تفاوت نوع نظارت در حکومت‌های مختلف با نظام جمهوری اسلامی ایران

16:16 ۳۲ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 266 0
تفاوت نوع نظارت در حکومت‌های مختلف با نظام جمهوری اسلامی ایران

رییس سازمان حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به تفاوت نوع نظارت در حکومت‌های مختلف با نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: در حکومت‌های دنیا نظارت‌ها در سیستم‌های اجرایی از وظایف دولت‌ها بوده؛ اما در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه ناظر کلیه امور جاریه کشور بوده و به همین دلیل سازمان بازرسی کل کشور در همه متون و مسایل مختلف اجتماع ورود می‌یابد و از این رو نظارت از جهات گوناگون از قبیل هزینه‌ها، رفتارها و برخوردها به طور کلی بر عهده قوه قضاییه نهاده شده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی رییس سازمان حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه در مراسم تکریم و معارفه مدیر حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان اصفهان ضمن تبریک فرارسیدن ایام ماه مبارک رجب و میلاد با سعادت باب الحوائج حضرت جواد الائمه (ع) از اصفهان به عنوان شهری شهیدپرور با مردمی ولایی یاد کرد و بیان داشت: اصفهان شهری است که مردم آن در زمان جنگ در یک روز ۳۷۰ شهید تشییع نمودند و امام راحل (ره) در آن زمان هم در پشتیبانی و هم اعزام از اصفهان تجلیل کردند.
وی در ادامه به سیاست تحققی رییس قوه قضاییه در مسیر پیشرفت و تحول دستگاه قضایی اشاره و بیان داشت: در این مسیر و مسیری که عمل به قانون، تحصیل رضایت عمومی و نیز اجرای عدالت در آن نهادینه شده وجود نیروی انسانی سالم و کارآمد در صدر آن ترسیم شده است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: دارا بودن آگاهی کامل و کافی نیروهای شاغل در دستگاه قضایی و نیز تعامل سازنده با مجموعه‌های هم عرض یا خارج از دستگاه و رفتار مناسب و متفاوت از سایر دستگاه‌ها با مراجعان و عملکرد صحیح و سالم برای کسب اعتماد بیشتر عمومی از دیگر شروط در تحقق اهداف عالیه در مسیر تحول است.
عبداللهی با اشاره به تفاوت نوع نظارت در حکومت‌های مختلف با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: در حکومت‌های دنیا نظارت‌ها در سیستم‌های اجرایی از وظایف دولت‌ها بوده؛ اما در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه ناظر کلیه امور جاریه کشور بوده و به همین دلیل سازمان بازرسی کل کشور در همه متون و مسایل مختلف اجتماع ورود می‌یابد و از این رو نظارت از جهات گوناگون از قبیل هزینه‌ها، رفتارها و برخوردها به طور کلی بر عهده قوه قضاییه نهاده شده است.
رییس سازمان حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش وظیفه و هدف اصلی این سازمان را حفظ سلامت دستگاه قضایی و افراد دانست و بیان داشت: حفاظت و اطلاعات در قوه قضاییه بیشتر در مسیر حفظ سلامت افراد به عنوان سرمایه‌های اصلی حرکت می‌کند چرا که حساب افراد ناسالم مشخص و جداست و مهمترین انتظار مردم از قوه قضاییه نیز جز این نیست و ارتقای سلامت و کسب اعتماد بیشتر عمومی نیز از این طریق حاصل می‌شود.
وی افزود: امروز در مسیر مبارزه با فساد به عنوان یک راهبرد اصلی در قوه قضاییه حفظ سلامت دستگاه قضایی از هر گونه آسیب بسیار حائز اهمیت بوده، چرا که منصب قضا منصب ائمه طاهرین، اولیاء خدا و مجتهدین بوده و قوه قضاییه به دارا بودن نیروهایی که به جز خدا نمی‌شناسند مباهات می‌کند.
عبداللهی در پایان تصریح کرد: ان‌شاءالله انقلابی بودن و حمایت از ولایت فقیه ضمیمه حیات طیبه قضات در منصب قضا باشد.
در پایان این آیین از تلاش‌های حمید اسدی با اهداء لوح، تقدیر و با اعطای حکمی از سوی رییس سازمان حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه سیدهاشم سیدصالحی به عنوان مدیر حفاظت و اطلاعات جدید دادگستری کل استان اصفهان معرفی شد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

