روسیه برای لغو تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران تلاش کند

18:50 ۱۰ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 194 0
روسیه برای لغو تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران تلاش کند

سفیر ایران در مسکو در مصاحبه با نشریه «اکسپرت» روسیه ضمن تشریح وضعیت شیوع بیماری کرونا در ایران تحریم های ظالمانه امریکا را مانع غلبه جهانی بر این بیماری دانست و خواستار لغو این تحریمها به منظور مقابله موثر تر با این بحران جهانی شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، متن مصاحبه کاظم جلالی با این نشریه روسی به شرح زیر است: سوال: در حال حاضر متاسفانه ایران پس از چین و ایتالیا از نظر مبتلایان و درگذشتگان در مقام سوم قرار دارد، به نظر شما علت این تعداد زیاد چیست؟ پاسخ: بله درست گفتید. کرونا پدیده ای است که هنوز همه ابعاد آن شناخته شده نیست و کار بر روی مسیرهای انتقال و شیوه‌های فراگیری آن ادامه دارد. ظاهرا وجود بیماری‌های زمینه ای میزان آسیب پذیری افراد را افزایش می دهد.
متاسفانه رشد شیوع بیماری در ایران زیاد است. خوشبختانه نظام بهداشتی ایران در سطح بالایی در منطقه قرار دارد و کادر درمانی در ایران خدمات ارزنده ای را نه تنها در داخل کشور، بلکه در منطقه ارائه می دهند. اما در موضوع مقابله با بیماری کرونا شرایط متفاوت می‌باشد. حجم بالای افراد مبتلا غافلگیر کننده می‌باشد و ظرفیت درمانی و بهداشتی در حالت حداکثری مورد استفاده قرار می‌گیرد اما نمی تواند پاسخگوی بیماران باشد. بنابراین، علاوه بر تامین نیازهای رو به افزایش مراکز درمانی موجود، لازم است  اقداماتی برای ایجاد ساختمان‌ها و تامین تجهیزات و داروی جدید صورت گیرد. متاسفانه تحریم های ظالمانه آمریکا مانعی جدی در تامین مالی و تهیه امکانات ایجاد کرده است. توجه این واقعیت به خوبی آشکار می‌کند تا چه اندازه تحریم ها شرایط رسیدگی به بیماران را سخت کرده و تعداد قربانیان را افزایش داده است.
سوال:  در وضعیتی که ملت ایران شرایط سختی را طی می‌کند، آمریکا تحریم های جدیدی را علیه ایران برقرار می‌کند، چرا؟ پاسخ : این خط مشی دولت آمریکا در تعاملاتش با سایر کشورها می‌باشد. دولت آمریکا بصورت ناجوانمردانه ای تلاش دارد از شرایط سخت مردم ایران در وضعیت ایپدمی‌کرونا و تحریم برای به زانو در آوردن ایران و رسیدن به اهداف نامشروع سیاسی بهره ببرد. این اقدام ممکن است به یک نسل کشی برنامه ریزی شده بینجامد که مسئولیت آن با دولت آمریکاست و سکوت  جامعه جهانی نیز بسیار دردناک است.
در واقع، ایالات متحده سعی دارد با استفاده از فشارهای مختلف ملت ها و کشورهای مستقل را تسلیم خواسته‌های نامشروع خود کند و در این راستا، چنانچه روش های عادی پاسخگو نباشد، از روش های غیر متعارف و غیر قانونی استفاده می‌کند. این دقیقا چیزی است که در مورد ایران در حال اجرا است.
سوال: به طور کلی تا چه حد آمریکا و تحریم ها مقصر این تعداد کشته در ایران است؟ پاسخ: بخش زیادی از این تعداد تلفات انسانی ناشی از تحریم هاست زیرا هم توان اقتصادی دولت در مقابله با کرونا را بشدت کاهش داده و هم ورود دارو و اقلام بهداشتی را تحریم کرده است.
