نمایشگاه قرآن در ماه رمضان برگزار نمی‌شود

12:57 ۸۸ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 321 0
نمایشگاه قرآن در ماه رمضان برگزار نمی‌شود

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برپایی بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم را در ماه مبارک رمضان منتفی دانست و سه احتمال را در برگزاری این نمایشگاه مطرح کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی‌زاده اعلام کرد: به صورت رسمی اعلام می‌کنم در ماه مبارک رمضان نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم را برگزار نمی‌کنیم. چون امکان برگزاری این نمایشگاه در ماه رمضان آینده در مصلای امام خمینی(ره) وجود ندارد. بنابراین ضمن هماهنگی با سیدعباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - و رسیدن به نتیجه قطعی، برنامه جایگزین نمایشگاه قرآن را طی دو هفته آینده اعلام خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم طبق روال سال‌های گذشته قرار بود در ماه رمضان سال ۹۹ مصادف با اردیبهشت ماه برگزار شود و بسیاری از مقدمات آن نیز فراهم شده است ولی این مشکل اخیر، یعنی شیوع ویروس کرونا، وضعیتی را به‌وجود آورد که عملا امکان برگزاری نمایشگاه را با آن تجمع بزرگی که هر سال شاهد آن هستیم، از دست بدهیم و نتوانیم نمایشگاه قرآن را در فضای مصلی برگزار کنیم.
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه انگیزه ما برای برگزاری نمایشگاه قرآن همچنان به قوت خود باقی است، افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار بود نمایشگاه بین‌المللی کتاب هشت روز قبل از برپایی نمایشگاه قرآن به پایان برسد و طبق برنامه این نمایشگاه در دهه آخر ماه شعبان برگزار شود و ابتدای ماه رمضان مصلی را به ما تحویل بدهند تا ما حدود پنج روز فرصت داشته باشیم و در هشتم ماه رمضان نمایشگاه قرآن را افتتاح کنیم اما نمایشگاه کتاب نیز به تاخیر افتاد و قرار شد بعد از ماه رمضان برپا شود.
گزینه‌های جایگزین برای برپایی نمایشگاه قرآن رییس بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از احتمال برگزاری این نمایشگاه در تیر ماه و مصادف با ایام ولادت امام رضا (ع) خبر داد و گفت: این ایام با اواخر دهه کرامت مصادف است که فضایی معنوی را در کشور ایجاد می‌کند و فعالیت‌های قرآن و عترت در این روزها صورت می‌گیرد.
وی گزینه دوم را برای برپایی نمایشگاه قرآن، نیمه اول ربیع الاول یعنی اوایل آبان دانست که تا ۱۷ ربیع سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) ادامه خواهد داشت.
فقهی‌زاده تاکید کرد: البته هنوز هیچ یک از دو گزینه موردنظر قطعی نیست و گزینه جدی دیگری به عنوان گزینه سوم وجود دارد و آن برگزار نشدن نمایشگاه قرآن در سال ۹۹ است که در صورت تایید گزینه سوم، این نمایشگاه را در ماه رمضان سال هزار و ۴۰۰ برپا خواهیم کرد.
وی با اشاره به برنامه‌های قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: درصورت برگزارنشدن نمایشگاه قرآن در سال ۹۹ فعالیت های قرآنی متعددی را در کشور سامان خواهیم داد.
معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در مرداد ماه سال آینده دومین شعبه استانی نمایشگاه بین المللی قرآن در تبریز برگزار خواهد شد و این برنامه به قوت خود باقی است. سال قبل این نمایشگاه در مشهد در ایام ماه رمضان برپا شده بود.
وی افزود: برنامه‌های دیگری مانند افزایش هفته‌های قرآن و عترت در استان‌ها و برگزاری جشنواره‌های خاص قرآنی را در دست بررسی داریم که امیدواریم تا پایان اسفند گزینه نهایی را اعلام کنیم.
