قرنطینه حداکثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد

15:26 ۸۲ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 277 0
قرنطینه حداکثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد

چند روزی است که پویش مردمی قرنطینه اختیاری حداکثری توسط گروه داوطلبانه اساتید و دانشجویان علوم پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با هدف کاهش شدت همه‌گیری بیماری کرونا در کشور از طریق قطع چرخه بیماری و کاهش موارد ابتلای جدید آغاز به کار کرده و معتقد است انجام قرنطینه اختیاری حداکثری یکی از هزینه اثربخش‌ترین راهکارهای موجود و یا حداقل علمی‌ترین راهکار برای شکستن زنجیره انتقال و کاهش همه‌گیری است.

ایسنا

دکتر نسترن کشاورز محمدی، دانشیار ارتقای سلامت و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان سرپرست تیم علمی داوطلبانه پویش مردمی "قرنطینه اختیاری حداکثری" در گفت‌وگو با ایسنا،اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده شامل بررسی آمار و الگوی انتشار همه‌گیری، نظر نخبگان، مطالعات و مصاحبه‌های علمی با اساتید و متخصصین علوم مختلف، مشورت با مدیران ارشد نظام سلامت در زمینه مدیریت کرونا و نیز در نظر گرفتن شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه به این جمع‌بندی رسیدیم که در حال حاضر یکی از هزینه اثربخش‌ترین راهکارهای موجود، انجام قرنطینه اختیاری حداکثری است.

قرنطینه حداکثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد

وی ادامه داد:  در غیر این‌صورت احتمال اینکه همه‌گیری به حدی برسد که کنترل آن ممکن نباشد و یا بسیار سخت و پرهزینه‌تر باشد، بیشتر است. همچنین با توجه به اینکه دوره پنهان بیماری می‌تواند تا دو هفته طول بکشد، این قرنطینه حداکثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد و در صورت لزوم یعنی تداوم افزایش موارد ابتلا، بیشتر شود.

دکتر کشاورز با بیان اینکه پویش قرنطینه داوطلبانه حداکثری با انتشار پوسترهای الکترونیکی آن در سطح شبکه‌های اجتماعی آغاز شد، گفت: طبیعتا بازخوردهایی از افراد در سطوح مختلف جامعه شروع شد، به گونه‌ای که در کمتر از ۲۴ ساعت اول اساتید و متخصصان متعددی آن را تایید کرده و ویدئوهای خود را در حمایت از این پویش ارسال کردند.

وی تاکید  کرد: در زمان جنگ تحمیلی، گروهی از هموطنان ما در خط مقدم می‌جنگیدیند تا ما در آرامش زندگی کنیم. الان هم گروهی از هموطنان ما در دانشگاه‌ها، مراکز بهداشتی، درمانی خصوصی و دولتی و ادارات مختلف و فروشگاه‌ها کار می‌کنند تا ما بتوانیم در منزل خود را قرنطینه کنیم.

وی در رابطه با برخی مطالب مطرح شده در خصوص اهداف و نحوه اجرای پویش، ادامه داد: طبق الگوی مشاهده شده، اولین درسی که گرفتیم، این بود که برخی از ما چه کم سواد و چه دانشگاهی،  خوب گوش نمی‌کنیم! خوب نمی‌خوانیم! خوب دقت نمی‌کنیم! فقط می‌خواهیم نظر انتقادی خود را طرح کنیم و یا از شرایط به نفع خود استفاده و بهره‌برداری کنیم.

اهداف اصلی و شعار پویش قرنطینه اختیاری حداکثری

دکتر کشاورز محمدی با تشریح اهداف اصلی و شعار پویش قرنطینه اختیاری حداکثری و با تاکید بر ضرورت دقت به معنای واژه‌­های عبارت "قرنطینه اختیاری حداکثری"، گفت:قرنطینهدر مفهوم عام یعنی ایزوله کردن و در اینجا مخاطب ما جامعه پزشکان و مجلات نیست، که حتی اگر بود، باز یکی از معانی قرنطینه "ایزوله کردن" است؛ اما اینکه در اسناد تخصصی تعریف عملیاتی آن چیست، بحث دیگری است.اختیارییعنی فرد به اختیار خود بر اساس درک و نگرش و شرایط خودآگاهانه تصمیم به این کار بگیرد وحداکثرییعنی بالاترین میزان ممکن، حداکثر به معنای صد در صد نیست.

جزئیات "رفتار هدف پویش"

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به "رفتار هدف پویش"، تصریح کرد:  "از الان حداقل تا دوهفته و یا بیشتر، برای سلامت خودم و دیگران، حتی‌الامکان از خانه خارج نمی‌شوم". در اینجا کلمه حداقل به این معناست که بر اساس الگوی همه‌گیری این زمان ممکن است از دو هفته بیشتر شود. در کلیپ­‌های پویش، توضیح داده شده که برخی مجبورند به سر کار بروند، ولی می‌شود این خروج از منزل را فقط به سر کار و همچنین به ضرورت­‌هایی چون خرید مایحتاج روزانه تقلیل داد یا مثلا برای خرید می­‌شود حتی‌الامکان آنلاین یا تلفنی خرید را انجام داد و یا فقط یک نفر از خانه خارج شود و هفتگی خرید کند.

