای صاحبان سرمایه جذاب شده و محاسن و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این بازار، نقل بسیاری از محافل است، اما براساس تحلیل خبره‌های بازار، ریسک‌ها و مخاطرات احتمالی نهفته در ذات آن به‌قدری هست که قطعاً غیرحرفه‌ای‌های پرهیجان و خوشبین را دست به عصا و محتاط‌ تر کند.

قدس

قدس آنلاین : در این ماه‌ها کارشناسان و آن‌هایی که فراز و فرود بازارسرمایه را به عنوان ویژگی ذاتی این بازار پذیرفته‌اند، بارها و بارها هشدار دادند که با فروش دار و ندارتان به بورس نیایید و در نهایت ۲۰ درصد سرمایه و به زبان خودمانی‌تر پول‌های اضافه‌تان را به بازارسرمایه بیاورید اما ظاهراً هیجان مردم برای بورسی‌شدن به‌قدری بالاست که تنها در دو ماه اول سال حدود ۵۰هزار میلیارد تومان نقدینگی را میهمان بورس کرده‌اند، حال آنکه در کل سال گذشته بین ۳۰ تا ۳۵هزار میلیارد تومان راهی تالارهای بورس شده بود.
 ریسک بورس بالاتر از رقبا هدایت نقدینگی به بورس و ۶۰ میلیونی کردن آمار سهامداران به همّ و غم دولت در سال جاری تبدیل شده، اما صرف‌نظر از اینکه چنین تلاش‌هایی چه هدفی مضاعف شده، سهامداران غیرحرفه‌ای را در معرض تهدیدهای جدی و چه‌بسا از دست دادن کل سرمایه قرار داده است؛ به‌ویژه آن دسته از سهامداران جدیدالورود عجولی که بورس را کارخانه پول‌سازی در کوتاه‌مدت می‌دانند.
به باور کارشناسان، ریسک و نوسان‌های بازار سهام در مقایسه با دیگر بازارها بالاتر است، چرا که در این بازار، قیمت سهام براساس جریان‌های نقدی آینده پیش‌بینی می‌شود که مقدار و زمان‌بندی آن کاملاً متغیر است و تعهدی برای پرداخت مبالغ مشخص، در زمان‌های معین برای آن‌ها وجود ندارد. بر خلاف بازار اوراق با درآمد ثابت از قبیل اوراق مشارکت که تعهد مشخصی برای پرداخت مبالغ مشخصی در زمان‌های معینی وجود دارد و سرمایه‌گذار با دقت زیادی جریان‌های نقدی آینده و زمان‌بندی آن‌ها را پیش‌بینی می‌کند.
از آنجایی که قیمت سهام در بازار سرمایه مبتنی بر انتظارات آینده در مورد شرکت‌ها و افق سرمایه‌گذاری در سهام، طولانی است، ریسک بیشتری بر معاملات بورس حاکم است. به گفته خبره‌های بازار، ریسک‌های متعددی سهامداران را تهدید می‌کند؛ ریسک‌هایی مانند تغییر قدرت خرید(تورم)، تحولات سیاسی، نرخ سود بدان معنی که همیشه احتمال دارد بانک مرکزی و یا سایر عوامل، نرخ سود در اقتصاد تغییر کند و موجب تغییر قیمت‌ها شود و در نهایت نرخ ارز و تغییر ارزش پول ملی در برابر سایر ارزها که می‌تواند میزان جریان‌های نقدی واقعی را تغییر دهد.
کارشناسان معتقدند، هر چند امسال هجوم نقدینگی به بورس شدید و احتمالاً ادامه‌دار خواهد بود، اما مقاومت بازار در برابر پیشروی شاخص، رکود سنتی بازار در ماه مبارک رمضان و نزدیک شدن زمان برگزاری مجامع شرکت‌های بورس در خرداد و تیر است، بورس وارد یک دوره رکورد موقت می‌شود.
آن‌ها که به سبزی خیره‌کننده شاخص بورس در سال جاری بدبین هستند باور دارند که در جریان هجوم نقدینگی به بورس، تفاوت بنیادی بین سهام دیده نمی‌شود و اغلب براساس تورم اقتصاد کل کشور، تقاضا برای سهام جا مانده از رشد عمومی بازار بالا رفته، بر همین اساس باید گفت عدم‌اطمینان به آینده اقتصادی کشور، بورس را به مأمنی برای سرمایه‌های مردم در برابر تورم تبدیل کرده است.
