از ساماندهی دکل های مخابراتی در تهران تا تاثیرات دکل‌های مخابراتی بر شهروندان

18:03 ۴۱ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 189 0
از ساماندهی دکل های مخابراتی در تهران تا تاثیرات دکل‌های مخابراتی بر شهروندان

موضوع تجمیع دکل‌های مخابراتی در شهر تهران و تاثیر امواج این دکل‌های مخابراتی بر روی سلامت شهروندان در نشستی تخصصی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط در حوزه ارتباطات رادیویی بررسی شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، علی گورانی مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در نشست تخصصی بررسی عملکرد شرکت ارتباط مشترک شهر و تشریح فعالیت‌های جاری در خصوص ساماندهی دکل های مخابراتی در تهران گفت: اگر قرار است رفتارها تغییر کند باید افکار را تغییر دهیم. پدیده جهانی شدن یکی از مزیت‌هایی که به همراه دارد این است که حجم عظیم اطلاعات در زمان کوتاهی به افراد منتقل می‌شود. هم زمان با پیشرفت تکنولوژی مهاجرت انسان‌ها از فضای باز به بسته اتفاق افتاده و بیش از 90 درصد زندگی ما در فضای بسته در جریان است.
وی افزود: این مهاجرت پدیده شومی در حوزه سلامت به انسان‌ها تحمیل کرده به شکلی که  آلوده ترین محل‌های زندگی ما خانه‌های ما شده است. یکی از آلاینده‌ها در اطراف انسان‌ها همین آلاینده‌های حوزه ارتباطات الکترونیک است لذا باید ابتدا به تعریف مشترکی در خصوص مشکلات این حوزه دست پیدا کنیم و در مرحله بعد به دنبال راهکارهای حل معضلات باشیم.
وی ادامه داد: البته برخی باورهای غلط نیز در این میان رواج پیدا کرده که موجب افزایش استرس در زندگی انسانی است که به دنبال بهره گیری از تکنولوژی‌های نوین است، به شکلی که گاهی این بار روانی بسیار مخرب است.
گورانی در ادامه با بیان اینکه به همریختگی گسترده‌ای در استقرار دکل ها در  کشور و به ویژه تهران وجود دارد که بی تردید باید نسبت به ساماندهی آنها اقدام کنیم گفت: این موضوع از  ابعاد مختلفی از جمله زیبایی بصری باید مورد توجه قرار گیرد. آن چه که به عنوان مقدار انرژی در پرتوهای مورد استفاده کشور مدنظر است این است که این موارد از استانداردها پایین تر هستند و خطرآفرین نیستند اما گاهی بار روانی اخبار منتشر شده در این زمینه موضوع بسیار مخرب است. مثلا سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده برخی افراد در مقابل این امواج آلرژی دارند اما  این به معنای خطرآفرین بودن این پرتوها برای همه شهروندان نیست. باید آموزش‌های کاملی در این حوزه به شهروندان داده شود و سنجش انرژی پرتوها باید با ابزارها و شیوه‌های مختلف و به روز در کشور انجام شود.
به گزارش ایسنا، عباس رحیمی خوشمکانی نماینده سازمان انرژی اتمی  نیز در این نشست با اشاره به این که در کشور ما در حوزه انتشار امواج دو نهاد سازمان انرژی اتمی و سازمان تنظیم مقررات رادیویی بیشترین درگیری را دارند افزود: در حوزه سازمان انرژی اتمی از ورود تجهیزات ارتباطاتی تا تدوین ضوابط و مقررات مورد توجه قرار می گیرد و اقدامات گسترده‌ای در این حوزه‌ها انجام شده است. در حال حاضر تمام اپراتورهای کشور زیر نظر سازمان انرژی اتمی هستند و تمامی شکایات در این حوزه توسط این سازمان مورد بررسی قرار می‌گیرد و در حقیقت اشراف نسبی در حوزه ایمنی تششعات کشور وجود دارد.
