پیشنهاد فدراسیون‌ دانش‌آموزی برای مقابله با آلودگی هوا

04:18 ۲۴۸ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 656 0
پیشنهاد فدراسیون‌ دانش‌آموزی برای مقابله با آلودگی هوا

رییس فدراسیون دانش‌آموزی با تاکید بر اینکه بالارفتن شاخص آلودگی هوا و تعطیلی مدارس میزان فعالیت بدنی دانش‌آموزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: باید طرح محتوای دوره تربیت بدنی ویژه ایام آلودگی هوا برای دانش‌آموزان، معلمان و اولیا طراحی شود تا این‌گونه بتوانیم بهترین عملکرد را در راستای افزایش میزان فعالیت بدنی دانش‌آموزان داشته باشیم.

ایسنا

حسین بابویی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با چالش آلودگی هوا در کلان‌شهرهای کشور و تاثیر آن بر فعالیت بدنی دانش‌آموزان، اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی تربیت بدنی آموزش و پرورش توسعه فعالیت‌ها و اقداماتی است که می‌توان از طریق آن‌ها فعالیت بدنی دانش‌آموزان را بهبود بخشید تا با بهتر شدن وضعیت جسمانی آن‌ها سطح سلامت در جامعه دانش‌آموزی ارتقاء یابد.
وی ادامه داد: دستیابی به اهداف تعریف شده تربیت بدنی آموزش و پرورش نیازمند وجود تجهیزات و نیروی انسانی است و معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش برخی امکانات مورد نیاز را تهیه کرده است و نیروی انسانی لازم نیز به همین منظور آموزش دیده است.
رییس فدراسیون دانش‌آموزی با اشاره به این‌که آلودگی هوا، تمهیدات اندیشیده شده در راستای فعالیت بدنی دانش‌آموزان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و در وضعیت اضطراری سلامت دانش‌آموزان در اولویت قرار دارد، گفت: زمانی که شاخص‌های آلودگی هوا بالا می‌رود کلیه فعالیت‌ها متوقف می‌شود و خسارت‌های وارده در حوزه تجهیزات و نیروی انسانی در این راستا قابل ملاحظه است، چرا که به طور مثال معلمان تربیت بدنی آماده خدمت هستند و علی‌رغم پرداخت حقوق، آن‌ها نمی‌توانند اقدامی انجام دهند،  همچنین تجهیزات جهت انجام فعالیت‌های بدنی دانش‌آموزان فراهم است که آن نیز بدون استفاده باقی می‌ماند.
وی با بیان این‌که مقوله آلودگی هوا در حال حاضر صرفا مربوط به کلان‌شهر تهران نیست و شهرهایی نظیر تبریز، اصفهان، اراک و... را نیز درگیر کرده است، عنوان کرد: سالیان قبل برخی شهرها که اکنون درگیر معضل آلودگی هوا هستند شرایط بهتری از نظر شاخص‌های آلودگی هوا داشتند، اما اکنون وضعیت تغییر کرده و علاوه بر تهران دیگر کلان‌شهرهای کشور نیز در این زمینه دچار چالش هستند.
تحت تاثیر قرار گرفتن فعالیت بدنی دانش‌آموزان به دلیل بالا رفتن شاخص آلودگی هوا رییس فدراسیون دانش‌آموزی با اشاره به این‌که بالا رفتن شاخص آلودگی هوا فعالیت بدنی بخش زیادی از دانش‌آموزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اظهار کرد: علاوه بر تعطیلی ساعات تربیت بدنی در مدارس، با بالارفتن شاخص آلودگی هوا و تعطیلی مدارس شاهد تعطیل شدن مسابقات ورزشی دانش‌آموزی نیز هستیم و این مساله برای فعالیت بدنی جامعه دانش‌آموزی کشور مشکل آفرین است.
بابویی با اشاره به این‌که در حوزه امکانات و تجهیزات از شرایط مطلوب‌تری نسبت به چند سال قبل برخوردار هستیم، خاطر نشان کرد: هرچند این وضعیت نیز پاسخگوی همه نیازها در کشور نیست، اما تلاش بر این است تا از حداکثر امکانات در این راستا استفاده کنیم و در صورتی که از فضای لازم برخوردار نباشیم دانش‌آموزان مجبور به فعالیت بدنی در فضاهای روباز هستند که با بالا رفتن شاخص آلودگی هوا در معرض آسیب قرار می‌گیرند.
