دلیل مشکلات "دولت همراه" به یک زبان ساده

00:58 ۴۲ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 175 0
دلیل مشکلات ˮدولت همراهˮ به یک زبان ساده

دولت همراه بناست خدمات دستگاه‌های دولتی را به‌صورت غیرحضوری ارائه کند؛ هرچند ارائه این خدمات از طریق اپلیکیشن دولت همراه چندان مطابق میل مردم نیست، اما معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است که لازم نیست دولت اپلیکیشن یا برنامه ارائه دهد، بلکه خدمات دولت باید از طریق اپلیکیشن‌های پرکاربر ارائه شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، "دولت همراه" راه‌اندازی شده تا با بهره‌گیری از آن، مردم به‌جای مراجعه‌ حضوری برای دریافت خدمات دولتی، هر زمان و هر جا این خدمات را دریافت کنند و به همین دلیل است که حل چالش‌های آلودگی هوا، اشتغال، حفظ محیط زیست، حقوق شهروندی و ایجاد بهره‌وری، با بهره‌گیری از خدمات دولت همراه میسر می‌شود.
سامانه "دولت همراه" سال گذشته رونمایی شد؛ البته پروژه‌هایی مانند شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیکی و دولت همراه از پروژه‌هایی هستند که افتتاح آن‌ها تازه سرآغاز فعالیت‌های لازم در این طرح‌ها به شمار می‌رود و آغاز به کارشان، به این معنا نیست که کاملا به اتمام رسیده‌اند؛ بلکه لازم است خدمات متنوع در بستر این امکانات قرار بگیرد تا آنچه از ابتدا درباره کاهش مراجعات و صرفه‌جویی در زمان و سهولت در بروکراسی اداری مدنظر بوده محقق شود.
بارها از سوی کارشناسان گفته شده اگر در راستای تسریع راه‌اندازی دولت الکترونیکی تلاش کنیم، فساد کاهش‌ می‌یابد و مردم نباید برای دریافت خدمات به طبقات بالای یک ساختمان اداری بروند. در نتیجه با "دولت همراه" به جای این‌که نیاز باشد مردم برای دریافت خدمات مراجعه کنند، می‌توان خدمات دولتی را همه وقت و همه جا به مردم ارائه داد. این ویژگی متمایز دولت همراه نسبت به گروه‌هاست.
در آخرین آماری که درباره دولت همراه از سوی سازمان فناوری اطلاعات اعلام شده، میزان نصب یونیک دولت همراه یا استفاده از USSD آن بیش از هفت میلیون بود که به معنای استفاده این تعداد از شهروندان به صورت G۲C (دولت به مصرف‌کننده) است. سایر موارد به تفکیک هر دستگاه متفاوت است و میزان تراکنش میان‌دستگاهی سال ۱۳۹۷ نیز بالغ‌ بر ۳۵۰ میلیون اعلام شد.
این در حالی است که رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- اخیرا در پاسخ به یکی از کاربران توییتر که نوشته بود: «مشکل دولت همراه برطرف شد؟ من از خبرهای خوش خوشحال می‌شم. اما از عدم پاسخگویی در ماجرای دولت همراه بسیار ناراحت. یعنی اینکه این سامانه این همه مدت پایین باشه یک درده و عدم پاسخگویی صحیح و روشن یک درد بزرگتر.» گفته است: «سامانه دولت همراه توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران مدیریت و راهبری می‌شود. حتما پیگیری می‌کنم که مشکل چیست.»
البته نظراتی که درباره اپلیکیشن دولت همراه در فروشگاه‌های آنلاین مطرح می‌شود حاکی از آن است که این اپلیکیشن ظاهرا نمی‌تواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد؛ برخی از کاربران به مشکل عدم احراز هویت اشاره می‌کنند که با وجود درج شماره ملی و تاریخ تولد اتفاق نمی‌افتد، برخی می‌گویند کد فعال‌سازی برایشان ارسال نمی‌شود و کاربرانی که از دریافت نکردم خدمات ناراضی هستند هم معتقدند اپلیکیشن دولت همراه برنامه ناکارآمدی است که حتی نمی‌توان آن را حذف کرد.
لازم نیست دولت اپلیکیشن ارائه دهد در همین حال، امیر ناظمی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مشکلاتی که اپلیکیشن "دولت همراه" دارد، اظهار کرد: دلیل این موضوع به زبان ساده این است که لازم نیست دولت اپلیکیشن ارائه دهد و ارائه آن انحصاری باشد، آنچه من از روز اول با آن مخالفت کردم و اکنون هم به دنبال تغییر رویه هستیم، یعنی خدمات دولت از طریق اپلیکیشن‌های پرکاربر ارائه شود. یعنی اگر روی موبایلتان اپلیکیشن اپراتوری را دارید، اشکالی ندارد که از همان اپلیکیشن خدمات دولت الکترونیک‌تان را هم بگیرید.
وی ادامه داد: اگر راه‌های دریافت خدمات موازی باشد، رقابت ایجاد می‌شود، اما تا زمانی که این راه‌ها به‌صورت انحصاری در دست دولت باشد، هر روز به دلایل مختلف تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بنابراین خدمات می‌توند در اپلیکیشن دولت همراه متمرکز ‌شود اما اپلیکیشن‌های مختلف هم می‌توانند به این هسته وصل شوند و هر سرویسی را که خواستند دریافت کنند، یعنی کاربران اپ دولت همراه را داشته باشند اما قرار نباشد این انحصارا تنها راهی باشد که مردم با آن روبه‌رو می‌شوند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که اجرای این تغییر رویکرد زمان می‌برد، افزود: این موضوع در این لحظه این اولویت یک ما نیست، بلکه اولویت این است که مردم بتوانند از اپلیکیشن‌ها یا برنامه‌هایی که سرویس را بهتر از دولت ارائه می‌دهند، سرویس بگیرند. اگر قرار بود همین سرویس‌هایی که اپلیکیشن پرداخت یا اپلیکیشن‌های حمل و نقل دارند، توسط دولت ارائه شود، با این کیفیتی که الان مردم دریافت می‌کنند ممکن نبود و امروز امکانات امروز فراهم نمی‌شد.
ناظمی خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم مثل موارد دیگر که وقتی بازیگران مختلف وارد شدند، کیفیت سرویسی که مردم دریافت کردند، افزایش پیدا کرد این اتفاق در دولت هم بیفتد، هرچند پافشاری بخش‌های مختلف دولت برای این زیاد است. یعنی بخش‌های مختلف دولت حاضر نیستند این را بپذیرند که ارائه سرویس به مردم از طرق اپلیکیشن‌های مختلف باشد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نخست‌وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از گلستان سعدی خواند
پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا، در سخنرانی‌اش برای تمدید سه هفته‌ای قرنطینه در این کشور شعری از سعدی خواند.
آمادگی مصر برای حمایت از کشورهای درگیر کرونا
رئیس جمهور مصر از آمادگی کشورش برای حمایت از کشورهای درگیر ویروس کرونا در جهان خبر داد.
ˮارتش اسرائیل از تجربه مبارزه با کرونا در جنگ‌های مشابه آتی بهره می‌جویدˮ
یک سایت خبری عبری‌زبان گزارش کرد، ویروس کرونای جدید دکترین نظامی ارتش رژیم صهیونیستی را تغییر داده است و چه بسا ارتش در جنگ‌های مشابه آتی از آن بهره جوید.
برنامه‌های درسی روز یکشنبه هفدهم فروردین شبکه‌های آموزش و چهار
جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش آموزان ابتدایی و متوسطه در روز یکشنبه هفدهم فروردین ماه ۹۹ از طریق شبکه‌های آموزش و چهار اعلام شد.
تلویزیون، رکورد ۱۰ سال اخیر در جذب بیننده را شکست
سیدمرتضی میرباقری، معاون سیما، با اشاره به نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما، از رکورد شکنی تلویزیون در جذب بیینده گفت.
کنایه وزیر فرهنگ و ارشاد به سریال (پایتخت 6 )
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فقدان زنده‌یاد خشایار الوند، تاکید کرد این نویسنده بود که با طنز ملیح و درک عمیق از فرهنگ و سنت ایرانی، به سریال «پایتخت» جان می‌داد.
نحوه ادامه فعالیت مراکز درمانی در قم مشخص شد
معاون دانشگاه علوم پزشکی استان قم به تشریح فرایند فعالیت مطب‌ها و مراکز درمانی در قم پرداخت.
«سارا و نیکا»ی پایتخت با سبیل‌های عمو ارسطو- عکس
نیکا فرقانی اصل با انتشار این عکس نوشت: بعد از کرونا باز هم میایم… پشت صحنه پایتخت ۳با سبیل های ارسطو.
کسب و کار آزاد شود یک میلیون ایرانی به خاطر کرونا می‌میرند
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: طی روزهای آینده اگر بخواهیم فعالیت‌های اقتصادی را کامل آزاد کنیم ممکن است در مدیریت کرونا با یک سناریوی فاجعه‌بار مواجه شویم.
بازدید رئیس مرکز از قرارگاه مردمی مدافعان سلامت
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد از قرارگاه مردمی مدافعان سلامت بازدید کرد

