تلویزیون در امتحان کرونا قبول شد؟

02:30 ۳۰ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 543 0
تلویزیون در امتحان کرونا قبول شد؟

سال‌هایی نه چندان دور وقتی به هر دلیلی اوقات زیادی را در خانه می‌گذراندیم تلویزیون انتخاب اول اغلب ما بود و ساعت‌های زیادی از روز را به تماشایش می‌نشستیم.

ایسنا

چه خنده‌ها و گریه‌هایی که پای همین تلویزیون نکردیم و چه تخمه‌ ژاپنی‌هایی که پابه‌پای سریال‌هایش نشکستیم!

زمان گذشت، اینترنت آمد، فضای مجازی آمد و از همه مهمتر نوباوه‌های دنیای رسانه، شبکه‌های اجتماعی آمدند. عرصه برای تلویزیون تنگ شد و کارش سخت‌تر از قبل. در این سال‌ها تلویزیون به عنوان رسانه ملی در کنار دیگر رسانه‌ها به کارش ادامه داده و همچنان برای بسیاری مرجع اصلی اخبار و اطلاعات بوده است.

اما حالا که مسافر نه چندان محبوب چینی پا به ایران گذاشته و از تمام شهرها و استان‌ها یکی یکی هم دیدن می‌کند، کار رسانه‌ها سخت‌تر شده و هر یک سعی دارند تا در اطلاع‌رسانی و هشدار درباره این مهمان ناخوانده ـ کرونا ویروس ـ از هم سبقت بگیرند.

در این میان نقش تلویزیون به عنوان یک رسانه ملی و با نفوذ در کشور بیش از پیش مطرح گشته و یقینا این روزها میزبان چشم‌های تیزبین بیشتری است.

به غیر از بخش‌های خبری که تقریبا این روزها هر شب با موضوع کرونا ویروس شروع می‌شوند و با آن پایان می‌یابند، برنامه‌های آموزشی، برنامه‌های تحلیلی با حضور پزشکان، کارشناسان و گفت‌وگوهای ویژه، از برنامه‌های تلویزیون برای این ایام است.

همچنین بسیاری از شبکه‌ها در جهت تغییر حال‌وهوای مردم و ایجاد سرگرمی در این ایام که اغلب مجبور به خانه‌نشینی شده‌اند، اقدام به پخش سریال‌های طنز و سرگرم‌کننده کرده‌اند.
پخش آموزش از راه دور برای دانش‌آموزان مقاطع مختلف نیز یکی دیگر از خدمات تلویزیون در این ایام است.

اما باید دید که تلویزیون با وجود رقبای مجازی‌اش چقدر در جلب رضایت مخاطبان به اجبار خانه‌نشین شده موفق بوده است.

بدین منظور خبرنگار ایسنا برای شنیدن نظرات مردم، این بار به میان آنها نرفته است بلکه برای رعایت اصول بهداشتی گفت‌وگوهایی تلفنی و مجازی داشته است که خلاصه این گفت‌وگوها را در زیر می‌خوانید:

دختری جوان و فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران از کرمان می‌گوید: چند ماهی است که تلویزیون ندیده‌ام و در جریان برنامه‌هایش نیستم و ترجیح می‌دهم اخبار را از شبکه‌های ماهواره‌ای دنبال کنم. به نظرم اخبار ایران در خوب بودن اوضاع زیادی اغراق می‌کند برای همین دنبال نمی‌کنم.

پسری جوان و کارمند از تهران هم چنین اظهار می‌کند: ۲۰ درصد از اطلاعاتم درباره بیماری کرونا را از تلویزیون گرفتم و راضی نبودم. برنامه‌های طنز هم به نظرم مناسب و کنترل‌کننده نبود. برنامه آموزش از راه دور صداوسیما سودی ندارد و صرفا برای رفع تعهد است. راستش اعتماد زیادی به اخبار تلویزیون ندارم.

