هرج و مرج در کاخ سفید- نزاع با چین

04:30 ۱۰ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 178 0

تندروها با نفوذ بر ترامپ، آشفتگی‌های شدیدی در سیاست‌های بین‌المللی و داخلی آمریکا ایجاد کرده‌اند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،آمریکایی‌ها در حال تحمیل یک دو قطبی " خودی و غیر خودی" به جهان هستند. هر کس حتی متحدانش هم اگر در جریان برخورد با مخالفان بین‌المللی آمریکا، همراهی نکنند از دایره خودی خارج و تنبیه خواهد شد و در این مسیر، تندروها با نفوذ بر ترامپ، آشفتگی‌های شدیدی در سیاست‌های بین‌المللی و داخلی این کشور ایجاد کرده‌اند.
اخبار بین الملل​-ترامپ این روزها چین، ایران ، محور مقاومت و برخی کشورها مانند ونزوئلا را در جبهه مقابل قرار داده است و هر نوع همکاری و تعامل با این کشورها را به مثابه دشمنی با خود تلقی می کند.
چین از کشورهایی است که علاوه بر وقوع بحران تجاری میان دو کشور از زمان روی کار آمدن ترامپ، بر سر کرونا نیز با واشنگتنوارد چالشی جدی شده است.
سابقه درگیری های سیاسی و تجاری آمریکای تحت کنترل تندروها با چینی های  پراشتها، به قبل از دوران کرونا باز می گردد. رقابت این دو کشور بر سر تقسیم بازار جهانی در سال گذشته با هجوم آمریکایی ها به هواوی شروع شده بود. حالا ترامپ و دار و دسته افراطی اش، برغم تاکیدهای سازمان جهانی بهداشت و حتی بسیاری از کارشناسان و متخصصان آزمایشگاهی آمریکا، چینی ها را به انتشار ویروس متهم می کنند. این درحالی است که ترامپ مسئول اصلی فاجعه انتشار ویروس در آمریکا شناخته می شود.
 برجامیکی از مواردی که ادعای سردرگمی و آشفتگی در سیاست خارجی آمریکارا قوت می بخشد، سیاست های اخیر آمریکا در ماجرای برجام است،‌ این برخورد تیم ترامپ آنقدر وقیحانه و متکبرانه است که صدای همه را در آورده است.  خودشان دو سال پیش از برجام خارج شده اند و حالا می خواهند خارج از برجام با استناد به بندهای این توافق بین المللی اعمال نظر کنند و تلاش دارند به هر ترتیب اعضای برجام را با خود همراه کنند، اما این سیاست تندروهای کنیه توز آمریکایی با واکنش های منفی در روسیه و چین روبه رو شده است. رفتار آمریکایی ها آنقدر قلدرمابانه است که حتی اتحادیه اروپا، به عنوان متحد آتلانتیکی واشنگتن هم بعد از حرف های پمپئو وزیر خارجه آمریکا شوکه شد و با گذشت یکی دو هفته از طرح موضوع ، هنوز قادر به توجیه مساله نیست. آش آنقدر شور شده که حتی سیاستمداران آمریکایی هم با این نگاه و رویکرد ترامپ و مشاورانش مخالفت کرده و آن را غیر اصولی دانسته اند.
کاخ سفید به دنبال خروج ترامپ از برجام، تحریم های سخت و ظالمانه ای را علیه ملت ایران اعمال کرد و این تحریم ها را حتی در سخت ترین روزهای کرونایی نیز تشدید کرد و به کلیه درخواست های بین المللی برای کاهش یا رفع تحریم ها پاسخ منفی داد تا ایران در مقابله با کرونا نتواند از هیچ کمک بین المللی استفاده کند.
برخی تحلیلگران اعتقاد دارند که یکی از دلایل تشدید فشارها به چین از سوی ترامپ و تیم تندروها ، وادار ساختن پکن برای قرار گرفتن در صف ضد ایرانی آنان در موضوع برجام است و احتمالا بزودی پروژه فشار به کشورهای اروپایی را نیز در دستور کار قرار خواهند داد.
