دل‌نگرانی کاسبها در روزگار کرونا

11:13 ۳۱ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 292 0
دل‌نگرانی کاسبها در روزگار کرونا

کرونا تنها به جمهوری اسلامی ایران اختصاص ندارد و تمام دنیا را در ابعاد مختلف تحت تأثیر قرار داده است. برخی صاحبنظران که با نگاه ژرف تری موضوع را بررسی می‌کنند، معتقدند برخی بلوک‌های اقتصادی دنیا در ارتباط با جایگاه کشور چین و انتشار ویروس کرونا پیش‌بینی‌های مختلفی دارند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق در ادامه یادداشت خود در روزنامه ایران نوشت: به‌عنوان مثال حرکت درحال شتاب چین در اقتصاد جای خود را به کشور مکزیک می‌دهد اما به‌هر حال آسیب‌های چند هزار میلیاردی بر جهان وارد کرده است. از قیمت نفت گرفته تا فروش آن و اختلالی که در روند تولید ایجاد شده است. حال به‌صورت ویژه کشور ما هم از این حادثه متأثر شده و آثار آن در دو بخش روابط خارجی و حوزه داخلی مشهود است. حوزه روابط خارجی اقتصاد کشور شامل صادرات، واردات، گردشگری، کالا و خدمات می‌شود که خوشبختانه صادراتی که به منطقه داشته‌ایم تقریباً آسیب حداقل می‌بیند چرا که عمده صادرات ما به کشور عراق و ۱۵ کشور اطراف بوده است. در ارتباط با عراق طی ۱۰ ماه گذشته ۱۰ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم. در حال حاضر هم همه مرزهایمان به نحوی فعال هستند و تقریباً شرایط عادی را داریم. تنها یکسری نوسانات به‌دلیل مسائل مدیریتی پیش آمد. در حوزه صادرات پتروشیمی هم می‌توان گفت این موضوع با توجه به تولید، نیاز و توزیع و مسائل مربوط به آن زیاد تحت تأثیر کرونا نیست. در رابطه با صادرات برق و انرژی باز هم مشکلی وجود ندارد. در ارتباط با صادرات مواد معدنی هم مشکل در حدی نیست که به صادراتمان لطمه وارد شود. در بخش واردات هم که وابسته به تأمین مواد اولیه است، مسئولان با صراحت اعلام کرده‌اند که مهم‌ترین نیازها و کالاهای اساسی کشور را ذخیره دارند و بر اساس آمار رئیس بانک مرکزی حدود ۱۴ هزار میلیارد دلار از اوایل سال به این موضوع تخصیص داده شده است. در مجموع در ارتباط با مسأله صادرات و واردات شرایط بدتر از گذشته نیست و ویروس کرونا نقش کلیدی را ندارد به جز در حوزه گردشگری که خود ما دقت داریم تا رفت و آمد مسافر کنترل شود. در بررسی سویه دیگر موضوع تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران در حوزه اقتصاد داخلی و بازرگانی ما مشهود است که آن هم به‌دلیل همزمانی شیوع این ویروس با شب عید است. طبق روال سنتی همواره یک ماه مانده به عید قسمت خرده فروشی فعالیت خود را شروع می‌کرد و به تناسب خرید عید تعهد می‌کردند در ابتدای سال جدید بدهی‌های خود را بپردازند اما حالا این افراد در انجام تعهدات و خرید و فروش شب عید دچار مشکلاتی شده‌اند.
بنده معتقدم با نهضت ملی که فعالان بخش سلامت در همه مسئولان و مردم به وجود آورده‌اند، همچنین با توجه به اظهار نظر وزیر بهداشت بسیار پیش‌تر از وعده‌های گفته شده، این بیماری کنترل می‌شود.
