پیشنهاد فدراسیون‌ دانش‌آموزی برای مقابله با آلودگی هوا

04:18 ۳۹ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 186 0
پیشنهاد فدراسیون‌ دانش‌آموزی برای مقابله با آلودگی هوا

رییس فدراسیون دانش‌آموزی با تاکید بر اینکه بالارفتن شاخص آلودگی هوا و تعطیلی مدارس میزان فعالیت بدنی دانش‌آموزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: باید طرح محتوای دوره تربیت بدنی ویژه ایام آلودگی هوا برای دانش‌آموزان، معلمان و اولیا طراحی شود تا این‌گونه بتوانیم بهترین عملکرد را در راستای افزایش میزان فعالیت بدنی دانش‌آموزان داشته باشیم.

ایسنا

حسین بابویی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با چالش آلودگی هوا در کلان‌شهرهای کشور و تاثیر آن بر فعالیت بدنی دانش‌آموزان، اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی تربیت بدنی آموزش و پرورش توسعه فعالیت‌ها و اقداماتی است که می‌توان از طریق آن‌ها فعالیت بدنی دانش‌آموزان را بهبود بخشید تا با بهتر شدن وضعیت جسمانی آن‌ها سطح سلامت در جامعه دانش‌آموزی ارتقاء یابد.
وی ادامه داد: دستیابی به اهداف تعریف شده تربیت بدنی آموزش و پرورش نیازمند وجود تجهیزات و نیروی انسانی است و معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش برخی امکانات مورد نیاز را تهیه کرده است و نیروی انسانی لازم نیز به همین منظور آموزش دیده است.
رییس فدراسیون دانش‌آموزی با اشاره به این‌که آلودگی هوا، تمهیدات اندیشیده شده در راستای فعالیت بدنی دانش‌آموزان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و در وضعیت اضطراری سلامت دانش‌آموزان در اولویت قرار دارد، گفت: زمانی که شاخص‌های آلودگی هوا بالا می‌رود کلیه فعالیت‌ها متوقف می‌شود و خسارت‌های وارده در حوزه تجهیزات و نیروی انسانی در این راستا قابل ملاحظه است، چرا که به طور مثال معلمان تربیت بدنی آماده خدمت هستند و علی‌رغم پرداخت حقوق، آن‌ها نمی‌توانند اقدامی انجام دهند،  همچنین تجهیزات جهت انجام فعالیت‌های بدنی دانش‌آموزان فراهم است که آن نیز بدون استفاده باقی می‌ماند.
وی با بیان این‌که مقوله آلودگی هوا در حال حاضر صرفا مربوط به کلان‌شهر تهران نیست و شهرهایی نظیر تبریز، اصفهان، اراک و... را نیز درگیر کرده است، عنوان کرد: سالیان قبل برخی شهرها که اکنون درگیر معضل آلودگی هوا هستند شرایط بهتری از نظر شاخص‌های آلودگی هوا داشتند، اما اکنون وضعیت تغییر کرده و علاوه بر تهران دیگر کلان‌شهرهای کشور نیز در این زمینه دچار چالش هستند.
تحت تاثیر قرار گرفتن فعالیت بدنی دانش‌آموزان به دلیل بالا رفتن شاخص آلودگی هوا رییس فدراسیون دانش‌آموزی با اشاره به این‌که بالا رفتن شاخص آلودگی هوا فعالیت بدنی بخش زیادی از دانش‌آموزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اظهار کرد: علاوه بر تعطیلی ساعات تربیت بدنی در مدارس، با بالارفتن شاخص آلودگی هوا و تعطیلی مدارس شاهد تعطیل شدن مسابقات ورزشی دانش‌آموزی نیز هستیم و این مساله برای فعالیت بدنی جامعه دانش‌آموزی کشور مشکل آفرین است.
بابویی با اشاره به این‌که در حوزه امکانات و تجهیزات از شرایط مطلوب‌تری نسبت به چند سال قبل برخوردار هستیم، خاطر نشان کرد: هرچند این وضعیت نیز پاسخگوی همه نیازها در کشور نیست، اما تلاش بر این است تا از حداکثر امکانات در این راستا استفاده کنیم و در صورتی که از فضای لازم برخوردار نباشیم دانش‌آموزان مجبور به فعالیت بدنی در فضاهای روباز هستند که با بالا رفتن شاخص آلودگی هوا در معرض آسیب قرار می‌گیرند.