لبناندولت ترامپ در ادامه سیاست هر که با ما نیست برماست، حالا لبنان را هم به بهانه حزب الله هدف قرار داده است؛ کشوری که این روزها علاوه بر کرونا درگیر یک بحران اقتصادی و سیاسی است.
سناتورها و مشاوران تندرو ترامپ از وی درخواست کرده اند که کمک های سالیانه آمریکا را که مدعی هستند بیش از یکصد میلیون دلار است، متوقف کند. در این زمینه تام کروز سناتور جمهوری خواه از ایالت تگزاس میدان دارشده است.
در طرح کروز ، سیاست گرو کشی و تهدید دیده می شود بطوری که می گوید "تا زمانی که تأیید نشود حزب‌الله دیگر عضوی از دولت لبنان نیست، بر آن اعمال نفوذ نمی‌کند و هیچ قدرتی در وزارتخانه‌ها ندارد"، هرگونه کمکی به آن کشور ممنوع است.
این رفتار آمریکایی ها که به مثابه دخالت در امور داخلی یک کشور مستقل تلقی می شود، در شرایطی است که حزب الله لبنان به عنوان یک حزب و جریان سیاسی، از طریق انتخابات، نمایندگان خود را به پارلمان این کشور فرستاده است و هیچ گروهی در لبنان نمی تواند وزن این جریان را در معادلات سیاسی نادیده بگیرد.
حتی اروپایی ها نیز نسبت به این سیاست های مداخله جویانه و غیر اصولی و خطرناک آمریکایی ها بدبین هستند بطوری که "برونو لومر" وزیر دارایی فرانسه چندی پیش با این ادعا که «فرانسه آماده کمک مالی به لبنان است»، خطاب به مقام‌های مالی گروه ۲۰ تأکید کرده بود، "نباید کمک به لبنان برای بهبود اقتصاد آن را به اقدامات تحت رهبری آمریکا علیه ایران در منطقه پیوند زد."
طرح ضد لبنانی تندروهای آمریکایی ، در حالی است که حزب الله یکی از اصلی ترین نیروهای مبارزه با گروه های تروریستی در منطقه است و برای مهار و جلوگیری از گسترش ویروس تروریسم از خاورمیانه به سایر نقاط جهان بویژه اروپا نقش بزرگی را عهده دار بوده و هزینه زیادی از جمله شهادت نیروهایش پرداخت کرده است.
 یمن مظلومرد این دو قطبی سازی آمریکایی را در یمن هم می توان بوضوح شاهد بود؛ کشوری که علاوه بر بحران سوء تغذیه کودکان، با بحران قحطی و گرسنگی عمومی و حالا کرونا دست به گریبان است و از فقیرترین کشورهای جهان به حساب می آید. با چنین شرایطی، آمریکا در شرایطی اقدام به قطع کمک های غذایی و دارویی به یمن کرد که این کشور فقیر و مورد تجاوز قرار گرفته منطقه در آستانه یک قحطی مرگبار قرار دارد و کرونا نیز در کمین است تا به اذعان موسسات بین المللی در صورت عدم کمک به موقع، هزاران نفر از جمله زنان را به کام مرگ بکشاند.
دولت ترامپ در تازه ترین تصمیم خود هفته گذشته اعلام کرد که حوثی ها را مقصر می داند و به همین دلیل کمک هایش را به این کشور قطع می کند.
این درحالی است که جهان و موسسات و سازمان های بین المللی عربستان را عامل بحران یمن دانسته و بخاطر بمباران مناطق مسکونی، مدارس، مراکز و بازارها این کشور را محکوم کرده اند. به علاوه یمن در محاصره کامل نیروهای ائتلاف عربی به رهبری ریاض قرار دارد که مانع هر نوع واردات مواد غذایی و مواد مورد نیاز مردم یمن بویژه دارو و تجهیزات پزشکی و مواد ضد عفوی کننده است.
