چراغ سبز عربستان برای اجرای «توطئه قرن»

06:05 ۴۳ روز پیش افکار نیوز 91 0
 چراغ سبز عربستان برای اجرای «توطئه قرن»

اظهارات وزیر مشاور امور خارجه عربستان در هفته‌ گذشته و ادعای وی درباره نکات مثبت توطئه آمریکایی «معامله قرن» در راستای عادی‌سازی با صهیونیست‌ها به منزله چراغ سبز ریاض برای اجرای آن بود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،«عادل الجبیر»، وزیر مشاور امور خارجه عربستان٬ موضع رسمی این کشور در قبال توطئه ضد فلسطینی «معامله قرن» آمریکا را اعلام و آن را شفاف‌سازی کرد.
اخبار بین الملل- الجبیرروز پنجشنبه 13 فوریه 2020 در حاشیه سفرش به «بخارست» پایتخت رومانی طی یک کنفرانس مطبوعاتی به تعریف و تمجید از توطئه معامله قرن پرداخته و صراحتاً اعلام کرد که این طرح دارای عناصر مثبتی بوده و می‌تواند اصلی برای گفتگو میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها باشد که این موضوع٬ اتفاق نظر نشست سران عربی و اسلامی و نیز حتی اروپایی را که این طرح را رد کرده و آن را پروژه حذف کامل مسئله فلسطین می‌دانند٬ نقض می‌کند.
این اظهارات وزیر مشاور امور خارجه عربستان خشم فلسطینی‌ها را برانگیخته و گروه‌ها و نیروهای ملی فلسطین٬ به شکل گسترده آن را رد کردند. کسانی که از نکات مثبت این توطئه آمریکایی صحبت می‌کنند٬ در واقع چراغ سبز برای اجرای آن را روی زمین به ایالات متحده داده و بر خلاف موضع عربی و اسلامی و بین‌المللی که این طرح را رد می‌کنند٬ در جهت حذف آرمان فلسطینی‌ها گام برداشته‌اند. عربستان٬ از طرحی حمایت می‌کند که به مسئله
فلسطینپایان داده و قدس را به طور کامل به رژیم اشغالگر می‌دهد.
«صائب عریقات» دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین بر رد قاطعانه هرگونه اظهاراتی که در جهت توجیه و یا صحبت از نکات مثبت معامله قرن از سوی اعراب و یا ... مطرح می‌شود٬ تاکید کرد.
وی تصریح کرد که موضع عربی و اسلامی و بین‌المللی در رد این طرح آمریکایی و ایستادگی در برابر آن روشن است و هرگونه اظهار نظر از جانب هر مسئولی که هریک از بندهای این طرح را مثبت بداند٬ مردود است.
«احمد المدلل» فرمانده جنبش جهاد اسلامیفلسطین نیز به نوبه خود تاکید کرد که اظهارات عادل الجبیر برای ملت عربستان و نظام آن رسواکننده بوده و در راستای تلاش برای اطمینان دادن به رژیم صهیونیستی در اینکه٬ چنین طرحی قابل اجراست به شمار می‌آید.
المدلل خاطرنشان کرد که الجبیر موضع یکپارچه عربی و اسلامی در رد معامله قرن را نقض کرده و این اظهارات به معنای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی و تحکیم روابط با آن است. این موضع وزیر سعودی همچنین به منزله چراغ سبزی برای ادامه جنایت‌ها و تجاوزات صهیونیست‌ها ضد فلسطینیان و نابود کردن مقدسات آنهاست.
وی تصریح کرد که به نظر می‌رسد که اظهارات الجبیر بیانگر موضع واقعی کشورش در برابر توطئه معامله قرناست که می خواهد از آن حمایت کرده و آن را زیبا و مثبت جلوه دهد.
در خلال دوره گذشته نیز عربستان علاوه بر انتقاد مستمر از فلسطینیان به دلیل رد این طرح آمریکایی٬ به ترویج این طرح از طریق رسانه‌های رسمی و وابسته به خود پرداخت.
جنبش حماس٬ عربستان را متهم کرده که این کشور تلاش می‌کند تا از طریق اظهارات مطرح شده از زبان وزیر خود٬ باب عادی‌سازی با رژیم اشغالگر صهیونیستی را باز نگه دارد.