همانطور که توضیح دادم  به اندازه ای که در میزان خدمات رسانی به بیماران اختلال و مانع ایجاد کند ، تحریم های آمریکا می تواند آمار قربانیان را افزایش دهد و عمق فاجعه زمانی مشخص می‌شود که بخشی از جمعیت دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی را نداشته باشد و تلاش ما این است تا از بروز یک فاجعه بشری جلوگیری نماییم.
سوال:  کدام تحریم ها مشخصا مانع از مبارزه ایران با کرونا هستند؟ پاسخ: بببنید. وقتی شرکت های حمل و نقل تحریم هستند و امکان بیمه محموله‌های وارداتی حتی دارو وجود ندارد و انتقال پول در شبکه بانکی امکان پذیر نیست، در نتیجه تجارت همه اقلام با مشکل جدی مواجه می‌شود. مستثنی بودن اقلام دارویی نیز نیرنگی بیش نیست.
سوال:  ایران می‌گوید آمریکا باید تحریم ها را لغو کند، اروپا نیز باید به رعایت آنها خاتمه دهد، به چه دلیل باید آمریکایی‌ها این کار را بکنند؟ بعید است رنج مردم ایران در محاسبات آنها جایی داشته باشد، منفعت عملی آنها از لغو تحریم ها در چیست؟ پاسخ: درست است آمریکا برای دستیابی به اهداف و تامین منافع خود تحریم ها را وضع کرد و به فشار حداکثری خود ادامه می دهد. اما صحبت ما با جامعه بین المللی می‌باشد. موضوع تحریم های یک جانبه یک عمل غیر قانونی از بعد حقوق بین الملل و حقوق بشر می‌باشد. چنانچه بپذیریم مقابله جامعه جهانی به عاملان جنگ جهانی اول و دوم ضرورت داشت، بنابراین، امروزه تنها محکومیت اقدامات غیرقانونی آمریکا در خروج از تعهدات بین المللی و گسترش دامنه قوانین ملی خود در سطح جهانی کافی نیست و نیازمند اقدام عملی می‌باشد. این انتظار مردم ایران منطقی و قانونی می‌باشد و جامعه بین الملل می تواند حقوق از دست رفته آن‌ها را بازگرداند. آمریکا باید به تعهدی که در برجام داده و پشتوانه قطعنامه شورای امنیت را دارد باز گردد بخصوص که اکنون این اپیدمی نه تنها مردم ایران را تحت تاثیر قرار داده بلکه تحریم ها به گسترش ایپدمی از طریق ایران کمک می‌کند.
سوال:  روسیه از ایران حمایت کرده و از آمریکا خواسته است که تحریم ها را متوقف کند، آیا از مسکو انتظار دارید اقدامات فعال تری در این راستا انجام دهد؟ اگر چنین است چه اقداماتی؟ پاسخ: طبیعتا ما از دولت دوست خود انتظار داربم فعال تر در این زمینه اقدام کند و در شورای امنیت به همراه دیگر اعضا بر آمریکا فشار وارد سازد تا دست از تحریم های غیر قانونی و ظالمانه بخصوص در این وضعیت فاجعه بار بشری دست بردارد.
بخشی از این اقدامات می تواند در چارچوب همکاری دوجانبه باشد و این موضوع در دستورکار همکاری دو کشور قرار دارد و لازم است موانع موجود برطرف شود. بخشی دیگر نیز می تواند در چارچوب سازمان‌های بین المللی برای محکومیت اقدامات یکجانبه و رفع موانع موجود باشد. روسیه خود قربانی این تحریمهای ظالمانه است.