خلل در مبارزه جهانی با تروریسمسیاست های بی ثبات ساز آمریکایی ها به شکل دیگری هم نمود دارد، بطوری که در عراق رغم آنکه مدعی جنگ علیه داعش هستند با عملکرد خود زمینه را برای بازگشت دوباره این گروه تکفیری - تروریستی آماده کردند. آمریکایی ها زمستان گذشته با میدان داری تندروهایی مانند پمپئو دو فرمانده اصلی جنگ علیه این گروه تروریستی و تکفیری را ناجوانمردانه در بغداد هدف موشک قرار داده و ترور کردند، "قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس". آنها که مدعی جنگ علیه تروریسم هستند، در ماه های اخیر آنقدر نیروهای الحشدالشعبی را زیر بمباران جنگنده های خود گرفته و در عرصه سیاسی تحت فشار قرار دادند تا باردیگر داعش در این کشور جان گرفت.
البته خود ترامپ اعتراف کرده که داعش محصول دولت آمریکاست و در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون را  متهم کرد که در دوران تصدی وزارت امور خارجه در ایجاد گروه تروریستی داعش دست داشته است.
رفتارها و سیاست های آمریکا در سطح منطقه از لبنان و سوریه تا عراق و یمن، باعث شده تا به گفته مقام های رسمی این کشورها، داعش و سایر گروه های تروریستی نفسی تازه کنند و دوباره به جان ملت های منطقه بیفتند.
فاجعه در آمریکااما همه سیاست های مفتضح در سیاست خارجی ترامپ خلاصه نمی شود. مدیریت کرونا در داخل آمریکا به عنوان ابر قدرت جهان ، تاکنون بدترین شکل مدیریت را داشته که حاصل آن مرگ بیش از ۹۰ هزار آمریکایی است. با اینحال ترامپ تلاش دارد این افتضاح را به خارج از آمریکا منتقل کند، از همین رو بیشترین تمرکز را بر روی چینی ها گذاشت و سپس سعی کرد برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه را درگیر کند.
این درحالی بود که بیزینس اینسایدر هفته گذشته فاش ساخت که اولین مورد مبتلا به کرونا به احتمال بسیار بالا اواخر سال گذشته میلادی در آمریکا مشاهده شده است.(دسامبر ۲۰۱۹ و ژانویه ۲۰۲۰ در نیویورک و فلوریدا )
اما فاجعه زمانی برای آمریکایی ها رقم خورد که ترامپ در ماه مارس یک مهلت برای بازگشت آمریکایی هایی که در سفر اروپا و سایر نقاط جهان بودند، تعیین کرد. این ضرب الاجل که به استثنای چین برای آمریکایی ها در سراسر جهان تعیین شده بود، منجر به بازگشت سراسیمه صدها هزار نفر آمریکایی به کشور شد و فرودگاه های آمریکا که ظرفیت و آمادگی پذیرش چنین عددی از مسافران را نداشتند، با ازدحام و فشردگی جمعیت روبه رو شدند؛ همانجا که بهترین محل برای انتشار و گسترش ویروس بود.
به علاوه ترامپ تا اواخر ماه مارس همچنان موضوع را جدی نمی گرفت، آن هم درشرایطی که مراکز بهداشتی، بیمارستان ها و مراکز درمانی در این کشور آمادگی پذیرش بیمار در سطحی وسیع را نداشتند، آنقدر که در چند روز شهروندان آمریکایی به قصد غارت فروشگاه ها به خیابان ها ریختند.
فاجعه کشتار ده ها هزار نفری درآمریکا حاصل مدیریت ترامپی است که در کوران کرونا همه دروازه ها را به غیر از چین بازگذاشت و حدود ۳ ماه زمان را از دست داد.
