ناگفته های نخستین فرمانده سپاه از روز فرار شاه

21:39 ۲۵۲ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 440 0

جواد منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می گوید امام خمینی (ره) ۱۵ سال قبل از وقوع انقلاب پیش بینی کرده بود روزی که شاه از ایران برود مردم جشن و پایکوبی به راه می اندازند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، جام جم آنلاین در ادامه نوشت: جواد منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: سلسله اعتراضاتی پیش از فرار شاه از مدتی قبل آغاز شده بود این اقدامات در سال ۵۶ گسترش و شدت زیادی پیدا کرد و سرانجام در سال ۵۷ عملا تمام کشور را گرفت به گونه ای که دستگاه‎های دولتی تقریبا در اعتراض و اعتصاب بودند.
منصوری گفت: در تمام ایران و در غالب شهرها معترضان اوضاع را در دست گرفته بودند و احتمالی برای ادامه سلطنت وجود نداشت.
این فعال سیاسی در افزود: راهپیمایی روزهای تاسوعا و عاشورا که آذر ماه ۵۷ اتفاق افتاد در واقع مهر ختم دوره سلطنت محسوب می‎شد. مردم در شهرهای مختلف کشور به صراحت مرگ بر شاه گفتند و تعداد زیادی مجسمه های شاه و پدرش رضاخان را پایین کشیدند و به این ترتیب عملا امکان ادامه سلطنت وجود داشت.
منصوری بیان داشت: آمریکایی ها و اروپایی ها در کنفرانسی به این نتیجه رسیدند که دیگر نباید روی ماندن شاه تکیه کنند. در واقع سرمایه گذاری خود را برای ارتباط با انقلابیون کنار گذاشتند تا بتوانند همچنان منافع خود را در ایران حفظ کنند.
وی ادامه داد: به همین دلیل بود که تصویب کردند ژنرال هایزر به ایران بیاید تا انتقال قدرت از سلطنت به مردم را به گونه ای هدایت کند که در نهایت آمریکایی‌ها نفوذ خود را بر ایران داشته باشند.
نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یادآور شد: آنها تصور می‎کردند ملت ایران را به هر شکلی قانع و راضی و به نوعی جریان ۲۸ مرداد سال ۳۲ را تکرار می‎کنند البته با این تفاوت که دیگر شاه را برنمی گردانند و یک دولت متمایل به غرب را ایجاد می کنند.
منصوری خاطرنشان کرد: به نظر می رسد ما اگر بخواهیم به معنای واقعی در این مورد که چرا شاه فرار کرد و چرا انقلاب شد، پاسخگو باشیم شاید مناسب ترین سند و مدرک بیانیه ای است که شخص محمدرضا پهلوی در چهاردهم آبان ماه ۱۳۵۷ از رادیو و تلویزیون قرائت کرد.
وی گفت: در آن بیانیه شاه صریحا اعتراف به ظلم، بی قانونی، وابستگی و فساد کرد و حتی تلویحا به این اشاره نمود که بی دین است. او گفت که قول می دهد از این پس پیرو مذهب شیعه اثنی اشعری باشد.
نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: بهترین دلیل فرار شاه و پیروزی انقلاب همین سخنانی است که شخص شاه مطرح کرد. مردم هم گفتند این چه شاهی است که خودش اعتراف می کند که من و خانواده ام در این فسادها نقش داشتیم.
منصوری اظهار داشت: صلاحیت حکومت دیگر تایید شده نبود بنابراین در آبان ۵۷ به بعد مردم دیگر هیچ امیدی به بقای سلطنت محمدرضا پهلوی نداشتند. آنها فقط دیگر سرنگونی این سلطنت فکر می کردند و حتی بسیاری در این اندیشه بودند که بتوانند شاه را دستگیر و محاکمه کنند.
وی عنوان کرد: آمریکا و دیگر متحدان شاه این وضعیت (دستگیری شاه) را مطلقا نمی خواستند چرا که دستگیری او یک شکست بسیار بزرگ برای غرب محسوب می شد و به این ترتیب در دنیا این طور منعکس می شد که آمریکا قادر به حفاظت از دست نشانده‎های خودش نیست.
نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: وابستگی خاندان پهلوی به قدرت‎های بزرگ مطلب روشنی است. مدارک، اسنادی وجود دارد که انگلستان و بعد از آن آمریکا در روی کار آوردن خاندان پهلوی و حکومت آنها نقش دارند. در دوران سلطنت این خاندان آنها آزادی عمل کاملی داشتند و منافع بسیار عظیمی از ایران می بردند. در رابطه با وابستگی خاندان سلطنتی به غرب تردیدی وجود ندارد.