پر بازدید ترین اخبار امروز

دستگاه تشخیص ˮ کووید-۱۹ ˮ در ۵ دقیقه
سازمان غذا و داروی آمریکا یک دستگاه تشخیص بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ را که یک آزمایشگاه فشرده در یک دستگاه است و قادر است کروناویروس جدید را در عرض ۵ دقیقه تشخیص دهد، تایید کرد.
کاربرد ترموستات در خودرو
ترموستات وسیله‌ای است برای تنظیم درجه حرارت موتور اتومبیل که بطور خودکار گرمای موتور را در حد ایده آل که حدود ۸۵ درجه است نگه می‌دارد.
تدارک ویژه هیأت رزمندگان برای نیمه شعبان در رسانه ملی
در ایام پرفیض نیمه ماه شعبان هیأت رزمندگان اسلام با مشارکت گروه معارف اسلامی شبکه یک سیما برنامه‌های ویژه‌ای در رسانه ملی برگزار می‌کند.
تجمع اعتراضی پرستاران+ تصاویر
تجمع پرستاران در یک مرکز درمانی در لس آنجلس آمریکا؛ آنها خواستار محافظت و ایمنی از پرستاران توسط دولت فدرال شدند.
محکومیت سهل‌انگاری در محافظت از داده‌ها
رشد درآمدزایی فروشگاه‌های موبایلی در اوج بحران کرونا
مراقب ایمیل‌های کرونایی باشید!
شبکه 5G مقصر گسترش ویروس کروناست؟
مروری بر قابلیتهای جدید اندروید ۱۱
افزایش سرعت اینترنت ۳۰ هزار مشترک خانگی
وقتی تبعات نشت اطلاعات به گذر زمان سپرده می‌شود
صداوسیما برای رفع نیاز مردم ما را همراهی کند- شبکه موبایل تهران به حداکثر میزان ظرفیت خود رسید
خانه‌نشینی اروپایی‌ها فروش کنسول‌های بازی را بالا برد
سال ۲۰۲۰؛ بدترین سال فروش جهانی موبایل در یک دهه گذشته