تلویزیون در امتحان کرونا قبول شد؟

خانمی جوان که به تازگی در مقطع دکترا فارغ‌التحصل شده است از خوزستان تاکید می‌کند که اصلا تلویزیون نگاه نمی‌کند. او ادامه می‌دهد: اعتمادی به صداوسیما ندارم؛ بنابراین نظری هم درباره عملکردش در این روزها ندارم.

دختری جوان و دانشجو از تهران به ایسنا چنین می‌گوید: من اغلب اطلاعاتم را از سایت بهداشت جهانی کسب می‌کنم؛ البته تلویزیون هم بی تاثیر نبوده اما به دلیل تذکر زیاد استرس آفرین بوده است. و چون این ویروس جدید و ناشناخته است سردرگمی در همه اطلاعات دیده می‌شود و اطلاعات سایت بهداشت جهانی هم مدام به‌روز می‌شود. برنامه‌های طنز تلویزیون هم قدیمی و تکراری بودند و آموزش از راه دور را هم گمان نمی‌کنم کسی دنبال کند. من به تلویزیون به عنوان یک رسانه ملی اعتماد دارم.

خانمی خانه‌دار از کرج از عملکرد تلویزیون درباره اطلاع‌رسانی درخصوص ویروس کرونا راضی است و آن را کامل می‌داند.

این بیننده صداوسیما در عین حال می‌گوید: سریال‌های طنز تکراری‌اند اما در کل قابل قبول هستند. از برنامه آموزش از راه دور استفاده نکرده‌ایم. به طور کامل به تلویزیون اعتماد 100 درصد ندارم اما بی‌اعتماد هم نیستم.

تلویزیون در امتحان کرونا قبول شد؟

دختری دانشجو از شهرکرد ماجرای دنبال کردن خبرهای کرونا از رسانه‌ها را چنین روایت می‌کند: وقتی خبر بیماری داغ شد، من در خوابگاه بودم و از فضای مجازی اخبار را دنبال می‌کردم اما از وقتی دانشگاه تعطیل شد و به خانه برگشتم، تلویزیون را دنبال می‌کنم و با دیدن گفت‌وگوهای ویژه خبری اطلاعاتم را تکمیل کرده‌ام. برنامه‌های طنز را بسیار دوست داریم و با خانواده می‌بینیم. آموزش از راه دور هم خیلی خوب و مفید است اما ساعت پخشش را اشتباه اعلام کردند و روز گذشته برادرم نتوانست ببیند. به اطلاعات صداوسیما خیلی اعتماد دارم شاید گاهی اخبار را دیر بگوید اما دروغ نمی‌گوید.

تلویزیون در امتحان کرونا قبول شد؟

پسری جوان و دانشجو از کرج در این زمینه چنین اظهار می‌کند: من بیشتر اطلاعاتم را از فضای مجازی دریافت کرده‌ام اما تلویزیون هم اطلاع‌رسانی لازم را داشت. برنامه‌های طنز کم بود و خیلی ندیدم. ایده آموزش از راه دور خوب است اما فکر می‌کنم بچه‌ها خیلی استقبال نکنند. من احساس می‌کنم آمار تلویزیون درباره مبتلایان به کرونا و فوت‌شدگان دقیق و کامل نیست برای همین فضای مجازی را هم دنبال می‌کنم.

تلویزیون در امتحان کرونا قبول شد؟

دختری جوان از بندر ترکمن به ایسنا می‌گوید: ما اغلب ماهواره نگاه می‌کنیم و خیلی اخبار تلویزیون را دنبال نمی‌کنیم. چندان به اخبار صداوسیما اعتماد ندارم. می‌گویند کرونا جوان‌ها را نمی‌کشد اما در فضای مجازی می‌شنویم که چندین جوان سالم بر اثر ابتلا به کرونا، جان خود را از دست داده‌اند!

دختری جوان از فیروزکوه تاکید می‌کند که تقریبا نیمی از اطلاعاتش درباره بیماری کووید 19 را از طریق تلویزیون دریافت کرده است. او در این زمنیه ادامه می‌دهد: به طور کامل به اخبار تلویزیون اعتماد ندارم اما گاهی نگاه می‌کنم. فکر می‌کنم برنامه آموزش از راه دور تا حدودی مفید باشد.