وی اضافه کرد: در صورتی که ورزش دانش‌آموزی کشور از امکانات لازم برخوردار باشد در روزهایی که شاخص آلودگی هوا بالا رفته است میتوان انجام فعالیت بدنی در محیط‌های روباز را متوقف کرد و در فضای سرپوشیده به فعالیت بدنی پرداخت. کمبود فضا باعث می‌شود تعدادی از دانش‌آموزان در محوطه‌های مدارس فعالیت کنند و زمانی که شاخص آلودگی هوا بالا برود انجام فعالیت بدنی در فضای روباز سلامت دانش‌آموزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
محتوای دوره تربیت بدنی ویژه ایام آلودگی هوا برای دانش‌آموزان طراحی شود رییس فدراسیون دانش‌آموزی با اشاره به این‌که معضل آلودگی هوا یک مساله‌ی پیچیده و طولانی است که باید توسط مسئولان ذیربط حل شود، گفت: پیشنهاد می‌کنیم که محتوای دوره تربیت بدنی ویژه ایام آلودگی هوا برای دانش‌آموزان، معلمان و اولیا طراحی شود تا این‌گونه بتوانیم بهترین عملکرد را در راستای افزایش میزان فعالیت بدنی دانش‌آموزان داشته باشیم.
بابویی ادامه داد: در صورت طراحی محتوای این دوره، براساس چارچوب‌های مشخص علمی تعریف خواهیم کرد که در مناطق با شاخص بالای آلودگی هوا باید چگونه و چه فعالیت‌های ورزشی از سوی دانش‌آموزان و مربیان مدنظر قرار گیرد و هرچند دوره‌هایی در این راستا از سوی فدراسیون دانش‌آموزی برگزار شده است، اما نیازمند بروزرسانی محتوا در این زمینه هستیم، چرا که باید تحقیقات خود را بروز و روش‌های جدیدی را طراحی کنیم تا شاهد متوقف شدن فعالیت بدنی دانش‌آموزان نباشیم.
رییس فدراسیون دانش‌آموزی با بیان این‌که متاسفانه جامعه امروزی درگیر مساله‌ آپارتمان‌نشینی شده و با سبک زندگی شهری فعالیت‌های خود را پیش می‌برد، اظهار کرد: یکی از دلایل کاهش فعالیت بدنی افراد زندگی آپارتمان‌نشینی است و در صورتی که شاهد تعطیلی مدارس در روزهایی که شاخص آلودگی هوا بالاست باشیم به همین میزان نیز فعالیت بدنی دانش‌آموزان کاهش مییابد.
مدارس جدید باید دارای سالن مربوط به درس تربیت بدنی باشند وی در ادامه با اشاره به این‌که ساخت مدارس یکی از اقداماتی است که توسط سازمان نوسازی مدارس به عنوان یکی از تشکیلات رسمی وزارت آموزش و پرورش مدنظر قرار می‌گیرد، اظهار کرد: براساس زیرنظام ساعت فعالیت‌های آموزشی، پرورشی و ورزشی قانون مشخصی برای ساخت مدارس تعریف شده است که براساس آن باید همه تجهیزات لازم را داشته باشند و در همین زیرنظام استاندارد ساخت مدارس تعریف و اعلام شده است. همان‌طور که مدارس نیازمند کلاس، نمازخانه و... هستند باید دارای سالن مربوط به درس تربیت بدنی نیز باشند، این سالن‌ها متفاوت از سالن‌های بزرگ ورزشی است و استانداردهای آن توسط وزارت آموزش و پرورش تعریف شده است.
بابویی ادامه داد: از زمان تصویب این زیرنظام هر مدرسه‌ای که ساخته می‌شود باید کلاس درس تربیت بدنی نیز داشته باشد، هرچند در کلان‌شهرها متولیان با چالش گران بودن زمین مواجه هستند و زمانی که مساحت اختصاص یافته برای ساخت مدرسه مدنظر قرار می‌گیرد در صورت نبود فضای کافی کلاس‌های تربیت بدنی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و از ساخت آن‌ها چشم‌پوشی می‌شود.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

