علت ترس همه‌گیر از کرونا چیست؟

07:00 ۲۲ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 410 0
علت ترس همه‌گیر از کرونا چیست؟

با شیوع کروناویروس در سراسر جهان، بسیاری از افراد در کشورهای درگیر این بیماری، دچار هراس و وحشت شده و برای خرید اقلام مختلف مانند مواد غذایی و مواد بهداشتی و ضدعفونی‌کننده به فروشگاه‌ها هجوم برده‌اند.

ایسنا

به گزارش ایسنا،  استیون تیلور، استاد و روانشناس بالینی در دانشگاه بریتیش کلمبیا و متخصص روانشناسی بیماری‌های همه‌گیر با اشاره به خالی شدن بسیاری از فروشگاه‌های کشورهای درگیر کرونا از اقلام مختلف می‌گوید: "خرید ناشی از وحشت" هنگامی اتفاق می‌افتد که مردم از کمبود منابع نگران شوند.
به گفته این روانشناس برخی از مردم از هراس کرونا به فروشگاه‌ها هجوم آورده و به زعم خود در تلاش‌اند تا از جمعیت پیشی گرفته و اقلام مورد نیاز خود را خریداری کنند اما در واقع این افراد دچار هراس از همه‌گیری شده‌اند.
یکی از مشکلات "خرید ناشی از وحشت" این است که منجر به "وحشت" بیشتر می‌شود. به گفته تیلور زمانی که مردم در فروشگاه‌ها فردی را می‌بینند که دچار حمله هراس شده و چرخ خرید خود را به طور افراطی از اقلام مختلف و بیش از اندازه پر می‌کند، دیگران نیز دچار این ترس و نگرانی می‌شوند که با کمبود منابع غذایی، دارویی و بهداشتی مواجه شده و در نتیجه به خرید بیشتر روی می‌آورند.
ترکیب ترس، اضطرار و تصور کمیاب شدن منابع می‌تواند منجر به موارد غیرعادی در رفتارهای افراد شود. برای مثال در روزهای اخیر بسیاری شاهد دعوای افراد بر سر خرید آخرین اقلام ضدعفونی‌کننده در فروشگاه‌ها بوده‌اند.
این احساس اضطرار مردم را به سمت خرید بیشتر از آن چه که نیاز دارند، می‌برد و این خرید اگرچه در واقع برای آن‌ها ضروری نیست اما به آن‌ها حس امنیت می‌بخشد. این امر می‌تواند جامعه را به سمت کمبود و کمیاب شدن منابع به طور واقعی ببرد. 
بنابراین، ترس از کمبود منابع می‌تواند کمبودهای واقعی ایجاد کند.
انبار کردن کالاها می‌تواند یک مکانیسم مقابله‌ای باشد پل اسلوویچ، استاد روانشناسی و رئیس پژوهش تصمیم‌گیری در دانشگاه اورگان می‌گوید انبار کردن کالاها و مواد غذایی و دیگر اقلام ضروری از سوی مردم راهی برای مقابله با بلاتکلیفی و دیگر مشکلاتی است که کووید-۱۹ با خود به همراه می‌آورد.
اسلوویچ می‌گوید کنترل یک عامل روانی بسیار مهم برای آرامش ما است. در صورتی که احساس کنیم راهی برای محافظت از خود داریم، به آرامش درونی بیشتری دست خواهیم یافت. استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده و شست‌وشوی دست‌ها از معدود کارهایی است که افراد می‌توانند از آن برای محافظت از خود در برابر کرونا استفاده کنند. از همین رو هجوم مردم برای خرید بیش از حد این اقلام جای تعجب ندارد، چرا که گزینه‌های محافظتی بیشتری برای مردم در این زمینه وجود ندارد.
