در دیدار جمعه اعضای اوپک پلاس منتظر چه نتیجه ای باشیم؟

00:03 ۳۰ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 298 0
در دیدار جمعه اعضای اوپک پلاس منتظر چه نتیجه ای باشیم؟

اوپک و متحدانش که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، روز جمعه به منظور مذاکره درباره کاهش بیشتر تولید نفت در بحبوحه تقاضای ضعیفتر که ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ است، در وین دیدار خواهند کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، بیماری کووید ۱۹ که در ۷۲ کشور جهان شیوع پیدا کرده است، دورنمای اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت را تهدید می کند. در حالی که به نظر می رسد چین در آستانه مهار این اپیدمی است، شمار موارد ابتلا به آن در خارج از چین افزایش پیدا کرده و طبق اعلام دانشگاه جان هاپکینز، تا روز چهارشنبه ۹۴ هزار و ۸۷۵ مورد تایید شده ابتلا به این بیماری وجودی داشته است که ۸۰ هزار و ۲۷۰ نفر آنها در چین هستند.
وزیران نفت اوپک روز پنجشنبه دیدار کردند و در یک اقدام بی سابقه بدون اینکه ابتدا توافق روسیه را جلب کنند، کاهش تولید چشمگیری را تصویب کردند.
تصویب کاهش کم سابقه تولید در نشست اوپک وزیران نفت اوپک در نشست روز پنجشنبه خود با اجرای دور جدیدی از کاهش چشمگیر تولید به منظور حمایت از قیمتهای نفت موافقت کرده و زمینه را برای مذاکرات دشوار با متحد اصلی خود روسیه که هنوز با این طرح موافقت نکرده است، هموار کردند.
اوپک که متشکل از ۱۴ عضو است، روز پنجشنبه تصمیم گرفت تولید خود را در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد و اعلام کرد که این گروه سیاست تولید خود را در نشست رسمی بعدی که ۹ ژوئن برگزار می شود، بازبینی خواهد کرد.
تصور می شود کاهش پیشنهاد شده که فراتر از انتظار تحلیلگران بوده است، مشروط به موافقت روسیه خواهد بود. این به معنای آن است که فعالان بازار اکنون به دیدار تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در روز جمعه چشم خواهند دوخت.
در آستانه نشست اوپک پلاس، تحلیلگران نگران بودند که اتحاد انرژی میان عربستان سعودی و روسیه در خطر انحلال قرار گیرد، زیرا مسکو در هفته های اخیر هیچ تمایلی به کاهش بیشتر تولید نشان نداده و ظاهرا تنها موافق ادامه توافق فعلی کاهش تولید بوده است.
قیمتهای نفت که پس از نشست اوپک ابتدا افزایش داشتند، روند معکوسی پیدا کردند و قیمت نفت برنت با ۰.۶ درصد کاهش، به ۵۰ دلار و ۸۶ سنت در هر بشکه و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۴۶ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه رسید.
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران پس از نشست اوپک اظهار کرد که تهران همچنان از کاهش تولید معاف خواهند ماند. وی همچنین گفت: همه چیز به توافق فردا با تولیدکنندگان غیراوپک بستگی دارد و اگر آنها این پیشنهاد را نپذیرند توافقی در کار نخواهد بود.
سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی نیز برای رسیدن به توافق در نشست روز جمعه ابراز امیدواری کرد.
همکاری اوپک و غیراوپک چگونه تا اینجا رسید؟ تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای نخستین بار در اواخر سال ۲۰۱۶ موافقت کردند برای تقویت قیمتها تولیدشان را محدود کنند و این توافق را در ژانویه سال ۲۰۱۷ به اجرا گذاشتند.
این پیمان در دسامبر سال ۲۰۱۹ تمدید شد و این گروه موافقت کرد که عرضه خود را به میزان ۱.۷ میلیون بشکه در روز تا پایان مارس محدود نگه دارد. عربستان سعودی تصمیم گرفت به تنهایی تولیدش را ۴۰۰ هزار بشکه در روز دیگر کاهش دهد تا اعضای گروه را به پایبندی به توافق تشویق کند.
کمیته فنی مشترک اوپک در فوریه توصیه کرد به منظور مقابله با فشارهای نزولی بر قیمتهای نفت، ۶۰۰ هزار بشکه در روز دیگر به کاهش تولید اضافه شود. روسیه در آن زمان اعلام کرد هنوز درباره حمایت از این توصیه تصمیم نگرفته و همچنان به این رفتار ادامه داده است.
تجدیدنظر منفی اوپک در برآورد رشد تقاضا برای نفت در ۲۰۲۰ اوپک در بیانیه ای که پس از پایان نشست وزیران خود در وین منتشر کرد، ارزیابی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری را به دلیل شیوع ویروس کرونا مورد تجدیدنظر قرار داد و پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت امسال تنها ۴۸۰ هزار بشکه در روز رشد می کند؛ در حالی که برآورد این گروه در دسامبر ۱.۱ میلیون بشکه در روز بود.
