نقض تمامیت ارضی سوریه به دنبال اعمال سیاست‌های واشنگتن در منطقه

04:20 ۴۳ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 83 0
نقض تمامیت ارضی سوریه به دنبال اعمال سیاست‌های واشنگتن در منطقه

کارشناس مسائل غرب آسیاگفت: واشنگتن با جذب آنکار به دنبال اعمال سیاست های خود در سوریه و منطقه است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، داود احمدزاده کارشناس مسائل غرب آسیا  و تحلیلگر مسائل بین الملل او با اشاره به بحران چندین ساله سوریهو ائتلاف‌هایی که برای به شکست کشاندن دولت قانونی بشار اسدتشکیل شده است، عنوان کرد: پس از تحولات داخلی سوریه، ائتلاف‌هایی در سطح منطقه تحت عنوان ائتلاف‌های عبری- عربی و غربی برای بر هم زدن توازن و نظم منطقه‌ای موجود در خاورمیانه شکل گرفت.ابتدا عربستان با محوریت کشورهای عربی دست به تشکیل یک ائتلاف زد، علاوه بر این  رژیم صهیونیستی هم با محورر عربی_ عبری- اسرائیلی ائتلاف دیگری را تشکیل داد.
اخبار سیاسی-  احمدزاده ادامه داد: کشورهای  اروپایی  نیز برای دور نماندن از این قافله  دست به ائتلاف سازی در خاورمیانه زدندو نمایندگی آن را به  آنکارا سپردند تا با سرنگونی دولت قانونی بشار اسد و تضعیف نفوذ ایران در محور مقاومت، امنیت منطقه‌  در غرب آسیا را بر اساس نظم مورد نظر خود ترسیم کنند.
کارشناس مسائل غرب آسیا یادآورشد: با وجود تمام تلاش‌ها  و ادتلاف سازی های عربستان،رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای اروپایی هفت سال از اعزام  تجهیزات نظامی و حمایت‌های مادی از گروه‌های تکفیری و سلفی در سوریه می گذرد و هنوز دستاوردی از  جنگ‌های نیابتی  که در داخل این کشور به راه انداختند نصیب آنها نشده است و تهران و مسکو همچنان از دولت مستقر در دمشق حمایت می کنند. 
او تصریح کرد:حمایت  های  روسیه از محور مقاومت همچنین تلاش  جدی مسکو برای حل بحران داخلی سوریه باعث شد تا نیروهای غربی _عربی و آنکارا موفق به کسب مطالبات مورد نظرشان در این کشور نشوند. در نتیجه این ائتلاف ساختگی به هدف نهایی خود یعنی بر هم زدن توازن قوا و تضعیف محور مقاومت در منطقه دست نیافتند، علاوه بر این اقدامات آنها تاثیری در افزایش قدرت ایران در منطقه نیز  نداشت و در همین راستا شاهد بودیم پایداری و استمرار نیرو‌های دولتی سوریه در سطح مناطق اشغالی باعث شد تا  به تدریج ترکیه از محور عبری و غربی جدا شده  و در
مذاکرات آستانهشرکت کند.
 کارشناس مسائل منطقه با اشاره به روند مذاکرات آستانه در سال های گذشته  گفت: هدف  این مذاکرات که  با محوریت ایران، روسیه وترکیه  برگزار می شود، حل و فصل  بحران داخلی سوریه و جلوگیری از  تبدیل  شدن  آن به یک معضل فراگیر در  منطقه از راه گفت وگوهای سوری _سوری است. در جریان نشست های آستانه  آنکارا در مواضع خود تغییراتی ایجاد کرد تا جایی که امروز شاهدد حضور نظامیان این کشور در استان ادلب هستیم. به عقیده من این اقدامات م یتواند  نشانگر فاصله گرفتن ترکیه از مذاکرات آستانه باشد که در صورت ادامه می تواند به تنش ها در سوریه و به تبع آن منطقه منجر شود.
احمدزاده با اشاره به مواضع مسکو در حمایت از دمشق و دولت قانونی آن خاطر نشان کرد: نوع دیدگاه امنیتی  روسیه به مناطق استراتژیک سوریه  باعث تثبیت مواضع مسکو  در این کشور شد، علاوه بر این سوریه را می توان تنها نقطه و تکیه گاه امنیتی روس ها  در منطقه برای  رقابت با ایالات متحده آمریکا و اروپا دانست.