تیلور می‌گوید خرید ناشی از وحشت می‌تواند اضطراب را کاهش دهد اما اثرات آن معمولاً کوتاه مدت است. وی می‌گوید افرادی که تمایل به خرید وحشت دارند، احتمالاً نگران موارد دیگر مانند آلوده شدن هنگام مسافرت با مترو یا اتوبوس نیز خواهند شد.
طبیعی است که نگران باشید در این مورد، کمی نگرانی طبیعی است، چرا که ما با یک بیماری بی‌سابقه‌ روبه‌رو هستیم. 
 اسلوویچ در این باره می‌گوید: صادقانه بگویم، اطلاعاتی که از رسانه‌ها می گیریم نگران‌کننده است. متأسفانه، اکثر اطلاعاتی که به دست می‌آوریم از منابع دست اول در ارتباط با این بیماری نبوده و از طریق رسانه‌هایی که دست دوم ارتباط با این بیماری محسوب می‌شوند به دست مردم می‌رسد. رسانه‌های اصلی و شبکه‌های اجتماعی هر دو منابع دست دوم در این زمینه محسوب می‌شوند. هم‌چنین اطلاعات موجود درمورد کروناویروس بر خلاف آنفلوآنزا نامشخص است و تجربیات مرتبط با آن نیز محدود است.
به گفته اسلوویچ هیچ‌چیز به اندازه موضوعات ناشناخته برای بشر ترسناک نیست. او می‌گوید عدم اطمینان در مورد چگونگی پیش رفتن اوضاع و میزان وخامت آن، تأثیر رسانه‌های خبری و رسانه‌های اجتماعی، با تصاویری از افرادی که ماسک و لباس‌های مخصوص محافظتی به تن کرده‌اند و تصاویر قفسه‌های خالی از اجناس در فروشگاه‌ها به خودی خود ترس‌هایی را در جوامع  القا می‌کند. از همین رو نگرانی و ترسیدن در این شرایط طبیعی است.
آیا بیش از حد نگران هستید؟ تیلور می‌گوید اگر نگرانی مداوم در مورد کووید-۱۹ دارید و علائمی مانند بی‌خوابی یا زودرنجی و کج‌خلقی را تجربه می‌کنید، یا خانواده و دوستان‌تان علائم و رفتار غیرعادی را در شما مشاهده کرده و نسبت به آن به شما تذکر می‌دهند، احتمالاََ به ترس و نگرانی بیش از حد ناشی از کروناویروس دچار شده‌اید. 
اسلوویچ نیز می‌گوید هنوز هیچ مبنایی برای میزان نگرانی مناسب و طبیعی برای چنین چیزی وجود ندارد.  به گفته وی هنوز نمی‌توان در این مرحله از شیوع میزان استاندارد واکنش و نگرانی نسبت به این بیماری را برآورد کرد. ممکن است میزان واکنش برخی از افراد از نظر برخی دیگر بیش از حد برسد، در حالی که در واقع آن میزان از واکنش برای پیشگیری از بیماری لازم باشد. از همین رو هنوز به تحقیقات بیشتری درمورد این ویروس ناشناخته نیاز است.
چگونه برای مقابله با ترس ناشی از کروناویروس برویم؟ به جز رعایت بهداشت و شست‌وشوی مرتب دست‌ها برای مقابله با این بیماری و دور نگگه داشتن وحشت ناشی از آن چه می‌توان کرد؟ موارد زیر به نقل از ان‌بی‌سی نیوز آورده شده است: -  با مسئولین و مقامات در ارتباط باشید:  مقامات بهداشتی معتبری مانند سازمان جهانی بهداشت  (WHO) یا مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها یا وزارتخانه‌های بهداشت کشورها به‌روزرسانی‌های مداوم درمورد کروناویروس را به طور مرتب ارائه می‌دهند. از پروتکل‌های منتشر شده از این مقامات و سازمان‌ها مانند شست‌وشوی دست‌ها و پوشاندن صورت هنگام سرفه پیروی کنید. 
