ناگفته های نخستین فرمانده سپاه از روز فرار شاه

21:39 ۳۴ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 87 0

جواد منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می گوید امام خمینی (ره) ۱۵ سال قبل از وقوع انقلاب پیش بینی کرده بود روزی که شاه از ایران برود مردم جشن و پایکوبی به راه می اندازند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، جام جم آنلاین در ادامه نوشت: جواد منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: سلسله اعتراضاتی پیش از فرار شاه از مدتی قبل آغاز شده بود این اقدامات در سال ۵۶ گسترش و شدت زیادی پیدا کرد و سرانجام در سال ۵۷ عملا تمام کشور را گرفت به گونه ای که دستگاه‎های دولتی تقریبا در اعتراض و اعتصاب بودند.
منصوری گفت: در تمام ایران و در غالب شهرها معترضان اوضاع را در دست گرفته بودند و احتمالی برای ادامه سلطنت وجود نداشت.
این فعال سیاسی در افزود: راهپیمایی روزهای تاسوعا و عاشورا که آذر ماه ۵۷ اتفاق افتاد در واقع مهر ختم دوره سلطنت محسوب می‎شد. مردم در شهرهای مختلف کشور به صراحت مرگ بر شاه گفتند و تعداد زیادی مجسمه های شاه و پدرش رضاخان را پایین کشیدند و به این ترتیب عملا امکان ادامه سلطنت وجود داشت.
منصوری بیان داشت: آمریکایی ها و اروپایی ها در کنفرانسی به این نتیجه رسیدند که دیگر نباید روی ماندن شاه تکیه کنند. در واقع سرمایه گذاری خود را برای ارتباط با انقلابیون کنار گذاشتند تا بتوانند همچنان منافع خود را در ایران حفظ کنند.
وی ادامه داد: به همین دلیل بود که تصویب کردند ژنرال هایزر به ایران بیاید تا انتقال قدرت از سلطنت به مردم را به گونه ای هدایت کند که در نهایت آمریکایی‌ها نفوذ خود را بر ایران داشته باشند.
نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یادآور شد: آنها تصور می‎کردند ملت ایران را به هر شکلی قانع و راضی و به نوعی جریان ۲۸ مرداد سال ۳۲ را تکرار می‎کنند البته با این تفاوت که دیگر شاه را برنمی گردانند و یک دولت متمایل به غرب را ایجاد می کنند.
منصوری خاطرنشان کرد: به نظر می رسد ما اگر بخواهیم به معنای واقعی در این مورد که چرا شاه فرار کرد و چرا انقلاب شد، پاسخگو باشیم شاید مناسب ترین سند و مدرک بیانیه ای است که شخص محمدرضا پهلوی در چهاردهم آبان ماه ۱۳۵۷ از رادیو و تلویزیون قرائت کرد.
وی گفت: در آن بیانیه شاه صریحا اعتراف به ظلم، بی قانونی، وابستگی و فساد کرد و حتی تلویحا به این اشاره نمود که بی دین است. او گفت که قول می دهد از این پس پیرو مذهب شیعه اثنی اشعری باشد.
نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: بهترین دلیل فرار شاه و پیروزی انقلاب همین سخنانی است که شخص شاه مطرح کرد. مردم هم گفتند این چه شاهی است که خودش اعتراف می کند که من و خانواده ام در این فسادها نقش داشتیم.
منصوری اظهار داشت: صلاحیت حکومت دیگر تایید شده نبود بنابراین در آبان ۵۷ به بعد مردم دیگر هیچ امیدی به بقای سلطنت محمدرضا پهلوی نداشتند. آنها فقط دیگر سرنگونی این سلطنت فکر می کردند و حتی بسیاری در این اندیشه بودند که بتوانند شاه را دستگیر و محاکمه کنند.
وی عنوان کرد: آمریکا و دیگر متحدان شاه این وضعیت (دستگیری شاه) را مطلقا نمی خواستند چرا که دستگیری او یک شکست بسیار بزرگ برای غرب محسوب می شد و به این ترتیب در دنیا این طور منعکس می شد که آمریکا قادر به حفاظت از دست نشانده‎های خودش نیست.
نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: وابستگی خاندان پهلوی به قدرت‎های بزرگ مطلب روشنی است. مدارک، اسنادی وجود دارد که انگلستان و بعد از آن آمریکا در روی کار آوردن خاندان پهلوی و حکومت آنها نقش دارند. در دوران سلطنت این خاندان آنها آزادی عمل کاملی داشتند و منافع بسیار عظیمی از ایران می بردند. در رابطه با وابستگی خاندان سلطنتی به غرب تردیدی وجود ندارد.
