کارگران کرونا نمی‌گیرند؟!

10:07 ۳۴ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 81 0
کارگران کرونا نمی‌گیرند؟!

عضو هیئت مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار گفت: شورای عالی کار درباره هزینه سبد معیشتی خانوار در روزهای قبل به توافق رسید و بر اساس آن هزینه یک خانواده ۳.۵ نفره در سال ۹۹ حدود چهار میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در نظر گرفت اما اینکه قرار است چند درصد آن در قالب افزایش دستمزد در سال ۹۹ پوشش داده شود هنوز مشخص نیست.

ایسنا

علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور و صدور دستورالعمل‌های وزارت بهداشت برای کنترل این ویروس در کارخانه‌ها گفت: براساس این دستورالعمل‌ها، فعالیت رستوران‌ها و غذاخوری‌های کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی متوقف شده و کارگران هم از آوردن غذا به محل کار منع شده‌اند.
اصلانی افزود: به همین خاطر کارگران این روزها از ساعت ۸ صبح که در محل کار حاضر می‌شوند تا ساعت ۴ بدون غذا مشغول کار هستند، اگرچه معتقدیم این دستورالعمل برای حفاظت از جامعه و کارگران در برابر کرونا خوب است اما از طرف دیگر انتظار می‌رفت با دستور وزیر کار مثل ماه رمضان ساعت کاری ۱.۵ تا ۲ ساعت کمتر شود و کارگران زودتر به خانه بروند.
وی ادامه داد: اینکه کارگر از صبح تا بعدازظهر بدون غذا مشغول کار باشد بر راندمان کاری و کیفیت محصولات تولیدی تأثیر منفی خواهد گذاشت.
رئیس کانون شوراهای اسلامی کار البرز افزود: از طرف دیگر هفته گذشته شاهد کاهش ساعت کاری کارمندان دولت در اداره‌ها بودیم اما در این تصمیم کارگران جایی نداشتند، سوال اینجاست که آیا کارگران به کرونا مبتلا نمی‌شوند؟ آیا کارگران عضو این جامعه نیستند که آنان را در این تصمیم در نظر نگرفتند.
اصلانی خاطرنشان کرد: حالا که نه ساعت کاری کم می‌شود و نه کارگران را برای صرف نهار زودتر تعطیل می‌کنند انتظار داشتیم واحدهای صنعتی از طرف وزارت بهداشت به صورت روزانه و یا حتی هفتگی ضدعفونی شود اما این کار هم صورت نگرفته و بسیاری از کارفرمایان با مشقت زیاد خودشان مواد ضدعفونی کننده، ماسک، دستکش و ... را با قیمت‌های بالا تهیه می‌کنند.
وی تصریح کرد: کارگران باید حتما در حین کار از دستکش، ماسک و ... برخوردار باشند چون موضوع تولید اهمیت زیادی دارد.
این فعال کارگری در پاسخ به اینکه آیا کارخانه‌ای در سطح استان وجود دارد که به دلیل شیوع کرونا در بین کارگران ناچاراً تعطیل شده باشد یا خیر، گفت: خوشبختانه تاکنون کارخانه‌ای نبوده که به خاطر شیوع کرونا در بین کارگران آن واحد تعطیل شده باشد.
رئیس کانون شوراهای اسلامی کار البرز با بیان اینکه بسیاری از صنوف مثل رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و ... این روزها تعطیل شده‌اند، گفت: فشار تعطیلی این اصناف به کارگران وارد می‌شود بنابراین نگران این هستیم که این فشار به سمت سازمان تأمین اجتماعی برای پرداخت بیمه بیکاری برود بنابراین دولت باید برای این موضوع چاره‌اندیشی کند.
اصلانی تأکید کرد: دولت باید در این شرایط هوای واحدهای تولیدی به خصوص مواد غذایی را داشته باشد.
وی در بخش دیگری از این گفت و گو یکی دیگر از نگرانی‌های جامعه کارگری را به تعویق افتادن جلسات تعیین دستمزد سال ۹۹ دانست و گفت: هر سال در چنین روزهایی به سمت جمع‌بندی افزایش دستمزد سال بعد رفته بودیم اما امسال جلسات شورای عالی کار به دلیل شیوع کرونا تعطیل شده و این باعث نگرانی جامعه کارگری در خصوص سرنوشت دستمزد سال ۹۹ شده است.
اصلانی افزود: شورای عالی کار درباره هزینه سبد معیشتی خانوار در روزهای قبل به توافق رسید و بر اساس آن هزینه یک خانواده ۳.۵ نفره در سال ۹۹ حدود چهار میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در نظر گرفت اما اینکه قرار است چند درصد آن در قالب افزایش دستمزد در سال ۹۹ پوشش داده شود هنوز مشخص نیست.
وی خاطرنشان کرد: در طول سال‌های گذشته همیشه تا قبل از سال جدید تکلیف افزایش دستمزد مشخص شده است و امسال هم باید جلسات شورای عالی کار برای این موضوع برگزار شود؛ البته کارگران در شرایط فعلی شرایط کارفرمایان را درک می‌کنند به همین دلیل امیدواریم میزان افزایش دستمزد به گونه‌ای باشد که نه کارفرما ضرر کند و نه کارگر.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نبی: همکاری ما با اسکوچیچ ادامه دارد- برای شروع لیگ باید از فیفا اجازه بگیریم
