آموزش انگلیسی به زبان اشاره در دستور کار -تبدیل کتاب فارسی اول ابتدایی به این زبان

14:33 ۳۷ روز پیش ایسنا 180 0
آموزش انگلیسی به زبان اشاره در دستور کار -تبدیل کتاب فارسی اول ابتدایی به این زبان

معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در نشست با اعضاء شبکه ملی ناشنوایان گفت: ۹۰۰ هزار نفر ساعت زبان اشاره در کشور از سال ۹۷ تاکنون آموزش دیده‌اند که گروه هدف ما معلمان مدارس استثنایی، والدین و معلمان مدارس عادی هستند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محسن غفوریان با بیان اینکه  ناشنوایی معلولیت ارتباطی است، اظهار کرد: ناشنوایی قبل از اینکه حس شنوایی را محدود یا کمتر کند، یک معلولیت یا محدودیت ارتباطی است.
وی تصریح کرد: تمام برنامه‌های آموزش و پرورش استثنایی به دنبال برقرار کردن این ارتباط است که در این زمینه خوشبختانه تجربیات داخلی و خارجی وجود دارد.
 غفوریان ادامه داد: سازمان آموزش و پرورش  استثنایی ضمن استفاده از لب خوانی در شیوه ارتباط و آموزش برای ناشنوایان از زبان اشاره بهره کامل می بریم.
معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور همچنین گفت: سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از سال ۹۷ ، آموزش زبان اشاره را در دستور کار خود قرار داده و امروز زبان اشاره به عنوان ابزار آموزشی، برای فهم بهتر و ارتباط بیشتر، آموزش کیفیتر در دستور کار سازمان قرار گرفته است.
وی اعلام کرد: ۹۰۰ هزار نفر ساعت زبان اشاره در کشور از سال ۹۷ تاکنون آموزش دیده‌اند و گروه هدف ما معلمان مدارس استثنایی والدین و معلمان مدارس عادی می باشند و حتی آموزش زبان اشاره به کادر نیروی انتظامی را هم در دستور کار خود قرار دادیم و قرار است آموزش زبان اشاره و خط بریل را به سر فصلهای دروس تحصیلی در دانشگاه فرهنگیان اضافه کنیم که به زودی تصویب خواهد رسید.
 غفوریان افزود: امسال در روز جهانی معلولان با حضور دکتر حسینی برای اولین بار کتاب فارسی پایه اول ابتدایی به زبان اشاره تبدیل شده است و بحث آموزش  زبان اشاره انگلیسی نیز در دستور کار قرار دارد. 
معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور همچنین یادآور شد: ما با نظر ریاست سازمان  با نهضت سواد آموزی و مرکز آموزش از راه دور  نیز برای افراد ناشنوا که بازمانده از تحصیل هستند، وارد مذاکره شدیم که با امیدواریم به زودی این سامانه آموزشی  نیز راه اندازی شود .
وی با بیان اینکه در بحث استفاده از ظرفیتهای تشکلهای غیر دولتی در حوزه ناشنوایان ارتباط خوبی با تشکلها داریم افزود: بهره گیری از نظرات گروه هدف در تصمیم سازیها در دستور کار سازمان قرار دارد. 
غفوریان افزود: البته یک سری محدویتهایی هم در این بخش وجود دارد و آن اختلاف نظرهای است که بین تشکلهای غیر دولتی ناشنوایان وجود دارد که این باید حل شود و باید به سمت همدلی پیش برویم. 
معاون برنامهریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در ادامه گفت: دانش آموزان ناشنوا به لحاظ پایین بودن گنجینه لغاتشان در زبان نوشتاری دچار مشکل میشوند و ما برنامههایی در سال ۹۸ و ۹۹ برای این موضوع داریم و امیدواریم با مداخله بهنگام در پیش دبستانی با همکاری والدین گرامی بتوانیم این مورد را بهبود ببخشیم..
وی در خصوص رشتههای تحصیلی نیز بیان کرد: ما با توسعه رشتههای فنی و حرفه ای و کار و دانش سعی در افزایش حضور دانش آموزان ناشنوا در مدارس فنی و حرفهای و کارودانش بوده و هیچ رشتهای را حذف نکردهایم و حتی در تلاش ایجاد رشتههای جدید با رویکرد بومنگر برای دختران و پسران ناشنوا هستیم. 
معاون برنامهریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشوربا تاکید بر این مطلب که ما بر اساس سند تحول بنیادین، برای ایجاد فرصتهای برابر آموزشی، در توسعه رشتههای آموزشی سعی و تلاش کردهایم افزود: در مورد شرایط استخدام هم باید گفت که شرایط استخدامی توسط قانونگذار بررسی میشود ولی ماهم توصیهها و پیگیریهای لازم را انجام داده و خواهیم داد.
غفوریان ادادمه داد: ما همچنین در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان ۹۸ بسته آموزشی را  تولید کردهایم و در اختیار والدین کودکانی که تشخیص ناشنوایی دارند قرار داده‌ایم که این بسته در زمینههای مختلف آموزشی، توانبخشی و..... و آن چیزی که خانواده باید در ارتباط با این دانش آموزان بدانند را ارائه دادهایم.
وی موضوع بعدی را تربیت مدرسین آموزش زبان اشاره کرد و افزود: ما تمایل به همکاری با شبکه ملی ناشنوایان را داریم.
معاون برنامهریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با اشاره به اینکه ذات تشکلهای غیر دولتی احقاق حقوق معلولین است، تاکید کرد: ما سعی میکنیم که این هدف را با همکاری متقابل محقق سازیم.
به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، وی ضمن اعلام این مطلب که آموزشی که در سازمان آموزش و پرورش استثنایی داده می شود یک آموزش رسمی است بیان کرد: آموزشی که در فضای بیرون از سازمان آموزش و پرورش استثنایی داده می شود غیر رسمی بوده و اگر در آموزش اختلاف نظرهایی وجود دارد به این علت است.
غفوریان در پایان گفت: ما در زمینه همکاریهای مشترک آموزشی و توسعه ارتباطات دانش آموزان به ویژه زبان اشاره و همچنین زبان نوشتاری دانش آموزان ناشنوا اعلام آمادگی میکنیم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

