بازی با خط قرمز چین برای صید آرای مردمی

11:08 ۱۵ روز و ۱۷ ساعت پیش قدس 105 0
بازی با خط قرمز چین برای صید آرای مردمی

آسمان ریسمان به هم بافتن مقام‌های واشنگتن علیه پکن همچنان ادامه دارد. در آخرین موضع‌گیری ضد چینی، وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه اظهاراتی به زبان راند که باید آن را عبور یانکی‌ها از خط قرمزهای اژدهای زرد خواند.

قدس

قدس آنلاین : آسمان ریسمان به هم بافتن مقام‌های واشنگتن علیه پکن همچنان ادامه دارد. در آخرین موضع‌گیری ضد چینی، وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه اظهاراتی به زبان راند که باید آن را عبور یانکی‌ها از خط قرمزهای اژدهای زرد خواند. مایک پمپئو با دستاویز قرار دادن حق آزادی رسانه‌ها، چین را به تضعیف حق خودمختاری هنگ کنگ متهم کرد. وی مدعی شد تداوم این روند، واشنگتن را به ارزیابی وضعیت حکومتی این منطقه واخواهد داشت. پمپئو در اظهارات خود به صراحت از تجدیدنظر در وضعیت حاکمیت هنگ‌کنگ تحت قانون «یک کشور، دو نظام حکومتی» یاد می‌کند که این به معنای گذشتن از فاکتورهای پکن مبنی بر لزوم رعایت «اصل چین واحد» است. بر مبنای این قاعده، آمریکا و متحدانش باید به حق حاکمیت دولت مرکزی چین بر مناطق تابعه شامل تایوان، هنگ کنگ و ماکائو احترام بگذارند و از جریان‌های جدایی‌طلبانه حمایت نکنند. اما سخنان پمپئو این اصل مهم را زیرسؤال برده و در واقع حاکمیت چین را هدف می‌گیرد.
تا پیش از روی کار آمدن دونالد ترامپ، هیچ یک از رؤسای جمهور سابق آمریکا به‌رغم انتقادهای گاه و بیگاه از عملکرد چین، عملاً این اصل را نقض نکردند. ولی به‌تازگی شاهد اقدام‌هایی از سوی واشنگتن بوده‌ایم که با این رویه در تعارض است. از آن جمله می‌توان به حمایت مغرضانه ایالات متحده از تایوان در جلسه سازمان بهداشت جهانی با نام یک کشور مستقل و همچنین تجدید نظر در وضعیت حاکمیت هنگ کنگ اشاره کرد.
ایالات متحده و چین به‌تازگی درگیر چرخه‌ای از کشمکش همه‌جانبه شده‌اند؛ از جنگ تجاری گرفته تا اتهام‌زنی‌های رسانه‌ای به هر بهانه ممکن. اتهام‌زنی‌های آمریکا به کشور رقیب به‌ویژه در یکی دو ماه اخیر به اوج خود رسیده است. کاخ سفید از این رویکرد دو دسته اهداف کوتاه مدت و بلندمدت را مدنظر دارد. در حوزه اهداف کوتاه مدت، آنچه دولت ترامپ در اتهام‌پراکنی علیه چین دنبال می‌کند جذب افکار داخلی آمریکاست. نباید فراموش کرد کمتر از 6 ماه دیگر به ماراتن انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده باقی مانده. ترامپ در عرصه سیاست خارجی هیچ دستاوردی نداشته و در تمامی پرونده‌های ایران، عراق، سوریه، افغانستان و حتی ارتباط با روسیه شکست خورده است. از سوی دیگر به واسطه مدیریت نادرست در بحران کرونا محبوبیت «دونالد» به پایین‌ترین حد خود تنزل یافته است. پس چندان هم عجیب به نظر نمی‌رسد ترامپ شومن و عوام‌فریب نوک پیکان برنامه‌های خود را در هدف قرار دادن چین به عنوان دشمن بالقوه ایالات متحده قرار دهد تا شاید به این طریق بتواند با جلب پایگاه مردمی شانس خود را برای پیروزی در انتخابات 3 نوامبر 2020 افزایش دهد.
اهداف بلندمدت واشنگتن از اتهام‌زنی‌های علیه پکن را نیز باید در راستای برنامه کلان آمریکا برای مقابله با چین ارزیابی کرد. در راهبرد ایالات متحده از چین به عنوان رقیب بالقوه این کشور برای به چالش کشیدن یانکی‌ها نامبرده شده و به همین دلیل در چند سال گذشته شاهد نوعی دگردیسی در سیاست خارجی واشنگتن با تمرکز بر مهار اژدهای زرد هستیم. زیر سؤال بردن اصل چین واحد را هم باید توطئه ایالات متحده برای زیرسؤال بردن حاکمیت پکن بر مناطق ذکر شده و سوءاستفاده‌های بعدی از این موضوع قلمداد کرد.
اما حقیقت آن است که اصل چین واحد برای پکن مسئله مرگ و زندگی است. زیرسؤال بردن این اصل ادعای گزافی است که از سوی واشنگتن مطرح شده و بعید است رنگ واقعیت به خود بگیرد بلکه این ادعا بیشتر به منظور امتیازگیری از چین صورت می‌گیرد. با وجود این، چین هم در مقابل تحرکات آمریکا سکوت نخواهد کرد. پکن در کوتاه مدت و حتی میان مدت خواهان درگیری بیشتر با ایالات متحده نیست و تنها ممکن است به اقداماتی تلافی‌جویانه در راستای دفاع از حیثیت خود روی آورد. به نظر می‌رسد چین تا پایان فرایند انتخابات آمریکا سیاست صبر و مماشات را در پیش خواهد گرفت اما در مراحل بعد اگر اتهام‌زنی‌های واشنگتن ادامه داشته باشد پکن دست روی دست نخواهد گذاشت؛ بنابراین در بلندمدت احتمال افزایش تنش‌های دیپلماتیک و تجاری قابل پیش‌بینی است.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ملی پوش سابق تنیس:خواسته‌های شخصی در تیم ملی کنار گذاشته شود- تنیس همدلی می‌خواهد