دبیرکل فدراسیون فوتبال در خصوص شایعه جایگزینی گابریل کالدرون به جای دراگان اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی تیم ملی، اظهار کرد: این موضوع صحت ندارد و آقای اسکوچیچ برای مرخصی به زاگرب رفته است و به خاطر شیوع ویروس کرونا هنوز نتوانسته به ایران بیاید.
خبر استعفای من شایعه است- بهترین تیم لیگ هستیم و از حق‌مان کوتاه نمی‌آییم
مهدی رسول‌پناه، سرپرست باشگاه پرسپولیس اعلام کرد خبر استعفای او شایعه بوده است.
قدردانی محمود دولت‌آبادی از همَّت نیکوکاران در دوران شیوع کرونا
محمود دولت‌آبادی با قدردانی از همَّت نیکوکاران در دوران شیوع کرونا، در عین حال می‌گوید: اما دریغا... این رویدادِ همه‌گیر با بستنِ چسب و باند بر روی یک زخم نیست که دل از آن آرام بگیرد؛ نه! این فراگیری به اقدامِ ملّی و حتّی منطقه‌ای و جهانی نیاز دارد.
وزیر ارشاد درگذشت مادر احمدرضا درویش را تسلیت گفت
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی درگذشت والده احمدرضا درویش کارگردان سینمای ایران را به وی تسلیت گفت.
ارائه کارت هدیه یک میلیون تومانی بنیاد مستضعفان به کولبران
رئیس بنیاد مستضعفان از ارائه کارت هدیه حداکثر تا سقف یک میلیون تومانی به همه کولبران آسیب دیده از بحران کرونا خبر داد.
استرداد ۱۰۰ میلیارد تومان بلیت قطار تاکنون - در حال محاسبه خسارات وارده کرونایی هستیم
مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: روزها و هفته‌های گذشته بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان بهای بلیت قطاری که مردم آن را استرداد کردند، به حسابشان واریز شده است.
گفتگوی رئیس دفتر رئیس جمهور با وزیر امور مالی ترکیه درباره انتقال کالاها در گمرک
رئیس دفتر رئیس جمهور در گفتگو با وزیر امور مالی ترکیه، از اعلام آمادگی گمرکات دو کشور با رعایت تمام شرایط و رعایت پروتکل های بهداشتی در خصوص نقل و انتقال کالاها خبر داد.
دستمزد ۹۹ مورد رضایت کارگران نیست- همه کارگران سنوات و حق اولاد نمی‌گیرند
رئیس مجمع کارگران استان تهران با بیان اینکه بسیاری از کارگران سنوات و حق اولاد دریافت نمی کنند گفت: بسیاری از کارگران، سنوات و حق اولاد دریافت نمی‌کنند که در این صورت، حقوق دریافتی این افراد با توجه به هزینه‌های روزمره بسیار کم خواهد بود.
دریافتی امسال هیچ کارگری کمتر از ۲.۸ میلیون تومان نیست
یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اگر دستمزدها را بیش از این افزایش می‌دادیم با توجه به شرایط کشور، ممکن بود با اخراج کارگران و ریزش نیروهای کار روبه رو شویم.
آخرین وضعیت بارش های کشور- رشد ۲۶ درصدی نسبت به میانگین درازمدت
با ثبت ۲۵۳.۳ میلی‌متر بارش در ۲۰۰ روز نخست سال آبی جاری، رشدی ۲۶ درصدی در میزان بارش‌ها نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت به ثبت رسیده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیماران مشکوک به کرونا سی تی اسکن ریه می‌شوند
از سوی دانشگاه علوم پزشکی قم شرایطی فراهم شده است که بیماران سرپایی در قم با دستور پزشک اورژانس سی تی اسکن ریه بدهند
جلالی: لغو لیگ تقریبا غیرممکن است- با ویدیو پیگیر حال بازیکنان هستیم
سرمربی گل‌گهر سیرجان می‌گوید فوتبال ایران چاره‌ای جز برگزاری مسابقات لیگ برتر را ندارد.
واکنش مسی به شایعات پیرامونش
مهاجم تیم فوتبال بارسلونا نسبت به شایعات پیرامونش واکنش نشان داد و آن‌ها تکذیب کرد.
فدراسیون فوتبال - شستا؛ استقراض یا اسپانسری؟
تناقض در ادعای مسئولان فدراسیون فوتبال و شستا در موضوع پرداخت ۲ میلیون دلار از سوی این شرکت به حساب مارک ویلموتس، نشان از طرح یک پرونده حقوقی میان طرفین دارد.
کالدرون سرمربی تیم ملی فوتبال می‌شود؟
سرمربی سابق پرسپولیس مذاکراتی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران انجام داده است.
جزئیات اقلام و هزینه بسته حمایتی کرونا
بورس برای شکست کرونا کمر همت بسته است!
فردا کرکره اصناف کم خطر ‌کردستان بالا می‌رود
دلار ریزش کرد
کاهش نگرانی بورس‌های جهان از کرونا
نظر کارشناسان درمورد شبنامه‌های بورسی!
رشد اقتصادی همسایگان ایران کاهش می یابد
کرونا در آستانه زمین گیر کردن اقتصاد انگلیس
چگونه می‌توان مستحقان وام یک میلیونی را شناسایی کرد؟
سرنوشت وام درخواستی ایران از صندوق بین‌المللی پول چه شد؟