نماینده سازمان انرژی اتمی  تاکید کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته سیاست به سمت کاهش این امواج است که در کشور ما نیز همین سیاست دنبال می‌شود و دلیل آن نیز شاید این باشد که ممکن است در دهه‌های آینده مواردی در حوزه بهره گیری از این تکنولوژی‌ها پیش بیاید.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر این که آنتن‌ها در سطح شهر براساس محاسبات دقیق و سنگینی نصب می‌شود افزود: متاسفانه گاهی پس از نصب یک دکل ساخت و سازهای در اطراف آن صورت می‌گیرد که این آنتن را در مجاورت ساختمان‌ها قرار می‌دهد و این موضوع موجب بروز استرس و نگرانی برای شهروندان می‌شود. بی تردید در حوزه ارتباطات ما به تکنولوژی به عنوان زیر ساخت نیازمندیم. لذا سازمان‌های مذکور باید پای کار بیایند و برای مشکلات موجود راهکارهای مناسب تدوین کنند قطعا سازمان انرژی اتمی  نظارت لازم را در این حوزه انجام می‌دهد و پایش‌ها نیز توسط سازمان تنظیم مقررات رادیویی انجام خواهد شد.
به گزارش ایسنا، مسعود نفیسی معاون فنی شرکت ارتباط مشترک شهر نیز با اشاره به انجام مطالعات تطبیقی میان ایستگاه‌های رادیویی موجود در تهران با شهرهای مختلف جهان گفت: باید اثرات الکترونیکی ناشی از گوشی‌های همراه با ایستگاه‌های رادیویی کاملا از هم تفکیک شود. اظهارنظر سازمان جهانی بهداشت نیز در مورد این دو پدیده بسیار با یکدیگر  متفاوت است.
وی افزود: قطعا درجایی که ترافیک مخابراتی وجود دارد برای ارتباطات مجبور به بهره گیری از ایستگاه‌های رادیویی هستیم. اما برای اظهار نظر در خصوص تاثیرات ایستگاه‌های رادیویی بر سلامت باید به مراجع و مستندات توجه کنیم.
وی ادامه داد: قطعا پرتوکاران یعنی کسانی که کارشان با آنتن و دستگاه‌های الکترومغناطیسی است پرتوگیری متفاوتی با شهروندانی که در معرض پرتوها هستند دارند. لذا باید این دو گروه نیز به صورت مجزا و با در نظر گرفتن شرایطشان مورد بررسی قرار گیرند. آن چه که با اتفاق نظر در مقالات و توسط کارشناسان مطرح می‌شود فاصله استفاده گوشی از بدن انسان‌ها است که بارها مورد تاکید قرار گرفته این موضوع متفاوت از پرتوهایی است که توسط ایستگاه‌های رادیویی و با فاصله‌های استاندارد به شهروندان می‌رسد.
معاون فنی شرکت ارتباط مشترک شهر با اشاره به این که ارتباطات بیسیم یعنی ارتباط میان گوشی‌های همراه و ایستگاه‌های رادیویی امری اجتناب ناپذیر است افزود: قطعا فیبر نوری نمی‌تواند جایگزین ارتباطات بیسیم شود اما در تهران تجمیع دکل‌ها سال هاست شروع شده و امیدواریم روز به روز سرعت تجمیع آنها در شهر تهران بیشتر شود.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

«میهنِ»ما در میان بزرگان صنعت غذای دنیا
«میهن» به عنوان نماینده‌ای پویا و پرافتخار برای صنعت غذای ایران با طراحی و اجرای غرفه‌ای متفاوت و شایسته موفق شد به خوبی‌ شأن این برند ملی وهمچنین صنعت غذای میهنمان را در نمایشگاه جهانی گلفود دبی نمایندگی کند.
راهنمای خدمات غیرحضوری بانکی برای پیشگیری از کرونا
بانک سامان در راستای توصیه مراجع بهداشتی و درمانی و با هدف کاهش ضرورت مراجعه مردم به شعب، راهنمای استفاده از خدمات غیرحضوری بانکی را منتشر کرد.
برگزاری یازدهمین رویداد فیناپ با حضور پررنگ ارتباط فردا و اهدای جوایز نهال فین‌تک
احمد مرآت نیا برنده جایزه نهال فین‌تک در دو بخش داوری و رای مردمی شد.
پی‌جو مرجع معرفی کافی‌شاپ و فست‌فودهای شیراز
یکی از مراجع معرفی محصولات غذایی شیراز سایت پی جو می‌باشد که این افتخار را دارد که با معرفی رستوران‌های شیراز، کافی شاپ‌ها و فست‌فودهای شیراز به شهروندان شیرازی کمک کند تا در کمترین زمان ممکن به آدرس و نشانی رستوران‌ها، فست فودها و کافی‌شاپ‌های شیراز دست پیدا کنند.
