برد و باخت در بازی بورس

10:54 ۱۶ روز و ۱۸ ساعت پیش قدس 113 0
برد و باخت در بازی بورس

بورس در یک سال گذشته به طور بی‌سابقه‌ای برای صاحبان سرمایه جذاب شده و محاسن و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این بازار، نقل بسیاری از محافل است، اما براساس تحلیل خبره‌های بازار، ریسک‌ها و مخاطرات احتمالی نهفته در ذات آن به‌قدری هست که قطعاً غیرحرفه‌ای‌های پرهیجان و خوشبین را دست به عصا و محتاط‌ تر کند.

قدس

قدس آنلاین : در این ماه‌ها کارشناسان و آن‌هایی که فراز و فرود بازارسرمایه را به عنوان ویژگی ذاتی این بازار پذیرفته‌اند، بارها و بارها هشدار دادند که با فروش دار و ندارتان به بورس نیایید و در نهایت ۲۰ درصد سرمایه و به زبان خودمانی‌تر پول‌های اضافه‌تان را به بازارسرمایه بیاورید اما ظاهراً هیجان مردم برای بورسی‌شدن به‌قدری بالاست که تنها در دو ماه اول سال حدود ۵۰هزار میلیارد تومان نقدینگی را میهمان بورس کرده‌اند، حال آنکه در کل سال گذشته بین ۳۰ تا ۳۵هزار میلیارد تومان راهی تالارهای بورس شده بود.
 ریسک بورس بالاتر از رقبا هدایت نقدینگی به بورس و ۶۰ میلیونی کردن آمار سهامداران به همّ و غم دولت در سال جاری تبدیل شده، اما صرف‌نظر از اینکه چنین تلاش‌هایی چه هدفی مضاعف شده، سهامداران غیرحرفه‌ای را در معرض تهدیدهای جدی و چه‌بسا از دست دادن کل سرمایه قرار داده است؛ به‌ویژه آن دسته از سهامداران جدیدالورود عجولی که بورس را کارخانه پول‌سازی در کوتاه‌مدت می‌دانند.
به باور کارشناسان، ریسک و نوسان‌های بازار سهام در مقایسه با دیگر بازارها بالاتر است، چرا که در این بازار، قیمت سهام براساس جریان‌های نقدی آینده پیش‌بینی می‌شود که مقدار و زمان‌بندی آن کاملاً متغیر است و تعهدی برای پرداخت مبالغ مشخص، در زمان‌های معین برای آن‌ها وجود ندارد. بر خلاف بازار اوراق با درآمد ثابت از قبیل اوراق مشارکت که تعهد مشخصی برای پرداخت مبالغ مشخصی در زمان‌های معینی وجود دارد و سرمایه‌گذار با دقت زیادی جریان‌های نقدی آینده و زمان‌بندی آن‌ها را پیش‌بینی می‌کند.
از آنجایی که قیمت سهام در بازار سرمایه مبتنی بر انتظارات آینده در مورد شرکت‌ها و افق سرمایه‌گذاری در سهام، طولانی است، ریسک بیشتری بر معاملات بورس حاکم است. به گفته خبره‌های بازار، ریسک‌های متعددی سهامداران را تهدید می‌کند؛ ریسک‌هایی مانند تغییر قدرت خرید(تورم)، تحولات سیاسی، نرخ سود بدان معنی که همیشه احتمال دارد بانک مرکزی و یا سایر عوامل، نرخ سود در اقتصاد تغییر کند و موجب تغییر قیمت‌ها شود و در نهایت نرخ ارز و تغییر ارزش پول ملی در برابر سایر ارزها که می‌تواند میزان جریان‌های نقدی واقعی را تغییر دهد.
کارشناسان معتقدند، هر چند امسال هجوم نقدینگی به بورس شدید و احتمالاً ادامه‌دار خواهد بود، اما مقاومت بازار در برابر پیشروی شاخص، رکود سنتی بازار در ماه مبارک رمضان و نزدیک شدن زمان برگزاری مجامع شرکت‌های بورس در خرداد و تیر است، بورس وارد یک دوره رکورد موقت می‌شود.
آن‌ها که به سبزی خیره‌کننده شاخص بورس در سال جاری بدبین هستند باور دارند که در جریان هجوم نقدینگی به بورس، تفاوت بنیادی بین سهام دیده نمی‌شود و اغلب براساس تورم اقتصاد کل کشور، تقاضا برای سهام جا مانده از رشد عمومی بازار بالا رفته، بر همین اساس باید گفت عدم‌اطمینان به آینده اقتصادی کشور، بورس را به مأمنی برای سرمایه‌های مردم در برابر تورم تبدیل کرده است.
سقوط در انتظار سهام حبابی شرکت‌های کوچک یک اقتصاددان می‌گوید: قطعاً اتفاقات خاصی در بازار رقم خواهد خورد. توصیه نمی‌کنم کسی پول جدیدی وارد بورس کند. حتی صندوق‌های‌ سهامی یا مختلط هم قابل توصیه نیستند، ولی تا وقتی که این حجم ورود نقدینگی به بازار وجود دارد، شاخص همچنان رشد می‌کند، زیرا تبدیل به محلی برای سفته‌بازی شده است. مثل همان اتفاقی که در سال ۹۰ و ۹۱ برای بازار ارز افتاد. باید به افراد ناآشنا به بازار بگویم اگر P/E سهامی زیر ۷ بود به عنوان یک چیز دم‌دستی بدی نیست. اگر بالای ۱۰ بود خیلی در خرید آن دقت کنند و اگر بالای ۱۵ بود اصلاً سمتش نروند، ولی در P/E های پایین هنوز فرصت‌هایی برای کسب سود وجود دارد. همچنین ارزش دلاری و اندازه شرکت‌ها را در نظر بگیرند یعنی به سراغ سهام شرکت‌های بزرگ و باسابقه بروند، زیرا سهام شرکت‌های کوچک که اتفاقاً سود خوبی را هم نصیب افراد می‌کنند به شدت حباب دارد و در ۸۰ درصد موارد اگر این سه موضوع را در نظر بگیرند، ضرر نخواهند کرد.
به گفته محمد صادق‌الحسینی، نمی‌توان زمان فروریختن بازار را مشخص کرد، اما مردم با احتیاط عمل کنند، چرا که قطعاً سهام شرکت‌های کوچک حباب دارد و سقوط می‌کند و سفته‌بازانی که سودشان را کرده به‌موقع از بازار خارج می‌شوند، ولی مردم عادی هستند که ضرر می‌کنند. در نتیجه متوجه باشید شرکت‌هایی که ارزش بازاری‌شان کوچک است، دورشان را خط بکشید.
 تغییر عجولانه قوانین، بازار را تهدید می‌کند یک کارشناس بازارسرمایه هم معتقد است: یکی از مهم‌ترین ریسک‌هایی که اکنون در بازار با آن مواجه هستیم، تصمیم‌گیری‌های عجولانه برای تغییر برخی از قوانین بازار است که این موضوع می‌تواند بسیار بر دید سرمایه‌گذاران تأثیرگذار باشد.
به باور نیما آگاهی، اشتیاق زیاد برای خرید در بازارسرمایه حتی در روزهایی که بازار جهانی به شدت منفی است، آینده بازار را به شدت پرخطر خواهد کرد و بیشترین نگرانی فعالان قدیمی بازار این است که هر چه رشد بازارسرمایه پرشتاب‌تر باشد، احتمال بازگشت آن سریع‌تر و خطرناک‌تر خواهد بود.
به گفته وی، ورود نقدینگی جدید مهم‌ترین شاخصی است که بر معاملات اخیر این بازار تأثیر گذاشته و تا زمانی که نقدینگی جایی برای ورود نداشته باشد و بهترین فرصت را در بازارسرمایه ببیند، رشد بازار سرمایه ادامه‌دار خواهد بود.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