او  ادامه داد: با توجه به تغییر رویکرد آنکارا در قبال تحولات سوریه این تحلیل به ذهن می رسد که دولت ترامپ در نظر دارد ترکیهرا از روسیه و ایران دور کند. تعاملات مثبت آنکارا و مسکو به ویژه در حوزه سیاسی و حتی نظامی میان مسکو و آنکارا  باعث نگرانی آمریکا شده بود و ترامپ به دنبال فرصتی می‌گشت تا این شکاف را جبران و دولت آنکارا را  به سمت خود بکشد، خرید سلاح‌های استراتژیک به ویژه بحث موشک‌های اس ۴۰۰ ترکیه از روسیه بیشترین نگرانی را برای واشنگتن ایجاد کرده بود چرا که آنها به دنبال تقویت اردوگاه غرب در منطقه هستند و برای دست یافتن به این امر نیاز دارند، آنکارا در زمین آنها بازی کند.
او در رابطه با تبعات  تغییر سیاست های آنکارا در منطقه یاد آور شد: به نظر می‌رسد مواضع جدید ترکیه می‌تواند در دراز مدت به نوعی تهدید جدی برای حضور نیرو‌های روسیه و محور مقاومت محسوب شود. روشی که اردوغان در سوریه در پیش گرفته است در آینده روابط سیاسی او با سایر کشور‌های منطقه را تحتت الشعاع قرار خواهد داد. 
عملیات ارتش سوریه و گروه‌های مقاومت برای پاکسازی استان ادلب که آخرین پایگاه تروریست‌ها در این کشور محسوب می‌شود، از حدود ۵۰ روز پیش آغاز شده است و با وجود پیشروی‌های گسترده نظامی، همچنان ادامه دارد. این در حالی است که ارتش ترکیه که در خاک ادلب حضور دارد، به دمشق درباره ادامه این عملیات هشدار داده است و علاوه بر این شبه‌نظامیان تحت حمایت این کشور هم  سعی در ایجاد کارشکنی در روند پیشروی نیرو‌های سوری دارند.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

همسر شطرنج باز معروف ارمنستانی در اثر تصادف رانندگی جان باخت
همسر لوون آرونیان ارمنی، یکی از برترین شطرج بازان جهان در اثر تصادف شدید جان خود را از دست داد.
لیگ دسته اول فوتبال در ۹۸- از انحلال و واگذاری تیم‌ها تا کرونا
سال ۹۸ با حواشی و اتفاقات زیادی همراه بود و همین باعث شد که لیگ دسته اول فوتبال شاهد اتفاقت بسیاری باشد. از مشکلات مالی و فروش سهمیه یک تیم تا کرونا و تعطیلی یک ماهه لیگ.
آمریکا در شمال و غرب عراق پاتریوت مستقر کرد- اعلام آمادگی حشد شعبی برای پاسخ به هر ماجراجویی
خبرگزاری فرانسه دوشنبه شب فاش کرد که آمریکا سامانه دفاع موشکی پاتریوت را در پایگاه نظامی‌اش در اربیل و پایگاه عین الأسد در استان الانبار عراق مستقر کرده است.
چند راهکار برای مقابله با طرح‌واره‌های ذهنی برای کاهش زنجیره کرونا
رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران نحوه ترک رفتارهای اشتباه برای مقابله با کرونا را از طریق شبیه‌سازی ذهنی توضیح داد و گفت: بر اساس سنت‌های فرهنگی در طول تاریخ، طرحواره‌ای با پشتوانه فرهنگی در مردم شکل گرفته است که روز سیزده بدر را در طبیعت بگذرانند؛ این طرحواره در دراز مدت شکل گرفته و به راحتی قابل حذف شدن نیست اما در موقعیت خطرناک فعلی می‌تواند به یک فاجعه تبدیل شود.
شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی در تامین اجتماعی
قائم مقام سابق سازمان تامین اجتماعی درباره انواع از کارافتادگی و شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی توضیحاتی ارائه کرد.
