قیمت نفت تا پنج سال دیگر همین است

09:49 ۳۵ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 584 0
قیمت نفت تا پنج سال دیگر همین است

جدیدترین نظرسنجی سالانه رویترز از متخصصان نشان داد که انتظارات بلندمدت درباره قیمت‌های نفت در حدود ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه ثابت مانده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، پیش بینی می‌شود به دلیل عرضه فراوان از سوی صنعت نفت شیل آمریکا و سایر منابع خارج از اوپک، قیمت‌های نفت برای مدت نامعلومی در محدوده فعلی باقی می‌ماند.
نگرانی‌هایی که تا ۱۰ سال پیش در خصوص دوران پیک عرضه نفت وجود داشت، از میان رفته زیرا اکنون نشانه‌ها حاکی از آن است که هنوز زمان زیادی تا رسیدن به پیک عرضه نفت وجود دارد.
در نظرسنجی رویترز پیش بینی شده است میانگین قیمت سالانه نفت تا پنج سال دیگر ۶۵ دلار است و از ۶۷ دلار در سال ۲۰۲۰ اندکی رشد کرده و به ۶۹ دلار تا سال ۲۰۲۴ افزایش پیدا می‌کند.
اکثر پیش بینی کنندگان انتظار دارند که میانگین قیمت هر بشکه نفت تا پنج سال آینده بین ۶۰ تا ۷۵ دلار می‌ماند و عده اندکی انتظار دارند که قیمت‌ها به پایین ۵۰ دلار یا بالای ۹۰ دلار برسد.
این نتایج بر مبنای پرسشنامه‌هایی بوده که رویترز به بیش از ۹۰۰۰ نفر از متخصصان بازار ارسال کرده و ۹۵۰ پاسخ در فاصله هشتم تا یازدهم ژانویه دریافت کرده است.
پیش بینی‌های قیمت بسیار نزدیک به نظرسنجی سال گذشته و سال‌های پیش از آن بوده و در اکثر موارد میانگین قیمت یک یا دو دلار کمتر بوده است.
در نظرسنجی‌های سالهای پیش انتظارات به بالا رفتن قیمت‌ها متمایل بود اما امسال چنین نشانه‌ای مشاهده نشد.
اکثر پاسخ دهندگان متقاعد شده‌اند که نفت کافی برای تامین تقاضا در قیمت حدود ۶۵ دلار در هر بشکه در میان مدت وجود خواهد داشت.
کمتر از پنج درصد انتظار داشتند که قیمت نفت در سال ۲۰۲۴ به ۱۰۰ دلار یا بیشتر خواهد رسید و در مقابل حدود ۱۶ درصد تصور می‌کردند که قیمت کمتر از ۵۰ دلار خواهد بود که نشانه ضعیف شدن مصرف و اشباع بازار در راستای گذر از سیستم حمل و نقل مبتنی بر نفت است.
در میان کسانی که در این نظرسنجی شرکت داشتند، ۲۶ درصد مستقیما در تولید نفت و گاز (اکتشاف، حفاری، تولید، پالایش، بازاریابی و خدمات میدان) حضور داشتند. سایرین در بانکداری و فاینانس (۱۹ درصد)، پژوهش(۱۱ درصد)، خدمات حرفه ای (هفت درصد)، صندوقهای پوشش ریسک (هفت درصد)، سایر صنایع انرژی (پنج درصد) و تجارت کالای فیزیکی (پنج درصد) حضور داشتند.
در نظرسنجی سال گذشته پیش بینی شده بود میانگین قیمت نفت برنت ۶۳ دلار در سال ۲۰۱۹ خواهد بود که تقریبا نزدیک به قیمت فعلی ۶۴ دلار بود.
در واقع این نظرسنجی از زمان آغازش در سال ۲۰۱۶ صحت بالایی داشته است و تنها استثنا سال ۲۰۱۸ بود که قیمت‌ها اندکی بالاتر از میزان مورد پیش بینی صعود کردند.
عامل اصلی که باعث شد پیش بینی‌ها درست از آب درنیاید، اقدام آمریکا در تحریم صادرات نفت ایران به همراه سیاست تولید محدود عربستان سعودی و تسریع رشد اقتصاد جهانی بود.
امسال نظرسنجی شوندگان اطمینان بیشتری نسبت به قیمت‌های نفت در مقایسه با سال‌های گذشته داشتند.
بر اساس گزارش رویترز، طی ۲۷ ماه گذشته از نوامبر ۲۰۱۷ در ۷۴ درصد از همه روزهای معامله قیمت نفت برنت بین ۶۰ تا ۷۵ دلار بود و تنها در ۱۰ درصد موارد قیمت نهایی پایین این محدوده و در ۱۶ درصد بالای محدوده مذکور بسته شد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک!