منصوری ادامه داد: آمریکا، انگلیس و در مجموع غرب تا سال ۵۷ با سرکوب مردم و گروه‎ها و جریان‎های مختلفی که به دنبال استقلال و آزادی ایران بودند موفق شدند که حکومت خودشان را ادامه بدهند اما در سال ۵۷ با وحدتی که بین مردم به وجود آمد و البته رهبری امام خمینی (ره) و اوج گرفتن فساد و ظلم دستگاه پهلوی دیگر امکان مهار و کنترل مردم وجود نداشت و به این دلیل سلطنت پهلوی سقوط کرد.
وی گفت: اگر شاه یک هفته و ۱۰ روز دیگر بیشتر می ماند به دست مردم می افتاد. برای اینکه بسیاری از نیروهای مدافع و حافظ سلطنت پهلوی در حال پراکنده شدن بودند. حتی ممکن بود که خودِ افراد این نیروها در به دام انداختن محمدرضا پهلوی شرکت می کردند.
این چهره سیاسی افزود: همه شاهد این هستند که در روز عاشورا که بیستم آذر ماه ۱۳۵۷ بود در محل گارد جاویدان که کاملا از قربانیان خودِ سلطنت بودند چه اتفاقی عجیب افتاد. آنها به هم افتادند و تعداد زیادی از نیروهای خودشان را به قتل رساندند و تعدادی هم زخمی شدند.
منصوری یادآور شد: حتی در جریانات روزهای ۲۰، ۲۱ و ۲۲ بهمن ماه دیدیم که چگونه نیروهای مسلح خودشان در نهایت به سرنگونی رژیم با مردم همراهی و به آنها کمک کردند.
نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان داشت: آمریکا در هر حال به این نتیجه رسیده بود که امکان کمک به شاه وجود ندارد و شاه هم بدون حفاظت آمریکا امکان ماندن نداشت و به همین دلیل مجبور به فرار از ایران شد. البته ژنرال هایزر و سالیوان سفیر آمریکا صراحتا به شاه گفتند که دیگر صلاح نمی‎دانند از او حمایت کنند. شاه نیز سرمایه و ثروت خود را از ایران جمع کرد و رفت.
منصوری گفت: در روز بیستم آذر ماه ۱۳۵۷ شاه پس از مشاهده اعتراض مردم در روز عاشورا به این نتیجه رسید که امکان ماندنش وجود ندارد و در واقع از بیستم آذر ۵۷ تا بیست و ششم دی ماه همان سال که از ایران رفت در حال جمع آوری ثروت، امکانات و سرمایه ها بود.
وی خاطرنشان کرد: همان روزها دولت بازرگان استعفا داد و عملا دیگر حکومتی بعد از بیستم آذر ۵۷ وجود نداشت. ۲۶ دی ماه ۵۷ سقوط سلطنت به صورت رسمی است و پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می رود و فاصله تا ۲۲ بهمن ۵۷ به این دلیل بود که سران رژیم بتوانند فرار کنند.
وی با تاکید بر این موضوع که بعد از ۲۶ دی ماه عملا حکومتی در ایران وجود نداشت بیان داشت: برخی از شهرهای بزرگ که محل استقرار نیروهای مسلح بودند همچنان قدرت را در دست داشتند که البته به نظر می رسید تظاهر است. عملا هیچ کاری نمی توانستند بکنند.
این چهره سیاسی افزود: نکته مهمی که در اینجا حائز اهمیت است که با فرار شاه شاهد این هستیم غیر از فرار مقامات واقعه دیگری هم رخ داد و آن هم این بود که ارتش هم حاضر نشد در راستای حفظ سلطنت کاری بکند و به تدریج به سمت مردم متمایل شدند.
منصوری تاکید کرد: شاه چه در روز ۲۶ دی ماه چه می رفت و چه نمی رفت به هر حال انقلاب ۲۲ بهمن رخ می داد. اصلا می توانیم همین ۲۶ دی را تاریخ اصلی سقوط سلطنت پهلوی معرفی کنیم.
وی یادآور شد: مردم پس از فرار شاه جشن گرفتند و به جرات می توان گفت که در تاریخ ایران چنین جشنی سابقه نداشت. جمعیت با شور و هیجان بسیار زیاد و غیرقابل وصفی به خیابان ها دادند. آنها اجازه ندادند ۲۸ مرداد دیگری در ایران تکرار شود. همه اینها بر اساس فیلم ها و عکس هایی که از آن روز موجود است، مشخص به نظر می‌رسد.
نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: امام خمینی (ره) در سیزدهم خرداد ۱۳۴۲ یعنی ۱۵ سال قبل از این اتفاق در سخنرانی روز عاشورا در مدرسه فیضیه قم جمله ای را گفتند که خیلی مهم است. ایشان فرمودند به شما نصحیت می کنم که شاه یک کاری نکند روزی که مجبور شود از ایران برود ملت جشن بگیرند.
وی در مورد سرنوشت دولت پس از شاه گفت : دولت بختیار از ابتدای مطرح شدن مشخص بود که صرفا بازیچه ای بیش نیست. زیرا بسیاری از شخصیت ها حاضر نشدند که نخست وزیری را بپذیرند و دوم اینکه بختیار هم مهره سوخته ای بود که تصور می‎کرد می‎تواند چند وقتی نخست وزیری را داشته باشد و بعد در قالب ملی‎گرایی انتخابات آزادی برگزار کند و به نوعی خودش را قهرمان ملی نمایش دهد.
منصوری ادامه داد: اما مردم دقیقا از همان زمانی که دولت او شروع شد او را با شعار بختیار دولت بی اختیار به تمسخر گرفته و به هیچ عنوان به او و نظراتش اعتنایی نکردند. علیرغم اینکه تلاش کردند با کمک ارتش حکومت او را جدی نشان بدهند ارتش نیز او را جدی نگرفت.
این چهره سیاسی افزود: در واقع ارتش نمی‎توانست به او مشروعیت و مقبولیت بدهد زیرا عملا ارتش تحت فشار جدی بود و سایر دستگاه‎ها هم در اعتصاب بودند. در مصاحبه های بختیار نیز آنقدر مطالب بی‎ربط از سوی او عنوان شد که همین دست‎مایه مضحکه بیشتر مردم شده بود.
منصوری اظهار داشت: در هرصورت عملا بعداز فرار شاه امکان استقرار هیچ دولتی نبود زیرا مردم اصل سلطنت را نمی‎‌خواستند و به طبع آن هیچ دولت وابسته به سلطنت را هم نمی خواستند. به این ترتیب سرنوشت بقیه دستگاه ها مثل مجلس و ساواک خودبه‎خود تعیین شده بود وآنهاهم در بهمن ماه خودبه‎خود تعطیل شدند.
وی گفت: نکته حائز اهمیت این است که تقریبا هیچ یک از دولت‎های خارجی پیروزی انقلاب اسلامی را باور نمی‎کردند زیرا معمولا یک انقلاب حتما باید توسط یکی از دولت‎های بزرگ مورد حمایت قرار بگیرد، حتما باید تشکیلات گسترده داشته باشد و باید بخش هایی از دستگاه های قبلی از آن حمایت کند تا بتواند به قدرت برسد اما انقلاب اسلامی هیچ کدام از اینها را نداشت.
جواد منصوری در پایان گفت: به همین دلیل بود که آمریکا تصور می‎کرد که با فرار شاه نارضایتی مردم کمتر شده و می‌تواند با شعار فضای باز سیاسی و دولت ملی فضای انقلابی را آرام کند. حتی سندی وجود دارد که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم آمریکا همچنان همین تصور را داشت و بعد از ۶ ماه ایران از آنها می‌خواهد که حکومت در ایران را بدست بگیرند زیرا کسی جز آنها توان اداره ایران را ندارد که هیچ کدام از اینها اتفاق نیفتاد.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

مقایسه Galaxy A۲۰s و Galaxy A۳۰s سامسونگ
سامسونگ یکی از برترین تولیدکنندگان انواع گوشی‌های هوشمند است که در طی سالیان اخیر توانسته است تا حد زیادی رضایت اکثر کاربران را جلب کند.
ساعات کاری شعب بانک آینده در روزهای پایانی سال١٣٩٨
به منظور ارائه خدمات مطلوب‌تر به مشتریان، بانک آینده ساعات کاری شعب خود در روزهای پایانی سال را اعلام کرد.
قوانین و مقررات سفر به دبی
دبی یکی از مهم‌ترین شهرهای گردشگری خاورمیانه و حتی جهان می‌باشد که به دلیل داشتن جاذبه‌های فراوان، هرساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران از سراسر نقاط جهان هست.
تقدیر از بانک در مراسم تجلیل و تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغال‌ زای کشور
در یازدهمین جشنواره سالانه تجلیل و تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغال‌زای کشور از بانک رفاه کارگران به‌پاس حمایت از تولید و اشتغال، کارآفرینی و نقش‌آفرینی در این حوزه‌ها تقدیر به عمل آمد.