سقوط در انتظار سهام حبابی شرکت‌های کوچک یک اقتصاددان می‌گوید: قطعاً اتفاقات خاصی در بازار رقم خواهد خورد. توصیه نمی‌کنم کسی پول جدیدی وارد بورس کند. حتی صندوق‌های‌ سهامی یا مختلط هم قابل توصیه نیستند، ولی تا وقتی که این حجم ورود نقدینگی به بازار وجود دارد، شاخص همچنان رشد می‌کند، زیرا تبدیل به محلی برای سفته‌بازی شده است. مثل همان اتفاقی که در سال ۹۰ و ۹۱ برای بازار ارز افتاد. باید به افراد ناآشنا به بازار بگویم اگر P/E سهامی زیر ۷ بود به عنوان یک چیز دم‌دستی بدی نیست. اگر بالای ۱۰ بود خیلی در خرید آن دقت کنند و اگر بالای ۱۵ بود اصلاً سمتش نروند، ولی در P/E های پایین هنوز فرصت‌هایی برای کسب سود وجود دارد. همچنین ارزش دلاری و اندازه شرکت‌ها را در نظر بگیرند یعنی به سراغ سهام شرکت‌های بزرگ و باسابقه بروند، زیرا سهام شرکت‌های کوچک که اتفاقاً سود خوبی را هم نصیب افراد می‌کنند به شدت حباب دارد و در ۸۰ درصد موارد اگر این سه موضوع را در نظر بگیرند، ضرر نخواهند کرد.
به گفته محمد صادق‌الحسینی، نمی‌توان زمان فروریختن بازار را مشخص کرد، اما مردم با احتیاط عمل کنند، چرا که قطعاً سهام شرکت‌های کوچک حباب دارد و سقوط می‌کند و سفته‌بازانی که سودشان را کرده به‌موقع از بازار خارج می‌شوند، ولی مردم عادی هستند که ضرر می‌کنند. در نتیجه متوجه باشید شرکت‌هایی که ارزش بازاری‌شان کوچک است، دورشان را خط بکشید.
 تغییر عجولانه قوانین، بازار را تهدید می‌کند یک کارشناس بازارسرمایه هم معتقد است: یکی از مهم‌ترین ریسک‌هایی که اکنون در بازار با آن مواجه هستیم، تصمیم‌گیری‌های عجولانه برای تغییر برخی از قوانین بازار است که این موضوع می‌تواند بسیار بر دید سرمایه‌گذاران تأثیرگذار باشد.
به باور نیما آگاهی، اشتیاق زیاد برای خرید در بازارسرمایه حتی در روزهایی که بازار جهانی به شدت منفی است، آینده بازار را به شدت پرخطر خواهد کرد و بیشترین نگرانی فعالان قدیمی بازار این است که هر چه رشد بازارسرمایه پرشتاب‌تر باشد، احتمال بازگشت آن سریع‌تر و خطرناک‌تر خواهد بود.
به گفته وی، ورود نقدینگی جدید مهم‌ترین شاخصی است که بر معاملات اخیر این بازار تأثیر گذاشته و تا زمانی که نقدینگی جایی برای ورود نداشته باشد و بهترین فرصت را در بازارسرمایه ببیند، رشد بازار سرمایه ادامه‌دار خواهد بود.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

مربی سپاهان: داوری در بازی با استقلال روی بازیکنان ما تاثیرگذار بود- به فوتبال پاک معتقدیم
مربی تیم فوتبال سپاهان با بیان اینکه تیمش در نیم فصل دوم در همه بازی‌ها از لحاظ آماری تیم برتر میدان بوده اعتقاد دارد اشتباهات داوری در دو بازی برابر استقلال روی بازیکنان سپاهان تاثیر منفی گذاشت.
فکری: دل خوشی از چمن مصنوعی ورزشگاه شهید وطنی نداریم
سرمربی نساجی مازندان گفت: چمن مصنوعی اگر خوب و استاندارد باشد، مشکل کمتری وجود دارد ولی چمن ورزشگاه شهید وطنی کیفیتی ندارد و زیاد دل خوشی از این چمن مصنوعی نداریم.
مرگ مقام نزدیک به مادورو در اثر ابتلا به کرونا
مقامهای ونزوئلا اعلام کردند، داریو ویواس، فرماندار منطقه پایتخت این کشور، شهر کاراکاس، و از همپیمانان قدرتمند نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روز پنجشنبه در اثر ابتلا به کووید ۱۹ در سن ۷۰ سالگی درگذشته است.