به جای دولت باید سهم تعاونیها در اقتصاد افزایش یابد
یک کارشناس اقتصادی معتقد است برای آنکه اقتصاد کشور به سمت بهره وری برود و توان مقابله با فشارهای اقتصادی را داشته باشیم، راهی جز کاهش سهم دولت در اقتصاد و افزایش نقش تعاونی ها نداریم.
پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان
یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به کاهش ارزش پول ملی، رشد قیمت مصالح ساختمانی به خصوص آهن آلات و افزایش حدود ۴۰ درصدی آن، افزایش قیمت مسکن در سال جاری را محتمل دانست.
کاهش مصرف ۳۰ میلیون بشکه ای نفت در یک ماه آینده
اقتصاددان ارشد شرکت بازرگانی کالای ترافیگورا پیش بینی کرد که تقاضای جهانی برای نفت در آوریل با از کار افتادن گردش چرخ اقتصاد جهانی بر اثر شیوع ویروس کرونا، بیش از ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.
توزیع ماسک بین واحدهای صنفی
عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در هیئت رییسه اتاق اصناف ایران از توزیع ماسک بین واحدهای صنفی که با ارباب رجوع در ارتباط هستند خبر داد و گفت که برای تامین دستکش و مواد شوینده مورد نیاز این واحدها نیز مکاتباتی با وزارت صمت صورت گرفته است. وی همچنین خواستار اتخاذ تدابیری در زمینه پرداخت مالیات، حق بیمه کارفرما و تسهیلات بانکی برای اصناف آسیب دیده از کرونا شد.
تازه ترین اقدامات کشورها برای مقابله با کرونا
کره جنوبی هم به جمع کشورهایی پیوست که به شهروندانش یارانه کرونایی می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کمیته انضباطی در انتظار قانون شکنان لغو تمرین و مسابقه- تعیین وضعیت جدید لیگ ها تا ۲۰ فروردین
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه پرونده تیم هایی که اقدام به برگزاری تمرین یا مسابقه کنند به کمیته انظباطی فدراسیون ها ارجاع داده می‌شود، از اعمال شدیدترین برخوردها با این دسته از قانون شکنان خبر داد.
سرپرست امور مشترک فدراسیونهای ورزشی معرفی شد
با حکم وزیر ورزش و جوانان، علی رضا خسروی سرپرست اداره کل امور مشترک فدراسیونهای ورزشی شد.
رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک: تسریع در اعلام تاریخ جدید بازی‌های توکیو اتفاق خوبی بود
رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک گفت: تسریع در اعلام تاریخ جدید بازیهای پارالمپیک توکیو اتفاق خوبی بود و فرصت خوبی است تا فرآیند کسب سهمیه تکمیل شود.
پرتابگران دیسک ایران در بلاروس: مشکل مالی نداریم اما ویزایمان را تمدید نمی‌کنند
دو پرتابگر دیسک ایران که در اردوی بلاروس هستند، می‌گویند مشکل مالی ندارند و تمام مبلغ مورد نیاز اردوی خود را از فدراسیون دریافت کرده‌اند.
توضیح باخ در مورد تاریخ جدید بازی‌های المپیک
رییس کمیته بین المللی المپیک در مورد تعیین تاریخ جدید المپیک توکیو توضیحاتی را به کشورها ارائه کرد.
آمریکا بزرگ‌ترین متهم شیوع کرونا است
رهبر انقلاب: ‌اگر تصمیم به حرکت بگیریم، خدا هم کمک‌مان می‌کند +فیلم
قالیباف: آمریکا ترسش را پشت ژست‌های تهاجمی پنهان می‌کند
دلیل بی توجهی دولت سازندگی به فسادها و بریز و بپاشها
زالی: ۵۱ درصد تهرانی ها اعتقادی به کرونا ندارند
وزیر کشور: «طرح فاصله‌گذاری» با رضایت مردم مواجه است
رحمانی فضلی: اجرای طرح فاصله‌گذاری با رضایت مردم مواجه است- موفقیت طرح در ۴ روز نخست
تاکید ایران بر لزوم حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه قره‌باغ در چارچوب قوانین بین‌المللی
واعظی: مدیریت بحران در تمام این روزها بر عهده شخص رییس جمهوری بوده است
تجلیل ˮریحانهˮ از همسران جانبازان +عکس