این که روزنامه نشد- تحریریه‌ها تکانی بخورند!

09:38 ۲۵۷ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 338 0
این که روزنامه نشد- تحریریه‌ها تکانی بخورند!

«یک هفته از حادثه‌ی سیل در سیستان و بلوچستان گذشت. بر اساس همان پیشینه‌ای که از نقش رسانه‌ها در مدیریت بحران داشتیم، این بار هم رسانه‌ها با همان دیدگاه قانون طبیعی پیش رفتند؛ یعنی بحران رخ داد و بعد تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی، وارد عمل شدند.»

ایسنا

محمد بلوری که از او با عنوان پدر حادثه‌نویسی مطبوعات ایران یاد می‌شود، در گفت‌وگویی با ایسنا، با اشاره به حادث سیل اخیر در سیستان و بلوچستان و غفلت اغلب رسانه‌ها در قبال پوشش آن، گفت: در جایی که روزنامه‌ها می‌توانند عواطف و احساسات مردم را برای کمک‌رسانی تحریک کنند، این اتفاق نمی‌افتد. متاسفانه روزنامه‌ها چند دهه است که به تدریج ضعیف شده‌اند و همه پشت کامپیوتر نشسته و فقط خبرهای سایت‌های مختلف را رونویسی می‌کنند.
حسرت من این بود که در این ماجرای سیل که زندگی مردم به باد رفت، آیا از این مهم‌تر هم ماجرایی هست؟ روزنامه‌ها هنوز نیامده‌اند به این ماجرا بپردازند. حداقل گزارش‌های میدانی درست کنند و مردم را در جریان بگذارند که چه شده و چندروز این مردم در آب ماندند، زندگی‌شان بر باد رفت! چه باید بکنند. دریغ از یک ماجرا و من واقعا متاسفم.
بلوری با نقد عملکرد رسانه‌ها در قبال سیل سیستان و بلوچستان با اعتقاد بر اینکه در پرداختن به این حادثه کُندی وجود داشت، یادآور شد: کاهلی و کندی در برخی رسانه‌ها و به ویژه روزنامه‌ها به وجود آمده است و نه مدیران روزنامه‌ها و نه دبیران و سردبیران خبرنگاران را هدایت می‌کنند که مشکلات و درد مردم در مناطق سیل‌زده چیست. یک هفته از ماجرا گذشته و هیچ چیزی ننوشته‌اند. فقط اسیر این حوادث و موج‌های مختلف شدند.
این خبرهای بی‌تحرک هیچ فایده‌ای ندارند بلوری در ادامه نسبت به انتشار اخبار تکراری در برخی رسانه‌ها و به ویژه روزنامه‌ها انتقاد کرد و گفت: چه انتظاری دارید مردم بیایند و روزنامه بخرند. این خبرهای بی‌تحرک هیچ فایده‌ای ندارند. کاهلی روزنامه‌ها در ارتباط با اتفاقات اخیر و ناآگاهی مسوولان نسبت به وقایع هم در این اتفاق تاثیرگذار بوده است. متاسفانه درباره حادثه‌ی مهمی چون سیل در سیستان کار چندانی در مطبوعات نشد و من از دوستان جوان در رسانه‌ها گله دارم که فقط نشسته‌اند در روزنامه که ببینند سایت‌ها چه می‌گویند.
این روزنامه‌نگار قدیمی با اشاره به زلزله‌ی بوئین زهرا در سال ۴۰ که با بیش از هفت ریشتر صدها خانه را خراب کرد، گفت: آن موقع یادم است خدا رحمت کند، آقای تختی را یک صندوق به سینه‌اش آویزان کرد و در خیابان‌ها تهران راه افتد. مردم و ورزشکارها هم دنبالش رفتند و کمک‌های بسیاری انجام شد؛ به طوری که با این پول یک شهرک ساختند. آن موقع همه چیز نظم داشت رسانه‌ها هم وظیفه شان را می‌دانستند. به سرعت در آن منطقه خانه‌سازی شد. 
