نهادها و اشخاص فراتقنینی نباید به مجلس جهت دهند

04:15 ۳۴ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 328 0
نهادها و اشخاص فراتقنینی نباید به مجلس جهت دهند

یک وکیل دادگستری گفت: اگر ما این مبنا را بپذیریم که تصمیم مجلس به عنوان نهاد برآمده از مردم تصمیم مردم تلقی می شود، نباید نهادها یا اشخاص فرا تقنینی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به مجلس جهت بدهند وجود داشته باشد.

ایسنا

منصور رحمدل در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه "مجلس به عنوان نماینده عموم مردم و با فرض آن که انعکاس دهنده نظر اکثریت افراد جامعه است، رکن اول دموکراسی و تصمیمات آن تصمیم اکثریت افراد جامعه تلقی می‌شود"، اظهار کرد: مجلس منتخب مردم به دو طریق در این رکن از دموکراسی اعمال قدرت می کند؛ اول تصویب قوانینی که منطبق با خواست مردم و نیازهای آنان باشد و دوم نظارت بر عملکرد مجریان قانون.
وی افزود: اگر ما این مبنا را بپذیریم که تصمیم مجلس به عنوان نهاد برآمده از مردم تصمیم مردم تلقی می شود، نباید نهادها یا اشخاص فرا تقنینی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به مجلس جهت بدهند وجود داشته باشد. البته لازم به ذکر است که وقتی از مجلس به عنوان نماینده مردم تعبیر می‌کنیم، میزان مشارکت مردم در انتخاب نمایندگان مجلس یکی از نکات اصلی و کلیدی است که باید مورد توجه قرار گیرد و بر اساس میزان مشارکت مردم در انتخاب نمایندگان مجلس می‌توان در نمایندگی یا عدم نمایندگی مجلس از طرف اکثریت مردم اظهارنظر کرد.
این وکیل دادگستری در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین، با این توضیح هر مجلسی را نمی‌توان نماینده اکثریت جامعه تلقی کرد، به این دلیل ساده که وقتی که اکثریت مردم در انتخاب نمایندگان مجلس مشارکت نکرده باشند طبیعتا چنین مجلسی را نمی‌توان نماینده اکثریت افراد جامعه تلقی کرد.
رحمدل با اشاره به اینکه "در ایران کاندیداهای مجلس باید از شورای نگهبان تأئیدیه بگیرند" تصریح کرد: بعد از انتخاب نیز تصمیمات آنها از حیث عدم مغایرت با شرع و قانون اساسی باید به تأیید شورای نگهبان برسد و در صورت اختلاف بین دو نهاد مزبور در اصلاحات سال 68 قانون اساسی نهادی به عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی شده است.
وی یادآور شد: در مورد نحوه عملکرد این نهاد این بحث مطرح است که نهاد مزبور به عنوان مرجع حل اختلاف فقط می‌تواند نظر مجلس یا شورای نگهبان را تأیید نماید و حق ندارد نظر سومی را که نظر خودش باشد اعمال کند، ولی در عمل دیده می‌شود که چنین نبوده است. حتی در بین مردم هم به طعنه بعضا شنیده می‌شود که نهاد مزبور فقط مصلحت نظام را تشخیص می‌دهد و نه مردم را و به این اعتبار اگر اسم مجمع به مجمع تشخیص مصلحت (بدون نظام) تغییر یابد شاید این ایراد نیز مرتفع شود.