تلویزیون در امتحان کرونا قبول شد؟

خانمی جوان از قزوین تصریح می‌کند: تقریبا هیچکدام از اطلاعاتم درباره‌ی کرونا را از تلویزیون به دست نیاورده‌ام. برنامه‌های طنز تلویزیون را دنبال می‌کنم و دورهمی و خندوانه به نظرم تا حدودی برای بهبود روحیه مفید هستند. برنامه آموزش از راه دور را هم ندیدم چون بچه مدرسه‌ای نداریم.

زنی خانه‌دار از تهران درباره دریافت اطلاعات درباره ویروس کرونا می‌گوید: من تمام اطلاعاتم درباره کرونا را از شبکه‌های خارجی می‌گیرم هرچند آن‌ها هم پیاز داغش را زیاد می‌کنند اما تلویزیون ما مانند چوپان دروغ‌گو شده است. دیگر قابل اعتماد نیست. سریال‌های طنزی که در گذشته پخش می‌شد مثل کارهای مهران مدیری خوب بود اما الان سریال‌های طنز هم خوب نیستند.

و اما زنی تهرانی که او هم خانه‌دار است در این زمینه به ایسنا می‌گوید: تقریبا تمام اطلاعاتم درباره این بیماری جدید را از تلویزیون کسب می‌کنم اما  همیشه تردیدی هم ته قلبم هست که نکند یک چیزی را نگویند یا کم یا زیاد جلوه دهند. برنامه‌های طنز خیلی تکراری و خسته‌کننده است برای همین دنبال نمی‌کنم. آموزش از راه دور در این شرایط لازم و مفید است و ان‌شاءالله ادامه داشته باشد و مدت زمانش هم بیشتر شود.

تلویزیون در امتحان کرونا قبول شد؟

* تمامی عکس‌های استفاده شده در این گزارش تزیینی هستند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

