پایان مهلت تعویق پرداخت قبوض آب و برق

10:38 ۱۶ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 248 0

وزیر نیرو از پایان یافتن مهلت تعویق پرداخت آب و برق خبر داد و از مشترکان درخواست کرد که برای پرداخت قبوض آب و برق همکاری کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،رضا اردکانیان اظهار کرد: سال آبی امسال که از مهر ماه سال ۹۸ آغاز شده تا دو روز قبل ۳۰۴ میلی متر بارش در سطح کشور به ثبت رسیده که این عدد در مقایسه با متوسط بلند مدت (۵۱ ساله) بیش از ۳۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
اخبار اقتصادی- وی با بیان اینکه امسال وضعیت خوبی از حیث تامین آب شیرین در کشور وجود دارد، افزود: سال ۹۸ یکی از پر آب‌ترین سال‌ها در طول ۵۰ سال اخیر در کشور بوده است.
اردکانیان تصریح کرد: امسال میزان بارشنسبت به سال گذشته شش درصد کاهش داشته است.
وی اظهار امیدواری کرد با آمادگی‌های چشمگیری که از سال گذشته بویژه پس از سیل ابتدای سال فراهم شده امسال این بارش‌ها حتی بصورت سیلابهم فقط برای کشور نعمت باشد.
وزیر نیرو گفت: سیلاب‌های که اواخر پاییز سال گذشته در نقاط مختلف کشور از قبیل فلات مرکزی، جنوب شرق و اواخر سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ در منطقه غرب کشور در استان‌های لرستان و خوزستان به وقوع پیوست خوشبختانه با تدارکی که فراهم شده بود این سیلاب‌ها موجب خسارت قابل ملاحظه‌ای نشد.
وی افزود: خوشبختانه سیلاب‌های مزبور خسارت جانی نداشته و خسارت‌های مالی هم بسیار کم بوده است.
 اردکانیان بیان کرد: دولت سال گذشته پنج برابر سال‌های قبل منابع مالی برای لایروبی و مهندسی رودخانه ها، آزاد سازی بستر رودخانه و نظایر این در اختیار وزارت نیرو قرار داد.
وی ادامه داد: تلاش‌های بسیار خوبی در این زمینه انجام شد و فعالیت‌های گسترده‌ای هم در حال انجام است. وزیر نیرو گفت: روز پنجشنبه همین هفته مطابق برنامه قرار براینکه بطور مشترک با وزارت
جهاد کشاورزییکی از بزرگترین طرح‌های آبیاری – زهکشی در منطقه سیستان از استان سیستان و بلوچستان مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی در ادامه ضمن اشاره به آب‌های متعارف و غیر متعارف افزود: آب‌های نا متعارف اشاره به انواع آب‌های دارد که به روش‌های غیر طبیعی می‌توان آن‌ها را استحصال کرد.
وی اظهارکرد: شیرین کردن آب شور دریا و استفاده از آب‌های لایه‌های عمیق زمین یا در گسل‌ها این‌ها هم نیاز به مطالعات وسیع و هم سرمایه گذاری مبتنی بر توجیه اقتصادی دارد.
اردکانیان بیان کرد: با توجه به دسترسی خوبی که کشور بویژه در مرز‌های جنوبی به آب‌های آزاد دارد بر اساس سیاستی که دولت از سال‌های گذشته در پیش گرفته مطالعات وسیعی برای ۱۷ استان آغاز شده و اکنون به مرور کار تخصیص آب دریا برای مصارف ضروری چه شیرین کردن به قصد استفاده در بخش آشامیدنی و چه به قصد بهره برداری در بخش صنعت با سرمایه گذاری خود این بخش در حال انجام است.