منصوری ادامه داد: آمریکا، انگلیس و در مجموع غرب تا سال ۵۷ با سرکوب مردم و گروه‎ها و جریان‎های مختلفی که به دنبال استقلال و آزادی ایران بودند موفق شدند که حکومت خودشان را ادامه بدهند اما در سال ۵۷ با وحدتی که بین مردم به وجود آمد و البته رهبری امام خمینی (ره) و اوج گرفتن فساد و ظلم دستگاه پهلوی دیگر امکان مهار و کنترل مردم وجود نداشت و به این دلیل سلطنت پهلوی سقوط کرد.
وی گفت: اگر شاه یک هفته و ۱۰ روز دیگر بیشتر می ماند به دست مردم می افتاد. برای اینکه بسیاری از نیروهای مدافع و حافظ سلطنت پهلوی در حال پراکنده شدن بودند. حتی ممکن بود که خودِ افراد این نیروها در به دام انداختن محمدرضا پهلوی شرکت می کردند.
این چهره سیاسی افزود: همه شاهد این هستند که در روز عاشورا که بیستم آذر ماه ۱۳۵۷ بود در محل گارد جاویدان که کاملا از قربانیان خودِ سلطنت بودند چه اتفاقی عجیب افتاد. آنها به هم افتادند و تعداد زیادی از نیروهای خودشان را به قتل رساندند و تعدادی هم زخمی شدند.
منصوری یادآور شد: حتی در جریانات روزهای ۲۰، ۲۱ و ۲۲ بهمن ماه دیدیم که چگونه نیروهای مسلح خودشان در نهایت به سرنگونی رژیم با مردم همراهی و به آنها کمک کردند.
نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان داشت: آمریکا در هر حال به این نتیجه رسیده بود که امکان کمک به شاه وجود ندارد و شاه هم بدون حفاظت آمریکا امکان ماندن نداشت و به همین دلیل مجبور به فرار از ایران شد. البته ژنرال هایزر و سالیوان سفیر آمریکا صراحتا به شاه گفتند که دیگر صلاح نمی‎دانند از او حمایت کنند. شاه نیز سرمایه و ثروت خود را از ایران جمع کرد و رفت.
منصوری گفت: در روز بیستم آذر ماه ۱۳۵۷ شاه پس از مشاهده اعتراض مردم در روز عاشورا به این نتیجه رسید که امکان ماندنش وجود ندارد و در واقع از بیستم آذر ۵۷ تا بیست و ششم دی ماه همان سال که از ایران رفت در حال جمع آوری ثروت، امکانات و سرمایه ها بود.
وی خاطرنشان کرد: همان روزها دولت بازرگان استعفا داد و عملا دیگر حکومتی بعد از بیستم آذر ۵۷ وجود نداشت. ۲۶ دی ماه ۵۷ سقوط سلطنت به صورت رسمی است و پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می رود و فاصله تا ۲۲ بهمن ۵۷ به این دلیل بود که سران رژیم بتوانند فرار کنند.
وی با تاکید بر این موضوع که بعد از ۲۶ دی ماه عملا حکومتی در ایران وجود نداشت بیان داشت: برخی از شهرهای بزرگ که محل استقرار نیروهای مسلح بودند همچنان قدرت را در دست داشتند که البته به نظر می رسید تظاهر است. عملا هیچ کاری نمی توانستند بکنند.
این چهره سیاسی افزود: نکته مهمی که در اینجا حائز اهمیت است که با فرار شاه شاهد این هستیم غیر از فرار مقامات واقعه دیگری هم رخ داد و آن هم این بود که ارتش هم حاضر نشد در راستای حفظ سلطنت کاری بکند و به تدریج به سمت مردم متمایل شدند.
منصوری تاکید کرد: شاه چه در روز ۲۶ دی ماه چه می رفت و چه نمی رفت به هر حال انقلاب ۲۲ بهمن رخ می داد. اصلا می توانیم همین ۲۶ دی را تاریخ اصلی سقوط سلطنت پهلوی معرفی کنیم.
وی یادآور شد: مردم پس از فرار شاه جشن گرفتند و به جرات می توان گفت که در تاریخ ایران چنین جشنی سابقه نداشت. جمعیت با شور و هیجان بسیار زیاد و غیرقابل وصفی به خیابان ها دادند. آنها اجازه ندادند ۲۸ مرداد دیگری در ایران تکرار شود. همه اینها بر اساس فیلم ها و عکس هایی که از آن روز موجود است، مشخص به نظر می‌رسد.
نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: امام خمینی (ره) در سیزدهم خرداد ۱۳۴۲ یعنی ۱۵ سال قبل از این اتفاق در سخنرانی روز عاشورا در مدرسه فیضیه قم جمله ای را گفتند که خیلی مهم است. ایشان فرمودند به شما نصحیت می کنم که شاه یک کاری نکند روزی که مجبور شود از ایران برود ملت جشن بگیرند.
