همکاری جهاددانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی جهت راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در بوشهر

11:51 ۹ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 152 0
همکاری جهاددانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی جهت راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در بوشهر

یک متخصص ویروس شناسی در خصوص انجام تست مولکولی کروناویروس گفت: این کار با کیت های تجاری استاندارد مثل (primerdesign) genesis و یا خریداری مواد مورد نیاز برای تست مولکولی و set up در آزمایشگاه انجام می شود.

ایسنا

دکتر فاطمه فرشادپور در گفت وگو با ایسنا با اشاره به روند و مدت زمان پاسخ آزمایش عنوان کرد: مدت آماده شدن پاسخ این تست ها یک روز است و اینکه می بینید چند روز زمان می برد به دلیل این است که به تهران می رود و تا جواب حاضر شود زمان بر است و دلیل دیگر هم تعداد نمونه زیادی است که به تهران فرستاده می شود و آنها نوبت بندی می کنند، به همین خاطر ممکن است بین ۳ تا ۴ روز طول بکشد؛ اما وقتی نمونه وارد آزمایشگاه شود یک روز کاری زمان حاضر شدن جواب آن است.

وی ادامه داد: برای تست تشخیص ملکولی کروناویروس دو روش وجود دارد، در روش اول یکسری کیت های تجاری استاندارد مثل (primerdesign) genesis در اختیار آزمایشگاه ها قرار داده می شود. در روش دوم، مواد مورد نیاز برای تست مولکولی به صورت جداگانه خریداری می شود و بعد از set up در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. دانشگاه علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی استان بوشهر، در حال خریداری و تهیه مواد و وسایل مورد نیاز روش دوم است. 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: روش دیگر این است که مواد به صورت جداگانه خریداری شده و کیت را طراحی کرده و می سازند که از نظر زمانی ممکن است پاسخ آن تنها چند ساعت بیشتر زمان ببرد.

مدیر گروه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: تب علامت اختصاصی بیماری کووید ۱۹ نیست اما با توجه به داده های اپیدمیولوژیک بین ۹۰ تا ۹۸ درصد مواردی که به کرونا مبتلا شده اند تب شدید داشته اند که این درصد بسیار بالایی است برای همین نیز در ورودی استان ها و شهرها تب سنجی انجام می شود. ممکن است فرد دچار یک عفونت تنفسی ویروسی باشد اما فاقد تب، بسیاری از مبتلایان به عفونت های فوقانی دستگاه تنفس -که در خانواده کروناویروس ها قرار می گیرند مانند 229E و OC43 و HKU1- نیز تب را تجربه نمی کنند یا تب بسیار خفیفی دارند.

این متخصص تاکید کرد: در خانواده کروناویروس ها تعداد بسیار زیادی ویروس وجود دارد، اما ویروس کووید ۱۹ یک نوع ویروس جدید است، ویروس حیوانی که به دلیل جهش هایی که در آن اتفاق افتاده توان آلوده کردن انسان را هم پیدا کرده است. به نظر می رسد این ویروس از خفاش به مورچه خوار و سپس به انسان انتقال یافته است. برای این بیماری هیچ درمان اختصاصی ضدویروسی وجود ندارد، و تنها کاری که انجام می شود درمان های حمایتی است. البته داروهای ضد ویروسی بیماریهای دیگر مانند ریباویرین و اسلتامیویر نیز در درمان این بیماری استفاده می شود. 

همکاری جهاددانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی جهت راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در بوشهر

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: با توجه به اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد این بیماری را به شکل خفیف تجربه می کنند، یعنی مانند یک سرماخوردگی ساده بروز می کند، لذا در موقعیتی که با کمبود امکانات روبرو هستیم ضرورتی ندارد که بیماران خفیف نیز تحت آزمایش قرار بگیرند و تنها برای بیمارانی که نیاز دارند این کار انجام می شود.

فاطمه فرشادپور اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری های مختلف و یا حتی امکان شناسایی و انتشار ویروس های جدید دیگر، مرکز تخصصی ویروس شناسی بسیار برای استان بوشهر کاربرد خواهد داشت. مسئله فقط کووید نیست، و ما امیدواریم که اپیدمی این ویروس کاهش یافته و پاندمی آن متوقف شود. اما مشکلی که وجود دارد اینکه با آغاز پاییز و خنک شدن هوا باز هم بیماری های خاص این فصل را داریم، همچنین آنفلوآنزا در اوایل فصل زمستان که راه اندازی آزمایشگاه برای این بیماری نیز به ما کمک خواهد کرد.

این متخصص ویروس شناسی تصریح کرد: نکته مثبت این که در صورت راه اندازی این مرکز برای سایر بیماری ها چون ویروس های پاپیلوما، هپاتیت و HIV نیز نیازی به فرستادن نمونه ها به خارج استان نیست. چون هر کدام از انواع این بیماری ها درمان های اختصاصی دارد و در حال حاضر مبالغ بالایی برای ارسال این نمونه ها هزینه می شود اما با داشتن مرکز تخصصی ویروس شناسی این هزینه ها به یک پنجم کاهش می یابد و حتی می توانیم معین استان های همجوار باشیم و تحولی در زمینه تشخیص آزمایشگاهی را شاهد باشیم.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