باید همان همدلی، همراهی، انگیزه و امیدی که در حوزه سلامت وجود دارد در اقتصاد هم ایجاد شود. با این رویکرد قطعاً مشکلات بسیاری حل می‌شود. پیشنهاد می‌کنم یک کمیته ویژه رسیدگی به مشکلات اقتصادی به وجود آمده شکل بگیرد که هدف آن بررسی شرایط موجود باشد. امید می‌رود با ادامه این روند از همدلی و همکاری کرونا تا دو هفته دیگر از شدت بیفتد. این طور نیست که به طور کلی بازار شب عید خوابیده باشد بلکه به محض عبور از شرایط اضطراری تقاضای موجود خود را در بازار نشان می‌دهد. حال این سؤال مطرح می‌شود که برای بهینه کردن شرایط در حوزه اقتصاد داخلی چه اقداماتی باید انجام دهیم؟ در بخش تولید واحدهای بزرگ و کوچک بیشتر در معرض آسیب هستند. از یک طرف محصولشان به بازار عرضه نشده است و از طرف دیگر با تأمین مواد اولیه، قطعات و بازاریابی مشکل دارند بنابراین اولویت دادن به حل و فصل مشکلات واحدهای کوچک و متوسط و کم کردن فشار بر آنها نخستین گامی است که باید برداشته شود. اقدام بعدی مربوط به یکسری از مسائل در ارتباط با دولت، نهادها، خود مردم و روابط بین مردم است. به‌عنوان مثال همه مردم تعهداتی به نظام بانکی کشور دارند، اگر این وعده دو یا سه ماه برای کسانی که به بانک تعهداتی دارند به تعویق بیفتد، از مردم و اتحادیه‌ها و اتاق بازرگانی می‌توان این درخواست را داشت که نسبت به هم دو ماه فرصت بدهند.
به‌عنوان مثال در ارتباط با اجاره محل یا کسانی که جنس نسیه خریده‌اند می‌توانند دو ماه فرصت دهند.در مورد مطالبات دولت با مالیات و بیمه هم همینطور. راهکار دیگر به نیازهای بخش دارویی و بهداشتی اختصاص دارد که اگر قدری بودجه در اختیار اتاق بازرگانی و اتحادیه‌ها قرار بگیرد، این‌ها در اولین فرصت نیازها را تأمین کنند و با کنترل و تحت نظارت سریع به دست مردم برسانند. یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که عده‌ای ماسک و دارو را احتکار می‌کنند. بیشتر این احتکارها برای کالاهای وارداتی است که با ارز دولتی وارد کرده‌اند. اگر نهادهای تحت کنترلی وجود داشته باشند با اقدام عملی می‌توانند مشکل اقتصادی و هم سلامت را حل کنند. بسیاری از ایرانی‌ها هستند که در خارج از کشور آمادگی دارند یکسری از کالاها را در قالب هبه بفرستند. به این‌ها باید اجازه داده شود که بدون انتقال ارز این کار صورت گیرد. در جمع‌بندی پایانی برخورد با کسانی که احتکار می‌کنند، بسیار مهم است. در حوزه‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران از خود اقتدار نشان داده است اما با یک عده سودجو چرا نمی‌شود برخورد کرد. ما در همه حوزه‌ها پرتوان جلو می‌رویم اما متأسفانه یک عده سودجو هستند که از ابتدای انقلاب به‌دلیل نفوذ و ارتباطاتی که حفظ کرده‌اند، وجود دارند.این افراد به نظر من ذی نفعان بازدارنده هستند. بنابراین باید نسبت به رفع آثار کرونا بر اقتصاد به‌صورت هماهنگ و عاجل تصمیم‌گیری کرد.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

رئیس کمیسیون اروپا: برای مقابله با کرونا به طرح مارشال نیاز داریم
رئیس کمیسیون اروپا خواستار سرمایه‌گذاری کلان این قاره برای مقابله با شیوع کرونا ویروس و ارائه یک به اصطلاح "طرح مارشال" برای این منظور شد.
رویترز: آمریکا یک میلیارد دلار از کمکهایش به نیروهای امنیتی افغانستان را کاهش می‌دهد
خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش کرد، آمریکا قصد دارد یک میلیارد دلار از کمک‌های اعطایی خود به افغانستان را با برداشتن از بودجه نیروهای امنیتی این کشور کاهش دهد.
هشدارآمریکا نسبت به تداوم اختلافات سیاسی در افغانستان
وزارت امور خارجه آمریکا با هشدار نسبت به تداوم وضعیت موجود و اختلافهای سیاسی در افغانستان، بر ضرورت تشکیل یک دولت فراگیر در این کشور تاکید کرد و نسبت به احمال قطع کمک‌ها به افغانستان هشدار داد.