ملی پوش سابق تنیس ایران گفت: تفرقه در بین تنیس بازان باعث شد همه از هم دور شویم و امیدوارم همدلی در در این ورزش به وجود آید و خواسته‌های شخصی در تیم ملی کنار گذاشته شود.
واکنش طباطبائی به شائبه قطع همکاری اسپانسر فدراسیون بسکتبال
رئیس فدراسیون بسکتبال ایران گفت: هیچ ناراحتی میان ما و اسپانسر وجود ندارد،‌ اسپانسر فدراسیون تنها درخواست دارد که بر اساس بندهای قراداد، ‌مدت زمان این همکاری ۶ ماه تا یک سال افزایش یابد.
چند خوراکی برای کاهش وزن همراه با تقویت سیستم ایمنی
با توجه به همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ و اعمال قرنطینه، رو آوردن به دورکاری و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها فعالیت فیزیکی روزانه افراد کاهش یافته که می‌تواند منجر به اضافه وزن و برخی دیگر از مشکلات سلامتی برای افراد شود.
۴۸۰۰ بیمار نادر در کشور - تقبل هزینه‌های درمان MPS از سوی وزارت بهداشت
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر با بیان اینکه حدود ۴۸۰۰ بیمار نادر در کشور شناسایی شده‌اند، گفت: بیماری‌های آلوپسی، دیستروفی عضلانی، نوروفیبروماتوز و بیماری EB از شایع ترین بیماری‌های نادر در کشور هستند.
سرنوشت ۱۰۱ خانه ایمنی در تهران
لزوم بهره‌گیری از آموزش‌های ایمنی یکی از مواردیست که پس از وقوع حادثه بخشی از افکار ما را به خود اختصاص می‌دهد؛ اما متاسفانه پس از مدتی به هر دلیلی از یاد می‌رود و به زمان سپرده می‌شود. خانه‌های ایمنی که یکی از محل‌های تقریبا ناشناخته پایتخت است؛ ظرفیتی را در اختیار دارد که می‌تواند موجب افزایش فرهنگ ایمنی و آگاهی عمومی درباره نحوه پاسخ به حوادث و... شود. ظرفیتی که باید با مدیریت و برنامه ریزی به گونه‌ای از آن استفاده شود که مورد استقبال شهروندان قرار گیرد.
ویدئو - مشکلات روستای بشیرآباد تربت جام
با شروع فصل گرما برخی روستاهای تربت جام در استان خراسان رضوی با مشکل آب مواجه شده‌اند. روستای بشیرآباد از توابع تربت جام است که سال‌هاست با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند. تامین آب در این روستا هم‌اکنون از طریق یک حلقه قنات که اطراف روستا است یا با تانکر آن هم هر چند روز یکبار انجام می‌شود؛ آبی که برای آشامیدن مناسب نیست. شغل اکثر روستاییان دامداری است و محل درآمد اکثر اهالی این روستا به آب وابسته است. در کنار اینها، جاده، بهداشت و آموزش هم از جمله مشکلات جدی اهالی این روستاست.
جامعه واکنش سزاواری در مصاف با خشونت خانگی و فرزند کشی نمی‌بیند
یک وکیل دادگستری با بیان اینکه جامعه واکنش سزاواری در مصاف با خشونت خانگی و فرزند کشی نمی‌بیند، تاکید کرد که لازم است یک فراخوان عمومی برای آموزش و پیشگیری از خشونت خانگی داده شود.
علیرضابیگی: امام(ره) با تکیه بر مردم در برابر استکبار ایستاد
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امام خمینی (ره) همواره کار مردم را به مردم می‌سپرد و توجه ایشان همواره بر اقشار آسیب‌پذیر و مستضعف جامعه بود.
تست «سرولوژی» معیار تشخیص کرونا است؟
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه تست سرولوژی یا "آنتی‌بادی" صرفاً کاربرد تحقیقاتی دارد، گفت: از همکاران و مردم تقاضا دارم که اصلاً از تست سرولوژی به‌عنوان معیار تشخیصی استفاده نکنند.
هرچه جلوتر می‌رویم سریال‌هایمان غم‌انگیزتر می‌شوند
عزت‌الله مهرآوران با بیان اینکه مهم‌ترین علت ضعف آثار طنز در سال‌های اخیر محدودیت‌ها بوده است، گفت: «طنز شکل اندیشمندانه خنده است. محدودیت‌هایی که برای کمدی و طنز ایجاد شده، باعث شده است تا ما فیلم‌نامه‌های طنز نداشته باشیم یا اگر داشته باشیم با وسواس بسیار و با سانسور خود نویسنده و کارگردان مواجه شود.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