افزایش ۱۵ درصدی نرخ استخرها در سال ۹۹- احتمال بازگشایی از اواخر خرداد
مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران گفت: آماده بازگشایی استخرها از اواخر خرداد هستیم در صورتی که ستاد مقابله با کرونای وزارت ورزش و جوانان مجوز بازگشایی را به ما بدهد.
کریستیچوویچ: دوست دارم به ایران برگردم اما سلامتی‌ام بسیار مهم است
سرمربی شاهین بوشهر می‌گوید: دوست دارم برگردم اما باید به این توجه کنم که ۶۲ سال سن دارم و سلامتی‌ام بسیار مهم است.
پایان برچسب دولتی بودن فوتبال- توافق بزرگ!
نهاد عمومی غیردولتی خیر، اما حذف وزیر ورزش از اساسنامه به منظور حضور و حفظ حق رای وی در مجمع انتخاباتی مسئله‌ای بود که در نهایت مورد توافق وزارت ورزش و جوانان پس از درخواست فدراسیون فوتبال واقع شد.
ابتلای ۵۴ معتاد متجاهر به کرونا در ۱۱ استان کشور-تهران در صدر آمار
مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به جمع آوری ۶۷۰۰ معتاد متجاهر و انجام تست غربالگری، از ابتلای ۵۴ نفر از این افراد به کرونا خبر داد.
۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت
عادات معمولی که مشکلات آزاردهنده برای پوستتان ایجاد می‌کند را بشناسید.
عمل صالح؛ مهمترین عامل قرب الهی
امام خمینی(ره)، به عنوان حکیمی متأله با استفاده از مبانی کلامی و تفکرات دینی، ضمن بیان دیدگاه بدیع در حوزه شناخت انسان، تصویری روشن از سیر انسان‌ تا تعالی ارائه داده‌اند و با ایجاد رابطه میان مراتب انسانیت و توحید، گام بلندی در ارائه انسان‌شناسی توحیدی و تبیین الگوی عملی آن برداشته‌اند.
کاهش۵۲ درصدی صدور پروانه ساختمانی در پایتخت -اعلام مناطق دارای بیشترین و کمترین پروانه صادره
مدیرکل اداره تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران از کاهش ۵۲ درصدی صدور پروانه در شهر تهران طی ۱۴ ماه اخیر خبر داد.
عادت‌های غلطی که باعث افت تحصیلی می‌شود
علت بهره وری پایین تعدادی از دانش آموزان عادت‌های غلط هنگام مطالعه دروس است که باید آن‌ها را اصلاح کرد.
در نگاه فلسفی امام (ره) تجربه و عرف کنار گذاشته نمی شوند
آنچه پس از گذشت چهار دهه از انقلاب همچنان در خصوص اندیشه امام خمینی(ره) مورد توجه اندیشمندان است، تکثری است که امام خمینی(ره) از همان روزهای ابتدایی به آن اهتمام می‌ورزد.
کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری آمریکا
برخلاف انتظارات، نرخ بیکاری آمریکا به زیر ۱۴ درصد رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

