دویِ ماراتن "کرونا"- در خانه بمانید

11:38 ۳۱ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 309 0
دویِ ماراتن ˮکروناˮ- در خانه بمانید

کرونا همچنان می‌تازد و انگار قرار نیست، برخی از افراد آن را جدی بگیرند. به طوری که اکنون بزرگ‌ترین چالش مقابله با این ویروس همکاری مردم است که باید چند وقتی در خانه‌هایشان بمانند....

ایسنا

به گزارش ایسنا، آمار ابتلا به کرونا ویروس جدید در جهان به ۹۵ هزار و ۴۸۸ نفر و تعداد قربانیان به ۳۲۸۶ نفر رسیده است. در کشورمان هم تاکنون ابتلای ۳۵۱۳ نفر به بیماری کووید-۱۹ قطعی شده و تاکنون از ۲۳ هزار و ۳۲۷ مورد مشکوک نمونه آزمایشگاهی دریافت شده است. در عین حال چهار استان تهران، گیلان، قم و اصفهان به عنوان کانون شیوع در ایران شناخته می‌شوند.
در روزهای جولان کرونا، در خانه بمانید این درحالیست که با وجود هشدارها و تمهیدات مختلفی که برای خانه‌نشینی مردم در روزهای جولان کرونا مطرح شده، باز هم شاهدیم که برخی افراد بنا به دلایل غیرضروری از خانه‌هایشان بیرون می‌آیند. هرچند که در آستانه نوروز هستیم و به روال هر ساله به دنبال خرید و نو کردن زندگی‌هایمان، اما باید بدانیم که کرونا ویروس در کمین است و با کوچک‌ترین اشتباه بهداشتی می‌تواند ما را به دام انداخته و بیمارمان کند. باید بدانیم که کرونا ویروس جدید ترس ندارد، اما سرعت انتشار بالایی داشته و به شدت مسری است. بنابراین کافی است که یکبار دست آلوده به ویروس را به دهان، چشم یا بینی بگذاریم تا گرفتارش شویم. بر همین اساس است که وزارت بهداشت بارها اعلام کرده که تا فروکش کردن بحرانِ کرونا، تا حد امکان در خانه بمانید، مگر به ضرورت، از سفرهای درون شهری و برون‌شهری پرهیز کرده و مراودات، مهمانی ها و مجالس‌ را به تعویق بیندازید.
هفته سختِ کرونا در گیلان البته گویا برخی مردم نمی خواهند این توصیه‌ها را جدی بگیرند. به طوری که دکتر مهدی شادنوش که به عنوان نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در گیلان به سر می‌بَرد، در این باره به ایسنا، گفت: متاسفانه اوضاع در گیلان خوب نیست و همانطور که از قبل پیش‌بینی می‌کردیم، هفته بسیار سختی را داریم پشت سر می‌گذاریم. نیاز داریم که مردم همکاری و مشارکت جدی و یکپارچه‌ای را داشته باشند. برخی می‌گویند در حال حاضر نسبت به گذشته افراد خیلی کمتر در مجامع عمومی حاضر می‌شوند، اما حتی اگر ۲۰ درصد هم این نکات را رعایت نکنند، سایر افراد جامعه را هم تحت تاثیر قرار می‌دهند.
گیلانی‌ها! همه در خانه‌هایتان بمانید وی با بیان اینکه نیاز داریم که مردم به صورت یکپارچه در منازل‌شان بمانند و جز برای موارد اضطراری بیرون نیایند، افزود: حال یک نفر از اعضای خانواده که اطلاعات و آگاهی بیشتری داشته و می‌تواند از خودش حفاظت شخصی بیشتری کند، خرید مایحتاج خانه را انجام دهد.
