نگاهی به مستندهای کرونایی- از کامکار قم و مسیح دانشوری تا جزیره کیش

09:56 ۵ روز و ۷ ساعت پیش قدس 172 0
نگاهی به مستندهای کرونایی- از کامکار قم و مسیح دانشوری تا جزیره کیش

این روزها مستندسازان همانند پزشکان در خط مقدم ثبت کرونا هستند و هم‌اکنون ده‌ها تیم حرفه‌ای مستندساز مشغول ساخت فیلم‌هایی با این موضوع هستند.

قدس

قدس آنلاین ؛  با شیوع بیماری کرونا در کشورمان بسیاری از پزشکان و پرستاران در خط مقدم مبارزه با این ویروس در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کردند؛ همین مساله باعث شد که بسیاری از مستندسازان دوربین‌های خود را به داخل بیمارستان‌ها برده و با ثبت تصاویری از تلاش کادر درمانی جهاد آنان را به تصویر بکشند. 
تا پیش از این، خبر تولید بیش از ۱۵ فیلم مستند از بیمارستان‌های مختلف درگیر با کرونا منتشر شده است و حالا مهدی قربانپور مستندساز و دبیر نهمین دوره جشنواره فیلم وارش نیز از ساخت مستند جدیدی با همین موضوع خبر داده است. 
در زیر نگاهی به تعدادی از مستندهایی داریم که با سوژه کرونا در اقصی نقاط کشورمان در حال تولید است؛  مهدی قربانپور مستندساز باسابقه کشورمان اثر جدید خود را با موضوع بیماری کرونا و در جزیره کیش دنبال می‌کند. این مستند 
«من، زمین، کوید»  نام دارد. 
او درباره فیلم خود گفت: در روزهای پایانی اسفند و همزمان با شروع بحران کرونا در ایران تصمیم گرفتم مستندی را در فضایی کاملا شخصی بسازم. ایده این مستند از زمانی شکل گرفت که در روزهای ابتدایی بحران کرونا باید در قرنطینه می‌بودم، اما  واقعیت این است که موضوع کرونا فارغ از اینکه یک موضوع سلامت محور است، یک برهه فرهنگی و تاریخی نیز هست و نمی‌شود به سادگی از کنار آن گذشت.
وی افزود: به نظرم مستندسازی یک حرفه خدماتی و انسانی است و علیرغم همه خطرهایی که ممکن بود با آن روبرو شوم، تصمیم گرفتم تا ساخت این فیلم را شروع کنم؛ موضوع این فیلم درباره‌ی چالش خودم به عنوان یک مستندساز با موضوع کروناست و اینکه در این برهه باید در قرنطینه بمانم و یا به عنوان یک مستندساز از قرنطینه عبور کنم؟ این مستندساز تاکید کرد: مدتی است برای ساخت مجموعه مستندی تصمیم گرفتم در کیش زندگی کنم و با توجه به ورود کرونا به ایران و تعطیلی پروژه‌ها تصمیم گرفتم تا این موضوع را دنبال کنم؛ بیماری کویید ۱۹ علیرغم حفاظت بسیار خوبی که از این منطقه شده، به جزیره کیش هم وارد شده و متاسفانه منجر به فوت چند گردشگر نیز شده است؛ این فیلم، مستندی تک نفره است و در یک فضای کاملا شخصی ساخته شده و تصویربرداری آن در بیمارستان جزیره کیش ادامه دارد.
جواد یقموری و مهدی امینی از جمله مستندسازانی بودند که با ورود به بیمارستان کامکار قم تلاش پرسنل این مرکز، از پزشکان تا نیروهای خدماتی را به تصویر خواهند کشید و وضعیت بیماران و همراهان آنها را در مستند  «گذر از مه»  به تصویر می‌کشند.
یکی از مهمترین مراکز پزشکی کشور در مقابله با ویروس کرونا در تهران بیمارستان مسیح دانشوری است؛ حامد شکیبانیا تهیه‌کننده سینمای مستند که امسال با فیلم «جایی برای فرشته‌ها نیست» موفق به کسب جایزه در جشنواره سینماحقیقت و فجر نیز شده است، مستندی را با محوریت بیمارستان مسیح دانشوری در دست تولید دارد؛ نام این مستند  «در خط مقدم»  است و حسین گوهری جمشیدی و حامد کاظم‌زاده کارگردانی آن را برعهده دارند. 