پلی پاد اولین کنسول بازی ابری ایرانی
در کنسول بازی ابری پلی پاد دیگر نیازی به دانلود بازی، در اختیار داشتن سخت افزارهای قدرتمند و یا خرید دستگاه های گران قیمت نیست.
درمان جدید کمردرد ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر در کلینیک درد
دیسک کمر یکی از دلایل شایع درد در قسمت پایین کمر است که باعث کاهش توانایی حرکتی بیمار خواهد شد.
طرح عدل بانک رفاه تمدید شد
طرح عدل بانک رفاه با توجه به استقبال مشتریان و به منظور بهره مندی هر چه بیشتر آن‌ها از مزایای این طرح، تمدید شد.
توصیه هایی برای سفر به اروپا از زبان ایوار
سفر به اروپا در هر فصلی از سال زیبایی‌ها و فریبندگی‌های خودش را دارد. اما برای غنی‌تر کردن این تجربه خاص هم نکات و ریزه‌کاری‌هایی وجود دارد که پیش از سفر باید آن‌ها را بررسی و رعایت کنید تا سفرتان بیادماندنی و تا جای ممکن دور از دغدغه سپری شود.
کرونا با کار زنان کار دارد
آیا شیوع ویروس کووید ۱۹ تأثیر متفاوتی روی مشاغل زنان و مردان داشته است؟
علی نژاد: انضباط مالی در فدراسیون انجمن‌های ورزشی حکمفرما است
مجمع عمومی سالیانه فدراسیون انجمنهای ورزشی صبح ‌امروز (دوشنبه ۳۱ شهریور) در سالن فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شد.
کمانداران ریکرو و کامپوند به اردوی آمادگی دعوت شدند
دومین اردوی آمادگی تیم های ملی ریکرو و کامپوند از پنجم مهر در تبریز و آبیک قزوین برگزار می شود.
گرامیداشت چهل سالگی دفاع مقدس- برگزاری آیین تجلیل از جانبازان مدال‌آور کشور
آیین تجلیل از قهرمانان ورزشی جانباز دفاع مقدس برگزار شد.
لغو برگزاری لیگ دوچرخه سواری بانوان و کوهستان-میزبان همکاری نکرد
برگزاری لیگ برتر دوچرخه سواری بانوان و کوهستان لغو شد.
پیام وزیر ورزش و جوانان به‌مناسبت سالروز دفاع مقدس
وزیر ورزش و جوانان در پیامی فرا رسیدن چهلمین سالروز دفاع مقدس را تبریک و یاد و خاطره ایثارگری‌های شهدا، جانبازان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز لیگ برتر هندبال از ۱۸ مهر- احتمال اضافه شدن ۲ تیم اراک و گچساران
لیگ برتر هندبال قرار است در بخش مردان از ۱۸ مهر و در بخش بانوان از ۲۷ مهر استارت بخورد.
لزوم فرهنگ‌سازی و تامین زیرساخت‌ها برای ترویج استفاده از دوچرخه
هر ساله در روز ۲۲ سپتامبر مسئولان و دوستداران محیط زیست در برخی از شهرهای بزرگ جهان با گرامی‌داشت «روز جهانی بدون خودرو» رانندگان را به دل کندن از خودروها تشویق می‌کنند و مردم نیز بدون خودروها و وسایل نقلیه خود با پای پیاده یا دوچرخه به رفت‌وآمد می‌پردازند تا به حفظ محیط زیست کمک کنند و هم در این روز از آلاینده‌های هوا بکاهند. یک پژوهشگر محیط زیست می‌گوید: در ایران مشکلات جدی در حوزه استفاده شهروندان از دوچرخه وجود دارد که ضرورت دارد علاوه‌بر تامین زیرساخت‌های لازم در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.
راه های نگهداری و کاهش بدخلقی بیماران آلزایمری
در آستانه‌ روز جهانی آلزایمر یک روانشناس به بیان مسائل پیرامون افراد مبتلا به آلزایمر و خانواده‌هایشان پرداخت و اظهار کرد: فرد مبتلا به آلزایمر ملغمه ای از احساسات گیجی، ترس، خشم، یأس، تردید، غم و افسردگی را تجربه می‌کند، بنابراین اطرافیان او باید با گوش کردن به حرف هایش، او را برای سازگاری با بیماری اش آماده کنند، به او کمک کنند تا عزت نفسش را حفظ کند و به او اطمینان دهند که با وجود بیماری اش هنوز می تواند از زندگی لذت ببرد.
تغییر ساعت رسمی کشور
بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۸۶، ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ امشب (۳۰ شهریور) یک ساعت به عقب کشیده می‌شود.
افزایش روند ابتلا به کرونا در کشور - کاهش محسوس استفاده از ماسک
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش روند ابتلا و بستری ناشی از کرونا در کشور، گفت: متاسفانه شاهد کاهش محسوس در استفاده از ماسک از سوی مردم و همچنین شاغلان صنوف و صنایع هستیم.
علی نژاد: انضباط مالی در فدراسیون انجمن‌های ورزشی حکمفرما است
کمانداران ریکرو و کامپوند به اردوی آمادگی دعوت شدند
گرامیداشت چهل سالگی دفاع مقدس- برگزاری آیین تجلیل از جانبازان مدال‌آور کشور
لغو برگزاری لیگ دوچرخه سواری بانوان و کوهستان-میزبان همکاری نکرد
پیام وزیر ورزش و جوانان به‌مناسبت سالروز دفاع مقدس
باخ: فقط المپیک است که همه جهان را کنار هم جمع می‌کند
شگفتی سازی دوچرخه سوار ۲۱ ساله با قهرمانی در توردو فرانس
محکوم کردن نژادپرستی توسط رکابزنان تور دو فرانس
مشخص شدن ترکیب ایران برای مسابقات جهانی دارت
لغو سفر تیراندازان پارالمپیکی به مسابقات آزاد صربستان