وی گفت: ایران با کشور‌های همسایه هم در شمال، هم شمال غرب و شرق هم در شرق و هم در غرب آب‌های مشترک در قالب رودخانه و حوزه‌های آبریز دارد و بر اساس پروتکل‌های فی مابین حقوق خود را استیفا می‌کند. وزیر نیرو افزود: طرح‌های مختلفی برای توسعه منابع آب و خاک در ۱۲ استان مرزی کشور به ویژه از سال ۱۳۹۳ آغاز شده است.
وی تصریح کرد: سرجمع ۲۷ تا ۲۸ هزار میلیارد تومان در طول شش سال گذشته از محل اعتبارات دولت و صندوق توسعه ملی در این مناطق سرمایه گذاری شده است.
اردکانیان اضافه کرد: این پروژه‌ها در قالب سد، آبیاری و زهکشی، نیروگاه‌های آبی در حال احداث و تکمیل است که امسال تعدادی از این طرح‌ها به بهره برداری خواهد رسید.
وزیر نیرو افزود: کشور در حال نزدیک شدن به فصل گرم سال است و در برخی از استان‌ها فصل گرم سال آغاز شده است. وی اظهار کرد: بدون شک در فصل گرم افزایش مصرف آب و
انرژیرا خواهیم داشت و شکی در این قضیه نیست.
اردکانیان از تمامی هموطنان خواست همانند دو سال گذشته همراهی داشته باشند تا بتوان تابستان را بدون مشکل سپری کرد. وی گفت: هرچه قدر در
مصرف آب و برقصرفه جویی و همینطور روش‌های صحیحی در مصرف این منابع بکارگرفته شود با اطمینان بیشتری فصل گرم سال پشت سر گذاشته خواهد شد.
وزیر نیرو افزود: عمده منابع درآمدی بخش آب و برق کشور داخلی است.
وی اظهار کرد: این بخش چندان از بودجه دولت بهره‌مند نیست بلکه بیشتر متکی است به قیمت یارانه‌ای آب و برق که از مشترکان دریافت می‌کند.
اردکانیان در ادامه از تمامی مشترکان خواست با توجه به پایان مهلت تعویق پرداخت قبوض آبو برق همراهی لازم را داشته باشند تا مجموعه وزارت نیرو بتواند بدون مشکل هم طرح‌ها را اجرا کند هم تعمیر و نگهداری را انجام دهد و هم بتواند حقوق و مزایای قانونی پرسنل را به موقع پرداخت کند.
وی گفت: آب و برق دو صنعت زیر ساختی کشورهستند و نقش مهمی در توسعه بخش‌های مختلف کشور از قبیل صنعت، معدن، کشاورزی، بهداشت، درمان، خدماتی و زندگی روزمره دارند.
وزیر نیرو در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع پویش «الف –ب- ایران» اشاره کرد و افزود: این پویش از نیمه دوم سال گذشته در کشور آغاز شده است.
وی اظهار کرد: این وزارتخانه به مردم وعده داده بود تا پایان سال ۹۸ تعداد ۲۲۷ پروژه را با سرمایه گذاری بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان افتتاح کند.
اردکانیان گفت: تمامی این پروژه‌ها با تلاش‌ها و حمایت‌های صورت گرفته تا پایان سال گذشته افتتاح و به بهره برداری رسید. وی افزود: امسال به اتکای این تجربه همان پویش در مقیاس بزرگتری در سطح کشور آغاز شده است.
وزیر نیرو اظهارکرد: سال پیشرو در قالب پویش «الف-ب-ایران» ۲۵۰ پروژه با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد.
وی ادامه داد: سال ۹۹ علاوه بر ساخت و سازها، سدها، شبکه‌های آبیاریو زهکشی، نیروگاه ها، تصفیه خانه ها، آبرسانی به شهر روستا و نظایر این اصلاح ساز و کارها، روال ها، رویه ها، دستور العمل ها، گردش کارها، افزایش راندمان ها، کاهش تلفات و مواردی از این دست در دستور کار است. اردکانیان بیان کرد: این پویش از سه هفته پیش در کشورآغاز شده است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی وزارت نیرو اینکه تا پایان سال ۹ سد بزرگ در هشت استان کشور را به بهره برداری و همینطور ۹ سد دیگر را در ۹ استان به مرحله آبگیری برساند.
