مرضیه نفری و ده کتاب خواندنی؛ از سووشون تا شب‌های بی ستاره

17:45 ۷ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 218 0
مرضیه نفری و ده کتاب خواندنی؛ از سووشون تا شب‌های بی ستاره

مرضیه نفری از اهالی فرهنگ و ادبیات قم، ده کتاب را برای مطالعه عیدانه به مردم پیشنهاد می‌دهد.

ایسنا

این روزها کشور عزیزمان و جهانی که سخاوتمندانه به ما مجال زیستن داده‌ است گرفتار بلیه‌ای همه‌گیر شده‌ است. شیوع کرونا در این روزها منجر به ایجاد وضعیت حاد شده و عمده‌ترین توصیه‌ای که جهت کاهش شیوع آن گفته می‌شود، ماندن در خانه است.
تحمل قرنطینه خانگی که این روزها مصادف شده با تعطیلات نوروزی ما ایرانیان، برای عده‌ای دشوار است ولی می‌تواند تبدیل به فرصت مناسبی جهت احیای یک سنت واجب جهانی است؛ یعنی سنت کتاب‌خوانی! در همین راستا کمپین‌ها و چالش‌هایی با عناوینی همچون در خانه بمانیم و کتاب بخوانیم ، ده کتاب ده روز، در خانه می‌مانیم و جنبش‌هایی از این دست در شبکه‌های اجتماعی مجازی مانند اینستاگرام راه افتاده‌است.
از دیگر سویی در پی مبارزه با افزایش شیوع کرونا و از سویی جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و تبدیل این تهدید به فرصت، به سراغ نویسندگان و شاعران مطرح و توانای قمی رفتیم و از آن‌ها خواستیم تا ده کتاب از میان بهترین کتاب‌هایی که خوانده‌اند را با توضیحی کوتاه معرفی کنند و اولویت خود را در معرفی کتب، به آثار معاصر اختصاص دهند.
به عنوان اولین نویسنده در اولین روز به سراغ مرضیه نفری مدیر کتاب‌ خانه آیت‌‌الله خامنه‌ای و نویسنده رمان «شب‌های بی‌ستاره» رفتیم و از او خواستیم لیست ده‌تایی کتب منتخبش‌را معرفی کند.
مرضیه نفری در تاریخ  ۲۶ خرداد سال ۵۹  در شهر قم متولد شد و هم اکنون نیز ساکن شهر قم است. به گفته خودش نویسندگی را دوست دارد و گاه‌گاهی داستان می‌نویسد. مدتی نیز نویسندگی برنامه های رادیویی را بر عهده داشته‌است. تدریس داستان نویسی در دانشگاه، حوزه هنری، فرهنگ سراها و کتابخانه‌هارا نیز در کارنامه‌اش دارد.
کسب بیش از ده ها رتبه ملی و استانی در داستان‌نویسی و چاپ کتاب مجموعه داستان‌های کوتاه به نام «شاید عشق باشد شاید عادت» در سال ۹۲ و چاپ رمان «شبهای بی ستاره» و رمان «جامانده از پسر» که در دست چاپ است نیز بخش دیگری از کارنامه ادبی اوست.
در اولین گام از او خواستیم تا آثاری که به مخاطبان پیشنهاد می کند را عنوان کند که در ذیل به این ده کتاب می پرازیم.
اول؛ سووشون: اثر فوق العاده سیمین دانشور،تصاویری به یادماندنی و دغدغه ای که همیشه هست. دغدغه نان و حضور بیگانه. عاشقانه دوست داشتنی زری و یوسف. حتما بخوانید و کیف کنید.