وی در مورد سرنوشت دولت پس از شاه گفت : دولت بختیار از ابتدای مطرح شدن مشخص بود که صرفا بازیچه ای بیش نیست. زیرا بسیاری از شخصیت ها حاضر نشدند که نخست وزیری را بپذیرند و دوم اینکه بختیار هم مهره سوخته ای بود که تصور می‎کرد می‎تواند چند وقتی نخست وزیری را داشته باشد و بعد در قالب ملی‎گرایی انتخابات آزادی برگزار کند و به نوعی خودش را قهرمان ملی نمایش دهد.
منصوری ادامه داد: اما مردم دقیقا از همان زمانی که دولت او شروع شد او را با شعار بختیار دولت بی اختیار به تمسخر گرفته و به هیچ عنوان به او و نظراتش اعتنایی نکردند. علیرغم اینکه تلاش کردند با کمک ارتش حکومت او را جدی نشان بدهند ارتش نیز او را جدی نگرفت.
این چهره سیاسی افزود: در واقع ارتش نمی‎توانست به او مشروعیت و مقبولیت بدهد زیرا عملا ارتش تحت فشار جدی بود و سایر دستگاه‎ها هم در اعتصاب بودند. در مصاحبه های بختیار نیز آنقدر مطالب بی‎ربط از سوی او عنوان شد که همین دست‎مایه مضحکه بیشتر مردم شده بود.
منصوری اظهار داشت: در هرصورت عملا بعداز فرار شاه امکان استقرار هیچ دولتی نبود زیرا مردم اصل سلطنت را نمی‎‌خواستند و به طبع آن هیچ دولت وابسته به سلطنت را هم نمی خواستند. به این ترتیب سرنوشت بقیه دستگاه ها مثل مجلس و ساواک خودبه‎خود تعیین شده بود وآنهاهم در بهمن ماه خودبه‎خود تعطیل شدند.
وی گفت: نکته حائز اهمیت این است که تقریبا هیچ یک از دولت‎های خارجی پیروزی انقلاب اسلامی را باور نمی‎کردند زیرا معمولا یک انقلاب حتما باید توسط یکی از دولت‎های بزرگ مورد حمایت قرار بگیرد، حتما باید تشکیلات گسترده داشته باشد و باید بخش هایی از دستگاه های قبلی از آن حمایت کند تا بتواند به قدرت برسد اما انقلاب اسلامی هیچ کدام از اینها را نداشت.
جواد منصوری در پایان گفت: به همین دلیل بود که آمریکا تصور می‎کرد که با فرار شاه نارضایتی مردم کمتر شده و می‌تواند با شعار فضای باز سیاسی و دولت ملی فضای انقلابی را آرام کند. حتی سندی وجود دارد که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم آمریکا همچنان همین تصور را داشت و بعد از ۶ ماه ایران از آنها می‌خواهد که حکومت در ایران را بدست بگیرند زیرا کسی جز آنها توان اداره ایران را ندارد که هیچ کدام از اینها اتفاق نیفتاد.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

خاطرات اهالی چند محله‌ تهران از روزهای بمباران
تهران هنوز هم روزهای بمباران را به خاطر دارد. روزها و شب‌هایی که نفیر موشک خواب را از سر پیر و جوان می‌پراند. سال‌های بین ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ که همه ایران شده بود خط مقدم؛ جنگنده‌های عراقی آسمان را تصرف می‌کردند و موشک‌ها و بمب‌ها روی سر مردم بی‌دفاع فرود می‌آمدند؛ تبریز، شیراز، همدان، زنجان، ارومیه و... مردم آماج حملات بودند و کودکان و زنان و مردان غیر نظامی به شهادت می‌رسیدند درحالی که یا در خواب بودند یا وسط مراسم عروسی. جنگ بی‌رحم و مهیب از آسمان می‌بارید.
تامین ۱.۵میلیون واکسن آنفلوآنزا برای افراد پرخطر - مشمولان با مراکز بهداشت تماس بگیرند
رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به تامین ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای شبکه‌های بهداشتی در مرحله اول، گفت: پس از تحویل واکسن، کار توزیع آن نیز آغاز می‌شود.
اقدامات شهرداری تهران برای پیشگیری ازخطر سرریز شدن چاه‌های فاضلاب منطقه ۲۲
معاون راهبری و نظارت اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن بیان اینکه بارگذاری تجاری، مسکونی و خدماتی در منطقه ۲۲ شهر تهران بیش از حد توان اکولوژیک این منطقه است، گفت: چاه‌های جذبی مجتمع‌های مسکونی این منطقه در حال پر شدن است و درصورتی که این فاضلاب‌ها سرریز شوند شهروندان تهرانی با چالش‌ بزرگی روبه‌رو خواهند شد.
