آغاز بازرسی‌های سازمان استاندارد از ۱۵ اسفند

15:51 ۳۲ روز و ۱۳ ساعت پیش افکار نیوز 231 0
آغاز بازرسی‌های سازمان استاندارد از ۱۵ اسفند

معاون نظارت بر اجرای استاندارد گفت: گشت‌های بازرسی سازمان استاندارد از ۱۵ اسفند تا اواخر اردیبهشت به صورت مستمر انجام می شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،وحید مرندی، معاون نظارت بر اجرای استاندارد از آغاز گشت‌های بازرسی سازمان استاندارداز ۱۵ اسفند خبر داد و گفت: این گشت‌ها به علت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد. نظارت بر بازار یکی از کارهای همیشگی و مستمر ماست که انجام می‌شود و امسال تاکنون بیش از ۲۹۰ هزار بازرسی از مراکز عرضه کالا انجام شده است.
اخبار اقتصادی- وی با بیان اینکه این نظارت‌ها در ایام مناسبتی به ویژه در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان تشدید می‌شود ادامه داد: امسال به همه استان‌ها ابلاغ شده است، با توجه به اینکه خریدهای ماه مبارک رمضان بعد از تعطیلات نوروز آغاز می‌شود، از ۱۵ اسفند تا اواخر اردیبهشت کنترل و نظارت به صورت مستمر انجام شود. این نظارت بر روی کالاهایی است که بیشتر مورد مصرف مردم است از جمله پنیر، خرما، شکر و در ایام نوروز کالاهایی مثل شیرینی، شکلات و آجیل و یا البسه‌هایی که مشمول استاندارد است.
مرندی با اشاره اینکه کنترل‌ها مستمر است و با گشت‌های مشترک سازمان حمایت از مصرف کنندگان و نیز سازمان تعزیراتو وزارت بهداشت انجام می‌شود، افزود: به تخلفات مراکز عرضه رسیدگی و به اطلاع مردم خواهد رسید. از ۱۵ اسفند گشت‌های ویژه شب عید و ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود. هم گشت‌های مشترک با سازمان‌های دیگر و هم گشت‌های انفرادی سازمان استاندارد انجام می‌شود.
این مقام مسؤول با تاکید بر اینکه همه استان‌ها در نظارت، کنترل و بازرسی از کالاها مشارکت دارند اظهار داشت: حتی جزوات آموزشی در ایام نوروز برای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی و استانداردها به مسافران در مبادی ورودی و خروجی شهرها توزیع می‌شود.
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارددر خصوص تخلفات احتمالی در ۲۹۰ هزار بازرسی از مراکز عرضه نیز افزود: تخلفات بر دو نوع است که یکی جعل نشان استاندارد است که باید پرونده به دادگاه ارسال شود و دیگری تخلفی است که منجر به جمع آوری کالا خواهد شد. در زمینه جعل نشان استاندارد، امسال ۲۰۰ مورد جعل مشاهده و به مراجع قضائی گزارش شده است تا با این موارد بر اساس قانون برخورد شود.
وی در خصوص مواردی که کالاهای آن‌ها مطابق با استاندارد نبود توضیح داد: بعضی از این مراکز به صورت محدود این تخلف را داشتند که کالاهای غیر استاندارد جمع آوری و از صاحب آن تعهد گرفته شد تا دیگر این نشان‌های غیر استاندارد را عرضه نکنند. این تخلف در همه موارد از جمله مواد غذایی، لوازم یدکی، لوازم بهداشتی و شوینده‌ها وجود داشته است.
این مقام مسؤول در خصوص کم فروشی در کالاها به ویژه در مواد خوراکی که بسته بندی دارد افزود: برخی فرآورده‌ها از جمله پنیر، وزن این کالا در استاندارد آمده است. این کالاها حداکثر با درصد کمی مثبت یا منفی می‌توانند کمتر یا بیشتر باشند، اما مواردی که بیشتر از این درصد باشد تخلف است. مواردی در خصوص کم فروشی به صورت ماهانه به سازمان حمایت از مصرف کنندگان اعلام می‌شود و سازمان استاندارد هم به تولید کنندگان این کالاها امتیاز منفی می‌دهد و در صورتی که از حد مجاز بگذرد پروانه آن‌ها ابطال می‌شود.