دوم؛ مدار صفر درجه: تجربه یک زندگی واقعی. گاهی فراموش می‌کنید که یک رمان خوانده‌اید. باور اینکه آن روزها را زندگی نکرده‌اید سخت است. چه کرده احمد محمود!
سوم؛ مسافر جمعه: عاشقانه‌ای که با سیاست قاطی شده است. چاره ای نیست سالهاست که سیاست با زندگی مردم به سختی قاطی شده است. سمیه عالمی از اصلاحات ارضی و خان و رعیت قصه جان داری نوشته است.
چهارم؛ گزارش های امیر پسر عاشق: فاطمه نفری خوب بلد است با نوجوان ها کل بیندازد و برای ما قصه بنویسد. امیر هم که سرش درد میگذارد برای یک قصه پر تب و تاب!
پنجم؛ شاخ دماغی‌ها: عذرا موسوی تصویر میسازد عالی که در ذهنت ماندگار میشود برای سالهای سال. اگر نوجوان دارید این کتاب را بدهید دستش و مطمئن باشید که چند ساعتی تکان نخواهد خورد و تو این روزهای کرونایی خانه خواهد نشست.
ششم؛ جایی دیگر: تو این روزهایی که فرصت مطالعه دارید کتاب جایی دیگر اثر خانم گلی ترقی از داستان نویسان موفق زن را حتما مطالعه کنید. کتابی خوشخوان و روان، با داستان هایی که مثل زندگی است، شخصیت های زنده و جان دار. عاشق داستان سفر بزرگ امینه هستم. چقدر از دست امینه و مستر راجا حرص خوردم!
هفتم؛ برکت: اکبری دیزگاه خوب بلد است با سوژه های حوزوی خود چگونه شوخی کند و زیر و بم زندگی شان را در آثارش نشان دهد. این کتاب طنز و قصه پرملاتی هم دارد. شخصیت و فضا سازی هم که عالی است. به نظرم اینها کافی است که برکت را بخوانید.
هشتم؛ زن آقا: زهرا کاردانی نویسنده خوب قمی است. همانطور که در اینستاگرام نوشته است و کلی فالوور جمع کرده است، در این کتاب هم بلد بوده یک سفرنامه دوست داشتنی بنویسد. به جزئیات دقت کند و قصه های ناب بسازد. قلم خاصش کار را خوشخوان و روان کرده است. کتاب را که پیگیری دستت نمیتوانی زمین بگذاری اش.
نهم؛ چراغ ها را من خاموش می‌کنم: قصه زنان و دلتنگی هایشان همیشه شنیدنی است. قلم روان، زنانه نویسی، جزئیات فراوان و شک و تردید باورپذیر را در این کتاب خواهید دید. قصه جان داری دارد و این خاصش، کنجکاوی مخاطب را بر انگیخته می کند. زویا پیرزاد نویسنده توانایی است حیف است این کتاب جذاب را نخوانید.
از مرضیه نفری خواستیم تا دهمین کتاب‌را به معرفی یکی از آثار خود اختصاص دهد: شبهای بی ستاره: حالا که قرار است کتاب معرفی کنم چرا کتاب خودم را نگویم! خدایی دراین روزهای کرونایی نوجوان‌ها خیلی کلافه می شوند. ستاره این کتاب، مثل همین نوجوان ها کله پرشر و شوری دارد. تو خانه هم بند نمیشود. این کتاب را بدهید دست نوجوان ها، شاید کار پدرومادرها را راحت تر کرد و توانستند دو کلام حرف حساب بزنند با هم.
در روزهای آتی به معرفی سایر نویسندگان و شاعران شهر قم و پیشنهادات ده‌‌گانه آن‌ها جهت مطالعه‌ کتاب در ایام تعطیلات کرونایی نوروز را خواهیم داشت.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