ممنوعیت استفاده از تصاویر سیاسی در پروفایل فیس بوک
فیس بوک مجموعه مقررات جدیدی برای ارتباطات کارمندانش در محل کار وضع کرد که شاخصترین آن ممنوعیت استفاده از تصاویر سیاسی برای عکس پروفایلشان است.
آینده دلار از دید اقتصاددان آمریکایی
استاد اقتصاد دانشگاه ییل پیش بینی کرد ارزش دلار در سال آینده ریزش کند.
تله آمریکایی‌ها برای مردم افغانستان
یک کارشناس مسائل شبه قاره با بیان این‌که مردم افغانستان در تله‌ای افتاده‌اند که آمریکایی‌ها کار گذاشته‌اند، گفت: در حال حاضر آمریکایی‌ها حمایت از موضع طالبان دارند و حتی دولت افغانستان را تهدید کردند تا به خواسته طالبان تن دهند.
رزمیان: ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده رایگان در اختیار خانواده‌های نیازمند قرار گیرد
یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم افزایش آگاهی مردم نسبت به خطرات ابتلا به کرونا و راه‌های پیشگیری از آن گفت که دولت باید در اختیار خانواده‌های نیازمند ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده به صورت رایگان قرار دهد.
کرونا چگونه فرصت می‌شود؟
«نمایش به عنوان هنر فرهنگ‌ساز، ‌تعالی بخش و اندیشه‌ور،‌ قادر است در جهت اطلاع رسانی و چگونگی برخورد با پدیده هنوز ناشناخته کرونا، موثر واقع شود.»
مجازات عکسبرداری از کارت شناسایی چیست؟
بر اساس قانون فرد درصورت عکسبرداری از کارت شناسایی باید مجازات قانونی را طی کند.
گاف بزرگ انگلیسی‌ها- کارشناس فوتبال از برنامه زنده جا ماند
"میکا ریچاردز" کارشناس فوتبال انگلیس به دلیل گیر افتادن در رختکن برنامه تلویزیونی، با تاخیر در برنامه حاضر شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطرات اهالی چند محله‌ تهران از روزهای بمباران
تهران هنوز هم روزهای بمباران را به خاطر دارد. روزها و شب‌هایی که نفیر موشک خواب را از سر پیر و جوان می‌پراند. سال‌های بین ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ که همه ایران شده بود خط مقدم؛ جنگنده‌های عراقی آسمان را تصرف می‌کردند و موشک‌ها و بمب‌ها روی سر مردم بی‌دفاع فرود می‌آمدند؛ تبریز، شیراز، همدان، زنجان، ارومیه و... مردم آماج حملات بودند و کودکان و زنان و مردان غیر نظامی به شهادت می‌رسیدند درحالی که یا در خواب بودند یا وسط مراسم عروسی. جنگ بی‌رحم و مهیب از آسمان می‌بارید.
تامین ۱.۵میلیون واکسن آنفلوآنزا برای افراد پرخطر - مشمولان با مراکز بهداشت تماس بگیرند
رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به تامین ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای شبکه‌های بهداشتی در مرحله اول، گفت: پس از تحویل واکسن، کار توزیع آن نیز آغاز می‌شود.
اقدامات شهرداری تهران برای پیشگیری ازخطر سرریز شدن چاه‌های فاضلاب منطقه ۲۲
معاون راهبری و نظارت اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن بیان اینکه بارگذاری تجاری، مسکونی و خدماتی در منطقه ۲۲ شهر تهران بیش از حد توان اکولوژیک این منطقه است، گفت: چاه‌های جذبی مجتمع‌های مسکونی این منطقه در حال پر شدن است و درصورتی که این فاضلاب‌ها سرریز شوند شهروندان تهرانی با چالش‌ بزرگی روبه‌رو خواهند شد.
ممنوعیت استفاده از تصاویر سیاسی در پروفایل فیس بوک
فیس بوک مجموعه مقررات جدیدی برای ارتباطات کارمندانش در محل کار وضع کرد که شاخصترین آن ممنوعیت استفاده از تصاویر سیاسی برای عکس پروفایلشان است.
آینده دلار از دید اقتصاددان آمریکایی
استاد اقتصاد دانشگاه ییل پیش بینی کرد ارزش دلار در سال آینده ریزش کند.
خاطرات اهالی چند محله‌ تهران از روزهای بمباران
انحلال حزب رستاخیز
قبل از انتخاب رشته بخوانید!
عجیب‌ و غریب‌ترین رشته‌های دانشگاهی در جهان
بحران کرونا در کشور جدی است
گلستان: صاحب آن صدای ستایش‌شده شجریان بود
صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه
دانستنی‌هایی درباره سرفه خلط‌دار
کشف سیاره نپتون
سرخابی‌ها از بیت‌المال دل می‌کنند؟