وزیر نیرو گفت: جدا از این امسال ۱۱ شبکه اصلی آبیاری و زهکشی به وسعت ۵۴ هزار هکتار در کشور افتتاح خواهد شد که این پروژه‌ها نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارند.
وی افزود: امسال با بهره برداری این پروژه‌ها در بخش کشاورزی جهش تولید خوبی خواهیم داشت. اردکانیان تصریح کرد: این وزارتخانه برنامه دارد در سال پیشرو به ۱۷۰۸ روستای جدید به جمعیت یک میلیون نفر در ۳۱ استان کشورآبرسانی کند.
وی ادامه داد: علاوه بر این ۱۲ تصفیه خانه آب، ۱۸ تصفیه خانه فاضلاب، ۲۰ واحد نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از سه هزار مگاوات، ۶۴ پروژه نیروگاهی در حوزه تجدید پذیر با ظرفیت بیش از ۳۰۰ مگاوات ظرفیت با مشارکت بخش خصوصی تا پایان سال در استان‌های مختلف کشور افتتاح خواهد شد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

زمان برگزاری انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ مشخص شد
روزنامه استاد الدوحه مدعی شد که کنفدراسیون فوتبال آسیا به جمع بندی نهایی برای ادامه انتخابی جهانی ۲۰۲۲ رسیده است.
پیشنهاد جدید کشورهای غرب آسیا برای لیگ قهرمانان
کشورهای غرب آسیا مخالف برگزاری ادامه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در قطر و امارات هستند و پیشنهاد جدیدی را به AFC ارائه داده‌اند.
چرا تمرینات نفت آبادان تعطیل شد؟
به دلیل ابتلای هفت عضو تیم فوتبال نفت آبادان به ویروس کرونا، فعلا تمرینات این تیم تعطیل است.
ژنرال دمپسی تهدید ترامپ به استفاده از ارتش علیه معترضان را محکوم کرد
رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش آمریکا تهدید دونالد ترامپ به استفاده از نیروی ارتش برای سرکوب اعتراضات سراسری در ایالات متحده را "خطرناک" و "بسیار نگران‌کننده" توصیف کرد.
فرانسه از کشته شدن فرمانده القاعده در شمال آفریقا خبر داد
فرانسه می‌گوید، عبدالمالک دروک دل، فرمانده گروه القاعده در شمال آفریقا را در کشور مالی کشته است.
برزیل به خروج از سازمان بهداشت جهانی تهدید کرد
رئیس‌جمهوری برزیل، سازمان بهداشت جهانی را به داشتن رفتار "تعصب‌آمیز" و "سیاسی" متهم کرد. او گفت، چنانچه این نهاد فعالیت "بدون جانبداری ایدئولوژیکی" را مدنظر قرار ندهد، از آن خارج می‌شود.
کشته و زخمی شدن ۳ سرباز ترکیه در ادلب
وزارت دفاع ترکیه از کشته و زخمی شدن سه سرباز این کشور در ادلب سوریه خبر داد.
وزیر خارجه لبنان تجاوز اسرائیل به سوریه را محکوم کرد
در پی حمله جدید رژیم صهیونیستی به سوریه وزیر خارجه لبنان حملات نظامی این رژیم به این کشور از حریم‌ هوایی لبنان را محکوم کرد.
جنگ لفظی آمریکا و روسیه بر سر لزوم خروج از خاورمیانه
یک مقام وزارت خارجه روسیه به اظهارات معاون وزیر خارجه آمریکا مبنی بر لزوم خروج روس‌ها از خاورمیانه واکنش نشان داد و گفت، این حرف‌ها از روی نادانی است.