همچنین  «حجت عدالت‌پناه»  مستندسازی که حرفه‌ی اصلی‌اش پرستاری است و  «علی کرمی»  تصویربرداری که در شاخه‌ پزشکی ژنتیک تحصیل کرده است نیز درگیر ساخت مستندهایی با موضوع کرونا در بیمارستان‌های امام خمینی‌(ره) و مسیح دانشوری شده‌اند.
میثم شاه‌بابایی  نیز روایتی مستند از تلاش شبانه‌روزی پرستارها و پزشکان بیمارستان امام خمینی‌(ره) تهران و مسیح دانشوری را در مرحله‌ی اخذ مجوز و پیش‌تولید دارد. این فیلم با نگاهی اجتماعی ساخته می‌شود.
مستند دیگری که از بیمارستان‌های درگیر کرونا ساخته شده است،  «همه با هم»  نام دارد که به کارگردانی محمد رفیعی و تهیه‌کنندگی امیرحسین میرصابری در موسسه روایت فتح تولید شده است. تصویربرداری این مستند به پایان رسیده و عوامل تولید چند روزی هست که در قرنطینه خانگی به سر می‌برند. 
محمدجعفر باقری‌نیا  هم مستندی با همین مضامین را برای مؤسسه روایت فتح کارگردانی خواهد کرد.
مسعود زارعیان  تهیه‌کننده و مستندساز مشهدی نیز مستندی را در بیمارستان شریعتی مشهد کلید زده است؛ خط اصلی این فیلم، واکنش افرادی است که تست کرونای آنها مثبت یا منفی شده است. علاوه بر این، محسن جهانی نیز مستندی را با موضوع شیوع کرونا در شهر مشهد جلوی دوربین برده است.
محمد مقدم نیز با نگاهی متفاوت و ثبت اتفاقاتی از شیوع ویروس کرونا در کشورمان در حال تولید مستند  «خروج از عادت»  است؛ این فیلم با نگاهی به وضعیت مردم از گروه‌های مختلف اجتماعی، کارهای روزمره و تصورات آنها از این بیماری ساخته می‌شود.
«سربازان بدون اسلحه»  به کارگردانی «مجید شیدا» عنوان مستندی دیگری با موضوع کرونا است. این فیلم تلاش پرسنل درمانی بیمارستان شهید صدوقی یزد در مبارزه با این ویروس را به تصویر می‌کشد.
مرتضی آتش‌زمزم  مستندساز اصفهانی هم طی روزهای گذشته، وضعیت بیماران کرونایی و کادر درمانی یکی از بیمارستان‌های این شهر را ثبت و ضبط کرده است و  شاهین صمدپور  مستندساز، مجری و برنامه‌ساز تلویزیونی در تدارک ساخت مستندی با موضوع کرونا در شمال ایران است.
محمدعلی مرادی مستندساز آذربایجانی با همکاری خانه مستند تبریز، پروژه  «همیاری»  را کلید زده است. این فیلم روایتگر تلاش برخی جوانان تبریزی است که ضمن آموزش، مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده را برای محله‌های فقیر این شهر تهیه و توزیع می‌کنند.
هاشم مسعودی  نیز با ایده‌ تجربی مستندی را در دست تهیه و ساخت دارد. در این فیلم سلفی‌گرافی، پرستاری که اهل شهر طبس است و در بخش سوختگی بیمارستان امام رضا(ع) مشهد مشغول کار است، تصمیم می‌گیرد به مرخصی عید نرود تا در بخش کرونای این بیمارستان خدمت کند.
محمد کیاسالار  که دبیر جشنواره اخلاق پزشکی نیز می‌باشد، پروژه‌ متفاوتی را در دست تولید دارد؛ او از برخی پزشکان بیمارستان‌های دانشکده پزشکی دانشگاه تهران که درگیر کرونا هستند، خواسته تصاویری با موبایل خود ثبت کرده و بر اساس خط داستانی مورد نظر که مبتنی بر بحث سوگ است، فیلمی  را تهیه کند.
در این میان بانوان مستندساز نیز فعالیت خود را ادامه می‌دهند؛  لیلا امینی  مستندی خودنگار با موضوع کرونا و مرگ که به شکلی غافلگیرانه می‌تواند سراغ آدم‌ها بیاید و نسبت و فاصله‌اش با همه، یکی است را در دست پژوهش و پیش‌تولید دارد. 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