وی اضافه کرد: در صورتی که ورزش دانش‌آموزی کشور از امکانات لازم برخوردار باشد در روزهایی که شاخص آلودگی هوا بالا رفته است میتوان انجام فعالیت بدنی در محیط‌های روباز را متوقف کرد و در فضای سرپوشیده به فعالیت بدنی پرداخت. کمبود فضا باعث می‌شود تعدادی از دانش‌آموزان در محوطه‌های مدارس فعالیت کنند و زمانی که شاخص آلودگی هوا بالا برود انجام فعالیت بدنی در فضای روباز سلامت دانش‌آموزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
محتوای دوره تربیت بدنی ویژه ایام آلودگی هوا برای دانش‌آموزان طراحی شود رییس فدراسیون دانش‌آموزی با اشاره به این‌که معضل آلودگی هوا یک مساله‌ی پیچیده و طولانی است که باید توسط مسئولان ذیربط حل شود، گفت: پیشنهاد می‌کنیم که محتوای دوره تربیت بدنی ویژه ایام آلودگی هوا برای دانش‌آموزان، معلمان و اولیا طراحی شود تا این‌گونه بتوانیم بهترین عملکرد را در راستای افزایش میزان فعالیت بدنی دانش‌آموزان داشته باشیم.
بابویی ادامه داد: در صورت طراحی محتوای این دوره، براساس چارچوب‌های مشخص علمی تعریف خواهیم کرد که در مناطق با شاخص بالای آلودگی هوا باید چگونه و چه فعالیت‌های ورزشی از سوی دانش‌آموزان و مربیان مدنظر قرار گیرد و هرچند دوره‌هایی در این راستا از سوی فدراسیون دانش‌آموزی برگزار شده است، اما نیازمند بروزرسانی محتوا در این زمینه هستیم، چرا که باید تحقیقات خود را بروز و روش‌های جدیدی را طراحی کنیم تا شاهد متوقف شدن فعالیت بدنی دانش‌آموزان نباشیم.
رییس فدراسیون دانش‌آموزی با بیان این‌که متاسفانه جامعه امروزی درگیر مساله‌ آپارتمان‌نشینی شده و با سبک زندگی شهری فعالیت‌های خود را پیش می‌برد، اظهار کرد: یکی از دلایل کاهش فعالیت بدنی افراد زندگی آپارتمان‌نشینی است و در صورتی که شاهد تعطیلی مدارس در روزهایی که شاخص آلودگی هوا بالاست باشیم به همین میزان نیز فعالیت بدنی دانش‌آموزان کاهش مییابد.
مدارس جدید باید دارای سالن مربوط به درس تربیت بدنی باشند وی در ادامه با اشاره به این‌که ساخت مدارس یکی از اقداماتی است که توسط سازمان نوسازی مدارس به عنوان یکی از تشکیلات رسمی وزارت آموزش و پرورش مدنظر قرار می‌گیرد، اظهار کرد: براساس زیرنظام ساعت فعالیت‌های آموزشی، پرورشی و ورزشی قانون مشخصی برای ساخت مدارس تعریف شده است که براساس آن باید همه تجهیزات لازم را داشته باشند و در همین زیرنظام استاندارد ساخت مدارس تعریف و اعلام شده است. همان‌طور که مدارس نیازمند کلاس، نمازخانه و... هستند باید دارای سالن مربوط به درس تربیت بدنی نیز باشند، این سالن‌ها متفاوت از سالن‌های بزرگ ورزشی است و استانداردهای آن توسط وزارت آموزش و پرورش تعریف شده است.
بابویی ادامه داد: از زمان تصویب این زیرنظام هر مدرسه‌ای که ساخته می‌شود باید کلاس درس تربیت بدنی نیز داشته باشد، هرچند در کلان‌شهرها متولیان با چالش گران بودن زمین مواجه هستند و زمانی که مساحت اختصاص یافته برای ساخت مدرسه مدنظر قرار می‌گیرد در صورت نبود فضای کافی کلاس‌های تربیت بدنی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و از ساخت آن‌ها چشم‌پوشی می‌شود.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