ویژگی‌های نمایشگاه بعد از ماه رمضان فقهی زاده گفت: کمیته‌ها و شوراهای نمایشگاه قرآن با توجه به مشکلات اخیر با محدودیت‌هایی مواجه شدند و با توجه به احتمال برگزار نشدن نمایشگاه قرآن در ماه رمضان، بسیاری از کمیته‌ها به ویژه کمیته طرح و برنامه همچنان فعال هستند و امیدوارم در فروردین ماه بتوانیم کمیته‌ها را با کاهش ویروس کرونا به صورت جدی‌تر فعال کنیم.
وی افزود: یکی از مهمترین نگرانی‌های ما استقبال نکردن در غیر از ماه رمضان است که هنوز با تردید به آن نگاه می‌کنیم؛ چون نظر بعضی از جامعه عام قرآنی این بود که در صورت استفاده از ظرفیت بالای رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها و فضای مجازی می‌توانیم نمایشگاه پرشورتری را در تیر ماه نسبت به ماه رمضان داشته باشیم.
رییس بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم افزود: در این صورت مکان حضور گروه بیشتری از مخاطبان بین‌المللی فراهم می شود که معمولا در ماه رمضان در نمایشگاه قرآن شرکت نمی‌کنند و موضوع دیگر امکان افزایش حضور مخاطبان استانی و شهرستانی است که معمولا در ماه رمضان این امکان را  ندارند.
وی افزود: از طرف دیگر در تابستان، فضای فراغت بیشتری برای مردم، بویژه دانش‌آموزان و دانشجویان فراهم می‌شود که کمتر درگیر امتحانات هستند.
فقهی زاده اضافه کرد: خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) قرار است یک نظرسنجی خاص را در این زمینه انجام دهد و از مخاطبان قرآنی و مخاطبان نمایشگاه قرآن به عنوان یک نمونه آماری محدود نظرخواهی کند.
رکورد فروش کتاب در نمایشگاه بیست و هفتم شکسته شد فقهی زاده با اشاره به نتایج بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم که در اردیبهشت امسال برگزار شده بود، اظهار داشت: تقویت حضور علمی و فرهنگی ناشران دینی در قالب کمیته فروش یکی از ویژگی‌های این نمایشگاه بود که فوق العاده بود و قابل قیاس با نمایشگاه بیست و ششم نبود.
وی افزود: در بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن بیش از ۱۰ میلیارد تومان فروش داشتیم که در تاریخ برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی قرآن کریم بی‌سابقه بود، درحالی که در سال گذشته حدود چهار میلیارد تومان فروش داشتیم.
این پژوهشگر قرآنی با اشاره به برخی انتقادهای مطرح شده در برگزاری نمایشگاه بیست و هفتم اظهار داشت: آنچه باعث می شود برخی مخاطبان از سر دقت و خیرخواهی مطالبی را به عنوان انتقاد مطرح کنند، به قالب نمایشگاه مربوط است؛ در حالی که محتوای نمایشگاه بیست و هفتم حتی نسبت به نمایشگاه بیست و ششم که با مدیریت خودمان برگزار شده بود، تفاوت داشت.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

الجزایر: تا حل سیاسی بجران لیبی به میانجیگری ادامه می‌دهیم
وزیر خارجه الجزایر امروز دوشنبه اعلام کرد کشورش به تلاش‌های خود برای کاهش شدت تنش‌ها در لیبی و قانع کردن طرف‌های درگیر برای مذاکره سیاسی در جهت حل بحران ادامه می‌دهد.
تظاهرات مردم آلمان در همبستگی با سیاهپوستان آمریکایی
پلیس آلمان از تظاهرات در این کشور در همبستگی با شهروندان سیاهپوست آمریکایی پس از کشته شدن جورج فلوید به دست پلیس خبر داد.
گفتگوی تلفنی لاوروف و گوترش درباره لیبی و سوریه
وزیر خارجه روسیه در تماس تلفنی با دبیرکل سازمان ملل بر لزوم انتخاب نماینده جدید این سازمان در لیبی در نزدیک‌ترین زمان ممکن تاکید کرد.