در بیانیه اوپک آمده است: بیماری کووید ۱۹ تاثیر منفی شدیدی روی پیش بینیهای تقاضا برای نفت و رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ به خصوص در سه ماهه اول و سه ماهه دوم داشته است.  
اوپک در گزارش ماهانه خود که در ۱۲ فوریه منتشر شد، پیش بینی کرده بود رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ به ۹۹۰ هزار بشکه در روز می رسد که ۲۳۰ هزار بشکه در روز پایینتر از پیش بینی قبلی این گروه بود.
خروج اکوادور از اوپک رسما تایید شد اوپک در بیانیه پایانی نشست وزیران خود خروج اکوادور از عضویت این گروه از اول ژانویه سال ۲۰۲۰ را رسما تایید کرد.
منابع آگاه  به پلاتس اظهار کردند که اوپک از اکوادور خواسته بود در تصمیمش برای ترک این گروه تجدیدنظر کند. همچنین گزارشهایی از تردید اکوادور برای خروج از اوپک منتشر شد اما منابع آگاه اظهار کردند انتظار ندارند این تولیدکننده نفت به این زودی از تصمیم خود برگردد.
اکوادور که برای نخستین بار در سال ۱۹۷۳ به اوپک پیوست و سپس در فاصله ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۷ از این گروه خارج شد، در اکتبر با اعلام تصمیم خود برای خروج از عضویت اوپک تا پایان سال، این گروه را غافلگیر کرد. این تولیدکننده آمریکای جنوبی دلیل این تصمیم را نیاز به درآمد بالاتر اعلام کرد که توافق کاهش تولید اوپک مانع آن بود.
خوزه آگوستو، وزیر انرژی جدید اکوادور در نشست هفته جاری اوپک شرکت نکرد. بر اساس آخرین آمار، اکوادور در فوریه ۵۵۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد. سهمیه تولید این کشور تحت توافق اوپک در سال ۲۰۱۹، حدود ۵۰۸ هزار بشکه در روز بود.
نواک روز جمعه برای مذاکرات اوپک پلاس به وین بازمی گردد الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، روز پنجشنبه به خبرنگاران در مسکو گفت که روز جمعه برای مذاکره با تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک به وین بازخواهد گشت.
بر اساس گزارش رویترز، وی حاضر نشد پیش از این دیدار درباره موضع روسیه اظهارنظر کند. نواک روز پنجشنبه در جلسه معمول هیات دولت در مسکو حضور یافت.
عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک روز چهارشنبه موفق نشدند حمایت روسیه برای کاهش بیشتر تولید را جلب کنند.
وزیر دارایی روسیه: آماده افت بیشتر قیمتهای نفت هستیم آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه اظهار کرد: اگر اوپک و متحدانش در اجلاس جاری وین درباره کاهش عرضه به توافق نرسند، روسیه برای افت احتمالی قیمتهای نفت آماده است.
وی گفت: روسیه یک بازیگر کلیدی در توافق کاهش عرضه جهانی نفت است و هنوز هیچ توافقی با مسکو حاصل نشده است.
قزاقستان: کشورهای اوپک پلاس هنوز درباره تمدید پیمان نفتی به توافق نرسیده اند نورلان نوگایف، وزیر انرژی قزاقستان روز پنجشنبه اظهار کرد که صادرکنندگان نفت اوپک و غیراوپک هنوز درباره موضوع تمدید توافق کاهش تولید به توافق نرسیده اند.
خبرگزاری تاس به نقل از وی نوشت: طرفین در حال حاضر فعلا درباره تمدید توافق فعلی تا پایان سه ماهه دوم امسال بحث می کنند و فعلا معلوم نیست بازار چه واکنشی نشان خواهد داد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

رئیس کمیسیون اروپا: برای مقابله با کرونا به طرح مارشال نیاز داریم
رئیس کمیسیون اروپا خواستار سرمایه‌گذاری کلان این قاره برای مقابله با شیوع کرونا ویروس و ارائه یک به اصطلاح "طرح مارشال" برای این منظور شد.
رویترز: آمریکا یک میلیارد دلار از کمکهایش به نیروهای امنیتی افغانستان را کاهش می‌دهد
خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش کرد، آمریکا قصد دارد یک میلیارد دلار از کمک‌های اعطایی خود به افغانستان را با برداشتن از بودجه نیروهای امنیتی این کشور کاهش دهد.
هشدارآمریکا نسبت به تداوم اختلافات سیاسی در افغانستان
وزارت امور خارجه آمریکا با هشدار نسبت به تداوم وضعیت موجود و اختلافهای سیاسی در افغانستان، بر ضرورت تشکیل یک دولت فراگیر در این کشور تاکید کرد و نسبت به احمال قطع کمک‌ها به افغانستان هشدار داد.