این وکیل دادگستری مشکل اصلی که در ارتباط با قانونگذاری در ایران وجود دارد را تعدد مراجع قانونگذاری دانست و گفت: هر چند طبق قانون اساسی غیر از قوه مقننه به شرحی که فوقا مذکور افتاد، نهاد دیگری حق قانونگذاری ندارد، یکی از مصادیق این تعدد را می‌توان در قانونگذاری توسط مجمع تشخیص مصلحت بدون آنکه ابتدائا قانونی از طرف مجلس تصویب و بین مجلس و شورای نگهبان اختلافی پیش آید، دید.
رحمدل اضافه کرد: این بدعت حتی قبل از آنکه مجمع تشخیص مصلحت جایگاه قانون اساسی پیدا کند با تصویب قانون مبارزه با مواد مخدر در سال 67 و قانون تعزیرات حکومتی در سال 67 شروع شد و لازم به ذکر است که عبارت قانون برای مصوبات مجمع مسامحتا مورد استفاده قرار می‌گیرد و نمی‌توان برای مصوبات مرجعی که حق قانونگذاری ندارد از عبارت قانون استفاده کرد. وی به بدعت سومی در مورد قانونگذاری اشاره کرد و گفت: بدعت سوم به تصویب قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری بر می‌گردد که قانون مزبور در سال 64 توسط مجلس تصویب شد ولی بواسطه اختلاف با شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت با اعمال نظر سوم غیر از آنچه محل اختلاف مجلس و شورای نگهبان بوده بین آنها حل اختلاف کرد.
این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: بدعت چهارم نظر شورای نگهبان که طبق قانون اساسی اسمش شورای نگهبان قانون اساسی است در ارائه نظریه تفسیری غیرحقوقی شورای مزبور متجلی شد که اعلام نمود هیچکدام از مراجع قانونگذاری حق نسخ یا اصلاح مصوبات مجمع تشخیص مصلحت را ندارند. یعنی در واقع نهادی که باید نگهبان قانون اساسی باشد نهاد قانونگذاری را از ورود به حیطه قانونگذاری منع می‌کند.
رحمدل بدعت پنجم در مورد قانونگذاری را به "دخالت‌های گاه و بیگاه مجمع تشخیص در حوزه قانونگذاری در قالب سیاست‌های کلی نظام" دانست و عنوان کرد: این مجمع، نهاد قانونگذاری را از قانونگذاری آزادانه منع می‌کند و نهاد قانونگذاری را ملزم می‌کند که در تصویب قوانین سیاست‌های مزبور را لحاظ و در چارچوب سیاست‌های مزبور قانونگذاری کند. البته ممکن است قسم اخیر را با لحاظ اصل 110 قانون اساسی که یکی از وظایف مجمع تشخیص را حل معضلات نظام که از طرق عادی قابل حل نباشد یا مشاوره در اموری که از طرف رهبری به آنها ارجاع می‌شود توجیه کنند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: مصداق دوم را می‌توان تصویب قانون از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصداق سوم را می‌توان مصوبات شورای عالی امنیت ملی تلقی کرد.
این وکیل دادگستری در پایان گفت: علاوه بر اینها بعضا برخی از مراجع نیز با اعلام نظر خود مانع از تصویب احتمالی طرح یا لایحه در مجلس می‌شوند و یا مجلس را به تصویب طرح یا لایحه خاصی سوق می‌دهند که قسم اخیر را می‌توان به عنوان مصداق پنجم از مصادیق دخالت غیرمستقیم در امر قانونگذاری تلقی کرد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