مرندی مقدم گفت: وزنی که در روی کالا وجود دارد به اضافه یا منهای ۳ یا ۵ درصد می‌تواند در نوسان باشد و بعنوان مثال در یک بسته پنیر ۱۰۰ گرمی، وزن آن می‌تواند تا ۹۵ گرم نیز باشد، اما کمتر از آن تخلف محسوب شده و به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تعزیرات اعلام می‌شود.
وی در خصوص جایگاه‌های عرضه بنزینبا توجه به ایام نوروز افزود: جایگاه‌ها هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی مورد کنترل و بازرسی قرار می‌گیرد. در سال دو تا سه بار جایگاه‌های بنزین بازرسی می‌شود و نازل‌ها را از نظر اینکه کالیبره هستند چک می‌کنیم.
معاون نظارت و اجرای استاندارد با اشاره به اینکه تخلف در جایگاه‌های عرضه بنزین دو دسته است افزود: در بعضی موارد تنظیمات دستگاه‌های نازل به علت استفاده زیاد و به مرور زمان به هم می‌خورد که باید هر چند وقت یک بار کنترل شوند که این کم فروشی نیست. در این موارد مأموران سازمان استاندارد، اصلاح و تعمیر نازل را از جایگاه دار مطالبه می‌کنند تا مجدد مورد استفاده قرار گیرد.
این مقام مسؤول در خصوص ترازوی فروشگاه‌ها نیز افزود: در سال یک بار ترازوی فروشگاه‌ها کنترل می‌شود. همه ترازوها و همچنین نازل جایگاه عرضه بنزین دارای برچسب هستند و اگر مردم دقت کنند
برچسب استانداردرا بر روی این دستگاه‌ها مشاهده خواهند کرد و حتی تاریخ کنترل و بازرسی استاندارد بر روی آن‌ها مشخص است. ترازوی فروشگاه‌ها نیز برچسب استاندارد با تاریخ بازرسی دارد و اگر ترازویی این برچسب را نداشته باشد جرم محسوب می‌شود. موارد کم فروشی در صورتی که مربوط به مرور زمان و استهلاک نباشد به مراجع قضائی گزارش می‌شود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

ورزش های مناسب زنان باردار در دوران کرونا
یک پزشک متخصص آسیب های ورزشی و دردهای عضلانی در مورد ورزش های مناسب در دوران بارداری و در برهه زمانی شیوع ویروس کرونا، توضیح داد.
زنان، فرهنگیار ترافیک می‌شوند
معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا از اجرای طرح بانوان فرهنگ یار ترافیک در پلیس راهور خبر داد و گفت:‌در فازنخست اجرای این طرح 14هزار از بانوان با حکمی از سوی پلیس راهور به عنوان فرهنگیار ترافیک انتخاب شدند.
چند توصیه برای حفظ سلامت روان در دوران خانه‌نشینی
بسیاری از افراد در زمان‌های مختلفی از زندگی خود با احساس تنهایی مواجه می‌شوند و شیوع کروناویروس باعث شده است که حتی بیشتر ما نیز سطحی از انزوای اجتماعی را تجربه کنیم.
کدام کارخانه ها کارگرانشان را حفظ کردند؟
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران می گوید تسهیلات ارزان دولت باید با اولویت به کارخانه هایی داده شود که در شرایط سخت سال گذشته و با وجود نوسانات اقتصادی و شیوع کرونا کارگرانشان را حفظ کردند.
کرونا به پالایشگاههای نفت رسید
فهرست پالایشگاههای نفت که در پی شیوع ویروس کرونا و افت کم سابقه تقاضا برای نفت ناچار شده‌اند تولیدشان را کاهش دهند، رو به افزایش است.
آیا خودروهای یورو ۵ حتما باید سوخت یورو ۵ استفاده کنند؟
در سال گذشته اختلاف سازمان حفاظت محیط زیست و خودروسازان بر سر اتمام مهلت خودروسازان برای تولید خودروی یورو ۵ خبرساز شد و این دو بخش ادعاهای متناقضی برای توجیه تصمیمات خود مطرح کردند. هرچند که سازمان ملی استاندارد ایران اواخر سال گذشته اعلام کرد که خداحافظی با خودروهای یورو ۴ در سال ۱۳۹۹ قطعی است، اما تصمیم درباره تایید ادعای هر یک از این ذی‌نفعان دشوار به نظر می‌رسد.