سوال:  آیا ایران از امکان حقوقی طرح شکایت علیه آمریکا به دلیل اقداماتی که در نتیجه آن مردم ایران رنج می‌برند، یا علیه اروپا به دلیل عدم اجرای تعهداتی که بر عهده گرفته و انجام نداده است برخوردار است؟ پاسخ: بله. جمهوری اسلامی ایران سعی کرد از ظرفیت های حقوقی برای محکومیت اقدامات غیرقانونی ایالات متحده استفاده کند و چنانجه به یاد داشته باشید حدود یک سال پیش شکایت ایران علیه آمریکا در دادگاه بین المللی لاهه مطرح  و در حکم نهایی تصریح شد که تحریم های آمریکا بر خلاف توافقات دوجانبه قبلی دو کشور می‌باشد و محدودیت های آمریکا نمی تواند در بخش تولیدات کشاورزی و مایحتاج غذایی مردم ایران اجرا شود. اما مشکل جامعه بین المللی بیشتر در اجرای قوانین بین المللی است که بسیاری از کشورها آن‌ها را نقض می نماید. بنابراین انتظار است دول عضو سازمان ملل چاره ای برای رفع این مشکل بیندیشند.
سوال: ایران در آینده قصد دارد چگونه با کرونا مبارزه کند؟ با توجه به ابعاد موضع غیر سازنده غرب، آیا می توان انتظارات مشابهی از چین داشت؟ پاسخ: ایران سعی دارد با حداکثر توان خود با این بیماری مقابله کند، ولی نیازمند کمک های سایر کشورها است. سیستم درمانی ایران در حال تلاش برای مهار این بیماری است و کار بر روی یافتن دارو و واکسن کرونا در داخل کشور ادامه دارد و ما منتظر  راه حل خارجی ننشسته ایم ولی باید توجه داشت که اکنون آمریکا که اروپا نیز به این بیماری گرفتار شده اند و این به مشکل بشریت تبدیل شده و همه باید در مقابله با کرونا متحد شده و تخاصمات سیاسی را در این تقابل وارد نکنیم. چین یکی از اعضای مهم و کلیدی سازمان ملل است و همچون روسیه می تواند نقش اساسی خود را ایفاء کند.
سوال: آیا کانون اصلی آلودگی در ایران کشف شده است؟ منشا اصلی آلودکی از خارج وارد کشور شده ولی در برخی شهرها زودتر خود را نشان داده است ولی اکنون این موضوع چندان در مقابله با کرونا اهمیت ندارد.
سوال:  آمار حداقل و تقریبی خسارت کرونا به ایران چقدر است؟ پاسخ: در حال حاضر نه تنها ایران بلکه همه کشورها درگیر مقابله با این بیماری  همه گیر هستند و قطعا پس از این مرحله برآوردها صورت خواهد گرفت . در حال حاضر در این خصوص آمار دقیقی در دسترس نیست . اما با توجه به تحریمهای ظالمانه امریکا بر علیه ملت ایران این خسارت ها بیشتر از سایر کشورها خواهد بود چرا که جمهوری اسلامی ایران همزمان با دو معضل کرونا و تحریم های امریکا در حال مقابله و مبارزه می‌باشد . و به یاری خداوند و پشتوانه مردم  در این آزمون هم سربلند خواهیم بود.
سوال: نقش روحانیت در مبارزه با کرونا ویروس در ایران چیست؟ روحانیت با نفوذ خود تلاش دارد توجه مردم را به دستورالعمل های مراکز مسئول جلب کند و بخصوص تعطیلی مراکز مذهبی و عدم برگزاری مراسم مذهبی بیانگر نقش مهم و مثبت روحانیت در مقابله با گسترش کرونا بوده است.
روحانیون هم در جامعه ایران به مانند سایر اقشار نقش موثری را در مقابله با این بیماری ایفا کرده اند . این نقش شامل تقویت روحیه مقاومت، همدلی و همبستگی مردم تا ارایه کمک به بیماران با حضور در بیمارستها و مراکز درمانی را شامل می‌شود . در شرایطی که جامعه تحت هجمه سنگین رسانه‌ای با هدف آشفتگی و هرج و مرج عمومی هست، روشنگری عمومی صحیح روحانیت در چگونگی مقابله با کرونا و نقش‌آفرینی فعال و تلاش برای حفظ آرامش معنوی جامعه بسیار کارساز بوده است.