حماس از زبان فرمانده خود تاکید کرد که اظهارات عادل الجبیر تصادفی نبود؛ بلکه ریاض با این کار می‌خواست پیام روشنی برای تل‌آویو بفرستد مبنی بر اینکه آن اولین طرف متعهد به معامله قرن است که این امر موجب نزدیکی بیشتر دو طرف به یکدیگر می‌شود. این موضع٬ اشغالگران را برای تجاوز گستاخ‌تر کرده و این حق را به غرب و سایر کشورهای عربی می‌دهد تا با این طرح تعامل برقرار کنند.
فرمانده حماس از وزیر سعودی خواست تا قبل از هرگونه اظهار نظر٬ بندهای این طرح را به دقت بخواند.
احمد المدلل در پایان تصریح کرد که این مواضع منتشر شده از جانب مسئولان سعودی در هماهنگی کامل با مواضع صهیونیست - آمریکایی است که مسئله فلسطین را هدف گرفته و برای تقویت اشغالگری و مداخله در منطقه عربی تلاش می‌کنند.
روابط عربستان با رژیم صهیونیستیاز چند سال گذشته بسیار نزدیک شده و این صمیمیت به شکل قابل‌توجهی در هفته‌های اخیر مشاهده می‌شود؛ جایی که «آریه درعی» وزیر داخلی رژیم صهیونیستی در 26 ژانویه 2020 مجوز سفر صهیونیست‌ها به عربستان را امضا کرد.
همچنین سفر عجیب هیئتی از شیوخ مسلمان به لهستان برای مراسم «هولوکاست» که « محمد بن عبدالکریم العیسی» وزیر اسبق دادگستری عربستان و دبیر کل اتحادیه جهان اسلامی جدید که از نزدیکان محمدبن‌سلمان٬ ولیعهد سعودیبه شمار می‌آید در راس این هیئت بود٬ گام دیگری در جهت عادی‌سازی روابط عربستان بها رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود.
علاوه بر آن هرازگاهی نیز «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی از امضای توافق‌‌های تاریخی سازش با بسیاری از رژیم‌های عربی و تشکیل ائتلافات دفاعی با آمریکا صحبت می‌کند.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

همسر شطرنج باز معروف ارمنستانی در اثر تصادف رانندگی جان باخت
همسر لوون آرونیان ارمنی، یکی از برترین شطرج بازان جهان در اثر تصادف شدید جان خود را از دست داد.
لیگ دسته اول فوتبال در ۹۸- از انحلال و واگذاری تیم‌ها تا کرونا
سال ۹۸ با حواشی و اتفاقات زیادی همراه بود و همین باعث شد که لیگ دسته اول فوتبال شاهد اتفاقت بسیاری باشد. از مشکلات مالی و فروش سهمیه یک تیم تا کرونا و تعطیلی یک ماهه لیگ.
آمریکا در شمال و غرب عراق پاتریوت مستقر کرد- اعلام آمادگی حشد شعبی برای پاسخ به هر ماجراجویی
خبرگزاری فرانسه دوشنبه شب فاش کرد که آمریکا سامانه دفاع موشکی پاتریوت را در پایگاه نظامی‌اش در اربیل و پایگاه عین الأسد در استان الانبار عراق مستقر کرده است.
چند راهکار برای مقابله با طرح‌واره‌های ذهنی برای کاهش زنجیره کرونا
رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران نحوه ترک رفتارهای اشتباه برای مقابله با کرونا را از طریق شبیه‌سازی ذهنی توضیح داد و گفت: بر اساس سنت‌های فرهنگی در طول تاریخ، طرحواره‌ای با پشتوانه فرهنگی در مردم شکل گرفته است که روز سیزده بدر را در طبیعت بگذرانند؛ این طرحواره در دراز مدت شکل گرفته و به راحتی قابل حذف شدن نیست اما در موقعیت خطرناک فعلی می‌تواند به یک فاجعه تبدیل شود.
شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی در تامین اجتماعی
قائم مقام سابق سازمان تامین اجتماعی درباره انواع از کارافتادگی و شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی توضیحاتی ارائه کرد.