آموزش
آموزش

آخرین اخبار

بررسی قابلیت‌های جدید عکس‌برداری در پرچمدارهای سری P۴۰ هوآوی
سه پرچمدار جدید هوآوی از سری P۴۰ که به تازگی معرفی شدند، تعاریف جدیدی را در حوزه عکس‌برداری با موبایل ارائه کردند.
آشنایی با سرور مجازی ویندوز و راهنمای خرید سرور ویندوزی
در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها خیال خود را راحت کرده اند و با خرید سرور توانسته اند تا خدمات بیشتری را به مشتریان خود ارائه دهند.
کرونا شغل را هم می‌کشد
«کاش این بیماری برود، اگر کرونا ما را نکشد این بیکاری و بی رونقی می کشدمان!»
تاریخ جدید المپیک و پارالمپیک توکیو مشخص شد
تاریخ برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو در سال ۲۰۲۱ مشخص شد.
مسی کاهش ۷۰ درصدی دستمزد بازیکنان بارسا را تایید کرد
کاپیتان بارسلونا در یک بیانیه اعلام کرد ۷۰ درصد دستمزد بازیکنان تیم نخست در روزهای بحران کرونا کاهش خواهد یافت.
توافق توماس مولر با بایرن برای تمدید قرارداد
مهاجم بایرن مونیخ برای تمدید دو ساله قراردادش با این باشگاه به توافق نهایی رسید.
پزشک استقلال از بیمارستان مرخص شد
کاوه ستوده پس از گذراندن دوره درمان خود از بیمارستان مرخص شد.
مدیرعامل جدید استقلال را بیشتر بشناسید
احمد سعادتمند پیش از انتخاب به عنوان مدیرعامل باشگاه استقلال، پست‌های مختلف و متنوعی را در ورزش ایران تجربه کرده است.
واکنش شاهزاده هری و مگان مارکل به اظهارات ترامپ: درخواست کمک نکرده‌ایم!
به دنبال اظهارات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که کشورش هزینه تدابیر امنیتی دوک و دوشس ساسکس را پرداخت نخواهد کرد، این زوج سلطنتی تاکید کردند که آنها هرگز قصد نداشتند از رئیس جمهور آمریکا برای تامین هزینه تدابیر امنیتی خود کمک بخواهند.
مجمع عمومی سازمان ملل: در بحبوبه ویروس کرونا تحریم‌ها علیه کشورهای آسیب‌پذیر لغو شود
رئیس مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: در بحبوبه پاندمی ویروس کرونا تحریم‌های که تاثیرات منفی بر کشورهای در حال توسعه دارند، باید لغو شوند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز دوران پسا خادم در کشتی
کشتی ایران در سال ۱۳۹۸ بدون شک موفق ترین رشته ورزشی ایران در رقابت های جهانی و آسیایی بود، قهرمانی آسیا در تمامی رده های سنی به همراه کسب سکوهای نخست تا سوم جهان در رده های مختلف سنی حاکی از عملکرد موفق کشتی ایران در سال گذشته است.
شش رنگ پلاک خودروها در ایران را بشناسید
پلاک وسایل نقلیه علاوه بر عدد، دارای رنگ‌ها و حروف مختلفی است که کمتر به آن توجه کردیم، اما هرکدام نشان‌گر مورد خاصی است که دانستنش در برخی موارد به افزایش اطلاعات عمومی کمک می‌کند.
۲۵ نکته در عملکرد متفاوت معلمان موفق
اندازه‌گیری موفقیت کار دشواری است و در دنیای علمی، مربیان به‌طور مستمر چگونگی کمیت یادگیری را بازیابی می‌کنند، اما اولین و مهم‌ترین سؤال این است: آیا معلمان توانایی برقراری ارتباط مؤثر با دانش‌آموزان خود را دارند؟.
چگونه در دام کلاه‌برداری‌های مجازی نیفتیم؟
با شیوع کرونا و لزوم کاهش ترددهای غیرضروری، اقبال به کسب‌وکارهای مجازی بیشتر شده است، اما در این زمینه نگرانی‌هایی هم وجود دارد و برخی شهروندان گلایه‌هایی در فضای مجازی ابراز کرده اند.
جهش تولید در بخش کشاورزی چگونه محقق می شود؟
رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران استفاده از دانش روز دنیا، حذف بروکراسی اداری و رفع موانع تولید، مبارزه با فساد، ارائه تسهیلات و مشوقات به تولیدکنندگان بخش کشاورزی، نوسازی ماشین آلات کشاورزی و بهبود زیرساختهای حمل و نقلی جهت صادرات را لازمه تحقق شعار سال در بخش کشاورزی دانست.
قطعاً ترم جاری برگزار می‌شود- برگزاری مجازی تمامی دروس نظری از ۱۶ فروردین
آموزش مجازی راهی برای استفاده از فرصت‌ها
از همکاری در کنترل کرونا تا رونمایی از دکل نفتی
اقدام جهادگران جهاددانشگاهی قزوین برای توزیع اقلام بهداشتی
راهکارهای رفع خشکی پوست دست بر اثر شست و شوی مکرر
طرح مشاوره تلفنی رایگان ویژه سلامت روان و کاهش اضطراب کرونا
آزمایشگاه پیشرفته تشخیص کرونا ویروس در پژوهشگاه ابن‌سینا جهاددانشگاهی
راه‌اندازی ˮسامانه ١٢٣ کروناˮ برای مراقبت بیماران در منزل
از راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در پژوهشگاه رویان تا ایجاد سامانه‌ ۱۲۳ کرونا
امید به آغاز کار مرکز تحقیقات دیابت در سال جدید-محدودیت منابع مالی