سوال: به نظر شما چه کسی مقصر این بیماری همه گیری کرونا ویروس است؟ ما این را نمی دانیم، یعنی در این شیوع و وحشت، نخبگان جهانی،WHOیا افرادی که بهداشت را فراموش کردند؟ پاسخ: منشاء کرونا محل تردید است اینکه یک ویروس جهش یافته است که بصورت طبیعی ایجاد شده و فراگیر شده یا ساخت آزمایشگاه‌های آمریکایی است. این امر نیازمند بررسی‌های تخصصی است ولی اولویت کنونی مهار آن در سطح جهان است.
آنچه که در حال حاضر اهمیت دارد همکاری و همبستگی همه کشورها برای مقابله با این ویروس خطرناک جهانی است. همه کشورهای جهان در حال حاضر درگیر این بحران جهانی و به تعبیری جنگ جهانی می‌باشند لذا به باور بنده مقصر آنهایی هستند که با وضع تحریمهای ظالمانه و غیر انسانی مانع روند مقابله با این بیماری جهانی می‌شوند. وجود این اپیدمی در گوشه ای از جهان برای هیچ کشوری مصونیت نخواهد آورد و جامعه جهانی موظف به همکاری با یکدیگر برای ریشه کنی این بیماری می‌باشد. وضع و تشدید تحریم های امریکا علیه ایران روند مقابله با این بیماری را دچار اخلال خواهد کرد .
سوال: به نظر شما جهان از این رویداد و شیوع ویروس کشنده و خطرناک کرونا چه درسی باید بگیرد؟ پاسخ: این اتفاقات به جهان می آموزد که مقابله با ظلم و بلایا تنها در سایه همدلی و همکاری فراگیر همه کشورها میسر خواهد بود و مقابله با بحرانهای مشترک بشری نیازمند همدلی واقعی همه کشورها و ملتها است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سرمربی تیم ملی تنیس روی میز: تعویق المپیک به نفع ما شد
جمیل لطف الله نسبی گفت: تعویق المپیک به نفع ما شد چون ممکن بود در مسابقات انتخابی المپیک به مشکل برخورد کنیم.
دریابیگی: داورزنی، داورزنی قبل نیست!- وکیلی هیچ‌وقت دست درازی نکرد
سرپرست سابق تیمهای ملی پایه والیبال می‌گوید: من سال‌ها است که داورزنی را می‌شناسم، اما این روزها رفتارها و اظهار نظراتی از او می‌بینم که با گذشته متفاوت است.
بهنام سراج: موافق ادامه لیگ نیستم
سرمربی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان با بیان این که سلامتی بازیکنان و هواداران تیم ها از فوتبال مهم تر است، گفت: باتوجه به شیوع کروناویروس، به نظرم لیگ برتر تعطیل شود خیلی بهتر است و موافق ادامه لیگ نیستم.
قانونگذاران برزیلی ˮبودجه جنگˮ تصویب کردند
در شرایطی که تعداد مبتلایان به کروناویروس در برزیل از ۱۰ هزار تن گذشت، مجلس نمایندگان کنگره برزیل یک اصلاحیه قانون اساسی برای "بودجه جنگ" را به تصویب رسانده است تا هزینه‌های مرتبط با مقابله با این ویروس را از بودجه اصلی دولت جدا کرده و از اقتصادش حفاظت کند.
دفع غیربهداشتی ˮماسکˮ و ˮدستکشˮ و خطر انتشار بیشترِ کرونا
هر چند افراد تلاش می‌کنند تا ابتدا خود و خانواده خود را از ابتلا به کووید19 مصون نگه دارند، اما گاهی به این موضوع که چگونه چرخه انتقال ویروس را برای خود و دیگران تسهیل می‌کنند، بی توجهند...
ارتباط مستقیم نبود امکانات تفریحی و اعتیاد جوانان
استاد دانشکده علوم ارتباطات علامه طباطبایی درباره نبود امکانات تفریحی و رابطه آن با اعتیاد جوانان توضیحاتی داد.