بلوری گفت: واقعیت مساله این است که در رسانه‌ها یک بی‌نظمی ایجاد شده است و همه فقط می‌خواهند ببینند دولت و مسوولان چه می‌خواهند بگویند. خودشان نرفتند سوژه و گزارش‌های میدانی درست کنند. به دل حادثه بروند با مردم از نزدیک در جریان مسائل قرار بگیرند. اینکه ببینند نیازهایشان چیست و چگونه به آنها کمک‌رسانی شود.
او با اشاره به تشکیل جلسات رسانه‌ها در مواقع ضروری در سال‌های دور، گفت: یادم است در روزنامه‌های کیهان و اطلاعات در مواقع بحران یک سرویس اورژانسی درست می‌شد و یکی از دبیران در رأس این سرویس اورژانسی قرار داشت و خبرنگارها تجهیز می‌شدند و سرویس اضطراری تشکیل می‌شد. پس از آن دبیر مربوطه برای هر کدام از خبرنگاران برنامه داشت و هرکدام سوژه‌های مختلف را آماده می‌کردند. در جریان انقلاب سال ۵۷ همین روال را داشتیم. در زلزله‌هایی که داشتیم همین روال بود و نظم بود که روزنامه‌ها و رسانه‌ها چه کنند. الان در اغلب رسانه‌ها نظم وجود ندارد. فقط پشت مانیتور نشسته‌ایم و خبرهای تکراری می‌گذاریم. به همین دلیل مردم علاقه‌ای به خواندن روزنامه ندارند. در حالی که در دهه ۴۰ که جمعیت ایران به ۳۰ میلیون هم نمی‌رسید، تیراژ روزنامه‌ها ۳۰۰ هزار شده بود اما حالا ۱۰ هزار و ۲۰ هزار بیشتر نیست. در اتوبوس‌های شهری مردم همه سرشان در روزنامه ها بود ما الان در مترو می‌بینیم همه با گوشی بازی می‌کنند.
بلوری در پایان گفت: این کار مطبوعات است که از زوایای مختلف به بررسی مسائل مختف روز بپردازد. متاسفانه مدیران رسانه‌ها بیشتر سیاسی هستند. برای اینکه موقعیت‌شان به خطر نیفتد به دنبال این هستند که هر چه مسوولان می‌گویند را پوشش دهند. اینکه روزنامه نمی‌شود! روزنامه‌ها همین‌طور ۲۴ ساعت از حوادث عقب هستند. سابقا روزنامه‌های مهم، عصر منتشر می‌شدند و حاوی آخرین خبرهای روز بودند و مردم هم با ولع تمام می‌خواندند. در ضمن در مواقع حوادث مثل سیل و زلزله و ... شب ما را خبر می‌کردند و به روزنامه‌ می‌آمدیم و آخرین خبرها را فوق‌العاده درمی‌آوردیم. الان متاسفانه این چیزها بی‌اهمیت شده است. تحریریه‌ها در مواقع حوادث تکان بخورند و سردبیران بیشتر کار کنند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سبد بزرگ قمی‌ها برای خرید سهام با آپ
ساکنان استان قم با استفاده از اپلیکیشن آپ، بزرگ‌ترین سبد خرید پالایشی یکم را از آن خود کردند.
توصیه های مهم بیل گیتس درباره سرمایه گذاری و نکاتی در مورد تابلو خوانی بورس
چارت ایران سایت آموزش بورس از مقدماتی تا پیشرفته رایگان است.
توربو، پرتوان
جالب است بدانید انسان ها تا اواخر قرن نوزدهم، اغلب با آب سرد حمام می کردند و داشتن آب گرم و تجهیزات آن تنها در دسترس کسانی بود که شرایط مالی خوبی داشتند.
گلکسی نوت ۲۰ اولترا رتبه نخست ارزیابی مجله Consumer Reports را کسب کرد
گوشی گلکسی نوت ۲۰ اولترا سامسونگ که اواسط تابستان امسال رونمایی شد در ارزیابی‌های مجله Consumer Reports آمریکا در بخش گوشی‌های هوشمند جایگاه نخست را از آن خود کرد.
