وقتی "قلم‌های استیضاح" توزیع شدند

17:35 ۲۵۰ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 1,247 0
وقتی ˮقلم‌های استیضاحˮ توزیع شدند

نانسی پلوسی یک به یک قلم‌هایی که روی میزش گذاشته‌ شده بودند و از آنها برای امضای نامش در بندهای استیضاح علیه ترامپ استفاده شد را به اعضای هیات رئیسه و مدیران مجلس نمایندگان که مسئول رسیدگی به پرونده ترامپ در سنا هستند، داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "قلم‌های امضا" در واشنگتن به حرکت در آمدند همانها که اغلب برای موارد خاص و تشریفاتی استفاده می‌شوند. ترامپ خود نیز دراین رسم دیرینه بوده است.

وقتی

اما پلوسی این قلم را برای روزی سیاهتر توزیع کرد؛ او بندهای استیضاح را برای سومین رئیس جمهوری که در تاریخ آمریکا این راه را طی می‌کند، امضا کرد. 

استیفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید از پلوسی به خاطر این قلم‌ها و سلوکش انتقاد کرد و در توئیتر نوشت: قلم پلوسی برای امضای بندهای شرم آور استیضاح حرکت کرد او با پست مجدد یک تصویر نوشت: پلوسی زمانیکه قلم ها را مثل یک جایزه به دیگران می‌داد رقت‌بار بود.

وقتی

امضای پلوسی پرونده استیضاح ترامپ را برای محاکمه ارسال کرد؛ سوءاستفاده از قدرت و ایجاد مانع بر سر راه نمایندگان کنگره از دلایل مطرح شدن استیضاح رئیس جمهور بوده که تقدیم مجلس سنا شد.

وقتی

پلوسی تصریح کرد که مجلس نمایندگان آمریکا روز ۱۸ دسامبر به وظایف خودش عمل کرده و ترامپ را در دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «ممانعت در تحقیقات کنگره»، در ارتباط با پرونده گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور اوکراین متهم شناخته و استیضاح کرده است.
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هنگام امضای بندهای استیضاح ترامپ گفت: امروز ما تاریخ‌ساز می‌شویم. هیچ‌کس مافوق قانون نیست.

وقتی

قبل از امضا دستیاران دو سینی کوچک حاوی تعداد زیادی قلم سیاه مزین به امضای پلوسی را بیرون آوردند. پلوسی وارد اتاق شد،  پشت میز نشست اسناد و قلم‌ها مقابلش قرار گرفتند در کنارش دادستان‌های مجلس نمایندگان و اعضای هیات رئیسه که بر روی استیضاح ترامپ کار می‌کنند، ایستاده بودند، پلوسی هر قلم را برداشت امضا کرد و آن را به یک قانونگزار داد گاهی با لبخندی کوچک.

وقتی

ترامپ با این سنت به خوبی آشنا است.  در مراسمی و مقابل دوربین ها در ژوئن ۲۰۱۸ او فرمان اجرایی متوقف کردن جدایی خانواده‌ها در مرزها را امضا کرد بعد قلم را به نیلسن وزیر امنیت داخلی‌اش داد.

در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۷ در کاخ سفید لایحه مالیاتی جمهوری‌خواهان را امضا کرد دستیارانش قلم‌ها را آوردند و او به هر حال به دلیل نبود اعضای کنگره قلم ها را به خبرنگاران داد. چیزی که اصلا مرسوم نیست. 

به هر حال رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند مجلس سنا جلسه دادگاه استیضاح را سه‌شنبه هفته آینده برگزار خواهد کرد.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در دو مرحله بر سر این دو بند رأی‌گیری کردند. ابتدا بند «سوءاستفاده از قدرت» به رأی گذاشته شد که با ۲۳۰ رأی موافق و ۱۹۷ رأی مخالف مورد موافقت قرار گرفت.
قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا دیگر بند این قطعنامه که به اتهام «ممانعت در تحقیقات کنگره» مربوط می‌شد را نیز به تصویب رساندند. این بند با ۲۲۹ رأی مثبت و ۱۹۸ رأی منفی به تصویب رسید.
پیش از این کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، «سوءاستفاده از قدرت» و «مانع‌تراشی در تحقیقات کنگره» را به عنوان دو بند استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تصویب کرده بود.
نقش اصلی مجلس نمایندگان تصویب همین طرح استیضاح بود و باقی امور استیضاح در مجلس سنا صورت می‌گیرد؛ جایی که برعکس مجلس نمایندگان، جمهوری‌خواهان در اکثریت هستند.
در مجلس سنا چیزی شبیه یک دادگاه شکل خواهد گرفت که ریاست آن با رئیس دیوان عالی است و سناتورها در آن نقش اعضای هیات منصفه را دارند. برای خلع ترامپ از قدرت، دوسوم سناتورها (۶۷ نفر) باید به عزل او رای دهند؛ امری که با توجه به اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا در شرایط عادی غیرممکن به‌نظر می‌رسد. با این حال در جریان استیضاح، دموکرات‌ها فرصت آن را خواهند داشت تا با نقد جدی عملکرد ترامپ، رای او را در انتخابات ۲۰۲۰ بشکنند.