پخش روزانه برنامه «آغازین» ویژه دانش‌آموزان از شبکه دو سیما
معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از پخش روزانه برنامه آغازین ویژه دانش آموزان از شبکه دو سیما خبر داد.
فشارها بر سندرز برای کناره‌گیری افزایش یافت
برخی از معانان و طرفداران «برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت و یکی از دو نامزد نهایی دموکرات‌ها برای انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا از وی خواسته‌اند تا از ادامه رقابت درون حزبی کناره‌گیری کند تا مسیر برای معرفی شدن «جو بایدن» به عنوان نامزد نهایی دموکرات‌ها برای رقابت با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا هموار شود.
راه حل جدید کهکشانی های مادرید  برای جذب یک ستاره
با افزایش سن هافبک های رئال مادرید، زین الدین زیدان در تابستان امسال به دنبال خرید یک هافبک جدید بوده و نام فابین رویز، بازیکن باکیفیت ناپولی در این فصل در فهرست خرید تیم اسپانیایی قرار گرفته است. مدیر برنامه این بازیکن چند روز قبل مدعی شد کهکشانی ها برای خرید فابین رویز وارد عمل شده و با او مذاکره کرده اند.
لیدر و طراح اصلی نقشه فرار از زندان سقز دستگیر شد
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان از دستگیری ۵۵ نفر از زندانیان متواری و لیدر و طراح اصلی نقشه فرار از زندان سقز خبر داد.
تعطیلات ناشی از کرونا به نفع این ستاره فوتبال
در شرایطی که در حساس ترین مقطع فصول فوتبال در اروپا قرار داشتیم، به یکباره شیوع ویروس کرونا همه مسابقات را تعطیل کرد و شاید این تعطیلی توفیقی احباری برای کریستیانو رونالدو، ستاره 35 ساله و گلزن یوونتوس بود تا برای ماه های آتی از آمادگی کامل برخوردار باشد.
هشدار نسبت به ترکیب مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده
فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، نسبت به خطرات ناشی از ترکیب ضدعفونی کننده‌های مختلف با یکدیگر و تماس مستقیم با بخار این مواد شیمیایی هشدار داد.
آخرین جزئیات پرونده مزد ۹۹
قبل از آغاز سال ۹۹ چندین جلسه شورای عالی کار بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت برای تعیین دستمزد ۹۹ کارگران تعیین شد و در نهایت در واپسین روزهای سال با برگزاری جلسات طولانی بدون نتیجه پایان و پرونده مزد ۹۹ همچنان باز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پینکت؛ آماده همکاری با تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای در پویش «از خانه بخریم»
پینکت به عنوان پلتفرمی ویژه برای خرید آنلاین از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین میادین میوه و تره‌بار با شیوع ویروس کرونا و کمک به در خانه ماندن شهروندان، برنامه توسعه خود را سرعت بخشیده و آماده همکاری با فروشگاه‌های زنجیره‌ای جدید برای رفع نیازهای کاربران است.
مزایای خرید ماهی از زدبازار
خرید ماهی با کیفیت یکی از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود، زیرا ماهی بهترین منبع اسیدهای چرب امگا ۳ است که برای بدن و مغز شما فواید بسیار زیادی دارد.
معرفی هاست‌های ایران سرور
زمانی که می‌خواهیم یک کسب و کار اینترنتی ایجاد کنیم، علاوه بر محتوایی که قرار است ارائه دهیم یا محصولاتی که می‌خواهیم بفروشیم، مواردی دیگری هم هست که باید به آنها توجه داشته باشیم.
فروش ابزارآلات معرق‌کاری در فروشگاه اینترنتی چوبینر
صنعت چوب جزء صنایع مهم و حیاتی در تولید انواع لوازم چوبی می‌باشد که بسیار متنوع و گسترده می‌باشد.
تلفن مجازی چیست و چه مزایایی برای کسب‌وکار شما دارد؟
شما به عنوان یک کارآفرین وقت و تلاش زیادی را صرف شناساندن و رشد کسب‌وکار و محصول خود می‌کنید. در نتیجه استفاده از ابزارهای مناسب برای شروع کار از مهم‌ترین فاکتورها در موفقیت کسب‌وکار شما است. یکی از این ابزارها خطوط تلفن و راه‌های ارتباط با مشتریان است.
تغییر در نحوه محاسبه گازبهای مشترکان
استقبال نروژ برای پیوستن به کاهش تولید اوپک پلاس
انرژی‌های پاک ناکام نمی‌مانند
نشست اضطراری اوپک پلاس به تعویق افتاد
پاسخ عجیب آمریکا به دعوت برای نجات نفت
منتظر سهمیه بنزین تابستان باشیم؟
ریزش قیمت نفت عامل بیکاری ۵۰ میلیون نفر
جدال لفظی روسیه و عربستان در آستانه نشست اوپک پلاس
بزرگ‌ترین مداخله تاریخ بازار نفت در راه است
موافقت روسیه با کاهش تولید نفت