تبدیل دهکده ورزشکاران بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ به مرکز درمانی کرونا
دهکده ورزشکاران بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ به مرکز درمانی برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا تبدیل شد.
‍ فواید آیة الکرسی
‍ فواید آیة الکرسی را در متن خبر زیر می خوانید.
آغاز ثبت نام صنوف و صنایع در سامانه سلامت از فردا
معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: گام دوم مبارزه با بیماری کووید 19 و فاصله گذاری اجتماعی در حوزه سلامت محیط و کار ابلاغ شد.
کرونا|افزایش آمار مبتلایان در عراق به 1232 نفر- ثبت 99 مورد ابتلای جدید در مغرب
منابع خبری از افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشورهای مغرب و عراق خبر دادند.
سوریه: گزارش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی گمراه کننده و ساختگی است
دولت سوریه گزارش اخیر سازمان منع سلاح ‌ای شیمیایی علیه این کشور را گمراه کننده و حاوی نتیجه‌گیری‌های دروغ و ساختگی است.
وزیر خارجه انگلیس: هنوز برای لغو محدودیت‌های مرتبط با کرونا زود است
وزیر امور خارجه انگلیس که به‌طور موقت وظایف نخست‌وزیر این کشور را بر عهده گرفته است، اعلام کرد که هنوز زمان لغو محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای پیشگیری از افزایش شیوع ویروس کرونا در انگلیس فرا نرسیده است.
چه کتاب هایی درباره امام زمان نوشته شده است؟
کتاب هایی را در این گزارش معرفی می کنیم که به شناخت بیشتر و بهتر ما از امام مهدی (عج) کمک می کند.
اطلاعیه‌ وزارت رفاه در خصوص «ثبت‌نام وام یک میلیون تومانی»
در پی انتشار خبر «ثبت نام وام یک میلیون تومانی»، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای ضمن اعلام این که هنوز نحوه، زمان‌بندی و نشانی هیچ سایتی جهت انجام اقدامات لازم برای متقاضیان این تسهیلات نهایی و اعلام نشده است، از شهروندان خواست تا به شایعات توجه نکنند.
جدیدترین تیزر از پشت صحنه سریال «دل»
جدیدترین تیزر از پشت صحنه سریال «دل» در زیر قابل زیر مشاهده است.
مرکل: شاید لازم باشد مدت طولانی با کرونا زندگی کنیم- آلمانی‌ها به محدودیت‌ها پایبند باشند
صدر اعظم آلمان با تاکید بر اینکه شاید لازم باشد مدت طولانی با کرونا زندگی کنیم، از شهروندان خواست در تعطیلات عید پاک هم بی احتیاطی نکرده و به محدودیت‌های ضد کرونایی پایبند باشند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پینکت؛ آماده همکاری با تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای در پویش «از خانه بخریم»
پینکت به عنوان پلتفرمی ویژه برای خرید آنلاین از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین میادین میوه و تره‌بار با شیوع ویروس کرونا و کمک به در خانه ماندن شهروندان، برنامه توسعه خود را سرعت بخشیده و آماده همکاری با فروشگاه‌های زنجیره‌ای جدید برای رفع نیازهای کاربران است.
با آسیبم رفیقم
فرزانه زارعی از آسیب‌دیدگی، این رفیق دیرینۀ خود، همچنین روزهای کرونایی، ماندن در خانه و نگرانی‌ برای عزیزانش گفت.
ورزش مانع ابتلا به کروناست؟
عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در مورد اقدام به تمرین ورزشی از سوی افرادی سالم و نیز مبتلا به ویروس کرونا که در قرنطینه خانگی هستند توضیح داد.
معرفی ۱۰ اپلیکیشن برتر جهان با بیشترین میزان دانلود
تازه ترین آمار های منتشر شده از فصل نخست سال جاری میلادی نشان می دهد که اپلیکیشن تیک‌تاک با سبقت از واتس‌اپ و سایر برنامه های فیس بوکی، جایگاه نخست پر دانلودترین اپلیکیشن‌های جهان را به خود اختصاص داده است.
معرفی هاست‌های ایران سرور
زمانی که می‌خواهیم یک کسب و کار اینترنتی ایجاد کنیم، علاوه بر محتوایی که قرار است ارائه دهیم یا محصولاتی که می‌خواهیم بفروشیم، مواردی دیگری هم هست که باید به آنها توجه داشته باشیم.
رئیس قوه قضاییه: غزه بزرگ‌ترین زندان جهان است
از اعلام جرم علیه نماینده مجلس تا بازداشت روحانی مدعی طب اسلامی
رئیس قوه قضاییه درگذشت همشیره حجت الاسلام مروی را تسلیت گفت
آل محمد: در دوران پساکرونا لزوم صلح جهانی نمود بیشتری خواهد داشت
«تعرفه وکالت»؛ یک آیین‌نامه، دو قانون!
دفاع رئیس سازمان زندان‌ها از اعطای مرخصی به حدود ۱۰۰ هزار نفر از زندانیان
ارجاع بیش از 700 متوفی به دلیل مسمومیت الکلی از ابتدای اسفند تا کنون به پزشکی قانونی
زندان‎ها از شرایط مناسبی برخوردارند
معرفی مسئولین قضایی جدید شهرستان پاکدشت
رییسی: دادستان‌ها و قضات مراقبت کنند جامعه به کروناهای مجرمانه مبتلا نشود