«میهنِ»ما در میان بزرگان صنعت غذای دنیا
«میهن» به عنوان نماینده‌ای پویا و پرافتخار برای صنعت غذای ایران با طراحی و اجرای غرفه‌ای متفاوت و شایسته موفق شد به خوبی‌ شأن این برند ملی وهمچنین صنعت غذای میهنمان را در نمایشگاه جهانی گلفود دبی نمایندگی کند.
راهنمای خدمات غیرحضوری بانکی برای پیشگیری از کرونا
بانک سامان در راستای توصیه مراجع بهداشتی و درمانی و با هدف کاهش ضرورت مراجعه مردم به شعب، راهنمای استفاده از خدمات غیرحضوری بانکی را منتشر کرد.
برگزاری یازدهمین رویداد فیناپ با حضور پررنگ ارتباط فردا و اهدای جوایز نهال فین‌تک
احمد مرآت نیا برنده جایزه نهال فین‌تک در دو بخش داوری و رای مردمی شد.
پی‌جو مرجع معرفی کافی‌شاپ و فست‌فودهای شیراز
یکی از مراجع معرفی محصولات غذایی شیراز سایت پی جو می‌باشد که این افتخار را دارد که با معرفی رستوران‌های شیراز، کافی شاپ‌ها و فست‌فودهای شیراز به شهروندان شیرازی کمک کند تا در کمترین زمان ممکن به آدرس و نشانی رستوران‌ها، فست فودها و کافی‌شاپ‌های شیراز دست پیدا کنند.
چرا کسی از تصمیم غلط گله ندارد؟
باشگاه سپاهان بزرگ‌ترین اشتباه را وقتی مرتکب شد که به قانون غلط تن داد و گفت که حاضر به بازی بدون تماشاگر است. عجیب این که سپاهان می‌ترسد از منافع خود حرف بزند و بلند بگوید که منافعش در بازی بدون تماشاگر به خطر می‌افتاد. چرا یک باشگاه مجبور است که یک تصمیم غلط را بپذیرد و حاضر شود بازی بزرگ فصل را که می‌تواند تعیین‌کننده سرنوشت قهرمانی باشد، بدون تأثیرگذاری هوادارانش برگزار کند.
صعود یک پله‌ای کیخا در رنکینگ جهانی ژیمناسیتک
سعیدرضا کیخا ژیمناستیک کار ایران موفق شد در رنکینگ جهانی ژیمناستیک یک پله صعود کنند.
بی‌تفاوتی فدراسیون هندبال به ˮکروناˮ - تاکید بر اتمام لیگ تا پایان سال!
در حالی که فدراسیون هندبال ساعتی پیش از تعطیلی هفته چهاردهم مسابقات لیگ برتر خبر داده بود اکنون رییس فدراسیون از لزوم اتمام مسابقات تا پایان سال می گوید.
احتمال لغو کامل فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا
یک سایت عربستانی از احتمال لغو کامل فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به خاطر شیوع ویروس کرونا خبر داد.
دردسرهای بازگشت به ایران- ۴ پرواز داوران کشتی برای حضور در تهران!
با پایان رقابت‌های کشتی قهرمانی آسیا در هند، تیم داوری ایران به دلیل لغو پروازها به سمت ایران در فرودگاه شارجه امارات زمین‌گیر شدند.
سرپرست خوشه طلایی: با اکراه به فکری مجوز دادیم - کسی را به عنوان سرمربی جدید مد نظر نداریم
وحید حکیمی می‌گوید مهمترین نگرانی باشگاه خوشه طلایی درحال حاضر پیدا کردن سرمربی جدید است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گفت‌و گو با یک بیمار مبتلا به کرونا در قرنطینه
میثم سعیدی با یک پست اینستاگرامی نگاه خیلی‌ها را به سمت خودش برگرداند. عکسی که در آن سه پرستار با لباس قرنطینه رو به دوربین ژست قوی بودن گرفته‌اند و میثم هم با آن‌ها سلفی می‌اندازد.
دقایقی با بیماران مبتلا به «کرونا» +فیلم
تصاویر بیماران مبتلا به کرونا با لباس‌های خاص، این روزها ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده اما مشاهده بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت ویژه حکایت دیگری است!
تاریخ شروع لیگ کره‌ به‌خاطر کرونا تغییر کرد
مسابقات لیگ فوتبال باشگاهی کره جنوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
مخالف نشان دادن مراجع تقلید با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم، تهمت ناروا است
یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید مخالف نشان دادن اولیای حوزه و مراجع با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم تهمت ناروا است.
صعود یک پله‌ای کیخا در رنکینگ جهانی ژیمناسیتک
اولین ترکش‌های کرونا به ورزش ایران- قطر برادران عالمیان را راه نمی‌دهد
صالحی امیری: درگیر مسئله ویروس کرونا و اعزام تیمها هستیم
دبیر فدراسیون شنا: فینا هنوز پاسخی نداده است- با شیوع کرونا مشکل بعدی ویزا گرفتن است
قهرمانی اسنوکرباز انگلیسی در مسابقات شوت اوت - شکست واحدی از حریف چینی
ˮکروناˮمسابقات بدنسازی و پرورش اندام قهرمانی کشور را لغو کرد
پیروزی مقصودلو در دور ششم مسابقات آیروفلوت روسیه
لغو اردوی تیم ملی دوچرخه سواری برای پیش‌گیری از شیوع کرونا
لغو تمام مسابقات ورزشی دانشجویان برای پیش‌گیری از شیوع کرونا
تعویق مسابقات تنیس روی میز تیمی قهرمانی جهان