نصب و تعمیر پکیج؛ و تعمیر آبگرمکن دیواری+ قیمت
پکیج دیواری فضای بسیار کمی را در منزل اشغال می‌کند. پکیج هم آب گرم مصرفی را تامین می‌کند و هم شوفاژها را گرم. اما این که تصور کنیم پکیجمان همیشه بدون مشکل کار کند و خراب نشود، اشتباه است.
بازی انگلیس و هلند در زمین شاه‌عباس!
فرمانروای مقتدر صفویه چگونه از دشمنی کشورهای اروپایی با یکدیگر، برای رونق اقتصادی ایران بهره می‌برد؟
مینو محرز: دچار «اینفودمی» شده‌ایم
مشکل این است که مردم دچار اینفودمی شده‌اند که همان اپیدمی ناشی از فضاهای مجازی است. در حالی‌ که خیلی‌ از مطالبی که در فضاهای مجازی منتشر می‌شود، اکاذیب است و می‌تواند باعث نگرانی‌های بیشتر شود. اینفودی بدتر از کروناست و در تمام دنیا مردم را بیشتر از کووید-١٩ دچار گرفتاری کرده است.
اسکندریون سرپرست دبیری فدراسیون شنا شد
با دریافت حکمی از سوی رئیس فدراسیون، حمید اسکندریون به سمت سرپرست امور دبیری فدراسیون شنا منصوب شد.
شناخت و رفع موانع فعالیت ورزشی در بانوان و کودکان ایرانی
رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی مهم ترین استراتژی این فدراسیون را تببین و رویکرد اصلی را در چهار سال آینده شناخت و تمرکز بر رفع موانع مشارکت افراد در فعالیت های ورزشی دانست.
هازارد دوباره مصدوم شد!
هافبک رئال مارید در حالی که در فهرست تیمش برای دیدار برابر وایادولید قرار گرفته بود دوباره آسیب دید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رسولی: در مورد حقوق تیراندازان چیزی به من ابلاغ نشده است
سخنگوی فدراسیون تیراندازی گفت: برای تمدید قرارداد سرمربی تیم ملی تفنگ طرفین در حال مذاکره هستند.
سانه دیدار برابر دورتموند را از دست داد
خرید جدید بایرن مونیخ به خاطر آسیب دیدگی دیدار حساس برابر دورتموند را در سوپر جام آلمان از دست داد.
قطری‌ها به دنبال جذب ستاره پاختاکور
تیم‌های قطری به دنبال جذب ستاره پاختاکور بعد از درخشش در لیگ قهرمانان آسیا هستند.
شیخ سلمان: داوران آسیا از بهترین‌ها هستند
رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا با تشکر از قطر برای میزبانی "موفق" لیگ قهرمانان آسیا، عملکرد داوران را با وجود اعتراض هایی که وجود دارد مثبت ارزیابی کرد.
پرسپولیس دومین تیم برتر آسیا شد
پرسپولیس بعد از درخشش در لیگ قهرمانان آسیا به دومین تیم برتر قاره کهن تبدیل شد و جایگاه الهلال عربستان را به خود اختصاص داد.
ماجرای اخلال در بلاگفا چیست؟
نخستین جشنواره مطبوعات استان بوشهر برگزیدگان خود را شناخت
هنوز شیرین ترین ترانه‌های کودکی «علی کوچولو» و «خونه مادربزرگه» است
شبکه چهار سراغ «آن شرلی» رفت
علی‌اکبر قاضی‌زاده: کرونا تیر آخر را زد!
صداوسیما به دنبال زبان استاندارد برای ناشنوایان است
وزیر آموزش و پرورش درباره مدرسه تلویزیونی صحبت می کند
«جرم یحیی» به شبکه سه رسید
فخیم‌زاده سریال «کارآگاهان جوان» را می نویسد
تجربه ایفای نقش آتش نشان در صحبتهای عبدالرضا اکبری