کدام منطقه پاک‌ترین هوای کره زمین را دارد؟
محققان آمریکایی منطقه‌ای با پاک‌ترین هوا در کره زمین را شناسایی کردند.
واکسن کرونا ابزار بیل گیتس برای کنترل بدن آمریکایی‌ها؟
ایتنا – بنابر یافته‌های یک نظرسنجی جدید، بسیاری از مخاطبان فاکس نیوز و در حقیقت 40 درصد پیروان حزب جمهوری‌خواه آمریکا باور دارند که تئوری توطئه جدید در رابطه با بیل گیتس درست است.
غایب بزرگ بارسلونا در بازگشت لالیگا
مصدومیت مسی از ناحیه قدیمی در تمرین روز سه شنبه نگرانی ها را در مورد او افزایش داده و گمانه زنی ها در مورد غیبت او در بازی های حساس بارسا شروع شده است.
برگزاری حضوری امتحانات در شهرهای قرمز مجاز نیست- امکان برگزاری برخط امتحانات دروس عمومی
براساس دستورالعمل اصلاحیه تقویم آموزشی و امتحانات سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ دانشگاه آزاد اسلامی به منظور جلوگیری از سفرهای بین شهری با اجرای طرح تعاون آزمون، دانشجویان فاقد منع آموزشی با ثبت نام در سایت azmoon۹۹.iau.ac.ir (سایت مذکور از روز شنبه ۱۷ خردادماه فعال است.) و کسب موافقت از ستاد طرح تعاون آزمون می‌توانند در واحد محل زندگی خود آزمون دهند. اما در شهرهایی که در بازه آزمون وضعیت قرمز داشته باشند، اجرای امتحان حضوری مجاز نیست.
نرم‌افزار جدید فوجی فیلم برای تبدیل دوربین‌های حرفه‌‌ای به وبکم
ایتنا- فوجی فیلم به‌تازگی نرم‌افزاری را عرضه کرده است که به شما اجازه می‌دهد که دوربین سری X و GFX خود را به وب کم تبدیل کنید.
ابراز خرسندی ترامپ و پامپئو از آزادی «مایکل وایت»
ادامه تظاهرات ضد نژادپرستی در آمریکا برای دهمین روز متوالی
انصارالله: مزدوران و خیانتکاران یمن خطرناک‎تر از کرونا هستند
پاکسازی 43 روستا در عملیات «قهرمانان عراق» در کرکوک
مقابله پدافندی سوریه با جنگنده‌های رژیم صهیونیستی
تحلیلگر سابق سیا درباره ناآرمی‌های آمریکا: اینها اتفاقاتی است که پیش از فروپاشی کشورها رخ می‌دهد
لیبی| آزادسازی عین زاره و وادی الربیع از اشغال نیروهای حفتر
تکذیب موافقت جوبا با تاسیس پایگاه نظامی مصر در سودان جنوبی
دیدار دوجانبه اردوغان و السراج؛ ترکیه بر افزایش حمایت از دولت وفاق لیبی تأکید کرد
توضیحات سخنگوی وزارت خارجه در خصوص آزادی دکتر مجید طاهری و مایکل وایت