درس‌های مکتب شهید سلیمانی برای فعالان سیاسی

05:34 ۴۳ روز پیش مشرق نیوز 123 0
درس‌های مکتب شهید سلیمانی برای فعالان سیاسی

حاج قاسم سلیمانی که شهادت او، در منطقه و حتی فراتر از آن قیامتی بر پا کرد، فقط یک شخص نیست، یک مکتب است. مردی با جاذبه‌ها و دافعه‌های نیرومند که جهانی را شیفته خود کرد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، حاج قاسم از همان نسلی بود که هم رهبرش در صدر و هم فرمانده جبهه‌های جنگش تنها راه نجات را چنگ زدن به ریسمان الهی می‌دانستند.جهاد و مبارزه طی چهار دهه از شهید سلیمانی، نابودگر داعش را ساخت، چهره‌ای محبوب که روز تشییع‌اش در ایران یوم‌الله شد. مردی که به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از صفات او را تا این حد ممتاز کرده بود و حالا وقت آن است نه به عنوان یک فرد بلکه فراتر از آن، منش این پاسدار را مرور کنیم.او راهی را انتخاب کرد که نتیجه‌اش شد جهاد و شهادت، و این بدرقه با عظمت و بعد تلنگری برای مرور یک مکتب.رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران فرمودند: سردار عزیز شهید ما را با چشم یک مکتب، یک راه، یک مدرسه درس‌آموز، با این چشم نگاه کنیم آنوقت اهمیت قضیه روشن خواهد شد.
مانیفست بی‌نظیر اعتقاد به انقلاب اسلامیاز سوی دیگر عاشقانه‌های سردار با معبود خویش در وصیتنامه سراسر عبرت و حکمت که با توصیه‌های این شهید والامقام به رهروان و دوستدارانشان برای حفظ و حراست از ارکان جمهوری اسلامی ممزوج شده است، مانیفستی بی‌نظیر از اعتقادورزی به انقلاب اسلامی به دست می‌دهد؛ شیوه و طرز سلوکی که غل‌وغش در ادعای حامیان نظام و کشور را با بیشترین وضوح نمایان می‌کند و وفاداران به آن را معرفی می‌نماید. پای درس مکتب شهید سلیمانی ، دفاع از جمهوری اسلامی مترادف با دفاع از بیت‌الله الحرام و قرآن است و خالی کردن جبهه نظام به آسیب دیدن آرمان‌ها و ارزش‌ها منتهی می‌شود. چرا که مدل اسلام انقلابی و اسلام سیاسی بیشترین تهدید را برای منافع استکبار و نظام سلطه دارد.
دیپلماسی در راستای تقویت جبهه مقاومتاین موضوع وقتی اهمیت مضاعفی می‌یابد و برای سیاسیون کشورمان درس آموز است که بدانیم شهید حاج «قاسم سلیمانی» در تمام طول ماموریت خود در سپاه قدس در عین اینکه یک نظامی بود، یک دیپلمات هم بود. در تمام خطوط مقاومت، مذاکرات حاج‌قاسم برای دادن سرویس مستشاری به همه نیروهای مقاومت از حماس گرفته تا جهاد اسلامی و از حزب‌الله لبنان گرفته تا ارتش سوریه و حشدالشعبی عراق بود؛ اینها همه محصول مذاکرات دیپلماتیک بوده است و در تمام این مذاکرات، فرمانده شهید ما، موفق بود.
بیشتر بخوانید: سردار کوثری: ایران هیچگاه به هیچ کشوری حمله نمی‌کند سردار سلیمانی نهضت مبارزه با آمریکا را سرداری کردبدون تردید نفس مذاکره یک امر ناپسند نیست، اما آنچه که امروز از مذاکره مذموم شناخته می‌شود، مذاکره با دشمن قدار و پیمان شکنی است که همواره بدنبال تحمیل زیاده خواهی خود به طرف مقابل و درصدد باج‌گیری است. ما در توافق برجام کشف کردیم که آمریکایی‌ها فقط به دنبال امتیاز گرفتن هستند و ذره‌ای امتیاز نمی‌دهند، نه‌تنها امتیاز نمی‌دهند بلکه بر تحریم‌های گذشته نیز می‌افزایند. اینکه واژه «مقاومت» را در کنار واژه مذاکره قرار دهیم، «قیاس مع‌الفارق» است و بر آن هیچ منطقی استوار نیست.