وزیر خارجه عربستان: تداوم فشار بر ایران امری ضروری است
وزیر خارجه سعودی با طرح ادعاهای بی اساس خواستار تداوم فشارها بر جمهوری اسلامی ایران شد.
ادعاهای اورتاگوس در حمایت از تحریم‌های آمریکا علیه اعضای شورای نگهبان
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به برگزاری انتخابات در ایران ادعاهایی بی اساس را در این رابطه مطرح کرد.
ایران احتمالا امروز در لیست سیاه FATF قرار می‌گیرد
روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه در گزارشی مدعی شد که ایران امروز در لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی قرار خواهد گرفت.
رئیس ستاد انتخابات استان قم:  مردم قم حضوری حداکثری در انتخابات داشته‎اند
معاون سیاسی اجتماعی و امنیتی قم گفت: مردم قم مشارکتی حداکثری در ساعات اولیه صبح تاکنون داشته‌اند.
حضور رئیس مجلس در  شورای تامین استان قم برای پیشگیری و مقابله با ˮکروناˮ
جلسه شورای تامین استان قم در مورد اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح امروز در استانداری قم برگزار شد.
ولایتی رای خود را به صندوق انداخت
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل رای خود را به صندوق انداخت.
شرکت رییس کمیته ملی المپیک در انتخابات
رییس کمیته ملی المپیک رای خود را در انتخابات مجلس به صندوق انداخت.
اعلام ملاک های اصلی تشخیص واجدین شرایط اخذ رای
ستاد انتخابات کشور ملاک های اصلی تشخیص واجدین شرایط اخذ رأی و صدور تعرفه را اعلام کرد.
داماد رییس جمهور: امروز برای ایران به نام ایران پای صندوق ها آمده ایم
داماد رییس جمهور با بیان اینکه امروز همه برای ایران در انتخابات شرکت کردیم اظهار کرد: امروز یک روز تاریخی و روز وحدت همه ما ایرانیان است.
وزیر نیرو:حضور پرشور مردم در انتخابات دشمنان را به نقطه انصراع از مسیرشان می‌رساند
وزیر نیرو با بیان اینکه حضور مردم پای صندوق‌های رای، این پیام را منتقل می‌کند که آن‌ها به عنوان صاحبان اصلی کشور، حس تعلق به آن را دارند گفت: هرچه مقدار این حضور پرشورتر باشد، آن‌ها دشمنان را سریع‌تر به نقطه انصراف از این مسیر می‌رسانند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتقاد عجیب سولسشایر از ˮتوپˮ بازی با بروخه
سرمربی منچستریونایتد از کیفیت توپ‌های لیگ اروپا انتقاد کرد و آن را باعث توقف تیمش برابر بروخه دانست.
شهریار مغانلو: موفقیت پیکان مهم‌تر از آقای گلی من است
مهاجم تیم فوتبال پیکان می‌گوید موفقیت تیمش از کسب عنوان آقای گلی، برایش اهمیت بیشتری دارد.
اعلام آمادگی حفتر برای آتش‌بس در صورت عقب‌نشینی نیروهای ترکیه‌ای
فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی اعلام کرد که آماده آتش‌بس در لیبی به شرط عقب‌نشینی نیروهای ترکیه‌ای از این کشور است.
پوتین از آمریکا بابت کمک به خنثی کردن یک حمله تروریستی تشکر کرد
رئیس جمهوری روسیه از اداره تحقیقات فدرال آمریکا موسوم به اف.بی.آی بابت اشتراک اطلاعاتی که به خنثی سازی یک حمله تروریستی در جریان تعطیلات سال نو میلادی در سن پترزبورگ منجر شد، قدردانی کرد.
دوست و متحد ترامپ به ۴۰ ماه حبس محکوم شد
راجر استون، متحد و دوست دیرینه دونالد ترامپ به اتهام ایجاد مانع در تحقیقات کنگره در پرونده‌ای که نگرانی درباره مداخله ریاست جمهوری در سیستم قضایی را در پی داشت، به بیش از سه سال حبس محکوم شده است.
تمامی مدارس قم روز شنبه سوم اسفند تعطیل شد- روزهای بعد هم بررسی می‌شود
پوشش 98 درصدی آموزش دختران
وزیر آموزش و پرورش خبر داد:
تعطیلی تمام مدارس قم در روز شنبه
مدرسه دارالفنون برای پذیرش دانش‌آموزان آماده خواهد شد
منتظر حضور پرشور رای اولی‌ها، پای صندوق‌های رای هستیم
تمدید مهلت ارسال آثار به مسابقه دانش‌­آموزی نور-ماده و انرژی سوژه فیلمسازان جوان
انتخاب ۴ شخصیت علمی کشور در هیات امنای مرکز استعدادهای درخشان
ثبت رکورد جهانی آموزش اتباع خارجی توسط ایران
ماموریت آموزش‌وپرورش ساختن انسان‌هاست نه فرستادنشان به دانشگاه
امکان صدور «دیپلم المثنی» فراهم شد- اضافه شدن ۶ آیتم امنیتی جدید به دیپلم