گیلانی‌ها هنوز کرونا را جدی نگرفته‌اند شادنوش با بیان اینکه متاسفانه هنوز گیلانی‌ها کرونا را جدی نگرفته‌اند، ادامه داد: باید توجه کرد که این شرایط مانند یک دوی ماراتن است که باید انرژی‌مان را برای دو ماه آینده هم حفظ کنیم، اما با شرایط موجود فشار زیادی بر روی نیروهای حوزه سلامت وجود دارد و ما نگران خستگی مفرط پزشکان و پرستاران‌مان هستیم. در صورتیکه نتوانیم بار و فشار بیماری را کاهش دهیم و پرسنل‌مان دچار خستگی مفرط شوند، دچار مشکل می‌شویم. به هر حال پرسنل سلامت، نیروهای تخصصی هستند و در عین حال همه استان‌ها هم درگیر مشکلات خودشان در حوزه کرونا هستند و نمی‌توانند به ما کمک کنند. بنابراین نیروی تخصصی جایگزین وجود نخواهد داشت و کار پیچیده‌تر می‌شود. به همین دلیل تنها راه پیشگیری، همکاری مردم است. بیماری کووید-۱۹ خطری است که در کمین همه ماست و همه باید با هم کمک کنیم تا از این شرایط عبور کنیم.
کرونا را شوخی نگیرید/ سفر رفتن خطرناک است در عین حال وزیر بهداشت هم روز گذشته از تعطیلی مدارس و دانشگاه های کشور تا پایان سال، خبر داد و گفت: این تعطیلات به معنای آن نیست که مردم بار سفر بسته و به تعطیلات بروند. مردم در خانه بمانند و توصیه‌ها را جدی بگیرند. هر چند که کرونا خطرناک‌تر از ویروس H۱N۱ نیست، اما این ویروس بسیار مسری است و نباید با شوخی و مسخرگی با چنین پدیده‌ای روبرو شویم.
نمکی با بیان اینکه در این تعطیلی‌ها سفر کار خطرناکی است چرا که سبب می‌شود افراد آلوده از یک منطقه به نقطه دیگر روند و یا افراد سالم به نقاط آلوده پای بگذارند، گفت: وزیر راه گزارشی داده است که تعداد زیادی خودرو در کشور جابه‌جا شده است و این مسئله آلودگی را گسترش می‌دهد.
قرنطینه مسافران مشکوک در ورودی و خروجی شهرها وی از تشدید کنترل ایاب و ذهاب‌ها در کشور خبر داد و گفت: قرار شد با همکاری استانداری‌ها، پلیس و بسیج آن‌ها نیز در کنار همکارانمان ایاب و ذهاب‌ها را کنترل کنند و اگر در ورودی و خروجی شهرها به مسافران مشکوک برسیم قطعا آن‌ها را قرنطینه می‌کنیم. با عرض معذرت این افراد ۱۴ روز در قرنطینه خواهند بود و تصور کنید ممکن است تنها یک عضو خانواده دارای علایم باشد و آن را به قرنطینه ببریم که این جدایی شب عید مصیبت است.
ارائه کوپن سفر به مردم بعد از اتمام بحران کرونا در عین حال نمکی وعده داده است که بعدا کوپن تسهیلاتی به مردم داده شود که مردم نیز به سفر بروند و اعلام کرده است که این اقدامات برای سلامت مردم لازم است.
بنابراین باز هم تکرار می کنیم؛ تا حد امکان در خانه بمانید، از رفت وآمد و سفر پرهیز کنید، مهمانی نروید، مسائل بهداشتی فردی و اجتماعی را رعایت کرده، دستهایتان را مرتب بشویید، دست ندهید، روبوسی نکنید و مراقب خود و عزیزانتان باشید تا از کرونا در امان بمانید.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