این ۸ غذا را نخورید تا همواره جوان بمانید!
در این مطلب به هشت ماده غذایی اشاره خواهیم کرد که باید برای جلوگیری از پیری زودرس و ابتلا به بیماری، از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
پادروس حشره‌ای با نقاب مورچه +عکس
حشره دراکولا با نقاب مورچه، چند تن از مردم روستای شهرستان اندیکا را غافلگیر کرد و آنها را مورد گزش خود قرار داده است.
مطرح شدن گزینه‌های عجیب برای هیئت مدیره استقلال
در روزهای اخیر نام افراد مختلفی برای حضور در هیئت مدیره باشگاه استقلال مطرح شده‌اند.
متوسط نرخ تورم ایران در ۳ دهه گذشته +نمودار
بررسی آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار ایران درباره نرخ تورم نشان می دهد، متوسط نرخ تورم بلندمدت (سال های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۸) اقتصاد ایران نزدیک به ۲۰ درصد بوده است.
سیر حرکت امام انقلاب تکاملی یا تطور؟
سال‌ها تلاش شد تفسیری از امام ارائه شود که با شاخص‌های دموکراسی غربی همساز و همخوان گردد. سال‌ها تلاش شد امام انقلابی فردی هیچ‌کاره، متساهل و پرچم‌دار اسلام رحمانی (بخوانید لیبرالیسم) معرفی شود.
اصلاح ماده ۷ قانون کار، ضرورت حمایت از کارگران است
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از وضعیت اقتصاد کشور
آیا آمریکا برای خروج شرکت‌های خود از چین آماده است؟
۷۰ هزار سیم کارت مزاحم مسدود شد
متوسط نرخ تورم ایران در ۳ دهه گذشته +نمودار
افزایش ۸۰ درصدی خط فقر در تهران ظرف ۲ سال - طرح مجلس برای جاماندگان سهام عدالت - پیشخوان
سهمیه کارت سوخت جدید چگونه محاسبه می‌شود؟
مهلت انتخاب مدیریت مستقیم سهام عدالت تمدید شد
روند کاهشی قیمت مرغ در بازار
امکان انتخاب روش مستقیم سهام عدالت تا ۲۹ خرداد تمدید شد