وی با طرح این مساله که مطمئنا ماندن در خانه کافی و آسان نیست، اظهار کرد: برخی به درستی عنوان کردند که ماندن در منزل کافی نیست. چه بسا که فرد در منزل بماند و آلودگی از بیرون وارد شود یا اینکه فردی بیرون برود و آلوده نشود. برخی دیگر عنوان کردند که باید فکری برای سرگرمی اعضای خانواده و به خصوص بچه‌ها کرد، وگرنه فرد شاید تحمل این خانه ماندن طولانی را نداشته باشد. همه این تذکرات وارد است و ما به آن‌ها اندیشیده‌ایم.

فرصت‌ها و تهدیدهای پویش"قرنطینه اختیاری حداکثری"

این عضو طراحان اصلی پویش "قرنطینه اختیاری حداکثری" با بیان اینکه در این شرایط هر تصمیم و اقدامی مانند قرنطینه اختیاری حداکثری دارای مزایا و معایبی است و با خود فرصت‌ها و تهدیدهایی به همراه می‌آورد، اظهار کرد: نمی‌توان تصمیمی گرفت که فقط در آن فایده و سود باشد و هیچ بهایی برایش نپردازیم و تهدیدی هم برای ما نداشته باشد. برای همین تصمیم با شماست! ما فقط دعوت می‌کنیم، دلایل دعوتمان را می‌گوییم و به شما در حد توان کمک می‌کنیم تا با تصمیم و اقدام خودتان جنبه­‌های منفی آن را کاهش دهید، مزایا و فرصت‌ها آن را بیشتر بشناسید و از آن بهره ببرید.

دکتر کشاورز محمدی با اشاره به برنامه‌های اصلی پویش قرنطینه اختیاری حداکثری برای کاهش تبعات و افزایش استفاده بهینه از فرصت در منزل ماندن، اظهار کرد:در قالب این پویش به مرور به پنج سوال اصلی ایجاد شده در اذهان مردم با ارائه استدلال معتبر، ایده و راهکار پاسخ داده می‌شود، اینکه "چگونه و چرا حداقل دو هفته یا بیشتر سعی کنیم کمتر از خانه خارج شویم؟"، "افرادی که مجبورند به سر کار بروند، چگونه حضور خود را در خارج از خانه کمتر و ایمن‌تر کنند و وقتی منزل می‌آیند چگونه خطر را برای اعضای دیگر کم کنند؟"، "افرادی که در منزل هستند، چگونه خود را از خطرات احتمالی دیده نشده نفوذ آلودگی به خانه محافظت کنند؟"، "فرصت ماندن در منزل را چگونه برای خود و خانواده تبدیل به فرصت یا توفیق اجباری کنند؟" و "چگونه تبعات ماندن در منزل را بر روحیه خود و عزیزان خود و نیز مشاغل افرادی که از این وضعیت دچار آسیب اقتصادی شدند را کم کنیم"؟

مدیر پویش مردمی قرنطینه اختیاری حداکثری  در پایان با بیان اینکه همچنین در قالب این پویش، محتوای جذاب، کاربردی و مفید برای گذر از این دوره سخت تهیه، انتخاب و باز نشر می‌شود، تاکید کرد: ما معتقدیم عاری از خطا نیستیم. بنابراین از تمامی اقشار، صنوف، جمعیت‌های مختلف همه و همه دعوت می‌کنیم همراه با ارائه استدلال‌های منطقی، راهکارهای پیشنهادی بدیل خود را از طریق راه‌های ارتباطی این پویش در تلگرام @coronathinktank98  و در اینستاگرام coronathinktank  با ما در میان بگذارند. طراحان این پویش باور دارند همه با هم داناتر و توانمندتریم.