مردم ما امروز به برکت خون شهید سلیمانی و پای درس مکتب سلیمانی مردم دریافته‌اند مذاکره چیست، فعالیت دیپلماتیک کدام است و مقاومت چیست و مقاومت موثر کدام است. آمیختن اینها در ذهن مردم و تقدس‌زدایی از مقاومت و مقدس کردن مذاکرات معقول نیست و مردم آن را می‌فهمند. ما در مرحله‌ای هستیم که طبق فرموده رهبر حکیم انقلاب اسلامی که چقدر حکیمانه و حقیقی فرمودند جنگ نمی‌شود، مذاکره هم نمی‌شود و مقاومت ادامه خواهد داشت.
مقابله جدی با ترویج غلط از فهم دشمنبصیرتر از سلیمانی کیست، هنگامی که درباره «مقتضیات وحدت و خیانت مقابل آن» سخن گفت، یا برجام سه ضلعی را تحلیل کرد؟ او مهر ماه ۹۵ در یادواره شهدای ملایر گفت «در خط مقدم جنگ با دشمن، نباید دو صدا بلند شود و کسانی بگویند دشمن نیست، دوست است. خوارج، محصول ترویج همین نگاه بودند. اگر صاحب‌منصبانی آدرس غلط دادند و در جامعه دو صدایی در مقابل دشمن درست کردند، مرتکب خیانت شده‌اند. کوچه دادن به دشمن، بدترین نوع خیانت است. ترویج فهم غلط از دشمن، حساسیت جامعه را از بین بردن و سرد کردن، در درون آن تفرقه درست کردن، خیانت است.»
شهید سلیمانی همچنین ۹ اسفند ۹۷ در مراسم گرامیداشت ۶۵۰۰ شهید استان کرمان گفت «برای دشمن، این برجام، سه ضلعی است نه یک ضلعی. اوباما فکر می‌کرد به مرور زمان به دو ضلع دیگر می‌رسد، اما آدم عجولی که آمده، اصرار دارد به سرعت برسد و تصورش این بود که می‌رسد. اینکه اصرار می‌کنند بر برجام ۲ در منطقه، برای این است که می‌خواهند این تحرکی را که از ایران اسلامی به جهان اسلام روح و جان داده، این خونی را که در عالم اسلامی جریان پیدا کرده، بخشکانند. هدف این است که این قدرت ناب اسلامی در برجام ۲ خشکانده شود. اگر العیاذبالله ما رفتیم و در برجام ۲ شرکت کردیم، به همین تمام می‌شود؟ نه، برجام اصلی در داخل ایران است. تلاش آنها به اینجا منتهی نخواهد شد و برجام سه هم خواهند داشت، چون دشمنان معتقدند که چشمه باید خشکانده شود و این چشمه، ایران است.»
مذاکره در خدمت مقاومت، شاخصه مکتب سلیمانیاین شهید سلیمانی بود که با پایبندی به اصول و مبانی، مذاکره را به خدمت مقاومت درآورد و توانست پای مذاکره و تعامل و ائتلاف نسبی حتی با مذاهب و طوایف غیر شیعی و غیر مسلمان بروند تا جامه واقعیت بر تن موفقیت‌های بزرگ بپوشانند. سردار سلیمانی، از مسکو تا اربیل و بغداد و بیروت و [...] مذاکره کرد و ظرفیت‌های بسیاری را پای کار آورد.
شهید سلیمانی با وجود رویکرد آرمان خواهانه و انقلابیِ پیشرو، نگاه صفر و صدی به تعامل نداشت و پنجاه یا هفتاد درصد موفقیت ممکن را فدای ۱۰۰ درصد آرمانگرایی ناممکن (خیالی) نکردند تا سرانجام به غلبه دشمن، دستاورد صفر درصد و نا امیدی و رها کردن کل تکلیف در میان‌مدت تن بدهند.