پخش روزانه برنامه «آغازین» ویژه دانش‌آموزان از شبکه دو سیما
معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از پخش روزانه برنامه آغازین ویژه دانش آموزان از شبکه دو سیما خبر داد.
فشارها بر سندرز برای کناره‌گیری افزایش یافت
برخی از معانان و طرفداران «برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت و یکی از دو نامزد نهایی دموکرات‌ها برای انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا از وی خواسته‌اند تا از ادامه رقابت درون حزبی کناره‌گیری کند تا مسیر برای معرفی شدن «جو بایدن» به عنوان نامزد نهایی دموکرات‌ها برای رقابت با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا هموار شود.
راه حل جدید کهکشانی های مادرید  برای جذب یک ستاره
با افزایش سن هافبک های رئال مادرید، زین الدین زیدان در تابستان امسال به دنبال خرید یک هافبک جدید بوده و نام فابین رویز، بازیکن باکیفیت ناپولی در این فصل در فهرست خرید تیم اسپانیایی قرار گرفته است. مدیر برنامه این بازیکن چند روز قبل مدعی شد کهکشانی ها برای خرید فابین رویز وارد عمل شده و با او مذاکره کرده اند.
لیدر و طراح اصلی نقشه فرار از زندان سقز دستگیر شد
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان از دستگیری ۵۵ نفر از زندانیان متواری و لیدر و طراح اصلی نقشه فرار از زندان سقز خبر داد.
تعطیلات ناشی از کرونا به نفع این ستاره فوتبال
در شرایطی که در حساس ترین مقطع فصول فوتبال در اروپا قرار داشتیم، به یکباره شیوع ویروس کرونا همه مسابقات را تعطیل کرد و شاید این تعطیلی توفیقی احباری برای کریستیانو رونالدو، ستاره 35 ساله و گلزن یوونتوس بود تا برای ماه های آتی از آمادگی کامل برخوردار باشد.
هشدار نسبت به ترکیب مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده
فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، نسبت به خطرات ناشی از ترکیب ضدعفونی کننده‌های مختلف با یکدیگر و تماس مستقیم با بخار این مواد شیمیایی هشدار داد.
آخرین جزئیات پرونده مزد ۹۹
قبل از آغاز سال ۹۹ چندین جلسه شورای عالی کار بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت برای تعیین دستمزد ۹۹ کارگران تعیین شد و در نهایت در واپسین روزهای سال با برگزاری جلسات طولانی بدون نتیجه پایان و پرونده مزد ۹۹ همچنان باز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاربرد ترموستات در خودرو
ترموستات وسیله‌ای است برای تنظیم درجه حرارت موتور اتومبیل که بطور خودکار گرمای موتور را در حد ایده آل که حدود ۸۵ درجه است نگه می‌دارد.
تجمع اعتراضی پرستاران+ تصاویر
تجمع پرستاران در یک مرکز درمانی در لس آنجلس آمریکا؛ آنها خواستار محافظت و ایمنی از پرستاران توسط دولت فدرال شدند.
تدارک ویژه هیأت رزمندگان برای نیمه شعبان در رسانه ملی
در ایام پرفیض نیمه ماه شعبان هیأت رزمندگان اسلام با مشارکت گروه معارف اسلامی شبکه یک سیما برنامه‌های ویژه‌ای در رسانه ملی برگزار می‌کند.
خواص اعجاب انگیز نوشیدن آب برای کاهش وزن
نوشیدن آب برای سلامت بدن بسیار اثر بخش است البته زمان نوشیدن هم در عملکرد این مایه حیات مهم است.
آیا ویتامین C به محافظت برابر کرونا کمک می‌کند؟
چرچیل؛ سیاستمداری با لکنت زبان و افسردگی!
پایان جنگ همه علیه همه؟
نارضایی‌ها از بخش انتخابی حاکمیت است نه انتصابی
جای خالی کارگران در دستورالعمل‌ها
لنزهای تماسی خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهند؟
کرونا بهانه مذاکره ایران و آمریکا می‌شود؟
در ایام قرنطینه ممکن است دلتنگ چه کسانی شویم؟‎
پیشنهادی برای مدیریت همزمان کرونا و اقتصاد
واقعیات پشت پرده تهدیدات ترامپ به روایت آصفی