عقب‌گرد بازار مسکن در شمیران

10:12 ۲۱ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 37 0
عقب‌گرد بازار مسکن در شمیران

بهمن ماه امسال قیمت مسکن در منطقه یک تهران در شرایطی افت ۵.۳ درصد ماهیانه را تجربه کرد که در ۲۱ منطقه دیگر پایتخت، نرخ‌ها افزایشی بود و به نظر می رسد با نزدیک شدن به اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه در سال ۱۳۹۹ شاهد کاهش معاملات سفته بازانه و ایجاد ثبات قیمتی در محدوده گرانقیمت تهران باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، ظرفیت بازار مسکن در محدوده گرانقیمت شهر تهران به نظر می‌رسد با وجود نوسانات ماهیانه از دست رفته است. از اسفند ماه سال گذشته تاکنون، رشد قیمت مسکن در منطقه یک تهران ۱۶ درصد بوده در حالی که این رقم برای کل شهر تهران ۳۰ درصد گزارش شده است.
اما از تیرماه امسال نیز که قیمت مسکن در منطقه یک به کانال ۳۰ میلیون تومان نزدیک شد تاکنون تورم مسکن در این منطقه صفر بوده است. طی یک ماه گذشته نیز که قیمت خانه در کل شهر تهران چهار درصد افزایش پیدا کرده در منطقه یک ۵.۳ درصد کاهش یافته است.
بهمن ماه امسال میانگین قیمت مسکن در منطقه یک ۲۸.۵ میلیون تومان بود. این رقم نسبت به اسفند سال گذشته که قیمت در این منطقه ۲۴.۵ میلیون تومان بود تنها ۱۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. در حالی که نرخ رشد طی همین مدت در منطقه ۱۶ تهران ۴۰ درصد بوده است.
مقایسه نرخ رشد نقطه به نقطه نیز نشان می‌دهد در بهمن ماه ۱۳۹۸ نسبت به بهمن سال قبل میانگین قیمت مسکن در منطقه یک تهران ۳۰ درصد افزایش یافته و این در حالی است که در منطقه ۱۶ به عنوان محدوده‌ای که بالاترین نرخ رشد سالیانه را در بین مناطق ۲۲ گانه تهران طی یک سال اخیر داشته، میزان افزایش قیمت ۶۶ درصد گزارش شده است.
با توجه به این که منطقه یک تهران دهمین  منطقه پرتقاضا در بازار مسکن پایتخت است و درواقع جزو نقاط پرمعامله محسوب نمیشود نوسانات ماهیانه قیمتی در این منطقه نیز نمی‌تواند ملاکی برای ارزیابی بازار در این منطقه باشد و شاخص سالیانه نتایج بهتری را به دست می دهد. شاخص سالیانه گویای آن است که طی یک سال گذشته قیمت در این محدوده بین ۲۳ تا ۳۱ میلیون تومان در نوسان بوده است. به طور مثال میانگین قیمت این منطقه در تیرماه امسال ۲۹ میلیون تومان بود اما در آبان ماه به ۲۳ میلیون تومان رسید لذا آمار نشان میدهد این محدوده از یک ثبات نسبی قیمتی پیروی نمی‌کند. 
رفتار بازار ملک در شمالیترین نقطه تهران به دلیل ماهیت سفتهبازانه آن بیشترین تاثیر را از نوسانات بازارهای موازی میگیرد. به طوری که در آذرماه امسال پس از تغییر قیمت بنزین و افزایش نرخ دلار شاهد جهش معاملات و رشد قیمت در این منطقه بودیم که به یک‌باره نرخ‌ها از ۲۳ میلیون تومان در آبان ماه به ۳۱ میلیون تومان در آذرماه رسید.
سال آینده احتمالاً با اجرایی شدن قانون مالیات بر عایدی سرمایه که زیرساخت آن از طریق سامانه املاک و اسکان مهیا شده است شاهد کاهش معاملات و ایجاد ثبات قیمتی در منطقه یک تهران باشیم؛ چراکه با اجرایی شدن این قانون، معاملات مکرر و همچنین خانه‌های خالی مشمول مالیات‌های سنگین خواهد شد.