اینفوگرافیک - هر فرد چقدر می‌تواند آزادسازی دی‌اکسیدکربن را کاهش دهد؟
سالانه مقدار زیادی دی‌اکسیدکربن در کره زمین تولید می‌شود و همین مساله اثرات منفی مختلفی بر محیط زیست دارد. با وجود تاثیرات فراوان صنعتی شدن زندگی‌های امروز بر افزایش دی‌اکسید کربن، هر فرد نیز می‌تواند با رعایت برخی مسائل و راهکارها، تولید این گاز را کاهش دهد. در این اینفوگرافیک که بر اساس داده‌های مرکز بین المللی تحقیقات راه‌حل‌های تقاضای انرژی تهیه شده، با راه‌هایی که هر فرد با رعایت آنها می‌تواند به این مساله کمک کند، آشنا خواهید شد و همچنین خواهید دید که رعایت هرکدام از این نکات چقدر می‌تواند آزادسازی دی‌اکسید کربن را کاهش دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

این ۸ غذا را نخورید تا همواره جوان بمانید!
در این مطلب به هشت ماده غذایی اشاره خواهیم کرد که باید برای جلوگیری از پیری زودرس و ابتلا به بیماری، از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
ˮتناقض‌های آشکارˮ در آمار صعود به دماوند و درآمدهای فدراسیون کوهنوردی
فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در حالی برای اولین بار آمار و ارقام صعودها و درآمدهای حاصل شده از این صعودها به قله دماوند را اعلام کرده است که در این موارد ابهامات و تناقضات فراوانی دیده می‌شود.
کدام داروها از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شدند؟
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: اقلامی که از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شده‌اند، عمدتاً شامل مکمل‌ها و داروهای بدون نسخه (OTC) هستند.
تحلیل اجرای آزمایشی طرح ترافیک پایتخت از شنبه- بازنگری در اجرای طرح در صورت گسترش کرونا
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران از افزایش مراجعات و بستری‌های کرونایی در تهران خبر داد و در عین حال گفت: از امروز (شنبه) برنامه فاز آزمایشی طرح ترافیک اجرا خواهد شد اما این موضوع حتماً مورد تحلیل قرار خواهد گرفت و اگر استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی مشکلاتی در زمینه گسترش بیماری به وجود آورد، طبیعتاً با تصویب ستاد ملی کرونا، ممکن است درباره بازنگری آن تصمیماتی جدیدی اتخاذ شود.
ارز واردات کامیون‌های دست دوم را خرج تولید در شرکت‌های داخلی کنید
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، در شرایط تحریمی و کمبود منابع ارزی کشور، اختصاص ارز برای واردات کامیون‌های دست دوم چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ لذا بهتر است این هزینه صرف تامین نیازهای شرکت‌های دولتی و خصوصی داخلی که زیرساخت تولید اتوبوس‌های برقی در آن‌ها فراهم است شود تا علاوه براینکه بر کاهش آلودگی هوا کمک شود، شرکت‌های خودروساز داخلی هم بهره‌مند شوند.
دولت کنونی بی‌سابقه‌ترین فرصت‌ها را برای فرار از نظارت فراهم کرد
مالکانی که مبلغ آورده مسکن مهر را تکمیل نمی کنند، جریمه می شوند!
اصلاح ماده ۷ قانون کار، ضرورت حمایت از کارگران است
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از وضعیت اقتصاد کشور
آیا آمریکا برای خروج شرکت‌های خود از چین آماده است؟
۷۰ هزار سیم کارت مزاحم مسدود شد
متوسط نرخ تورم ایران در ۳ دهه گذشته +نمودار
افزایش ۸۰ درصدی خط فقر در تهران ظرف ۲ سال - طرح مجلس برای جاماندگان سهام عدالت - پیشخوان
سهمیه کارت سوخت جدید چگونه محاسبه می‌شود؟
مهلت انتخاب مدیریت مستقیم سهام عدالت تمدید شد