روش های صحیح سرفه کردن چگونه است؟
بهتر است با فراگیری روش های صحیح سرفه و عطسه کردن مانع از پراکندگی ویروس خطرناک کرونا شویم.
بستری بیش از 11 هزار بیمار کرونایی در مراکز درمانی تأمین اجتماعی
مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین اجتماعی گفت: تاکنون 11 هزار نفر از افرادی که دارای بیماری کرونا هستند در مراکز درمانی این سازمان بستری شده‌اند.
معرفی ۱۰ اپلیکیشن برتر جهان با بیشترین میزان دانلود
تازه ترین آمار های منتشر شده از فصل نخست سال جاری میلادی نشان می دهد که اپلیکیشن تیک‌تاک با سبقت از واتس‌اپ و سایر برنامه های فیس بوکی، جایگاه نخست پر دانلودترین اپلیکیشن‌های جهان را به خود اختصاص داده است.
دولت‌ها برای کاهش آثار اقتصادی‌کرونا همکاری کنند
یک حقوقدان گفت: دولت‌ها از هم اکنون باید با برنامه ریزی و هماهنگی از طریق سازمان‌های بین المللی اقتصادی و تجاری برای کاهش آثار اقتصادی و سیاسی شیوع کرونا همکاری کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمترین اولویت مسئولان پس از ریشه‌کن شدن کرونا بهبود معیشت مردم باشد
نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید برای نابودی کرونا تمام کشورهای دنیا با یکدیگر همکاری داشته و بعد از مقابله با این ویروس گام های بلندتری برای احترام به جان انسان‌ها برداشته شود.
سرمربی تیم ملی تنیس روی میز: تعویق المپیک به نفع ما شد
جمیل لطف الله نسبی گفت: تعویق المپیک به نفع ما شد چون ممکن بود در مسابقات انتخابی المپیک به مشکل برخورد کنیم.
دریابیگی: داورزنی، داورزنی قبل نیست!- وکیلی هیچ‌وقت دست درازی نکرد
سرپرست سابق تیمهای ملی پایه والیبال می‌گوید: من سال‌ها است که داورزنی را می‌شناسم، اما این روزها رفتارها و اظهار نظراتی از او می‌بینم که با گذشته متفاوت است.
بهنام سراج: موافق ادامه لیگ نیستم
سرمربی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان با بیان این که سلامتی بازیکنان و هواداران تیم ها از فوتبال مهم تر است، گفت: باتوجه به شیوع کروناویروس، به نظرم لیگ برتر تعطیل شود خیلی بهتر است و موافق ادامه لیگ نیستم.
قانونگذاران برزیلی ˮبودجه جنگˮ تصویب کردند
در شرایطی که تعداد مبتلایان به کروناویروس در برزیل از ۱۰ هزار تن گذشت، مجلس نمایندگان کنگره برزیل یک اصلاحیه قانون اساسی برای "بودجه جنگ" را به تصویب رسانده است تا هزینه‌های مرتبط با مقابله با این ویروس را از بودجه اصلی دولت جدا کرده و از اقتصادش حفاظت کند.
ایزدی: آمریکا از کرونا به عنوان ابزاری برای اعمال فشار به ایران استفاده می‌کند
گزارش الجزیره از تلاش ایران برای مقابله با کرونا
الزرفی: با سردار قاآنی دیدار نکردم
واکنش موسوی به ادعای پمپئو مبنی بر دست‌ داشتن ایران در ترور یک نفر در ترکیه
نامه ایران به جوزپ بورل درباره ضرورت مخالفت اتحادیه اروپا با تحریم‌های آمریکا
یادداشت حناچی در گاردین درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا بر مبارزه با کرونا
سفیر ایران در چین: غلبه بر کرونا نیازمند همکاری جهانی است
درخواست اتحادیه اروپا برای تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای مقابله با کرونا
درخواست چین و گروه ۷۷ برای لغو تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا
رایزنی سفیر ایران با وزیر صنایع بلاروس