روسیه: در امور داخلی آمریکا دخالت نمی‌کنیم
سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه ادعای مشاور امنیت ملی سابق آمریکا مبنی بر دست داشتن مسکو در تظاهرات این روزهای آمریکا را رد کرد و گفت: ما هرگز در امور آمریکا دخالت نکرده و نمی‌کنیم.
بازگشت ۲ دیپلمات‌ پاکستانی متهم به جاسوسی از هند
سخنگوی سفارت پاکستان اعلام کرد دو دیپلمات از سه دیپلمات پاکستانی که به جاسوسی از هند متهم و از این کشور اخراج شدند به اسلام آباد بازگشتند.
آتش‌سوزی در چیتگر
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق در محدوده پارک چیتگر خبر داد.
قدردانی مجدد مادورو از ایران
رئیس‌جمهور ونزوئلا بار دیگر در پیامی از اقدام ایران برای کمک به ونزوئلا و ارسال پنج نفتکش به این کشور تقدیر و تشکر کرد.
انهدام باند جاعلان مدارک تحصیلی
رییس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی پایتخت، از شناسایی و دستگیری ۴ عضو باند جاعلان مدارک تحصیلی که به صورت شبکه‌ای در نقاط مختلف کشور مدارک تحصیلی جعل می‌کردند خبرداد.
توضیحاتی در مورد روش‌های آزادسازی سهام عدالت
محمد رضا جودکی مدیرعامل‌ سرمایه‌گذاری استان تهران توضیحاتی در مورد روش‌های آزادسازی سهام عدالت ارائه کرد.
شمخانی: نشانه‌های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده است
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نوشت: نشانه‌های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

همه چیز درباره سریال های جدید تلویزیون- جایگزین بچه مهندس  مشخص شد
سامو بندری" بعد از سریال "بچه مهندس" به شبکه دو می‌آید و بعد از آن "شاهرگ" به آنتن خواهد رسید.
شهادت ۳ مرزبان در درگیری با اشرارمسلح در سردشت
در درگیری مسلحانه مرزبانان هنگ مرزی سردشت با اشرار مسلح ۳ نفر از مرزبانان‌مان به شهادت رسیدند.
ادغام یا الحاق؛ سرنوشت معاونت فرهنگی قوه‌قضائیه چه می‌شود؟
در حالی که پیش از این صحبت از ادغام معاونت‌های پیشگیری و فرهنگی قوه‌قضائیه در میان بود، اما حالا الحاق معاونت فرهنگی در معاونتی دیگر مطرح است.
دیاباته به ایران بازمی‌گردد؟
پرسشی که این روزها برای استقلال و هواداران این باشگاه بسیار اهمیت دارد این است که شیخ دیاباته چه زمانی به ایران بازمی‌گردد.
سیف‌پور: درگیری یک کشتی‌گیر با تختی صحت ندارد
دارنده ۲ طلا و یک نقره جهان و یک برنز المپیک و همدوره‌ای جهان پهلوان تختی، گفت: قسمتی از فیلم جهان پهلوان تختی که نشان دهنده درگیری یکی دو کشتی‌گیر با او در رختکن است، صحت ندارد چرا که همه تیم او را دوست داشتند و احترام زیادی برای او قائل بودند.
برپایی نمایشگاه مجازی سه بعدی عکس ˮفراق یارˮدر بلگراد
کرسی علمی ترویجی «بررسی تاثیر کرونا بر معرفت» برگزار شد
برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ویژه سالگرد ارتحال امام(ره) در خارج از کشور
ساخت صحن حضرت زینب (س) با طرح حاج قاسم سلیمانی
آیا ماه شوال اعمال خاصی ندارد؟
اعلام فراخوان جشنواره قرآنی آیات در مردادماه
بدترین تلاش‌ها از منظر امام علی (ع) چیست؟
حرکت جهادی توأم با هم‌افزایی چاره مشکلات کشور است
شماره ۲۶۸ نشریه «اکو آو اسلام» منتشر شد
قواعد اخلاقی مرتبط با فقه زیست فناوری