وعده وکیل سابق ترامپ برای اتبات تقلب انتخاباتی رئیس جمهور آمریکا
دستیار و وکیل شخصی سابق دونالد ترامپ وعده داده با انتشار یک کتاب خاطرات در آینده نزدیک نشان دهد که چطور دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ با کمک روسیه تقلب کرده است.
فشارهای کنگره آمریکا به پامپئو برای تحریم ترکیه
چهار نماینده کنگره آمریکا شامل دو سناتور و دو عضو مجلس نمایندگان، از مایک پامپئو خواستند وزیر امور خارجه ترکیه را جهت لغو طرح های حفاری و اکتشاف منابع انرژِ در شرق مدیترانه تحت فشار قرار دهد.
مهم‌ترین ایستگاه های عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات
توافق امارات و رژیم صهیونیستی درباره عادی‌سازی روابط نشان دهنده نزدیکی روابط میان دو طرف طی سال‌های گذشته به ضرر مسئله فلسطین بوده است.
اردوغان: یا قطع روابط دیپلماتیک یا فراخواندن سفیر از امارات در دستور کار است
رئیس جمهور ترکیه امروز جمعه عنوان کرد کشورش بستن سفارتخانه خود در ابوظبی و معلق ساختن روابط دیپلماتیکش با امارات متحده عربی را در پاسخ به عادی سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی مد نظر دارد.
تحریرالشام یک شهروند آمریکایی را بازداشت کرد
دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، هیئت تحریر الشام یک آمریکایی را در شمال غربی سوریه بازداشت کرد.
بازجویی از وزرای لبنانی درباره انفجار بیروت به تاخیر افتاد
داستان کل لبنان بازجویی از وزرا پیرامون انفجار بیروت را که قرار بود از امروز(جمعه) آغاز شود، به تاخیر انداخت.
رصد و برخورد قاطعانه پلیس با هرگونه اوباشی گری در فضای حقیقی و مجازی
جانشین فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد: فعالیت اراذل و اوباش به صورت مستمر و شبانه روزی در فضای حقیقی و مجازی رصد شده و با هرگونه اوباشی گری و قانون شکنی نظم و امنیت برخورد می کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عکس روز- طوفان نزدیک است!
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا
چه خبر از لیگ برتر بسکتبال؟
در حالی که تنها ۲ ماه تا تاریخ برگزاری مسابقات لیگ برتر بسکتبال ایران‌ زمان باقی است، فدراسیون بسکتبال موضوعات و مسائل نیمه تمام زیادی را برای برگزاری یک لیگ قابل قبول در پیش دارد.
مربی هندبال بانوان: بهتر است لیگ دیرتر شروع شود
نشمین شافعیان گفت: به نظر من اگر لیگ با یک یا دو ماه تاخیر برگزار شود بهتر است، چون مهرماه اوج شیوع آنفلوآنزا است و امسال هم کرونا به آن اضافه می‌شود.
حذف ناباورانه اتلتیکومادرید از لیگ قهرمانان
لایپزیگ حریف پاری سن ژرمن در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شد.
اعترافات- روبینیو
مهاجم برزیلی که فوتبال خود را در اروپا با رئال مادرید شروع کرد جدایی تلخی از این تیم داشت و دوست داشت با پیراهن چلسی به میدان برود.
بیشتر از ۴۰ میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید
لپ‌تاپ مخصوص بازی Redmi G راه اندازی شد +عکس
افزایش ۳۶ درصدی پروازهای عبوری از آسمان ایران- کاهش ۴۵درصدی جابجایی مسافر در فرودگاه‌ها
فروش اوراق سلف نفتی از یک شنبه آینده- هر بشکه ۹۴۴ هزار و ۶۲۲ تومان قیمت خورد + سند
جزئیات طرح پیش فروش جدید سایپا اعلام شد
اطلاعات 600 شرکت‌ دولتی در بودجه نیست
تاکید وزیر راه بر تسریع ترانزیت ایران و ترکیه- توسعه حمل ونقل ریلی با ایجاد یک مسیر جدید بین ۲ کشور
درسی که باید از «دارا دوم» گرفت
پیش فروش نفت با اوراق پذیرفته نیست
رئیس کل بانک مرکزی: قیمت ارز به زودی متعادل می‌شود