کرونا ومسئولیت اجتماعی ما

05:15 ۳۵ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 527 0
کرونا ومسئولیت اجتماعی ما

قائم مقام حزب اتحاد ملت معتقد است که ایران امروز برای عبور از بحران کرونا در کنار تقویت و ترمیم اعتماد عمومی، به جنبشی فراگیر و ملی نیاز دارد که همه آحاد کشور در آن مسئولیت و نقش خود را بدانند.

ایسنا

آذرمنصوری در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه درباره ورود کرونا به ایران اینکه چرا آمد و چه باید می شد تا نمی آمد، مهم است، افزود: اما در شرایطی که در میانه بحران قرار گرفته ایم طرح این نوع سؤالات نه تنها کمکی به کاهش این بحران و عبور از آن نمی‌کند، بلکه بر التهاباتی دامن می زند که کمترین آن افزایش خشم و بی اعتمادی مردم به نهادهایی است که متولی اصلی مدیریت وخاتمه دادن به این بحران هستند.
وی ادامه داد: این مسئله از آن روی مهم است که برای عبور از هر بحرانی که با تک تک افراد جامعه ارتباط پیدا می کند، باید به مؤلفه مهم اعتماد عمومی توجه مضاعف صورت گیرد.حال اگر این بحران از نوع بیماری همه گیر کرونا باشد که تکلیف بر همه روشن است.
منصوری همچنین خاطرنشان کرد: ایران امروز برای عبور از بحران کرونا به تقویت مؤلفه هایی نیاز دارد؛ در کنار تقویت و ترمیم اعتماد عمومی، به جنبشی فراگیر وملی نیاز دارد که همه آحاد کشور در آن مسئولیت و نقش خود را هم بدانند و هم در راستای انجام و ایفای این مسئولیت کنشگری خود را نشان دهند.
وی ادامه داد: این در صورتی قابلیت تحقق دارد که مسئولین امر نیز ضمن اطلاع رسانی شفاف و صادقانه، به گونه ای عمل کنند که بر اعتماد عمومی به آنها افزوده شود.
قائم مقام حزب اتحاد ملت در تشریح فعالیت های اجتماعی برای مبارزه با کرونا گفت: این جنبش بدون آنکه برنامه ای برای شکل گیری آن طراحی شده باشد، بعد از خروج جامعه ایران از شوک کرونا، نشانه هایی از آن آشکار شده است. مادر لرستانی که شبانه عابر بانک های خرم آباد را با مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی می کند، تقدیر و قدردانی مردم از کادر درمانی بیمارستان ها، همدردی با خانواده هایی که تاکنون عزیزانشان را به دلیل این بیماری از دست داده اند، فعال شدن نهادهای مدنی برای آگاهی بخشی، رساندن اقلام بهداشتی ومواد غذایی به مناطق محروم و کمتر برخوردار، تهیه ماسک توسط برخی از زنان کارآفرین، ورود سپاه و ارتش در کنار ستاد ملی برای مقابله با بحران ، همراهی رو به افزایش و تقریبا یکپارچه متولیان اماکن متبرکه و تعطیل کردن همه مراسم مذهبی، متمرکز شدن شبکه های اجتماعی برای آموزش دادن به مردم  (هم برای رعایت نکات بهداشت پیشگیری و هم توجه به اصل در خانه ماندن و ...) خلوت شدن شهرها، تعطیلی بازار و ... از اقدامات قابل توجهی است که بیش از هر چیز نشانگر ظرفیت های جامعه امروز ایران برای مقابله با بحران است.
وی ادامه داد: شاید بهترین درس کرونا برای حکومت ایران این باشد که هیچ حکومتی حتی در بهترین شرایط اقتدار نمی‌تواند بدون اتکاء به ظرفیت ها و به خصوص اعتماد مردم از پس بحران ها بر بیاید و عاقلانه ترین کار این است که مشارکت سازمان یافته مردم برای  دخالت در فرآیندهای همزیستی مسالمت آمیز و پذیرش مسئولیت های اجتماعی پس از عبور از کرونا  باید سامان دیگری به خود گیرد.
منصوری در پایان با بیان اینکه هیچکس نمی تواند با اطمینان بگوید که چه زمانی ویروس کرونا در ایران ریشه کن خواهد شد، افزود: آنچه که روشن است و می‌تواند نوید بخش عبور با آسیب های کمتر  و  مدت زمان درگیری کوتاهتر باشد، فراگیرتر شدن جنبش ملی و همه گیر مقابله با کرونای همه گیر است. تا آن موقع مسئولیت تک تک ما امیدبخشی به جامعه، تقویت اعتماد عمومی ، و کمک به شکل گیری  این جنبش فراگیر است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چگونه درباره‌ کتاب‌هایی که نخوانده‌ایم حرف بزنیم؟