رئیس کمیسیون اروپا: برای مقابله با کرونا به طرح مارشال نیاز داریم
رئیس کمیسیون اروپا خواستار سرمایه‌گذاری کلان این قاره برای مقابله با شیوع کرونا ویروس و ارائه یک به اصطلاح "طرح مارشال" برای این منظور شد.
رویترز: آمریکا یک میلیارد دلار از کمکهایش به نیروهای امنیتی افغانستان را کاهش می‌دهد
خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش کرد، آمریکا قصد دارد یک میلیارد دلار از کمک‌های اعطایی خود به افغانستان را با برداشتن از بودجه نیروهای امنیتی این کشور کاهش دهد.
هشدارآمریکا نسبت به تداوم اختلافات سیاسی در افغانستان
وزارت امور خارجه آمریکا با هشدار نسبت به تداوم وضعیت موجود و اختلافهای سیاسی در افغانستان، بر ضرورت تشکیل یک دولت فراگیر در این کشور تاکید کرد و نسبت به احمال قطع کمک‌ها به افغانستان هشدار داد.
پخش روزانه برنامه «آغازین» ویژه دانش‌آموزان از شبکه دو سیما
معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از پخش روزانه برنامه آغازین ویژه دانش آموزان از شبکه دو سیما خبر داد.
فشارها بر سندرز برای کناره‌گیری افزایش یافت
برخی از معانان و طرفداران «برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت و یکی از دو نامزد نهایی دموکرات‌ها برای انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا از وی خواسته‌اند تا از ادامه رقابت درون حزبی کناره‌گیری کند تا مسیر برای معرفی شدن «جو بایدن» به عنوان نامزد نهایی دموکرات‌ها برای رقابت با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا هموار شود.
راه حل جدید کهکشانی های مادرید  برای جذب یک ستاره
با افزایش سن هافبک های رئال مادرید، زین الدین زیدان در تابستان امسال به دنبال خرید یک هافبک جدید بوده و نام فابین رویز، بازیکن باکیفیت ناپولی در این فصل در فهرست خرید تیم اسپانیایی قرار گرفته است. مدیر برنامه این بازیکن چند روز قبل مدعی شد کهکشانی ها برای خرید فابین رویز وارد عمل شده و با او مذاکره کرده اند.
لیدر و طراح اصلی نقشه فرار از زندان سقز دستگیر شد
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان از دستگیری ۵۵ نفر از زندانیان متواری و لیدر و طراح اصلی نقشه فرار از زندان سقز خبر داد.
تعطیلات ناشی از کرونا به نفع این ستاره فوتبال
در شرایطی که در حساس ترین مقطع فصول فوتبال در اروپا قرار داشتیم، به یکباره شیوع ویروس کرونا همه مسابقات را تعطیل کرد و شاید این تعطیلی توفیقی احباری برای کریستیانو رونالدو، ستاره 35 ساله و گلزن یوونتوس بود تا برای ماه های آتی از آمادگی کامل برخوردار باشد.
هشدار نسبت به ترکیب مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده
فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، نسبت به خطرات ناشی از ترکیب ضدعفونی کننده‌های مختلف با یکدیگر و تماس مستقیم با بخار این مواد شیمیایی هشدار داد.
آخرین جزئیات پرونده مزد ۹۹
قبل از آغاز سال ۹۹ چندین جلسه شورای عالی کار بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت برای تعیین دستمزد ۹۹ کارگران تعیین شد و در نهایت در واپسین روزهای سال با برگزاری جلسات طولانی بدون نتیجه پایان و پرونده مزد ۹۹ همچنان باز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پینکت؛ آماده همکاری با تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای در پویش «از خانه بخریم»
پینکت به عنوان پلتفرمی ویژه برای خرید آنلاین از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین میادین میوه و تره‌بار با شیوع ویروس کرونا و کمک به در خانه ماندن شهروندان، برنامه توسعه خود را سرعت بخشیده و آماده همکاری با فروشگاه‌های زنجیره‌ای جدید برای رفع نیازهای کاربران است.
مزایای خرید ماهی از زدبازار
خرید ماهی با کیفیت یکی از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود، زیرا ماهی بهترین منبع اسیدهای چرب امگا ۳ است که برای بدن و مغز شما فواید بسیار زیادی دارد.
معرفی هاست‌های ایران سرور
زمانی که می‌خواهیم یک کسب و کار اینترنتی ایجاد کنیم، علاوه بر محتوایی که قرار است ارائه دهیم یا محصولاتی که می‌خواهیم بفروشیم، مواردی دیگری هم هست که باید به آنها توجه داشته باشیم.
فروش ابزارآلات معرق‌کاری در فروشگاه اینترنتی چوبینر
صنعت چوب جزء صنایع مهم و حیاتی در تولید انواع لوازم چوبی می‌باشد که بسیار متنوع و گسترده می‌باشد.
تلفن مجازی چیست و چه مزایایی برای کسب‌وکار شما دارد؟
شما به عنوان یک کارآفرین وقت و تلاش زیادی را صرف شناساندن و رشد کسب‌وکار و محصول خود می‌کنید. در نتیجه استفاده از ابزارهای مناسب برای شروع کار از مهم‌ترین فاکتورها در موفقیت کسب‌وکار شما است. یکی از این ابزارها خطوط تلفن و راه‌های ارتباط با مشتریان است.
بدقولی درباره «پایتخت» و ارتباط آن با یک نامه
برگزاری جلسات علنی مجلس به صورت تله‌کنفرانس تلویزیونی
چالش بی‌سابقه روزنامه‌های آمریکا به دلیل کرونا
معرفی ۱۰ شهید خدمت با تصویرگری
بررسی تصمیمات اقتصادی ستاد ملی مدیریت کرونا در «پایش»
راهکارهای تحقق شعار سال به مراکز استانی صداوسیما ابلاغ شد
بزرگداشت شهید سلگی با پخش کتاب صوتی در رادیو
بازی مار و پله مدیریت کرونا
تعویق زمان برگزاری جشنواره تولیدات مراکز استانی صداوسیما
ادعایی درباره درآمد تلویزیون از «پایتخت»