تناقضات آماری بازماندگی و ترک تحصیل در آموزش و پرورش

15:51 ۲۴۸ روز پیش ایسنا 787 0
تناقضات آماری بازماندگی و ترک تحصیل در آموزش و پرورش

یک کارشناس آموزش و پرورش با بیان این ادعا که فقر آموزشی عیان است،اظهار کرد: چقدر صدای مناطق محروم درکتاب های ما منعکس است؟ کشوری که نفت دارد، در برخی موارد ضرورت آموزش و پرورش شایسته و نیروهای مولد را درک نکرده است و مورد توجه قرار نمی دهد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مهدی بهلولی در پنل مبارزه با فقر آموزشی همایش فقر پژوهی که در مرکز همایش های صداوسیما برگزار شد با بیان اینکه با فقر آموزشی در کشور مواجهیم گفت: چند نشانه وجود دارد که وجود فقر آموزشی را اثبات می‌کند.
وی افزود: نخست اینکه در جامعه دانش آموختگان دانشگاهی داریم که از ترجمه یک پاراگراف متن از زبان انگلیسی به فارسی حتی در رشته تخصصی خودشان ناتوانند. فقر آموزشی را باید گسترده‌تر بنگریم زیرا تنها محدود به مناطق محروم نیست.
این کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در ایران با آمارهای متفاوت و متناقض روبرو هستیم، گفت: این آمار یک درصدی بازماندگی از تحصیل صحیح نیست. آمار خیلی بالاتر از اینهاست. مرکز پژوهش‌ها در گزارش ارزیابی‌اش از لایحه بودجه نوشته ۶۹۶ هزار بازمانده و ۲۳۷ هزار ترک تحصیلی داریم که در مجموع ۹۳۳ هزار نفر می‌شود و هفت تا هشت برابر آمار اعلامی آموزش و پرورش است. آمارها دقیق نیستند.
بهلولی با بیان اینکه حدود ۱۰ میلیون کم سواد و بی‌سواد در کشور داریم، گفت: با وضعیت خوبی مواجه نیستیم. آزمون های جهانی مانند تیمز و پرلز هم که هر چهارسال یکبار در پایه‌های چهارم و هشتم برگزار می‌شود نیز وضعیت فقر را نشان می‌دهد و در علوم تجربی از بین ۴۷ کشور شرکت کننده رتبه ۴۳ هستیم.
وی با بیان این ادعا که فقر آموزشی عیان است،اظهار کرد: چقدر صدای مناطق محروم درکتاب های ما منعکس است؟ کشوری که نفت دارد، در برخی موارد ضرورت آموزش و پرورش شایسته و نیروهای مولد را درک نکرده است و مورد توجه قرار نمی دهد. می‌توان با توجه به دیدگاه‌های مختلف، آسیب شناسی جدی نسبت به آموزش و پرورش کرد. چرا از سال ۸۵ تاکنون سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی دولت از ۱۵ به ۱۰درصد رسیده است؟ ضمن آنکه همه بودجه محقق نمی‌شود. به عنوان مثال بودجه شیر مدارس و سرانه آموزشی مدتی است به‌طور کامل تخصیص نمی‌یابد.
به گزارش ایسنا، در ادامه سعید نوری آزاد - فعال رسانه‌ای در عرصه آموزش و پرورش - نیز با بیان اینکه فقر آموزشی بی‌صداترین نوع فقر است، گفت: علاوه بر این موضوع از نگاه نوبلیست‌ها با مشکل نخبه پروری و انتظارات غیرواقعی آموزشی مواجه هستیم.
وی با اشاره به اینکه فقر و گسست همواره توام هستند،اظهارکرد: وقتی دانش آموزان را با فاکتورهای مختلف چون تفاوت اعتقادی، هوشی، مالی و غیره جدا می‌کنیم، تنوع مدارس به وجود می آید. در آمارها نباید دنبال میانگین باشیم. عدم تمایل به مدرسه موضوعی جدی است که در کشور ما رو به افزایش است، مثلا طبق مطالعاتی که انجام دادیم در سیستان و بلوچستان مدرسه نرفتن یک امتیاز محسوب می‌شود.
این فعال رسانه‌ای افزود: تمامیت خواهی سیستم آموزشی به تبعیت از قانون می‌خواهد همه اقدامات را خودش در دست بگیرد و این موضوع باعث شده است تا حتی دانشگاه‌های ما از آموزش و پرورش دور شوند.
وی با بیان اینکه آموزش از یک مسئله دولتی به یک مسئله دولتی-حاکمیتی تبدیل شده است، گفت: خانواده‌ها اکنون آموزش را به "دیگری" می سپارد و از خود سلب مسئولیت می کند.
آزاد با اشاره به ضرورت و اهمیت بازخورد دادن به معلم تاکید کرد: در مدارس غیردولتی بازخورد دادن اغلب به بازخواست تبدیل شدهاست.
وی در پایان گفت: باید از تحول بنیادین دست برداریم و تغییرات کوچک را مورد توجه قرار دهیم.
آزاد مدعی شد: اکنون تمامی مسئولان آموزش و پرورش، جسارت و امکان تغییر بزرگ را ندارند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