به جای دولت باید سهم تعاونیها در اقتصاد افزایش یابد
یک کارشناس اقتصادی معتقد است برای آنکه اقتصاد کشور به سمت بهره وری برود و توان مقابله با فشارهای اقتصادی را داشته باشیم، راهی جز کاهش سهم دولت در اقتصاد و افزایش نقش تعاونی ها نداریم.
پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان
یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به کاهش ارزش پول ملی، رشد قیمت مصالح ساختمانی به خصوص آهن آلات و افزایش حدود ۴۰ درصدی آن، افزایش قیمت مسکن در سال جاری را محتمل دانست.
کاهش مصرف ۳۰ میلیون بشکه ای نفت در یک ماه آینده
اقتصاددان ارشد شرکت بازرگانی کالای ترافیگورا پیش بینی کرد که تقاضای جهانی برای نفت در آوریل با از کار افتادن گردش چرخ اقتصاد جهانی بر اثر شیوع ویروس کرونا، بیش از ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.
توزیع ماسک بین واحدهای صنفی
عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در هیئت رییسه اتاق اصناف ایران از توزیع ماسک بین واحدهای صنفی که با ارباب رجوع در ارتباط هستند خبر داد و گفت که برای تامین دستکش و مواد شوینده مورد نیاز این واحدها نیز مکاتباتی با وزارت صمت صورت گرفته است. وی همچنین خواستار اتخاذ تدابیری در زمینه پرداخت مالیات، حق بیمه کارفرما و تسهیلات بانکی برای اصناف آسیب دیده از کرونا شد.
تازه ترین اقدامات کشورها برای مقابله با کرونا
کره جنوبی هم به جمع کشورهایی پیوست که به شهروندانش یارانه کرونایی می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کمیته انضباطی در انتظار قانون شکنان لغو تمرین و مسابقه- تعیین وضعیت جدید لیگ ها تا ۲۰ فروردین
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه پرونده تیم هایی که اقدام به برگزاری تمرین یا مسابقه کنند به کمیته انظباطی فدراسیون ها ارجاع داده می‌شود، از اعمال شدیدترین برخوردها با این دسته از قانون شکنان خبر داد.
سرپرست امور مشترک فدراسیونهای ورزشی معرفی شد
با حکم وزیر ورزش و جوانان، علی رضا خسروی سرپرست اداره کل امور مشترک فدراسیونهای ورزشی شد.
رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک: تسریع در اعلام تاریخ جدید بازی‌های توکیو اتفاق خوبی بود
رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک گفت: تسریع در اعلام تاریخ جدید بازیهای پارالمپیک توکیو اتفاق خوبی بود و فرصت خوبی است تا فرآیند کسب سهمیه تکمیل شود.
پرتابگران دیسک ایران در بلاروس: مشکل مالی نداریم اما ویزایمان را تمدید نمی‌کنند
دو پرتابگر دیسک ایران که در اردوی بلاروس هستند، می‌گویند مشکل مالی ندارند و تمام مبلغ مورد نیاز اردوی خود را از فدراسیون دریافت کرده‌اند.
توضیح باخ در مورد تاریخ جدید بازی‌های المپیک
رییس کمیته بین المللی المپیک در مورد تعیین تاریخ جدید المپیک توکیو توضیحاتی را به کشورها ارائه کرد.
احتمال انتقال سفارت آمریکا به پایگاه عین الاسد
شمار مبتلایان کرونا در ترکیه از مرز ۱۰ هزار نفر گذشت
ترامپ نظامیان بیشتری را برای مقابله با کرونا بکار می‌گیرد
افزایش شمار جان باختگان کرونا در ایتالیا به ۱۱ هزار و ۵۹۱ نفر
بشار الجعفری: ترکیه و تروریست‌ها از «آب» بعنوان سلاح استفاده می‌کنند
تست کرونای نتانیاهو منفی است
شورش و فرار داعشی‌ها از زندان- فیلم
ترامپ برای نوه ملکه انگلیس هزینه نمی‌پردازد
هشدار جنبش «نجباء» به آمریکا؛ مقاومت قاطعانه به هرگونه تجاوزی پاسخ خواهد داد
آموزش سگ‌ها برای شناسایی مبتلایان کرونا