چگونگی برداشت اعمال از منظر امام هادی (ع)
حدیث امام هادی (ع) درباره برداشت اعمال را اینجا بخوانید.
سریال‌های نوروز 99 تا کی پخش می‌شوند؟- تصاویر
پخش سریال‌های نوروز 99 را می‌توانید در این گزارش مشاهده کنید.
۲۱ جانباخته و یک مفقودی در حوادث جوی تا صبح امروز
سخنگوی سازمان اورژانس کشور از جانباختن ۲۱ نفر و مفقود شدن یک تن در حوادث جوی تا ساعت ۸ صبح امروز (۱۳ فروردین ماه) خبر داد.
جزییات قرارداد بیرانوند با آنتورپ بلژیک
تیم فوتبال آنتورپ با علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران برای 3 سال به توافق نهایی رسید.
کاهش ۶۸ درصدی تردد اتوبوس‌ در جاده‌ها
جانشین پلیس راه کشور با اعلام این‌که امسال محدودیتی برای جابجایی کالای اساسی قائل نشده‌ایم از کاهش ۶۸ درصدی تردد اتوبوس‌ها طی نوروز امسال در کشور خبر داد.
هشدار سازمان هواشناسی- ورود سامانه بارشی به کشور و تداوم بارش‌ها تا ۱۷ فروردین
سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی امروز از آغاز بارش‌ها در استان‌های قزوین،‌ البرز و تهران خبر داد.
وزیر راه: ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در دستورکارِ سال ۹۹ قرار دارد
وزیر راه و شهرسازی خبر داد، در بخش مسکن، امسال صد هزار واحد مسکونی در بخش بافت‌های فرسوده و ۳۰۰ هزار واحد دیگر در بخش طرح ملی تامین مسکن ساخته خواهد شد که نقشی مهم در تحرک بخشی به اقتصاد کشور در صنایع مختلف مرتبط با ساخت و ساز خواهد داشت.
سیزده به‌در؛ نقطه اوج یا پایان شیوع کرونا؟
درحالی هرسال سیزدهمین روز از فروردین ماه طبق آداب و رسوم ایرانی مشغول برنامه‌ریزی برای دل به طبیعت سپردن بودیم امسال باید مدنظر داشته باشیم که بیماری کرونا این رسم قدیمی را با چالشی جدی روبرو کرده و خطر در کمین است.
وضعیت هوای کشور ۹۹-۱-۱۳| ورود سامانه بارشی به کشور- پیش بینی تداوم بارش‌ها تا ۱۷ فروردین
سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی امروز از آغاز بارش‌ها در استان‌های قزوین،‌ البرز و تهران خبر داد.
آخرین وضعیت تردد در محور‌های مواصلاتی در 13 فروردین
طبق اعلام سازمان راهداری تردد در همه محورهای مواصلاتی کشور روان است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تدابیر جدید روسیه برای مقابله با کرونا
مجلس دومای روسیه قوانین جدید مقابله با شیوع ویروس کرونا را با اکثریت آرا تصویب کرد.
چگونگی برداشت اعمال از منظر امام هادی (ع)
حدیث امام هادی (ع) درباره برداشت اعمال را اینجا بخوانید.
سریال‌های نوروز 99 تا کی پخش می‌شوند؟- تصاویر
پخش سریال‌های نوروز 99 را می‌توانید در این گزارش مشاهده کنید.
۲۱ جانباخته و یک مفقودی در حوادث جوی تا صبح امروز
سخنگوی سازمان اورژانس کشور از جانباختن ۲۱ نفر و مفقود شدن یک تن در حوادث جوی تا ساعت ۸ صبح امروز (۱۳ فروردین ماه) خبر داد.
لیست سمیه عالمی سبد خرید کتاب شما را عوض می‌کند
ششمین روز از پویش معرفی ده کتاب با حامد اشتری
ارائه رایگان آثار یک نشر در فضای مجازی
فراخوان جایزه حافظه جهانی یونسکو برای ۲۰۲۰
جایزه بوکر بین‌المللی دیجیتالی برگزار می‌شود
پنجمین روز از پویش معرفی ده کتاب برتر با محبوبه حاجی‌مرتضایی
«سایه هیولا» برگزیده دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان شد
انتشار «کسی کاش نیس و فرمگرایی، سطح سوم زبان»
استقبال از «طاعون» آلبر کامو در روزگار کرونا
عبور از روزهای کرونایی با کتاب و ادبیات