- آرامش خود را حفظ کنید و زندگی‌تان را ادامه دهید:  بعضی از نگرانی‌ها یا اضطراب‌ها منطقی است اما سعی کنید زندگی روزمره خود را تا حد ممکن ادامه دهید. تمام استراتژی‌های مدیریت استرس را که معمولاً از آن‌ها استفاده می‌کنید، هم‌چنان استفاده کنید. برای مثال اگر ورزش می‌کردید آن را ادامه دهید و از سرگرمی‌هایی که به آن‌ها عادت داشتید نیز غافل نشوید.
- سعی کنید ترس دیگران به شما منتقل نشود: همان اندازه که کروناویروس مسرس است، ترس ناشی از آن نیز مسری است. سعی کنید معقول و منطقی رفتار کنید تا ترس خود را به دیگران منتقل نکنید. به رفتار معقول از خانواده و دوستان و اطرافیان خود در برابر انتقال این ترس و نگرانی محافظت می‌کنید.
- چشم‌انداز آینده را فراموش نکنید: به یاد داشته باشید آن‌چه در تلویزیون یا اخبار می‌بینید، تنها بخش کوچکی از کل واقعیت موجود است. به خود یادآوری کنید که تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها یا شایعات موجود در رسانه‌های اجتماعی می‌توانند تهدید موجود را اغراق‌آمیز نشان دهند. فراموش نکنید که تمام این اتفاقات تمام خواهد شد و زندگی شما نیز مدتی بعد به حالت عادی باز خواهد گشت.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

پاکدل: ماموریت رجبی در فدراسیون هندبال تمام شد- دبیر جدید در هفته‌های آتی مشخص می‌شود
رییس فدراسیون هندبال گفت: ماموریت محمدرضا رجبی در فدراسیون هندبال تمام شده و طی هفته‌های آتی دبیر جدید مشخص می‌شود.
امتناع طالبان از گفت‌وگو با مذاکره‌کنندگان جدید دولت افغانستان
طالبان از گفت‌وگو و مذاکره با هیأت مذاکره‌کننده‌ی جدید منصوب شده از سوی دولت افغانستان، امتناع کرده است.
رئیس اورژانس اسپانیا: با کمبود تخت‌ مراقبت‌های ویژه مواجهیم
تعداد جان‌باختگان بر اثر بیماری کووید-۱۹ در اسپانیا با مرگ ۸۳۲ نفر دیگر تنها در طول یک شب، به ۵ هزار و ۶۹۰ نفر رسید.
جان‌باختن  ۲۶۰ نفر دیگر در انگلیس بر اثر ابتلا به کرونا
تعداد جان‌باختگان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ در انگلیس با مرگ ۲۶۰ نفر دیگر تنها در یک روز، به‌ یک‌هزار و ۱۹ تن افزایش یافت.
وزیر اسکاتلندی دولت بریتانیا خود را قرنطینه کرد
یکی از اعضای کابینه‌ی دولت انگلستان در وزارت امور خارجه‌ی این کشور در اسکاتلند، با بروز علائم احتمالی ابتلا به ویروس کرونا، خود را قرنطینه خانگی کرد.
۹۳ تن دیگر بر اثر کرونا در هلند جان باختند
میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در هلند امروز(شنبه، ۹ فروردین) با مرگ ۹۳ تن دیگر، به ۶۳۹ نفر افزایش یافت و تعداد کل مبتلایان در این کشور نیز به ۹ هزار و ۷۶۲ مورد رسید.
به‌دلیل تراکم جمعیت و افزایش ترددهادر اواخر اسفند، کووید۱۹پس‌از نهفتگی درحال بروز و افزایش است
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به افزایش مبتلایان کووید ۱۹ طی روزهای اخیر، اظهار کرد: به دلیل تراکم جمعیت و افزایش ترددها در هفته‌های واپسین اسفند ۹۸، این بیماری پس از دوره نهفتگی در حال بروز و رو به افزایش است.