دیدن واقعیت‌های دشمنی پنهان و آشکار جبهه دشمن، مال‌اندیشی و تنازل برای هم پوشانی و هم افزایی (تعاون)، تکلیف بر زمین مانده سیاسیون و دیگرانی است که گویا هنوز مشق کافی در مجال سیاست نکرده‌اند. اساسا بخش مهمی از روابط محبت‌آمیز سردار سلیمانی و رهبر معظم انقلاب با برخی افراد دارای حواشی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که این رفتار کریمانه و دلسوزانه نیز ریشه در تلاش برای حفظ و صیانت از افراد برای ماندن در دایره انقلاب و جمهوری اسلامی دارد. رزمندگان هرمزگانی، کرمانی و سیستانی و بلوچستانی می‌توانند موارد زیادی را بیان کنند که حاج قاسم سلیمانی چگونه برخی از رزمندگان لشکر ۴۱ ثارالله را که بعد از سال‌های جنگ دچار برخی ضعف‌های اعتقادی در حوزه انقلاب و یا حتی مسایل مذهبی شده بودند، را برای حفظ و جلوگیری از آسیب رسیدن بیشترشان مدام مورد توجه و محبت قرار می‌داده است. بعضی از این تلاش‌های اخلاقی سردار سلیمانی درباره برخی چهره‌های سیاسی تهرانی و کرمانی! هم قابل توجه هست و آنقدر می‌توان گفت که همین ارتباطات فردی و عاطفی گاه چگونه برخی از همین افراد سیاسی را از زدن لگد بیشتر به انقلاب و حتی آسیب بیشتر به خودشان وا داشته است!
شجاعت و توام با تدبیر، هنر بزرگ شهید سلیمانیاساسا هنر بزرگ سیاسی سردار سلیمانی این بود که علیرغم داشتن ارتباط شخصی و اخلاقی محبت آمیز با برخی چهره‌های سیاسی؛ این روابط نه تنها در مواضع شفاف انقلابی او خللی ایجاد نکرد، بلکه او در آشکارا و در برابر مردم، بگونه‌ای در این سالها رفتار کرد که افکار عمومی هیچگاه بر داشت نکرد که او بخشی از یک جناح سیاسی در کشور است و یا کوچکترین مخالفتی با حاکمیت دارد. برای درک این موضوع کافیست که خروجی رفتار سیاسی او را با برخی چهره‌های موثر انقلاب که برخی از آنها فوت کرده و برخی نیز هنوز زنده هستند، اگر نگاهی بیاندازید و بررسی کنید که ارتباطشان با برخی افراد مسئله‌دار نه تنها مواضع انقلابی‌شان را دچار خلل کرد بلکه، افکار عمومی نیز در نهایت میان رفتار آنها با آن افراد مسئله‌دار تفاوتی قایل نشدند! این راز بزرگ تفاوت سردار سلیمانی با بسیاری از چهره‌های انقلابی فاصله‌دار با رهبر انقلاب در این سالها هست. ساده آنکه او آنقدر در انقلابی بودن شفاف و صادق بود که نزدیکی به افراد و جناح‌های مختلف سیاسی، رفتار و مواضعش را دچار خلل نکرد.
مقتدای حکیم انقلاب درباره رویکرد سردار سلیمانی نکاتی فرمودند که نیاز همیشه ماست: «رفیق خوب و عزیز و خوشبخت ما شهید سلیمانی، هم شجاع و هم با تدبیر بود. صرف شجاعت نبود. برخی شجاعت دارند ولی تدبیر و عقل لازم را برای شجاعت ندارند. برخی اهل تدبیر هستند ولی دل و جگر لازم برای اجرای آن تدبیر را ندارند. این شجاعت و تدبیر توامان فقط در میدان نظامی هم نبود، بلکه در میدان سیاست هم همینطور بود. بنده بارها به دوستانی که در عرصه سیاسی فعال هستند می‌گفتم که رفتار و کارهای او را مورد توجه داشته باشند. از همه این‌ها بالاتر اخلاص او بود. این ابزار شجاعت و ابزار تدبیر را مخلصانه خرج می‌کرد. اهل ریا و تزویر نبود. اخلاص خیلی مهم است و باید در خودمان آن را تمرین کنیم».
نکته قابل تامل اینکه شهادت سردار سلیمانی و ظرفیتی عظیم و بسیار بزرگی که به برکت خون این شهید والامقام برای کشور و ملت ایجاد شده درحالی است که در آن سوی جبهه نبرد با کفر اطلاعات میدانی، تحلیل‌های اتاق‌های فکر و عملکرد دشمن ، حکایت از افول قدرت و سراشیبی آن دارد. ناتوانی در گفتمان‌سازی، تولید ایده و مفهوم عدم اجماع در حوزه‌ مسائل مهم جهانی، استانداردهای دوگانه و چندگانه، عدم رقابت‌پذیری در حوزه اقتصادی، تصنیف اندیشه‌ها و... حکایت از قدرت رو به افول آنها را دارد.