چرا کسی از تصمیم غلط گله ندارد؟
باشگاه سپاهان بزرگ‌ترین اشتباه را وقتی مرتکب شد که به قانون غلط تن داد و گفت که حاضر به بازی بدون تماشاگر است. عجیب این که سپاهان می‌ترسد از منافع خود حرف بزند و بلند بگوید که منافعش در بازی بدون تماشاگر به خطر می‌افتاد. چرا یک باشگاه مجبور است که یک تصمیم غلط را بپذیرد و حاضر شود بازی بزرگ فصل را که می‌تواند تعیین‌کننده سرنوشت قهرمانی باشد، بدون تأثیرگذاری هوادارانش برگزار کند.
صعود یک پله‌ای کیخا در رنکینگ جهانی ژیمناسیتک
سعیدرضا کیخا ژیمناستیک کار ایران موفق شد در رنکینگ جهانی ژیمناستیک یک پله صعود کنند.
بی‌تفاوتی فدراسیون هندبال به ˮکروناˮ - تاکید بر اتمام لیگ تا پایان سال!
در حالی که فدراسیون هندبال ساعتی پیش از تعطیلی هفته چهاردهم مسابقات لیگ برتر خبر داده بود اکنون رییس فدراسیون از لزوم اتمام مسابقات تا پایان سال می گوید.
احتمال لغو کامل فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا
یک سایت عربستانی از احتمال لغو کامل فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به خاطر شیوع ویروس کرونا خبر داد.
دردسرهای بازگشت به ایران- ۴ پرواز داوران کشتی برای حضور در تهران!
با پایان رقابت‌های کشتی قهرمانی آسیا در هند، تیم داوری ایران به دلیل لغو پروازها به سمت ایران در فرودگاه شارجه امارات زمین‌گیر شدند.
سرپرست خوشه طلایی: با اکراه به فکری مجوز دادیم - کسی را به عنوان سرمربی جدید مد نظر نداریم
وحید حکیمی می‌گوید مهمترین نگرانی باشگاه خوشه طلایی درحال حاضر پیدا کردن سرمربی جدید است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گفت‌و گو با یک بیمار مبتلا به کرونا در قرنطینه
میثم سعیدی با یک پست اینستاگرامی نگاه خیلی‌ها را به سمت خودش برگرداند. عکسی که در آن سه پرستار با لباس قرنطینه رو به دوربین ژست قوی بودن گرفته‌اند و میثم هم با آن‌ها سلفی می‌اندازد.
دقایقی با بیماران مبتلا به «کرونا» +فیلم
تصاویر بیماران مبتلا به کرونا با لباس‌های خاص، این روزها ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده اما مشاهده بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت ویژه حکایت دیگری است!
تاریخ شروع لیگ کره‌ به‌خاطر کرونا تغییر کرد
مسابقات لیگ فوتبال باشگاهی کره جنوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
مخالف نشان دادن مراجع تقلید با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم، تهمت ناروا است
یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید مخالف نشان دادن اولیای حوزه و مراجع با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم تهمت ناروا است.
برخی اماکن هنوز کرونا را جدی نگرفته‌اند
آماده‌باش شهرداری در پی بارش‌های تهران
جریاناتی مانع پیشرفت کار ساماندهی پسماندهای عفونی اراک می شوند
هشدار هواشناسی نسبت به هجوم ملخ های صحرایی به سیستان و بلوچستان
تعطیلی باغ پرندگان و ممنوعیت فعالیت دستفروشان مترو برای کنترل کرونا
بررسی طرح پارک حاشیه ای در شورای شهر تهران
تصویب طرح مقابله با کرونا در تهران توسط شورای شهر- اختصاص بودجه ۱۰ میلیاردی
دستورالعمل ساماندهی دستفروشی به استانداران ابلاغ شد
جای نگرانی برای وقوع سیلاب در قم وجود ندارد-شهروندان از نزدیک شدن به مسیر رودخانه پرهیز کنند
ابراز امیدواری رییس شورای شهر تهران برای تحقق کل بودجه سال آینده شهرداری