با وجود این که سیاست کمیته ملی پارالمپیک در این دوره اعزام کاروان کیفی و مدال آور به بازیهای ۲۰۲۰ توکیو بود و مسئولانش مرتب به این مساله تاکید داشتند که برخلاف سیاست خود عمل نخواهند کرد، اما به یک باره با تغییر نگرش خود در خصوص اعزام برخی رشته‌ها نشان داد که این کمیته در سردرگمی به سر می برد.
همه دروس حوزه علمیه قم، فردا هم تعطیل است
معاون آموزش حوزه‌های علمیه از تعطیلی مدارس علمیه قم به دلیل شیوع ویروس کرونای جدید در قم خبرداد.
شکایت از نحوه برگزاری انتخابات را به هیات‌های نظارت و دبیرخانه شورای نگهبان اعلام کنید
هیات مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در اطلاعیه شماره ۱۲ اعلام کرده است: چنانچه کسانی از نحوه برگزاری انتخابات شکایت داشته باشند می توانند ظرف مدت هفت روز از تاریخ اخذ رای شکایت مستند خود را به هیات های نظارت استانها و شهرستان های مراکز حوزه انتخابیه و یا دبیرخانه شورای نگهبان تسلیم نمایند.
آمریکا از FATF تشکر کرد
وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای از اقدام اخیر کارگروه ویژه اقدام مالی مبنی بر قرار دادن ایران در لیست سیاه تمجید کرد.
بسته شدن در شعب و آغاز شمارش آرای تهران
شمارش آرا در برخی شعب اخذ رأی در تهران آغاز شد.
جایزه بهترین نقد سال در حوزه موسیقی به خبرنگار تسنیم رسید
جایزه بهترین نقدِ سال در عرصه موسیقی کشورمان به یاسر یگانه خبرنگار تسنیم اختصاص یافت.
عراق|مقابله حشد شعبی با حمله تروریست‌های داعشی در خانقین
نیروهای حشد شعبی تجاوز تروریست‌های داعشی در خانقین را دفع کردند.
آغازشمارش در برخی شعب اخذ رای
شمارش رای در شعبی که کار رای‌گیری در آن پایان یافته آغاز شد .
رسانه صهیونیست:حوادث دراماتیک می‌تواند برای اسرائیل هم اتفاق افتد؛ سعودی‌ها هم احساس ما را دارند
یک رسانه صهیونیستی با اشاره به پیروزی‌های محور مقاومت در نقاط مختلف منطقه اذعان کرد شکست‌های به ثبت رسیده برای دشمنان محور مقاومت در انتظار اسرائیل هم خواهد بود.
انتخابات تا ۲۳:۳۰تمدید شد
دبیرستاد انتخابات کشور گفت: انتخابات مجلس تا ساعت ۲۳:۳۰تمدید شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک!
با وجود این که سیاست کمیته ملی پارالمپیک در این دوره اعزام کاروان کیفی و مدال آور به بازیهای ۲۰۲۰ توکیو بود و مسئولانش مرتب به این مساله تاکید داشتند که برخلاف سیاست خود عمل نخواهند کرد، اما به یک باره با تغییر نگرش خود در خصوص اعزام برخی رشته‌ها نشان داد که این کمیته در سردرگمی به سر می برد.
گفت و شنود- دزد!
یارو به پلیس زنگ زد و گفت؛ قربان چند تا دزد وارد خانه‌ام شده و در حال جمع‌کردن اسباب و اثاثیه‌ام هستند.
با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید
کارگروه ویژه اقدام مالی در بخش پایانی بیانیه وعده داده است که درصورت پذیرش لوایح مورد اشاره از سوی ایران، این کارگروه گام‌هایی در جهت تعلیق اقدامات تقابلی برخواهد داشت!
روزنامه روسی: ترکیه به هواپیما‌های نظامی روسیه اجازه عبور از آسمانش را نداد
روزنامه روسی «نزاویسیمایا گازتا» اعلام کرد آنکارا به چهار فروند هواپیمای نظامی روسیه از جمله دو بمب‌افکن اجازه نداد از آسمان ترکیه برای رسیدن به سوریه عبور کنند.
بقا به هر قیمتی!
خطر توقف تجارت نفت ونزوئلا جدی شد
کاهش قیمت نفت درپی گسترش کرونا
کشور باز هم خاموشی خواهد داشت؟
سهمیه بنزین اسفندماه واریز شد
پوشش برق رسانی در کشور به صددرصد رسیده است
لغو رسمی برنامه اوپک پلاس برای نشست اضطراری
جنبه مثبت افت تقاضای چین برای انرژی
واکنش خریداران هندی به تحریم‌های نفتی جدید آمریکا
بحران آب هنوز وجود دارد؟