پمپ بنزینها اجازه تعطیلی ندارند
سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی گفت: هیچ کدام از پمپ بنزین های کشور اجازه تعطیلی ندارند.
دغدغه های کرونایی جامعه کارگری ساوه چیست؟
دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه دغدغه های کرونایی جامعه کارگری ساوه را تشریح کرد.
رئیس قوه قضائیه روز پاسدار را تبریک گفت
رئیس قوه قضائیه با ارسال نامه‎ای خطاب به فرمانده سپاه پاسداران، سالروز میلاد حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و "روز پاسدار" را تبریک گفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - ۱۰ فیلم ایرانی که حالتان را خوب می‌کند
برخی فیلم‌ها شاید مایه‌های طنز نداشته باشند یا حتی بار دراماتیک زیادی داشته باشند، اما دیدن آنها در نهایت حال آدم را خوب می‌کند. در این ویدئو، ۱۰ فیلم ایرانی را به شما معرفی و پیشنهاد می‌کنیم تا شاید در این روزهای کرونایی و خانه‌نشینی، دیدنشان، حالتان را بهتر کند.
خبیث ترین دشمن ما آمریکا است-کشور ظرفیت مقابله با چالش ها در هر سطحی را داراست
رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی به مناسبت سال نو و عید مبعث تاکید کردند:آمریکایی ها چندبار گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند و گفته اند فقط شما از ما بخواهید. این از حرف‌های عجیب است. اولا خودتان دچار کمبود هستید. اگر دستتان باز است خودتان استفاده کنید.
تمجید بازیگر «پایتخت» از خواهر شوهرهایش
مهران مدیری شب گذشته در برنامه «دورهمی» میزبان ریما رامین فر بازیگر سریال «پایتخت» بود.
ویدئو - بیانات رهبری خطاب به مردم ایران در سومین روز بهار ۹۹
در سومین روز از سال ۱۳۹۹ مقام معظم رهبری در یک سخنرانی خطاب به مردم ایران که از شبکه‌های یک و خبر سیما به طور زنده و مستقیم پخش شد، به مهمترین موضوعات روز ایران و جهان اشاره کردند. رهبری هر سال در ابتدای نوروز با حضور در حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد، نخستین سخنرانی سال خود (بعد از پیام نوروزی) را انجام می‌دادند اما امسال به دلیل افزایش شیوع کرونا، این برنامه لغو شد و نخستین سخنرانی ایشان به طور زنده از تلویزیون پخش شد.
هشدار آری، وحشت نه!
یک روزنامه‌نگار پیشکسوت بر این باور است که فعالیت رسانه‌ها در چنین روزهایی که جهان درگیر ویروس کرونا شده، همانند راه رفتن روی طناب است. او رعایت مرز میان گفتن تمام واقعیت‌ها، هشدار به مردم و در عین حال منتقل نکردن حس رعب و وحشت به مردم را مهمترین وظیفه رسانه‌ها می‌داند.
رئیس اورژانس اسپانیا: با کمبود تخت‌ مراقبت‌های ویژه مواجهیم
جان‌باختن  ۲۶۰ نفر دیگر در انگلیس بر اثر ابتلا به کرونا
وزیر اسکاتلندی دولت بریتانیا خود را قرنطینه کرد
۹۳ تن دیگر بر اثر کرونا در هلند جان باختند
به‌دلیل تراکم جمعیت و افزایش ترددهادر اواخر اسفند، کووید۱۹پس‌از نهفتگی درحال بروز و افزایش است
غربالگری بیش‌از ۵۸ میلیون نفر در بسیج ملی مقابله با کرونا
آمریکا و ایتالیا در صدر ˮفهرست مبتلایان به کروناˮ
۶۶ درصد جمعیت هدف در استان مرکزی درخصوص کرونا غربالگری شده اند
هشدار جمعی از استادان دانشگاه درباره عواقب انتشار اخبارغیرموثق از کرونا با طرح یک مثال
دکترهای آینده هم دست به کار شدند