اومبرتو اکو، فیلسوف و رمان‌نویس ایتالیایی (نویسنده‌ رمان مشهور نام گل سرخ) اعتقاد دارد که چه‌بسا کتابی را نخوانده‌ایم اما وقتی بازش می‌کنیم که بخوانیمش، احساس می‌کنیم آن را خوانده‌ایم. چطور ممکن است چنین اتفاقی بیفتد؟
الکساندر نوری و خطر عکس گرفتن با ما!
الکساندر نوری هم به لیست ایرانیانی پیوست که سوت و کف زدن ما آنها را در بوندسلیگا عاقبت به خیر نکرد.
داستان اعدام آن ۱۱ نفر
۲۱ و ۲۲ فروردین سالروز محاکمه و اعدام ۱۱ تن از مقامات ارشد رژیم پهلوی در سال ۵۸ است.
تمرینات انفرادی استقلالی‌ها با GPS
مربی استقلال در خصوص وضعیت تمرینی تیم استقلال توضیحاتی ارائه کرد.
سال ۱۳۹۹ را سال آزاد کردن فایل‌های الکترونیکی کتاب‌ها نامگذاری کنیم
رسول جعفریان معتقد است در شرایط کنونی که شیوع کرونا امکان حضور در کتابخانه‌های عمومی را محدود کرده، کتابخانه ملی، کتابخانه آستان قدس، کتابخانه ملک یا کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران باید برای انتشار اسکن منابع خود اقداماتی جدی داشته باشند.
شروع به کار اصناف، مشروط به ثبت نام است- ادامه تعطیلی اصناف پرخطر تا عادی شدن شرایط
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی تاکید کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، شروع به کار اصناف مشروط به ثبت‌نام و اخذ تعهد التزام به اجرای ضوابط سلامت مصوب وزارت بهداشت است.
ورود سامانه بارشی جدید از روز دوشنبه به استان تهران
مدیرکل هواشناسی تهران از ورود سامانه بارشی جدید از روز دوشنبه به استان تهران خبر داد.
کوچکی نژاد: مجلس برای احراز رتبه‌بندی معلمان ورود می‌کند
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نوشت: جهت اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان دو رئیس جمهور و پنج وزیر به وعده عمل نکردند، مجلس با طرح دوفوریتی جهت اجرای ماده ۶۳ قانون برنامه ورود خواهد کرد.
۳ روش برای آن که در واتساپ به خودتان پیام بفرستید
در این مقاله سه روش ارسال پیام به خود در واتساپ را با هم مرور می‌کنیم تا با این کار بتوانید روی واتساپ به عنوان یک فضای ذخیره‌سازی فایل و متن شخصی هم حساب باز کنید.
از شایعه تا واقعیت طوفان برفی در مازندران-شهروندان نگران نباشند
خبری مبنی بر طوفان برفی درحالی در گروه‌های دست به دست می‌چرخد که نگرانی‌هایی به همراه داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیماران مشکوک به کرونا سی تی اسکن ریه می‌شوند
از سوی دانشگاه علوم پزشکی قم شرایطی فراهم شده است که بیماران سرپایی در قم با دستور پزشک اورژانس سی تی اسکن ریه بدهند
جلالی: لغو لیگ تقریبا غیرممکن است- با ویدیو پیگیر حال بازیکنان هستیم
سرمربی گل‌گهر سیرجان می‌گوید فوتبال ایران چاره‌ای جز برگزاری مسابقات لیگ برتر را ندارد.
واکنش مسی به شایعات پیرامونش
مهاجم تیم فوتبال بارسلونا نسبت به شایعات پیرامونش واکنش نشان داد و آن‌ها تکذیب کرد.
فدراسیون فوتبال - شستا؛ استقراض یا اسپانسری؟
تناقض در ادعای مسئولان فدراسیون فوتبال و شستا در موضوع پرداخت ۲ میلیون دلار از سوی این شرکت به حساب مارک ویلموتس، نشان از طرح یک پرونده حقوقی میان طرفین دارد.
کالدرون سرمربی تیم ملی فوتبال می‌شود؟
سرمربی سابق پرسپولیس مذاکراتی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران انجام داده است.
از طرح‌ها و تجارب کشورها در زمینه تولید دارو و تجهیزات مبارزه با کرونا استفاده شود
گزارش ارزیابی میزان ضرر شرکت‌های حمل‌ونقل، به دولت و ستاد مبارزه با کرونا ارائه شود
قدردانی رئیس‌جمهور از تلاش معلمان و تاکید بر ضرورت بهبود آموزش مجازی
توزیع یک میلیون بسته غذایی بین آسیب‌دیدگان کرونا
دو دستور مهم رئیس جمهور به وزیر اقتصاد
رزمایش سراسری «کمک مومنانه» از شنبه آغاز می‌شود
سردار حاجی‌زاده: جوانان پرشور و با انگیزه سرمایه‌های ارزشمند ایران هستند
غلبه بر کرونا، فراتر از توان هر کشوری به صورت مستقل است
پدافند زیستی به چرخه تکمیلی پدافند کشور اضافه شود
آمریکا پس از کرونا قدرت گذشته برای مداخله در جهان را ندارد