قرنطینه حداکثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

پژوهش
پژوهش

آخرین اخبار

قوچان‌نژاد: اتحادیه باشگاه‌های والیبال تشکیل شود- اولویت تیم‌ ملی مربی خارجی باشد
کارشناس والیبال ایران گفت: برای اینکه حواشی لیگ کمتر شود باید اتحادیه باشگاه‌ها تشکیل شود و در مورد نیمکت تیم ‌ملی هم اینطور باید بگویم که ابتدا گزینه داخلی و بعد مربی داخلی مناسب هستند.
چه بازیکنانی به اولین اردوی تیم ملی فوتسال دعوت می‌شوند؟
سرمربی تیم ملی فوتسال ایران قصد دارد بازیکنان جوان را به اردوی آتی این تیم دعوت کند.
از خرید یک بطری آب معدنی هم عاجزیم - نگاه فدراسیون به باشگاه‌ها، ارباب رعیتی است
مدیرعامل باشگاه نفت‌مسجدسلیمان با اشاره به وضعیت بد مالی این باشگاه با درخواست از مسئولان برای توجه بیشتر، گفت: به داد تیم نفت‌مسجدسلیمان برسید و نگذارید تنها دلخوشی جوانان این شهر از دست برود.
لیبی و سوریه، محور گفت‌وگوی معاون لاوروف و سفیر قاهره در مسکو
معاون وزیر خارجه روسیه و سفیر قاهره در مسکو در خصوص وضعیت سوریه و خاورمیانه و نیز حل و فصل‌ بحران لیبی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.
بازداشت مسئول رسانه‌ای داعش در صلاح‌الدین
حشد شعبی عراق با صدور بیانیه‌ای از دستگیری مسئول رسانه‌ای گروه تروریستی داعش در استان صلاح‌الدین خبر داد.
اثرات کرونا بر دستگاه گوارش چگونه است؟
یک متخصص داخلی و فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد بزرگسالان گفت: هنوز مطالعات درباره اثرات ویروس کرونا بر بدن کامل نیست، اما براساس نتایج به دست آمده و رفتار هم خانواده این ویروس می‌توان گفت اثرات آن بر دستگاه گوارش طولانی مدت نخواهد بود.
با افرادی که فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند چه باید کرد؟
با شیوع بیماری کووید ۱۹ پزشکان و محققان در سراسر دنیا بررسی‌های خود برای تولید واکسن مقابله با این بیماری را آغاز کرده‌اند و همواره تاکید دارند که تا زمان ساخت آن، رعایت فاصله گذاری اجتماعی بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.
آخرین وضعیت تعداد مراجعه کنندگان به مراکز معاینه فنی خودرو
مقدم گفت: شهروندان می توانند با استفاده از سیستم نوبت دهی برخط زمان انتظار خود برای دریافت خدمات را کاهش دهند.
امیدواری برای از سرگیری سفر ریلی به ترکیه+جزئیات
مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: با توجه به مذاکرات و برخی گشایش‌های صورت گرفته در حوزه مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه امیدواریم که در آینده نزدیک سفرهای ریلی به ترکیه از سرگرفته شود.
مناسب ترین وعده غذایی برای لاغری کدام است؟
اگر به تناسب اندامتان اهمیت می‌دهید و می‌خواهید لاغر و سالم بمانید بدانید، خوردن صبحانه‌ سالم شما را به هدفتان نزدیکتر می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دیاباته به ایران بازمی‌گردد؟
پرسشی که این روزها برای استقلال و هواداران این باشگاه بسیار اهمیت دارد این است که شیخ دیاباته چه زمانی به ایران بازمی‌گردد.
ویدئو - از حضور نفتکش‌های ایران در ونزوئلا تا انتقادات شدید از ترامپ
در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از صادرات محموله نفتی ایران به ونزوئلا، آزادی اولین گروه زندانیان طالبان توسط دولت افغانستان، انتقادات شدید تازه از دولت آمریکا و شخص دونالد ترامپ و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.
قوچان‌نژاد: اتحادیه باشگاه‌های والیبال تشکیل شود- اولویت تیم‌ ملی مربی خارجی باشد
کارشناس والیبال ایران گفت: برای اینکه حواشی لیگ کمتر شود باید اتحادیه باشگاه‌ها تشکیل شود و در مورد نیمکت تیم ‌ملی هم اینطور باید بگویم که ابتدا گزینه داخلی و بعد مربی داخلی مناسب هستند.
چه بازیکنانی به اولین اردوی تیم ملی فوتسال دعوت می‌شوند؟
سرمربی تیم ملی فوتسال ایران قصد دارد بازیکنان جوان را به اردوی آتی این تیم دعوت کند.
از خرید یک بطری آب معدنی هم عاجزیم - نگاه فدراسیون به باشگاه‌ها، ارباب رعیتی است
مدیرعامل باشگاه نفت‌مسجدسلیمان با اشاره به وضعیت بد مالی این باشگاه با درخواست از مسئولان برای توجه بیشتر، گفت: به داد تیم نفت‌مسجدسلیمان برسید و نگذارید تنها دلخوشی جوانان این شهر از دست برود.
گجت‌ها، جایگزین کلاس‌های تشریح می‌شوند-ارائه سیر تکامل جنین ۱۵ تا ۶۰ روزه
۹۰ موسسه آموزش عالی تجمیع شدند-صادرات ۲۵۰۰ میلیاردی در حوزه نانو
ایجاد ایستگاه منطقه‌ای هواشناسی برای انجام تحقیقات کاربردی
جشنواره‌ای برای افزایش آگاهی دانش‌آموزان از کرونا
پیکر نخستین سم‌شناس دارویی ایران فردا تشییع می‌شود
انتشار کتاب روانشناسی پاندمی‌ها
قرار گرفتن استاد ایرانی در جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا
وضعیت سفید شهرها پایدار نیست-مردم از رستوران تا پمپ بنزین در خطر ابتلا هستند
کشف یک جنس جدید گیاهی در کشور
ایجاد خط تولید ۷ محصول جدید در حوزه کرونا