تسهیل استفاده از سرویس‌های ابری برای استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای خُرد
ابر آروان به‌منظور حمایت از استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای خُرد که در وضعیت کرونا صدمات بسیاری دیده‌اند، با افزایش ۲.۵ برابری بازه‌ی رایگان محصول CDN، افزودن فیچرهای جدید به سطح رایگان محصولات امنیت ابری، عدم افزایش قیمت پشتیبانی پایه و محصولات ویدیویی خود تلاش کرد به سهم خود استفاده از سرویس‌های ابری را برای این دسته از کسب‌وکارها تسهیل کند.
قدردانی دانشگاه علوم پزشکی قم از بانک رفاه
در پی خدمات بانک رفاه کارگران به کادر درمانی که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا فعالیت می کنند، دانشگاه علوم پزشکی قم طی نامه‌ای از تلاش‌ها و خدمات ارزنده این بانک تقدیر به عمل آورد.
راهنمای طراحی و چاپ کارت ویزیت آرایشگاه مردانه + نمونه
امروزه تجارت و کسب‌وکارهای مختلف برای معرفی خود و برقراری ارتباط با مخاطبین مورد نظر به دنبال روش‌های‌ هوشمندی هستند. یکی از این روش‌های کاربردی و شناخته شده، استفاده از کارت ویزیت مختص آن تجارت است.
چرا مشروطه به دموکراسی منجر نشد؟‌
هنوز چند سالی از پیروزی مشروطه نگذشته بود که ماتم و پرسش این که «چرا مشروطه و دموکراسی در ایران شکست خورد؟» آغاز شد؛ پرسشی که هنوز هم ادامه دارد. با این‌ حال، پرسش‌کنندگان به ‌این نکته توجه ندارند که در اروپا، تحول دموکراسی‌خواهی پس از نیل به‌ آزادی‌های اولیه و برقراری حکومت قانون شکل گرفت و پس از آن پدید آمد که بیش از ۶۰ درصد آن جوامع، به‌ سواد و فرهنگی مدنی و شناخت حقوق سیاسی خود دست یافتند و آن تحول متکی بر ‌ضخامت بیشتر این قشر فرهنگ‌مدار بود. در حالی‌ که در دوران مشروطه، ۹۵ درصد مردم ایران روستانشین و در همین حدود بی‌سواد و ناآشنا به ‌حقوق سیاسی خود بودند.»
چرا ترافیک؟
در قضیه کرونا زیان به فرد فرع بر زیانی است که او به دیگران وارد می‌کند. او باید در برابر انتقال ویروس به دیگران مسئولیت‌پذیر باشد. برخی از ما هنوز یاد نگرفته‌ایم که چگونه در برابر جامعه و دیگران مسئولیت‌پذیر باشیم. ریشه این بی‌مسئولیتی را باید در نظام آموزشی کشور جست‌وجو کرد.‌
خرده روایت‌های زن و شوهری
کرونا روابط خانوادگی را زخم زده یا زخم‌ها را بهبود بخشیده است؟
اهدای اقلام ورزشی به کادر درمانی بیمارستان‌های تهران
دومین مرحله از اقلام ورزشی به کادر درمانی چند بیمارستان‌ تهران اهدا شد.
شهنازی: تیم‌ملی والیبال نیازمند مربی خارجی با رزومه است
کارشناس والیبال ایران معتقد است که تیم ‌ملی برای موفقیت در رقابت‌های المپیک، باید با یک مربی خارجی باتجربه ‌و با رزومه راهی ژاپن شود.
نیمار: مرگ کوبی برایانت روی من خیلی اثر گذاشت
مهاجم پاری سن ژرمن اعلام کرد از مرگ ستاره سابق NBA خیلی ناراحت شده است.
ویدئو سلفی رونالدینیو در زندان
ستاره بازنشسته برزیلی که در زندان به سر می برد یک ویدئو از خود منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جاسوس‌بازی با کرونا
«‌اپیدمی ویروس کرونا که در امروز در تمام کشورها گسترش پیدا کرده است، موضوعی نیست که تنها به حوزه بهداشت عمومی ارتباط داشته باشد. این بیماری تهدیدهایی بی‌سابقه‌ برای امنیت ملی و بین‌المللی کشورها ایجاد می‌کند و همان‌طور که رهبران بسیاری از کشورها عنوان کرده‌اند، با توجه به تلفات زیاد، مبارزه با این ویروس تفاوت چندانی با جنگ‌های بزرگ و پرهزینه ندارد. در این میان سرویس‌های اطلاعاتی هم مانند زمان وقوع درگیری‌های نظامی، نقشی اساسی برای مقابله با ویروس کرونا دارند و این نقش‌آفرینی مثل همیشه در سایه انجام می‌شود.»
تلویزیون فریب خورد؟
آیا واقعا تلویزیون درباره سریال پایتخت و آن سکانس خبرسازش برگ‌خورده و غافل‌گیر شده یا این‌گونه تظاهر می‌کند؟
دلایل تغییر حال و هوای سریال «پایتخت»
در روزهای پایانی نوروز، بینندگان و دنبال‌کنندگان سریال «پایتخت ۶» طبق معمول منتظر قسمت‌های پایانی این فصل از این مجموعه دنباله‌دار بودند. طبعا هر فرجامی برای این مجموعه از سوی بینندگان آن متصور بود جز آنچه آقای کارگردان طی خبری اعلام کرد.
پیروزی درخشان شطرنج بازان ایران مقابل روسیه
تیم شطرنج آنلاین ایران طی دیداری در لیگ جهانی مقابل روسیه درخشید و موفق شد این حریف قدرتمند را با نتیجه سه بر صفر شکست دهد.
سارا شیربیگی: بهترین اتفاق ۹۸، حضور در جمع برترین‌های فوتسال جهان بود
ملی‌پوش فوتسال بانوان قرار گرفتن در لیست برترین بازیکنان جهان را بهترین خاطره خود از سال ۹۸ می‌داند.
تشییع پیکر شهید خدمت اورژانس در بهشت زهرا (3)
احتمالاً اردیبهشت و خرداد سختی در پیش خواهیم داشت
کرونا در ایران شدیدتر از آنفلوآنزا - خطر پیک مجدد بیماری در تهران
۶۰۵۰۰ ابتلا و ۳۷۳۹ فوتی کرونا در کشور- ۲۴۲۳۶ نفر بهبود یافتند
نامه وزیر بهداشت به وزیر کشور درباره تردد بین استانی فراگیران رشته های علوم پزشکی
احتمال ابتلای مجدد سنین بالای 75 سال به کرونا پس از بهبودی
کمبود ماسک N۹۵ در بیمارستان‌های استرالیا
قرنطینه ۲۰ هزار کارگر مهاجر در سنگاپور
دغدغه‌های کرونایی که به مرور تغییر می‌کنند
نحوه افتراق علایم ˮاضطرابˮ از  ˮکروناˮ