اهکارهای افزایش صبر در کودکان

07:25 ۱۶ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 268 0

صبر کردن به معنای تأمل کردن، پرهیز از شتابزدگی و عجله کردن و همچنین مداومت در کارها، ناامید و سرخورده نشدن، مهار خشم خود، پرهیز از قضاوت عجولانه و پیش داوری کردن است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مهرداد ثابت روانشناس درباره راهکارهای افزایش صبر در کودکان گفت: صبر کردن به معنای تأمل کردن، پرهیز از شتابزدگی و عجله کردن و همچنین مداومت در کارها، ناامید و سرخورده نشدن، مهار خشم خود، پرهیز از قضاوت عجولانه و پیش داوری کردن است.
اخبار اجتماعی- وی با اشاره به نقش مهم صبر در کودکان تصریح کرد: صبر در کودکان باعث می‌شود که ترس، نگرانی، خشم، دلخوری و سرزنش گری آن‌ها کاهش پیدا کند و کودک در مواجهه با ناکامی‌ها بهتر مقابله کند و روابط خود را با همسالان بهتر کند.
این روانشناس در خصوص برخورد با کودکی که صبور نیست، گفت: وقتی که رفتار کودک با تنبیه یا تشویق‌های معلمان و والدین کنترل می‌شود، او ناخودآگاه در برخورد با مشکلات روزمره نیز بی تاب می‌شود و معمولا تلاش برای مهار کردن رفتار ناهنجار کودک ناموفق است.
ثابت ادامه داد: اگر به جای محروم سازی از کودک خواسته شود که به اتاقش برود و تا زمانی که رفتار مسئولانه تری در پیش نگرفته در اتاقش بماند و هر زمان که تصمیم گرفت از این رفتار‌های نادرست خود دست بردارد، آنگاه او می‌تواند به دیگر اعضای خانواده بپیوندد، در واقع به او اجازه داده می‌شود که در حالی که مورد تنبیه قرار نمی‌گیرد، سرگرمی، نشاط و عزت نفس خود را حفظ کند.
وی افزود: کودک در مدتی که در اتاقش بازی می‌کند به این نتیجه می‌رسد که پیوستن به دیگر اعضای خانواده برایش بهتر و رضایت بخش‌تر است و صبور بودن را در همین مدت یاد می‌گیرد.
این روانشناس تصریح کرد: آموزش مسئولیت پذیری به کودکانیکی از راه‌های آموزش صبر به آن هاست، چرا که آن‌ها می‌آموزند هر اتفاقی برایشان می‌افتد نتیجه انتخاب خود آن هاست، در حالی که تئوری محرک-پاسخ یا تنبیهی-تشویقی، انکار مسئولیت‌های فردی را آموزش می‌دهد و در این روش هیچ تلاشی برای اینکه به کودک فهمانده شود چه کسی رئیس است، انجام نمی‌شود و والد/مربی نقش مراقب را ایفا می‌کنند.
ثابت تصریح کرد: ایفای نقش‌های متفاوت و برقراری نظم از دیگر عواملی هستند که در به وجود آمدن رفتار‌های غیرصبورانه در کودک نقش بسزایی دارند که از آن جمله می‌توان به مشاجرات زیاد والدین، قهر‌های طولانی مدت آن‌ها، ترک کردن منزل، سفر‌های ناگهانی، مهمان‌های ناخوانده و مشخص نبودن ساعت خواب شبانه کودکان و... اشاره کرد.
وی از شناخت هیجان‌های کودکان به عنوان دیگر راه‌های آموزش صبر کودکان اشاره کرد و افزود: هیجان‌های افراد تأثیر مستقیمی بر رفتار کودکان دارد، بدین معنی که وقتی کودکان هیجان‌های ناراحت کننده‌ای مانند احساس بی قراری، عصبانیت و ناراحتی را تجربه می‌کنند، رفتار‌های غیرصبورانه‌ای را از خود بروز می‌دهند؛ بنابراین لازم است هیجان‌های کودکان شناخته شوند و با این هیجان‌ها برخورد‌های مناسبی شود.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