در کاخ سفید چه خبر استاکنون این سوال را بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران منطقه ای می پرسند که "در کاخ سفید چه خبر است؟" ؛ هرج و مرج درسیاست خارجی و  در مدیریت یک ویروس که بسیاری از کشورهای آسیایی با هزینه های کمتری از آن عبور کردند، این ابر قدرت قرن بیستم را به کدام سو می برد؟ترامپ از یک توافق بین المللی معتبر خارج می شود و حالا برای بقیه اعضای این توافق تعیین تکلیف می کند، حال آنکه این ژست قلدرمابانه با وضعیت امروز آمریکا در مواجهه با اختلافات داخلی با دمکرات ها و ویروس مرگبار کرونا همخوانی ندارد و تنها حالتی از هرج و مرج و آشفتگی را به نمایش می گذارد. این دولت افراطی برای اولین بار در عصر شعارهای حقوق بشری، برای کمک های انساندوستانه به کشورهای درگیر بحران، شرط و شروط قائل می شود و حتی نسبت به مرگ و میر شهروندان خود نیز احساس مسئولیت چندانی نمی کند.
دولت افراط گرای ترامپ، حالا از یک سو با سیاست های ناپایدار و مذبذب در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا ، این منطقه را ملتهب نگهداشته و از دیگر سو با سیاست های غلط اقتصادی ، اجتماعی ۳۶ میلیون بیکار روی دست آمریکایی ها گذاشته است.
این مرحله از تاریخ آمریکا نشان داده که سیاستمداران حاکم بر کاخ سفید آبرویی برای آمریکایی ها باقی نگذاشته اند و با همین روند هم آمریکا و هم جهان را به سمت آشوب و ناامنی روزافزون پیش می برند.
سیاست های ترامپ که توسط جمعی تندرو و کینه توز در اطراف ترامپ طراحی و عملیاتی می شود خلاف منطق سیاسی و عقل و پر از تناقض و عدم تعادل است؛ شاید وقت آن باشد که برای جلوگیری از این روند و مهار آشفتگی های بین المللی ،‌ جامعه جهانی وهمچنین اتحادیه اروپا وارد عمل شوند.
    


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بعد از سفر ۱۴ روز مراوده نکنید
اوایل هفته منتهی به تعطیلات عید فطر، مسئولان وزارت بهداشت، به کرات هشدار پرخطر بودن سفر در این ایام را گوشزد و از ساکنان تمام استان‌ها درخواست می‌کردند که حداقل، اگر به حفظ سلامت خودشان بی‌توجهند، نگران بر هم خوردن شرایط در سایر استان‌های گردشگرپذیر باشند و از سوغات بردن ویروس کرونا به این استان‌ها که هنوز هم به شرایط ثبات ابتلا و کندشدن گردش ویروس نرسیده‌اند، خودداری کنند. متاسفانه نه‌تنها این توصیه از سوی بسیاری شهروندان نادیده گرفته شد، حالا مسئولان وزارت بهداشت اعلام می‌کنند که استان‌هایی که پیش از ایام تعطیلات عید فطر، به ثبات نسبی ابتلا رسیده بودند، دوباره در وضعیت هشدار قرار گرفته‌اند.
انتظار از مجلس یک انتظار صد درصدی است
انتظار از زندگی، تصویر از آینده، نگاه به جهان و ... آن قدر متفاوت شده است که با نسخه‌های قبل نمی‌توان به درمان مشکلات فعلی پرداخت. این تحول جمعیتی وقتی با واقعیت‌های اقتصادی ترکیب شوند، بخش دیگری از پیچیدگی دوره‌ای را می‌تواند نشان دهد.
صفحه نخست روزنامه‌های شنبه
آغاز به کار مجلس یازدهم و انتخاب رئیس و اعضای هیات‌رئیسه آن در بیشتر تیترهای نخست روزنامه‌های شنبه دیده می‌شود.
اهمیت امر به معروف و نهى از منکر از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره امر به معروف و نهى از منکر و جایگاه آن در اسلام را در این مطلب بخوانید.