لزوم باز اندیشی راه رفته با تمرکز بر قدرت ملیناتوانی آنها در مبارزه‌ مستقیم با محور مقاومت در منطقه و ترور سردار شهید قاسم سلیمانی بیش از گذشته ادعایی بر این مدعا است که آمریکایی‌ها دیگر قادر به نظم‌سازی و امنیت‌زایی در جهان و منطقه نیستند و بیداری و آگاهی ملت‌ها، خواب‌ را از چشم آنها و صهیونیست‌ها گرفته است. این افول با یافته‌های علمی و منطقی، به صد زبان در تالارهای گفت‌وگوی جهانی در حال بحث و بررسی است. نگاه به چنین کشوری با مختصات نابهنجار داخلی و بین‌المللی که حتی خود مردم آمریکا نسبت به آن بدبین و ناامید هستند نه عاقلانه و نه هوشمندانه است. بخش بزرگی از سروصداها و هیاهوهای جنجالی آمریکایی‌ها به‌خاطر نبود درک واقعی و عینی آنهاست که متوسل به جنگ‌ روانی، بوق‌های تبلیغاتی و سروصداهای سهمگین شده‌اند، چراکه قدرت عینی و واقعی آنها قادر به هماوردی و مبارزه‌طلبی نیست و طبیعتاً برای مبارزه به این شیوه‌ها متوسل شده‌اند.
بسیار مهم است که در این برهه‌ حیاتی کشور، بررسی دقیق و عینی از قدرت این کشور و کشورهای اروپایی صورت پذیرد. برآوردهای علمی از وضعیت قدرت ایالات متحده هم از منظر اتاق‌های فکری و اندیشه‌ای این کشور و چه از منظر منتقدان جهانی آن بسیار کمتر از آن است که بعضی از نگاه‌های درون کشور ما نسبت به آن وجود دارد و این تحلیل‌های نادرست می‌تواند منجر به برنامه‌ها و راهکارهای نادرست و غیرواقعی برای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در صحنه‌ منطقه‌ای و بین‌المللی شود.
وقت آن رسیده است تا با درس گرفتن از مکتب سلیمانی، شجاعت انقلابی و تکیه به مردم عزیز، راهبرد متناسب با قدرت ملی خودمان و نیز قدرت رو به افول غرب به بازاندیشی راه رفته برسیم و با اتحاد وحدت داخلی، راه را بر هر فریبکاری و توطئه‌ای ببندیم و تحت تأثیر عملیات روانی آنها قرار نگیریم و در مسیر ایستادگی و مقاومت مدبرانه و هوشمندانه محکم گام برداریم.
منبع: کیهان


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

همسر شطرنج باز معروف ارمنستانی در اثر تصادف رانندگی جان باخت
همسر لوون آرونیان ارمنی، یکی از برترین شطرج بازان جهان در اثر تصادف شدید جان خود را از دست داد.
لیگ دسته اول فوتبال در ۹۸- از انحلال و واگذاری تیم‌ها تا کرونا
سال ۹۸ با حواشی و اتفاقات زیادی همراه بود و همین باعث شد که لیگ دسته اول فوتبال شاهد اتفاقت بسیاری باشد. از مشکلات مالی و فروش سهمیه یک تیم تا کرونا و تعطیلی یک ماهه لیگ.
آمریکا در شمال و غرب عراق پاتریوت مستقر کرد- اعلام آمادگی حشد شعبی برای پاسخ به هر ماجراجویی
خبرگزاری فرانسه دوشنبه شب فاش کرد که آمریکا سامانه دفاع موشکی پاتریوت را در پایگاه نظامی‌اش در اربیل و پایگاه عین الأسد در استان الانبار عراق مستقر کرده است.
چند راهکار برای مقابله با طرح‌واره‌های ذهنی برای کاهش زنجیره کرونا
رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران نحوه ترک رفتارهای اشتباه برای مقابله با کرونا را از طریق شبیه‌سازی ذهنی توضیح داد و گفت: بر اساس سنت‌های فرهنگی در طول تاریخ، طرحواره‌ای با پشتوانه فرهنگی در مردم شکل گرفته است که روز سیزده بدر را در طبیعت بگذرانند؛ این طرحواره در دراز مدت شکل گرفته و به راحتی قابل حذف شدن نیست اما در موقعیت خطرناک فعلی می‌تواند به یک فاجعه تبدیل شود.
شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی در تامین اجتماعی
قائم مقام سابق سازمان تامین اجتماعی درباره انواع از کارافتادگی و شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی توضیحاتی ارائه کرد.
به جای دولت باید سهم تعاونیها در اقتصاد افزایش یابد
یک کارشناس اقتصادی معتقد است برای آنکه اقتصاد کشور به سمت بهره وری برود و توان مقابله با فشارهای اقتصادی را داشته باشیم، راهی جز کاهش سهم دولت در اقتصاد و افزایش نقش تعاونی ها نداریم.
پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان
یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به کاهش ارزش پول ملی، رشد قیمت مصالح ساختمانی به خصوص آهن آلات و افزایش حدود ۴۰ درصدی آن، افزایش قیمت مسکن در سال جاری را محتمل دانست.
کاهش مصرف ۳۰ میلیون بشکه ای نفت در یک ماه آینده
اقتصاددان ارشد شرکت بازرگانی کالای ترافیگورا پیش بینی کرد که تقاضای جهانی برای نفت در آوریل با از کار افتادن گردش چرخ اقتصاد جهانی بر اثر شیوع ویروس کرونا، بیش از ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.
توزیع ماسک بین واحدهای صنفی
عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در هیئت رییسه اتاق اصناف ایران از توزیع ماسک بین واحدهای صنفی که با ارباب رجوع در ارتباط هستند خبر داد و گفت که برای تامین دستکش و مواد شوینده مورد نیاز این واحدها نیز مکاتباتی با وزارت صمت صورت گرفته است. وی همچنین خواستار اتخاذ تدابیری در زمینه پرداخت مالیات، حق بیمه کارفرما و تسهیلات بانکی برای اصناف آسیب دیده از کرونا شد.
تازه ترین اقدامات کشورها برای مقابله با کرونا
کره جنوبی هم به جمع کشورهایی پیوست که به شهروندانش یارانه کرونایی می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کمیته انضباطی در انتظار قانون شکنان لغو تمرین و مسابقه- تعیین وضعیت جدید لیگ ها تا ۲۰ فروردین
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه پرونده تیم هایی که اقدام به برگزاری تمرین یا مسابقه کنند به کمیته انظباطی فدراسیون ها ارجاع داده می‌شود، از اعمال شدیدترین برخوردها با این دسته از قانون شکنان خبر داد.
سرپرست امور مشترک فدراسیونهای ورزشی معرفی شد
با حکم وزیر ورزش و جوانان، علی رضا خسروی سرپرست اداره کل امور مشترک فدراسیونهای ورزشی شد.
رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک: تسریع در اعلام تاریخ جدید بازی‌های توکیو اتفاق خوبی بود
رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک گفت: تسریع در اعلام تاریخ جدید بازیهای پارالمپیک توکیو اتفاق خوبی بود و فرصت خوبی است تا فرآیند کسب سهمیه تکمیل شود.
پرتابگران دیسک ایران در بلاروس: مشکل مالی نداریم اما ویزایمان را تمدید نمی‌کنند
دو پرتابگر دیسک ایران که در اردوی بلاروس هستند، می‌گویند مشکل مالی ندارند و تمام مبلغ مورد نیاز اردوی خود را از فدراسیون دریافت کرده‌اند.
توضیح باخ در مورد تاریخ جدید بازی‌های المپیک
رییس کمیته بین المللی المپیک در مورد تعیین تاریخ جدید المپیک توکیو توضیحاتی را به کشورها ارائه کرد.
آمریکا بزرگ‌ترین متهم شیوع کرونا است
رهبر انقلاب: ‌اگر تصمیم به حرکت بگیریم، خدا هم کمک‌مان می‌کند +فیلم
قالیباف: آمریکا ترسش را پشت ژست‌های تهاجمی پنهان می‌کند
دلیل بی توجهی دولت سازندگی به فسادها و بریز و بپاشها
زالی: ۵۱ درصد تهرانی ها اعتقادی به کرونا ندارند
وزیر کشور: «طرح فاصله‌گذاری» با رضایت مردم مواجه است
رحمانی فضلی: اجرای طرح فاصله‌گذاری با رضایت مردم مواجه است- موفقیت طرح در ۴ روز نخست
تاکید ایران بر لزوم حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه قره‌باغ در چارچوب قوانین بین‌المللی
واعظی: مدیریت بحران در تمام این روزها بر عهده شخص رییس جمهوری بوده است
تجلیل ˮریحانهˮ از همسران جانبازان +عکس