تاریخ جدید المپیک و پارالمپیک توکیو مشخص شد
تاریخ برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو در سال ۲۰۲۱ مشخص شد.
مسی کاهش ۷۰ درصدی دستمزد بازیکنان بارسا را تایید کرد
کاپیتان بارسلونا در یک بیانیه اعلام کرد ۷۰ درصد دستمزد بازیکنان تیم نخست در روزهای بحران کرونا کاهش خواهد یافت.
توافق توماس مولر با بایرن برای تمدید قرارداد
مهاجم بایرن مونیخ برای تمدید دو ساله قراردادش با این باشگاه به توافق نهایی رسید.
پزشک استقلال از بیمارستان مرخص شد
کاوه ستوده پس از گذراندن دوره درمان خود از بیمارستان مرخص شد.
مدیرعامل جدید استقلال را بیشتر بشناسید
احمد سعادتمند پیش از انتخاب به عنوان مدیرعامل باشگاه استقلال، پست‌های مختلف و متنوعی را در ورزش ایران تجربه کرده است.
واکنش شاهزاده هری و مگان مارکل به اظهارات ترامپ: درخواست کمک نکرده‌ایم!
به دنبال اظهارات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که کشورش هزینه تدابیر امنیتی دوک و دوشس ساسکس را پرداخت نخواهد کرد، این زوج سلطنتی تاکید کردند که آنها هرگز قصد نداشتند از رئیس جمهور آمریکا برای تامین هزینه تدابیر امنیتی خود کمک بخواهند.
مجمع عمومی سازمان ملل: در بحبوبه ویروس کرونا تحریم‌ها علیه کشورهای آسیب‌پذیر لغو شود
رئیس مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: در بحبوبه پاندمی ویروس کرونا تحریم‌های که تاثیرات منفی بر کشورهای در حال توسعه دارند، باید لغو شوند.
اعلام خطر رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ: کرونا، تهدیدی جدی در مناطق جنگی
همزمان با اعلام درخواست مالی اضطراری کمیته بین ­المللی صلیب سرخ برای مقابله با ویروس کرونا در مناطق درگیر مخاصمات مسلحانه، پیتر مائورر، رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از جهانیان خواسته است تا با یکدیگر همکاری کنند.
اسپانیا در آمار مبتلایان به کرونا، از چین پیشی گرفت
وزارت بهداشت اسپانیا اعلام کرد، تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به ۸۵ هزار و ۱۹۵ تن افزایش یافت.
گوایدو خواستار تشکیل دولت فوق العاده برای مدیریت پیامدهای کروناویروس شد
رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در مصاحبه‌ای تاکید کرد، کاراکاس باید یک دولت فوق العاده متشکل از اپوزیسیون و برخی از اعضای حزب حاکم سوسیالیست تشکیل دهد تا کمک‌های خارجی لازم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را دریافت کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز دوران پسا خادم در کشتی
کشتی ایران در سال ۱۳۹۸ بدون شک موفق ترین رشته ورزشی ایران در رقابت های جهانی و آسیایی بود، قهرمانی آسیا در تمامی رده های سنی به همراه کسب سکوهای نخست تا سوم جهان در رده های مختلف سنی حاکی از عملکرد موفق کشتی ایران در سال گذشته است.
شش رنگ پلاک خودروها در ایران را بشناسید
پلاک وسایل نقلیه علاوه بر عدد، دارای رنگ‌ها و حروف مختلفی است که کمتر به آن توجه کردیم، اما هرکدام نشان‌گر مورد خاصی است که دانستنش در برخی موارد به افزایش اطلاعات عمومی کمک می‌کند.
۲۵ نکته در عملکرد متفاوت معلمان موفق
اندازه‌گیری موفقیت کار دشواری است و در دنیای علمی، مربیان به‌طور مستمر چگونگی کمیت یادگیری را بازیابی می‌کنند، اما اولین و مهم‌ترین سؤال این است: آیا معلمان توانایی برقراری ارتباط مؤثر با دانش‌آموزان خود را دارند؟.
چگونه در دام کلاه‌برداری‌های مجازی نیفتیم؟
با شیوع کرونا و لزوم کاهش ترددهای غیرضروری، اقبال به کسب‌وکارهای مجازی بیشتر شده است، اما در این زمینه نگرانی‌هایی هم وجود دارد و برخی شهروندان گلایه‌هایی در فضای مجازی ابراز کرده اند.
جهش تولید در بخش کشاورزی چگونه محقق می شود؟
رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران استفاده از دانش روز دنیا، حذف بروکراسی اداری و رفع موانع تولید، مبارزه با فساد، ارائه تسهیلات و مشوقات به تولیدکنندگان بخش کشاورزی، نوسازی ماشین آلات کشاورزی و بهبود زیرساختهای حمل و نقلی جهت صادرات را لازمه تحقق شعار سال در بخش کشاورزی دانست.
بهناز جعفری: در قرنطینه محض به سر می‌برم- «کرونا» ما را به خلوتمان کشاند
شهرداری با بسته‌های حمایتی به کمک تئاتر تهران آمد
حمایت موسسه هنرمندان پیشکسوت از پویش #مشاهنر
ترک سیگار توسط مهناز افشار پس از ۱۵ سال (فیلم)
نحوه احراز هویت دانش آموزان برای ورود به شبکه اجتماعی دانش‌آموزان
مدیر مسئول سایت الف: قلم مرحوم زاویه در صفحه «با عکاس خبرنگار» کشف شد
«بدکار به سزای خودش می‌رسد»
روایت‌هایی کمترشنیده‌شده از شیوع بیماری در تهران
شرکت ۵ میلیون نفر در کنسرت آنلاین
بیست‌ سوالی