سال ۱۳۹۸ مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر تهران فاصله ایجاد شده درخصوص رشد قیمت مسکن را با مناطق شمالی پایتخت جبران کردند و شواهد نشان می دهد که از سرعت افزایش قیمت در جنوب تهران کاسته شده است؛ به طوری که بهمن ماه امسال در بین مناطقی که دارای بالاترین رشد ماهیانه قیمت بودند، پنج منطقه در جنوب و پنج منطقه در شمال تهران قرار داشتند.
بهمن ماه ۱۳۹۸ منطقه ۲۲ با ۱۲.۴ درصد رشد ماهیانه قیمت، بالاترین افزایش میانگین قیمت مسکن در شهر تهران را به خود اختصاص داد و پس از آن منطقه ۷ با ۹.۵ درصد و منطقه ۱۸ با ۹.۲ درصد، پیشتاز تورم ماهیانه قیمت در شهر تهران بودند. نرخ رشد ماهیانه در کل شهر تهران نیز ۴.۳ درصد گزارش شد.
مناطق ۲۲، ۷، ۱۸، ۶، ۵، ۱۶، ۲، ۱۵، ۱۱ و ۱۴ در بهمن ماه سال جاری به ترتیب بالاترین نرخ رشد ماهیانه قیمت مسکن را به خود اختصاص دادند. اما در بهمن ماه ۱۳۹۸ در شرایطی که قیمت مسکن در ۲۱ منطقه تهران طی یک ماه بین ۱ تا ۱۲.۴ درصد افزایش یافت رشد قیمت در منطقه ۱ منفی بود. دی ماه امسال میانگین قیمت مسکن در منطقه یک شهر تهران ۳۰.۱ میلیون تومان در هر متر مربع گزارش شد و در بهمن ماه به ۲۸.۵ میلیون تومان در هر متر مربع رسید که از کاهش ۵.۳ درصد حکایت دارد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

پاکدل: ماموریت رجبی در فدراسیون هندبال تمام شد- دبیر جدید در هفته‌های آتی مشخص می‌شود
رییس فدراسیون هندبال گفت: ماموریت محمدرضا رجبی در فدراسیون هندبال تمام شده و طی هفته‌های آتی دبیر جدید مشخص می‌شود.
امتناع طالبان از گفت‌وگو با مذاکره‌کنندگان جدید دولت افغانستان
طالبان از گفت‌وگو و مذاکره با هیأت مذاکره‌کننده‌ی جدید منصوب شده از سوی دولت افغانستان، امتناع کرده است.
رئیس اورژانس اسپانیا: با کمبود تخت‌ مراقبت‌های ویژه مواجهیم
تعداد جان‌باختگان بر اثر بیماری کووید-۱۹ در اسپانیا با مرگ ۸۳۲ نفر دیگر تنها در طول یک شب، به ۵ هزار و ۶۹۰ نفر رسید.
جان‌باختن  ۲۶۰ نفر دیگر در انگلیس بر اثر ابتلا به کرونا
تعداد جان‌باختگان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ در انگلیس با مرگ ۲۶۰ نفر دیگر تنها در یک روز، به‌ یک‌هزار و ۱۹ تن افزایش یافت.
وزیر اسکاتلندی دولت بریتانیا خود را قرنطینه کرد
یکی از اعضای کابینه‌ی دولت انگلستان در وزارت امور خارجه‌ی این کشور در اسکاتلند، با بروز علائم احتمالی ابتلا به ویروس کرونا، خود را قرنطینه خانگی کرد.
۹۳ تن دیگر بر اثر کرونا در هلند جان باختند
میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در هلند امروز(شنبه، ۹ فروردین) با مرگ ۹۳ تن دیگر، به ۶۳۹ نفر افزایش یافت و تعداد کل مبتلایان در این کشور نیز به ۹ هزار و ۷۶۲ مورد رسید.