رشد ۷۵ درصدی منابع بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سال ۱۳۹۸
منابع بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، با احتساب سپرده‌های ویژه، در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال پیش از خود ۷۵ درصد رشد نشان داده و از ۱۷۰هزار میلیارد ریال به بیش از ۲۹۷هزار میلیارد ریال رسیده است.
آغاز به کار تورهای خارجی با سه کشور
ویروس کرونا با سرعت باورنکردنی در جهان در حال گسترش است و به همین دلیل بسیاری از کشورها جهت پیشگیری از این موضوع دست به اقداماتی زده اند.
۴ روش مطمئن تشخیص ساعت مچی اصل از فیک!
در این متن می‌خواهیم به شما بگوییم که چگونه ساعت مچی اصل را از فیک به درستی تشخیص بدهید و راه تشخیص آن دقیقا در چیست!؟
دام جدید کلاهبرداران برای دانش آموزان و دانشجویان
شروع سال تحصیلی جدید در ماه جاری، تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است. همین امر موجب شده تا اکثر کلاس های آموزشی مدارس و دانشگاه ها بصورت غیر حضوری و آنلاین برگزار گردد.
سرور مجازی ویندوز چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
این سوالی هست که در این متن میخواهیم به آن اشاره کنیم تا دقیق تر با سرور های مجازی ویندوز و ویژگی های منحصر بفرد آن ها آشنا شویم، پس با ما همراه باشید.
پلی پاد و چشم انداز آینده صنعت گیم در ایران
پلی پاد با ارائه فناوری کلادگیمینگ امکان انجام بازی های روز را فقط با داشتم اینترنت پرسرعت بر روی تمام دستگاه های هوشمند فراهم کرده است.
زندگی زیر نقاب
وقتی از اعتیاد صحبت می‌شود همیشه مواد مخدر متصور است؛ در حالی ‌که امروزه استفاده از هر چیزی به شکل افراطی و غیر ارادی بدون شناخت و تعقل و تدبیر است.
راه‌های پیشگیری از ابتلای سالمندان به آنفلوآنزا
با وجود شیوع کرونا همه می‌دانیم باید تا آنجا که می‌توانیم از ابتلای خود به آنفلوآنزا پیشگیری کنیم؛ به‌ویژه وقتی بالای ۶۰ سال داریم اما چطور می‌توان از ابتلا به آنفلوآنزا پیشگیری کرد؟
دستاوردهای دفاع مقدس
امروز بیش از ۳۲ سال است از پایان جنگ تحمیلی می‌گذرد. تمامی کفر و شرک جهانی در برابر ملت مظلوم ما صف کشیده‌اند. ظالمانه‌ترین تحریم‌ها را علیه ملت دارند تحمیل می‌کنند، اما هر چه بیشتر خصومت‌ورزی می‌کنند، کمتر نتیجه می‌گیرند.
علی مرادی: وزنه‌برداری مشکل تجهیزات دارد- فدراسیون جهانی آشفته است
رییس فدراسیون وزنه‌برداری در حاشیه مجمع سالانه این فدراسیون گفت: از نظر تجهیزات با مشکل و فرسودگی روبه‌رو هستیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پامپئو موضع کلمبیا علیه دولت ونزوئلا را ستود!
وزیر امور خارجه آمریکا با تقدیر از رئیس‌جمهوری کلمبیا بابت موضعش علیه دولت نیکولاس مادورو به ادامه کمک‌ها برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر متعهد شد.
حمله گازانبری به شورای امنیت-پیشخوان
روزنامه های سیاسی امروز یکشنبه 30 شهریور 99 را در اینجا مشاهده کنید.
اعلام رقابت‌های موثر در رنکینگ کشتی المپیک- ۱۴ مهر تکلیف رقابت‌های جهانی مشخص می‌شود
اتحادیه جهانی کشتی با بیان اینکه ۱۴ مهر درباره برگزاری یا عدم برگزاری رقابت‌های جهانی جوانان و بزرگسالان تصمیم‌گیری می‌کند، رقابت‌های موثر در رنکینگ کشتی‌گیران المپیکی را نیز اعلام کرد.
قراردادی عجیب برای فروش پیراهن پرسپولیس + سند
در قراردادی که از طریق کارگزار باشگاه پرسپولیس به امضا رسیده، اجازه فروش پیراهن پرسپولیس به یک شرکت داده می‌شود و از این قرارداد تنها حدود ٨ درصد به پرسپولیس می‌رسد.
زبان «چینی» و زبانهای های خارجی جدید وارد مدارس می شوند؟
سرپرست معاونت برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش درباره جایگاه زبان های خارجی در تدوین راهنماهای برنامه درسی تحولی و احتمال ورود زبان های خارجی جدید به فهرست آموزشی زبان های خارجی مصوب توضیحاتی ارائه کرد.
آغاز دوره های آموزشی توانمند سازی نیروهای آموزش و پرورش استثنایی
افزایش ظرفیت پذیرش دانشجومعلمان در دانشگاه رجایی به بیش از ۱۰ هزار نفر
ساعات تدریس در مدارس کوتاه شد - بیش از ۷۵ درصد مدارس پروتکلها را رعایت کرده اند
بسیاری از فعالان در صنایع کشور فاقد تحصیلات مهارتی هستند
زبان «چینی» و زبانهای های خارجی جدید وارد مدارس می شوند؟
برنامه‌های درسی یکشنبه ۳۰ شهریور شبکه‌های آموزش، چهار و قرآن
شرط برگزاری کلاس‌های درس حضوری
خلاء وجود مربی بهداشت در مدارس استان مرکزی-۳۰ درصد آموزش‌ها حضوری است
دستور وزیر برای بازید از رعایت پروتکلهای بهداشتی در مدارس
توزیع ۱۰۰۰ میلیارد برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام آموزش‌ و پرورش