آیین رونمایی از کیف پول الکترونیک شهروندی اصفهان بنام ˮاصکیفˮ
شهردار اصفهان در آیین رونمایی از این خدمت شهروندی گفت: «سامانه اصکیف براساس تکنولوژی‌های نوین طراحی‌ شده و در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.
لازمه خدمت مناسب، داشتن نیروهای متعهد و متخصص است
عضو هیأت مدیره بانک رفاه گفت: هدف اصلی نظام بانکی به‌عنوان موسسه‌های مالی و اقتصادی، خدمت به مردم است و داشتن نیروهای متعهد و متخصص لازمه آن است.
وزیر ورزش و جوانان: حضور در اتتخابات، پایبندی مردم به اصل نظام است
وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه جامعه ورزش و جوانان همانند گذشته پای نظام، آرمان‌ها و ایران عزیز ایستاده است، تاکید کرد : مسیر توسعه، بالندگی و دموکراسی از داخل صندوق‌های رای می‌گذرد.
قهرمانی شطرنج باز آذربایجانی در مسابقات بین‌المللی کاسپین- نماینده ایران در رده دوم ایستاد
شطرنج باز آذربایجانی بعد از ۹ دور رقابت در مسابقات بین‌المللی کاسپین توانست به مقام قهرمانی برسد. همچنین آرش طاهباز شطرنج باز ایرانی دوم شد.
پیروزی مقصودلو در مسابقات شطرنج آیروفلوت روسیه
پرهام مقصودلو شطرنج باز ایرانی در دور اول مسابقات آیروفلوت روسیه موفق شد حریفش را شکست دهد.
هروی: نداشتن پورشیب یا گنج‌زاده در المپیک بزرگترین درد کاراته ایران است
سرمربی تیم ملی کاراته با تاکید بر قابلیت‌های فنی ذبیح‌الله پورشیب و سجاد گنج‌زاده در رقابت برای کسب سهمیه المپیک، گفت: بزرگترین درد برای ما این است که نمی‌توانیم هر دوی آن‌ها را در المپیک داشته باشیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدافند هوایی حملات پهپادی تروریست‌ها به نزدیکی پایگاه هوایی حمیمیم را دفاع کرد
تلویزیون رسمی سوریه اعلام کرد، سامانه‌های دفاع هوایی این کشور "اهداف متخاصم" در اطراف شهر جله در نزدیکی پایگاه هوایی حمیمیم در غرب این کشور را دفع کردند.
شناسایی فاکتورهای خطر نازایی در مردان
نازایی تنها یک مشکل زنانه نیست بلکه فاکتورهای مردانه نیز در این امر دخالت دارند و حدود 50 درصد موارد را شامل می‌شوند. با این وجود همچنان بیشترین تاکید در بررسی علل ناباروری روی زنان است در حالی که هر دو نفر باید از نظر وجود عوامل احتمالی نازایی مورد بررسی قرار گیرند.
آغاز اعزام سفر‌های عتبات نوروزی از ۲۴ اسفندماه
سازمان حج و زیارت در خصوص پذیرفته شدگان پیش ثبت نام عتبات نوروزی اعلام کرد: اعزام‌ها در این دوره از ۲۴ اسفند ماه ۹۸ لغایت ۳۰ فروردین ماه ۹۹ خواهد بود.
افراد دچار «نفخ معده» چه غذاهایی را مصرف نکنند؟
پژوهشگر طب سنتی گفت:‌ افرادی که دچار نفخ و سنگینی معده هستند باید از خوردن لبنیات، سالاد، ترشی‌ها، سرکه و آبغوره خودداری کنند.
دعوت نمایندگان از مردم برای مشارکت در انتخابات
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی همپای دیگر مسوولان و فعالان سیاسی مردم را به مشارکت در انتخابات تشویق کردند.
خوراکی‌هایی که برای کاهش کلسترول بسیار مفیدند
وقتی یک کارتن خالی ۱۱ میلیون آب می‌خورد
طعمه اشک و رقص و کباب برای صید رأی!
نزاع خونبار دو معتاد بخاطر یک توله سگ!
«این دو برند، ۳۰ سال شیره مردم را کشیدند»
صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
اشتباهات رایج در کاهش وزن
شریعتمداری چگونه مدیرمسئول کیهان شد؟ + سند
ائتلافی با حضور آیت‌الله خامنه‌ای و هاشمی + سند
نکاتی درباره ۱۰ مجلس پس از انقلاب