دو پیشنهاد نهایی AFC برای ادامه لیگ قهرمانان آسیا
کنفدراسیون فوتبال آسیا دو پیشنهاد نهایی به فدراسیون های فوتبال در غرب آسیا برای ادامه لیگ قهرمانان آسیا داده که باید از بین آنها یکی انتخاب شود.
دلیل غیبت پر سر و صداترین خرید فولاد چیست؟
هافبک خارجی تیم فوتبال فولاد خوزستان هنوز به اردوی تیمش در تهران اضافه نشده است.
روسیه قصد توسعه پایگاه‌های نظامی و نفوذ دریایی‌اش در سوریه را دارد
ولادیمیر پوتین به دو وزارتخانه دفاع و امور خارجه دستور داده با سوریه بر سر انتقال زمین‌های بیشتر و مناطق دریایی به ارتش این کشور مذاکره کنند.
بازگشت دوباره مهناز افشار به سینماها، این بار با «گیلدا»- عکس
کیوان علیمحمدی کارگردان سینما، از قطعی شدن اکران فیلم سینمایی «گیلدا» خبر داد.
درخواست کمک استاندار کهگیلویه‌وبویراحمد برای مهار آتش‌سوزی خائیز
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پی آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خاییز کهگیلویه برای تامین تجهیزات مورد نیاز با رایزنی با معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور، وزارت دفاع و فرمانده نیروی زمین ارتش و سپاه پاسداران تجهیزات مورد نیاز اطفای حریق منطقه خائیز را تامین کرده است.
آنچه در «دورهمی» دیشب گذشت- ماجرای زندانی شدن «شریفی نیا» از زبان خودش
شب گذشته مهران مدیری با محمدرضا شریفی‌نیا گفت‌وگو کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهرداری تبریز زیر بار تسویه قرارداد دوچرخه سوارانش نمی‌رود-کار به شکایت رسید
کاپیتان تیم دوچرخه سواری منحل شده شهرداری تبریز می گوید با وجود این که قراردادهای ما با باشگاه رسمی بود اما زیر بار تسویه آن نمی روند و ما هم چاره ای جز شکایت نداریم.
مهاجم شاهین بوشهر: انگار در فدراسیون برنامه‌ای وجود ندارند
مهاجم تیم شاهین بوشهر می‌گوید برنامه فدراسیون را نمی‌شود پیش بینی کرد و انگار هدف و برنامه مشخصی وجود ندارد و هر کس زورش بیشتر است، برنامه‌اش را اعمال می‌کند.
اعلام مقررات منع رفت و آمد در مینیاپولیس آمریکا
مینیاپولیس در سومین شب اعتراضات نسبت به قتل جورج فلوید توسط یک مأمور پلیس، ناآرام‌تر از همیشه بود و معترضان بسیاری از رستوران‌های زنجیره‌ای و ساختمان‌های دولتی از جمله مقر اصلی پلیس شهر را به آتش کشیدند.
۲ حادثه غرق‌شدگی با ۲ جان‌باخته
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از غرق شدن دو تن در آب در حین شنا کردن خبر داد.
توصیه‌های ساده برای پشیگیری از گرمازدگی
گرمازدگی از جمله پیامدهای افزایش دماست که سلامت افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
منع آمد و شد در مینیاپولیس آمریکا
واکنش ضرغامی به ماجرای قتل رومینا اشرفی
مرعشی: ناکارآمدی‌ها به این دلیل است که ما در قدرت نیستیم!- مجلس یازدهم؛ معجزه یا ˮگام اول حل مشکلاتˮ؟
شانس ۲-۵ درصدی خرید خودرو- قیام مجلس نو- پیشخوان
دستور ترامپ برای ممانعت از ورود دانشجویان چینی به آمریکا
آسیه پناهی قربانی حامیان سرمایه‌داران!
تعطیلی کاخ سفید درپی تظاهرات ضدنژادپرستی
رؤیای مدعیان اصلاحات تعبیر نشد
قاتل جرج فلوید در آمریکا بازداشت شد
واکنش وزارت امور خارجه ایران به اعتراضات به قتل سیاه پوستان در آمریکا