خانواده
خانواده

آخرین اخبار

افزایش ۱۵ درصدی نرخ استخرها در سال ۹۹- احتمال بازگشایی از اواخر خرداد
مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران گفت: آماده بازگشایی استخرها از اواخر خرداد هستیم در صورتی که ستاد مقابله با کرونای وزارت ورزش و جوانان مجوز بازگشایی را به ما بدهد.
کریستیچوویچ: دوست دارم به ایران برگردم اما سلامتی‌ام بسیار مهم است
سرمربی شاهین بوشهر می‌گوید: دوست دارم برگردم اما باید به این توجه کنم که ۶۲ سال سن دارم و سلامتی‌ام بسیار مهم است.
پایان برچسب دولتی بودن فوتبال- توافق بزرگ!
نهاد عمومی غیردولتی خیر، اما حذف وزیر ورزش از اساسنامه به منظور حضور و حفظ حق رای وی در مجمع انتخاباتی مسئله‌ای بود که در نهایت مورد توافق وزارت ورزش و جوانان پس از درخواست فدراسیون فوتبال واقع شد.
ابتلای ۵۴ معتاد متجاهر به کرونا در ۱۱ استان کشور-تهران در صدر آمار
مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به جمع آوری ۶۷۰۰ معتاد متجاهر و انجام تست غربالگری، از ابتلای ۵۴ نفر از این افراد به کرونا خبر داد.
۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت
عادات معمولی که مشکلات آزاردهنده برای پوستتان ایجاد می‌کند را بشناسید.
عمل صالح؛ مهمترین عامل قرب الهی
امام خمینی(ره)، به عنوان حکیمی متأله با استفاده از مبانی کلامی و تفکرات دینی، ضمن بیان دیدگاه بدیع در حوزه شناخت انسان، تصویری روشن از سیر انسان‌ تا تعالی ارائه داده‌اند و با ایجاد رابطه میان مراتب انسانیت و توحید، گام بلندی در ارائه انسان‌شناسی توحیدی و تبیین الگوی عملی آن برداشته‌اند.
کاهش۵۲ درصدی صدور پروانه ساختمانی در پایتخت -اعلام مناطق دارای بیشترین و کمترین پروانه صادره
مدیرکل اداره تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران از کاهش ۵۲ درصدی صدور پروانه در شهر تهران طی ۱۴ ماه اخیر خبر داد.
عادت‌های غلطی که باعث افت تحصیلی می‌شود
علت بهره وری پایین تعدادی از دانش آموزان عادت‌های غلط هنگام مطالعه دروس است که باید آن‌ها را اصلاح کرد.
در نگاه فلسفی امام (ره) تجربه و عرف کنار گذاشته نمی شوند
آنچه پس از گذشت چهار دهه از انقلاب همچنان در خصوص اندیشه امام خمینی(ره) مورد توجه اندیشمندان است، تکثری است که امام خمینی(ره) از همان روزهای ابتدایی به آن اهتمام می‌ورزد.
کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری آمریکا
برخلاف انتظارات، نرخ بیکاری آمریکا به زیر ۱۴ درصد رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

این ۸ غذا را نخورید تا همواره جوان بمانید!
در این مطلب به هشت ماده غذایی اشاره خواهیم کرد که باید برای جلوگیری از پیری زودرس و ابتلا به بیماری، از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
ˮتناقض‌های آشکارˮ در آمار صعود به دماوند و درآمدهای فدراسیون کوهنوردی
فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در حالی برای اولین بار آمار و ارقام صعودها و درآمدهای حاصل شده از این صعودها به قله دماوند را اعلام کرده است که در این موارد ابهامات و تناقضات فراوانی دیده می‌شود.
کدام داروها از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شدند؟
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: اقلامی که از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شده‌اند، عمدتاً شامل مکمل‌ها و داروهای بدون نسخه (OTC) هستند.
تحلیل اجرای آزمایشی طرح ترافیک پایتخت از شنبه- بازنگری در اجرای طرح در صورت گسترش کرونا
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران از افزایش مراجعات و بستری‌های کرونایی در تهران خبر داد و در عین حال گفت: از امروز (شنبه) برنامه فاز آزمایشی طرح ترافیک اجرا خواهد شد اما این موضوع حتماً مورد تحلیل قرار خواهد گرفت و اگر استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی مشکلاتی در زمینه گسترش بیماری به وجود آورد، طبیعتاً با تصویب ستاد ملی کرونا، ممکن است درباره بازنگری آن تصمیماتی جدیدی اتخاذ شود.
ارز واردات کامیون‌های دست دوم را خرج تولید در شرکت‌های داخلی کنید
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، در شرایط تحریمی و کمبود منابع ارزی کشور، اختصاص ارز برای واردات کامیون‌های دست دوم چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ لذا بهتر است این هزینه صرف تامین نیازهای شرکت‌های دولتی و خصوصی داخلی که زیرساخت تولید اتوبوس‌های برقی در آن‌ها فراهم است شود تا علاوه براینکه بر کاهش آلودگی هوا کمک شود، شرکت‌های خودروساز داخلی هم بهره‌مند شوند.
۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت
عادت‌های غلطی که باعث افت تحصیلی می‌شود
خوراکی که ریسک دیابت را کاهش می‌دهد
۸ مورد از گیاهانی که پروتئین بالایی دارند
قرار مرگ در «خندق» !
احساسات منفی شما را چاق می‌کند!
چرا نیمه دومی‌ها یک سال تحصیلی دیرتر به مدرسه می‌روند؟
نبود انسجام بین بخشی برای اجرای سیاست های جمعیتی
پادروس حشره‌ای با نقاب مورچه +عکس
این ۸ غذا را نخورید تا همواره جوان بمانید!