تسهیل استفاده از سرویس‌های ابری برای استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای خُرد
ابر آروان به‌منظور حمایت از استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای خُرد که در وضعیت کرونا صدمات بسیاری دیده‌اند، با افزایش ۲.۵ برابری بازه‌ی رایگان محصول CDN، افزودن فیچرهای جدید به سطح رایگان محصولات امنیت ابری، عدم افزایش قیمت پشتیبانی پایه و محصولات ویدیویی خود تلاش کرد به سهم خود استفاده از سرویس‌های ابری را برای این دسته از کسب‌وکارها تسهیل کند.
قدردانی دانشگاه علوم پزشکی قم از بانک رفاه
در پی خدمات بانک رفاه کارگران به کادر درمانی که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا فعالیت می کنند، دانشگاه علوم پزشکی قم طی نامه‌ای از تلاش‌ها و خدمات ارزنده این بانک تقدیر به عمل آورد.
راهنمای طراحی و چاپ کارت ویزیت آرایشگاه مردانه + نمونه
امروزه تجارت و کسب‌وکارهای مختلف برای معرفی خود و برقراری ارتباط با مخاطبین مورد نظر به دنبال روش‌های‌ هوشمندی هستند. یکی از این روش‌های کاربردی و شناخته شده، استفاده از کارت ویزیت مختص آن تجارت است.
چرا مشروطه به دموکراسی منجر نشد؟‌
هنوز چند سالی از پیروزی مشروطه نگذشته بود که ماتم و پرسش این که «چرا مشروطه و دموکراسی در ایران شکست خورد؟» آغاز شد؛ پرسشی که هنوز هم ادامه دارد. با این‌ حال، پرسش‌کنندگان به ‌این نکته توجه ندارند که در اروپا، تحول دموکراسی‌خواهی پس از نیل به‌ آزادی‌های اولیه و برقراری حکومت قانون شکل گرفت و پس از آن پدید آمد که بیش از ۶۰ درصد آن جوامع، به‌ سواد و فرهنگی مدنی و شناخت حقوق سیاسی خود دست یافتند و آن تحول متکی بر ‌ضخامت بیشتر این قشر فرهنگ‌مدار بود. در حالی‌ که در دوران مشروطه، ۹۵ درصد مردم ایران روستانشین و در همین حدود بی‌سواد و ناآشنا به ‌حقوق سیاسی خود بودند.»
چرا ترافیک؟
در قضیه کرونا زیان به فرد فرع بر زیانی است که او به دیگران وارد می‌کند. او باید در برابر انتقال ویروس به دیگران مسئولیت‌پذیر باشد. برخی از ما هنوز یاد نگرفته‌ایم که چگونه در برابر جامعه و دیگران مسئولیت‌پذیر باشیم. ریشه این بی‌مسئولیتی را باید در نظام آموزشی کشور جست‌وجو کرد.‌
خرده روایت‌های زن و شوهری
کرونا روابط خانوادگی را زخم زده یا زخم‌ها را بهبود بخشیده است؟
اهدای اقلام ورزشی به کادر درمانی بیمارستان‌های تهران
دومین مرحله از اقلام ورزشی به کادر درمانی چند بیمارستان‌ تهران اهدا شد.
شهنازی: تیم‌ملی والیبال نیازمند مربی خارجی با رزومه است
کارشناس والیبال ایران معتقد است که تیم ‌ملی برای موفقیت در رقابت‌های المپیک، باید با یک مربی خارجی باتجربه ‌و با رزومه راهی ژاپن شود.
نیمار: مرگ کوبی برایانت روی من خیلی اثر گذاشت
مهاجم پاری سن ژرمن اعلام کرد از مرگ ستاره سابق NBA خیلی ناراحت شده است.
ویدئو سلفی رونالدینیو در زندان
ستاره بازنشسته برزیلی که در زندان به سر می برد یک ویدئو از خود منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جاسوس‌بازی با کرونا
«‌اپیدمی ویروس کرونا که در امروز در تمام کشورها گسترش پیدا کرده است، موضوعی نیست که تنها به حوزه بهداشت عمومی ارتباط داشته باشد. این بیماری تهدیدهایی بی‌سابقه‌ برای امنیت ملی و بین‌المللی کشورها ایجاد می‌کند و همان‌طور که رهبران بسیاری از کشورها عنوان کرده‌اند، با توجه به تلفات زیاد، مبارزه با این ویروس تفاوت چندانی با جنگ‌های بزرگ و پرهزینه ندارد. در این میان سرویس‌های اطلاعاتی هم مانند زمان وقوع درگیری‌های نظامی، نقشی اساسی برای مقابله با ویروس کرونا دارند و این نقش‌آفرینی مثل همیشه در سایه انجام می‌شود.»
تلویزیون فریب خورد؟
آیا واقعا تلویزیون درباره سریال پایتخت و آن سکانس خبرسازش برگ‌خورده و غافل‌گیر شده یا این‌گونه تظاهر می‌کند؟
دلایل تغییر حال و هوای سریال «پایتخت»
در روزهای پایانی نوروز، بینندگان و دنبال‌کنندگان سریال «پایتخت ۶» طبق معمول منتظر قسمت‌های پایانی این فصل از این مجموعه دنباله‌دار بودند. طبعا هر فرجامی برای این مجموعه از سوی بینندگان آن متصور بود جز آنچه آقای کارگردان طی خبری اعلام کرد.
پیروزی درخشان شطرنج بازان ایران مقابل روسیه
تیم شطرنج آنلاین ایران طی دیداری در لیگ جهانی مقابل روسیه درخشید و موفق شد این حریف قدرتمند را با نتیجه سه بر صفر شکست دهد.
سارا شیربیگی: بهترین اتفاق ۹۸، حضور در جمع برترین‌های فوتسال جهان بود
ملی‌پوش فوتسال بانوان قرار گرفتن در لیست برترین بازیکنان جهان را بهترین خاطره خود از سال ۹۸ می‌داند.
ارائه مشاوره حقوقی و قضایی رایگان به کادر درمانی از سوی کانون وکلای مرکز
رسیدگی فوری به پرونده‌های قدیمی در دادگستری تهران
پیگیری تخصیص ۲۰۰ میلیون یورو برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز
افزایش ۳۵ درصدی صلح و سازش پرونده‌های کیفری در تهران
ارتباط  غیرحضوری مردم و مسئولان قضایی استان تهران
تقدیر حقوقدانان از عفو و مرخصی زندانیان در پی شیوع کرونا
صدور ۴۵۰۰ رای جایگزین حبس در گلستان
موسسه درمانی غیر مجاز در شیراز تعطیل شد
پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی بازداشتی دارد
۶۱۲ میلیون ریال جریمه برای قاچاق فندک در کهگیلویه و بویراحمد