وقتی


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ترامپ: جانشین قاضی دیوان عالی آمریکا قطعا یک زن است
رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد یک زن را جانشین قاضی متوفی دیوان عالی این کشور خواهد کرد.
ثبت بیش از ۴۷۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در عراق
وزارت بهداشت عراق روز سه شنبه از شناسایی 4724 بیمار جدید مبتلا به کرونا طی 24 ساعت اخیر و جان باختن 57 نفر خبر داد.
روحانی: آمریکا با تمام امکانات وارد جنگ با ایران شده است
رییس جمهور گفت: ما تحریم اقتصادی از سال ۵۹ داشته ایم، اما جنگ اقتصادی از ۹۷ شروع شد. آمریکا با تمام امکانات وارد جنگ با ایران شده است.
نرخ ارز آزاد در 2 مهر 99 -گذر قیمت دلار از کانال 27 هزار تومانی
امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.
۱۲۰ حزب در سراسر کشور فعالیت دارند
مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت: وزارت کشور بر بهره مندی از نظر احزاب تاکید دارد و معتقد است در راستای هم افزایی، همفکری و هم اندیشی و استفاده از نظرات فعالان سیاسی کشور باید با برنامه ریزی مناسب و مستمر, نشست هایی برگزار شود تا بتوانیم در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها از دیدگاه های احزاب استفاده کنیم.
سرداران خط شکن؛ ˮآقا مهدیˮ فرمانده دلها بود
فرازی از وصیت‌نامه شهید زین‌الدین:《اولین شرط لازم برای پاسداری از اسلام، اعتقاد داشتن به امام حسین (ع) است. هیچ کس نمی‌تواند پاسداری از اسلام کند در حالی که ایمان و یقین به اباعبدالله‌الحسین (ع) نداشته باشد》.
پرمتقاضی‌ترین نمادهای بورسی در 2 مهر 99
بازار سرمایه امروز در شروع معاملات با افزایش تقاضا رو به رو است.
افتتاح نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با حضور قالیباف
مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت و افتتاح همزمان ۸ موزه دفاع مقدس در ۸ استان با حضور قالیباف رییس مجلس آغاز شد.
رونق با رشد 37 هزار واحدی به بورس بازگشت
شاخص کل بورس با رشد ۳۷ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۶۱۸ هزار واحدی قرار گرفت.
نرخ ارز بین بانکی در 2 مهر 99
نرخ ۴۷ ارز بین بانکی امروز در حالی از سوی بانک مرکزی اعلام شد که نرخ ۳۲ ارز کاهشی و نرخ ۱۱ بدون تغییر قیمت کار خود را آغاز کردند

پر بازدید ترین اخبار امروز

دیتاسنترهای زیرآبی مایکروسافت پایایی و کاربردی بودن خود را به اثبات رساندند
ایتنا - دمای خنک‌تر مداوم زیر آب این امکان را فراهم می‌آورد تا طراحی دیتاسنترها بر اساس نیاز کمتر به برق باشد.
صندوق نفتی نروژ بیت کوین می‌خرد
دارایی ارز مجازی صندوق ثروت ملی نروژ به واسطه ۱.۵۱ درصد سهام آن در شرکت میکرواستراتژی به ۶۰۰ بیت کوین می رسد که حدود ۶.۳ میلیون دلار با قیمت فعلی ارزش دارد.
ویلموتس سرمربی شالکه می شود؟
رسانه مطرح آلمانی، سرمربی سابق ایران را گزینه مربیگری در شالکه معرفی کرد.
آمریکا در سازمان ملل منزوی شد
یک وبگاه خبری و تحلیلی آمریکایی با انتشار تحلیلی مفصل نوشته همزمان که ایالات متحده در تلاش‌هایش برای افزایش فشار علیه ایران شکست خورده، این کشور در سازمان ملل منزوی شده است.
فرود اضطراری هواپیمای معاون ترامپ
هواپیمای حامل «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا به دلیل مشکل فنی در قسمت موتور مجبور به فرود اضطراری شد.
ترامپ: جانشین قاضی دیوان عالی آمریکا قطعا یک زن است
ثبت بیش از ۴۷۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در عراق
تشکر سازمان ملل از پوتین بابت پیشنهاد تامین واکسن
هشدار آمریکا درباره کارشکنی ˮعوامل خارجیˮ در انتخابات
عربستان سعودی عمره مفرده را از سر می‌گیرد
موضوعات مهم نخستین مناظره ترامپ و بایدن مشخص شد
شی جین پینگ: باید از فکر بازی مجموع صفر خارج شویم
شمار تلفات کرونا در آمریکا از 200 هزار نفر عبور کرد-هشدار مقام‌های ویسکانسین درباره افزایش موارد ابتلا به کرونا
سفیر کشورمان در ژنو: تحریم های یکجانبه جنایت علیه بشریت است
سفیر روسیه: با وجود مسائل ناوالنی روابط با آلمان همچنان قدرتمند است