چرا برخی افراد سود سهام عدالت را دریافت نکردند؟
درحالی که واریز سود سهام عدالت از سوم اسفند سال ۱۳۹۸ آغاز شده، برخی مشمولان هنوز سود خود را دریافت نکرده یا کم‌تر از میزانی که اعلام شده بود دریافت کرده‌اند. در این راستا معاون امور سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی ضمن تشریح آخرین وضعیت واریز سود سهام عدالت، علت تاخیر در واریز برای برخی از مشمولان را اعلام و تاکید کرد که مشمولان حتما باید شماره شبای خود را به درستی اعلام کرده باشند.
ایران از موفق‌ترین کشورها در مدیریت و مبارزه با بحران جهانی کرونا است
نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: ایران از موفق‌ترین کشورها در مدیریت و مبارزه با بحران جهانی کرونا است.
خون و آتش در سرمای دی
ساعات اولیه صبح جمعه روز ۱۳ دی، اتومبیل حامل سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس توسط پهپاد آمریکایی در بیرون فرودگاه بغداد مورد اصابت موشک قرار گرفت و سردار سلیمانی و همراهانش به شهادت رسیدند. سردار سلیمانی از دمشق وارد بغداد شده بود. در این حمله، ده نفر به شهادت رسیدند که پنج نفر ایرانی و پنج نفر دیگر از جمله ابومهدی مهندس معاون نیروهای حشدالشعبی، عراقی بودند. همان روز جمعه سردار اسماعیل قاآنی جانشین شهید سلیمانی و هادی العامری رئیس سازمان بدر عراق به عنوان جانشین ابومهدی المهندس تعیین شدند.
مصطفی معین: در مبارزه با کرونا استفاده از کلیه ظرفیت‌ها با هر گرایش سیاسی نشانه عقلانیت است
رئیس شورای عالی نظام پزشکی در نامه‌ای به رئیس جمهور نوشت: از آنجایی که بحران‌هایی مثل کرونا کیان یک تمدن را نشانه می رود، استفاده از کلیه ظرفیت‌های بین المللی و داخلی با هر گرایش سیاسی و فکری نشان عقلانیت دستگاه حاکمیتی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کمیته انضباطی در انتظار قانون شکنان لغو تمرین و مسابقه- تعیین وضعیت جدید لیگ ها تا ۲۰ فروردین
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه پرونده تیم هایی که اقدام به برگزاری تمرین یا مسابقه کنند به کمیته انظباطی فدراسیون ها ارجاع داده می‌شود، از اعمال شدیدترین برخوردها با این دسته از قانون شکنان خبر داد.
سرپرست امور مشترک فدراسیونهای ورزشی معرفی شد
با حکم وزیر ورزش و جوانان، علی رضا خسروی سرپرست اداره کل امور مشترک فدراسیونهای ورزشی شد.
رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک: تسریع در اعلام تاریخ جدید بازی‌های توکیو اتفاق خوبی بود
رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک گفت: تسریع در اعلام تاریخ جدید بازیهای پارالمپیک توکیو اتفاق خوبی بود و فرصت خوبی است تا فرآیند کسب سهمیه تکمیل شود.
پرتابگران دیسک ایران در بلاروس: مشکل مالی نداریم اما ویزایمان را تمدید نمی‌کنند
دو پرتابگر دیسک ایران که در اردوی بلاروس هستند، می‌گویند مشکل مالی ندارند و تمام مبلغ مورد نیاز اردوی خود را از فدراسیون دریافت کرده‌اند.
توضیح باخ در مورد تاریخ جدید بازی‌های المپیک
رییس کمیته بین المللی المپیک در مورد تعیین تاریخ جدید المپیک توکیو توضیحاتی را به کشورها ارائه کرد.
جزئیات پرداخت وام و کمک بلاعوض به سیل‌زدگان
کسب و کارهایی که بیشترین مخاطب را در اینستاگرام دارند
جهش تولید همراه با ارتقای کیفیت محقق خواهد شد
پرداخت صد درصد مطالبات چایکاران
حقوق بازنشستگان در فروردین ماه افزایش خواهد یافت
واردات ۳۵۰ تن اقلام بهداشتی مقابله با شیوع کرونا از چین
جلوگیری از واردات بی رویه کالا ژاپن را به یک کشور صنعتی تبدیل کرد
اعلام نرخ خرید چای و برخی اقلام کشاورزی
وزیر کار: حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد
خبر خوش وزیر کار درباره حقوق بازنشستگان