به‌دلیل تراکم جمعیت و افزایش ترددهادر اواخر اسفند، کووید۱۹پس‌از نهفتگی درحال بروز و افزایش است
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به افزایش مبتلایان کووید ۱۹ طی روزهای اخیر، اظهار کرد: به دلیل تراکم جمعیت و افزایش ترددها در هفته‌های واپسین اسفند ۹۸، این بیماری پس از دوره نهفتگی در حال بروز و رو به افزایش است.
پمپ بنزینها اجازه تعطیلی ندارند
سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی گفت: هیچ کدام از پمپ بنزین های کشور اجازه تعطیلی ندارند.
دغدغه های کرونایی جامعه کارگری ساوه چیست؟
دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه دغدغه های کرونایی جامعه کارگری ساوه را تشریح کرد.
رئیس قوه قضائیه روز پاسدار را تبریک گفت
رئیس قوه قضائیه با ارسال نامه‎ای خطاب به فرمانده سپاه پاسداران، سالروز میلاد حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و "روز پاسدار" را تبریک گفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - ۱۰ فیلم ایرانی که حالتان را خوب می‌کند
برخی فیلم‌ها شاید مایه‌های طنز نداشته باشند یا حتی بار دراماتیک زیادی داشته باشند، اما دیدن آنها در نهایت حال آدم را خوب می‌کند. در این ویدئو، ۱۰ فیلم ایرانی را به شما معرفی و پیشنهاد می‌کنیم تا شاید در این روزهای کرونایی و خانه‌نشینی، دیدنشان، حالتان را بهتر کند.
خبیث ترین دشمن ما آمریکا است-کشور ظرفیت مقابله با چالش ها در هر سطحی را داراست
رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی به مناسبت سال نو و عید مبعث تاکید کردند:آمریکایی ها چندبار گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند و گفته اند فقط شما از ما بخواهید. این از حرف‌های عجیب است. اولا خودتان دچار کمبود هستید. اگر دستتان باز است خودتان استفاده کنید.
تمجید بازیگر «پایتخت» از خواهر شوهرهایش
مهران مدیری شب گذشته در برنامه «دورهمی» میزبان ریما رامین فر بازیگر سریال «پایتخت» بود.
ویدئو - بیانات رهبری خطاب به مردم ایران در سومین روز بهار ۹۹
در سومین روز از سال ۱۳۹۹ مقام معظم رهبری در یک سخنرانی خطاب به مردم ایران که از شبکه‌های یک و خبر سیما به طور زنده و مستقیم پخش شد، به مهمترین موضوعات روز ایران و جهان اشاره کردند. رهبری هر سال در ابتدای نوروز با حضور در حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد، نخستین سخنرانی سال خود (بعد از پیام نوروزی) را انجام می‌دادند اما امسال به دلیل افزایش شیوع کرونا، این برنامه لغو شد و نخستین سخنرانی ایشان به طور زنده از تلویزیون پخش شد.
هشدار آری، وحشت نه!
یک روزنامه‌نگار پیشکسوت بر این باور است که فعالیت رسانه‌ها در چنین روزهایی که جهان درگیر ویروس کرونا شده، همانند راه رفتن روی طناب است. او رعایت مرز میان گفتن تمام واقعیت‌ها، هشدار به مردم و در عین حال منتقل نکردن حس رعب و وحشت به مردم را مهمترین وظیفه رسانه‌ها می‌داند.
کاهش ۹۰ درصدی سفرهای ریلی در روزهای کرونایی-تلاش برای جبران خسارت‌ها
مسدود بودن محورهای ورودی و خروجی استان‌ها و غربالگری کرونا
دلالان مسکن در امان ماندند
تمدید لغو پروازهای بین‌المللی هند تا ۱۴ آوریل!
ترکیش ایرلاینز پرواز به نیویورک را هم لغو کرد
بایدها و نبایدها برای تحقق جهش تولید
امکان ارسال قراردادهای کار به شکل الکترونیکی
دستاورد کاری ترامپ در آستانه نابودی!
ادعای یک کارشناس در مورد قیمت مسکن
ویدئو - غربالگری و کنترل تردد در ورودی قم