آموزش انگلیسی به زبان اشاره در دستور کار -تبدیل کتاب فارسی اول ابتدایی به این زبان

14:33 ۲۵۵ روز پیش ایسنا 338 0
آموزش انگلیسی به زبان اشاره در دستور کار -تبدیل کتاب فارسی اول ابتدایی به این زبان

معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در نشست با اعضاء شبکه ملی ناشنوایان گفت: ۹۰۰ هزار نفر ساعت زبان اشاره در کشور از سال ۹۷ تاکنون آموزش دیده‌اند که گروه هدف ما معلمان مدارس استثنایی، والدین و معلمان مدارس عادی هستند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محسن غفوریان با بیان اینکه  ناشنوایی معلولیت ارتباطی است، اظهار کرد: ناشنوایی قبل از اینکه حس شنوایی را محدود یا کمتر کند، یک معلولیت یا محدودیت ارتباطی است.
وی تصریح کرد: تمام برنامه‌های آموزش و پرورش استثنایی به دنبال برقرار کردن این ارتباط است که در این زمینه خوشبختانه تجربیات داخلی و خارجی وجود دارد.
 غفوریان ادامه داد: سازمان آموزش و پرورش  استثنایی ضمن استفاده از لب خوانی در شیوه ارتباط و آموزش برای ناشنوایان از زبان اشاره بهره کامل می بریم.
معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور همچنین گفت: سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از سال ۹۷ ، آموزش زبان اشاره را در دستور کار خود قرار داده و امروز زبان اشاره به عنوان ابزار آموزشی، برای فهم بهتر و ارتباط بیشتر، آموزش کیفیتر در دستور کار سازمان قرار گرفته است.
وی اعلام کرد: ۹۰۰ هزار نفر ساعت زبان اشاره در کشور از سال ۹۷ تاکنون آموزش دیده‌اند و گروه هدف ما معلمان مدارس استثنایی والدین و معلمان مدارس عادی می باشند و حتی آموزش زبان اشاره به کادر نیروی انتظامی را هم در دستور کار خود قرار دادیم و قرار است آموزش زبان اشاره و خط بریل را به سر فصلهای دروس تحصیلی در دانشگاه فرهنگیان اضافه کنیم که به زودی تصویب خواهد رسید.
 غفوریان افزود: امسال در روز جهانی معلولان با حضور دکتر حسینی برای اولین بار کتاب فارسی پایه اول ابتدایی به زبان اشاره تبدیل شده است و بحث آموزش  زبان اشاره انگلیسی نیز در دستور کار قرار دارد. 
معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور همچنین یادآور شد: ما با نظر ریاست سازمان  با نهضت سواد آموزی و مرکز آموزش از راه دور  نیز برای افراد ناشنوا که بازمانده از تحصیل هستند، وارد مذاکره شدیم که با امیدواریم به زودی این سامانه آموزشی  نیز راه اندازی شود .
وی با بیان اینکه در بحث استفاده از ظرفیتهای تشکلهای غیر دولتی در حوزه ناشنوایان ارتباط خوبی با تشکلها داریم افزود: بهره گیری از نظرات گروه هدف در تصمیم سازیها در دستور کار سازمان قرار دارد. 
غفوریان افزود: البته یک سری محدویتهایی هم در این بخش وجود دارد و آن اختلاف نظرهای است که بین تشکلهای غیر دولتی ناشنوایان وجود دارد که این باید حل شود و باید به سمت همدلی پیش برویم. 
معاون برنامهریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در ادامه گفت: دانش آموزان ناشنوا به لحاظ پایین بودن گنجینه لغاتشان در زبان نوشتاری دچار مشکل میشوند و ما برنامههایی در سال ۹۸ و ۹۹ برای این موضوع داریم و امیدواریم با مداخله بهنگام در پیش دبستانی با همکاری والدین گرامی بتوانیم این مورد را بهبود ببخشیم..
وی در خصوص رشتههای تحصیلی نیز بیان کرد: ما با توسعه رشتههای فنی و حرفه ای و کار و دانش سعی در افزایش حضور دانش آموزان ناشنوا در مدارس فنی و حرفهای و کارودانش بوده و هیچ رشتهای را حذف نکردهایم و حتی در تلاش ایجاد رشتههای جدید با رویکرد بومنگر برای دختران و پسران ناشنوا هستیم. 
معاون برنامهریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشوربا تاکید بر این مطلب که ما بر اساس سند تحول بنیادین، برای ایجاد فرصتهای برابر آموزشی، در توسعه رشتههای آموزشی سعی و تلاش کردهایم افزود: در مورد شرایط استخدام هم باید گفت که شرایط استخدامی توسط قانونگذار بررسی میشود ولی ماهم توصیهها و پیگیریهای لازم را انجام داده و خواهیم داد.
غفوریان ادادمه داد: ما همچنین در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان ۹۸ بسته آموزشی را  تولید کردهایم و در اختیار والدین کودکانی که تشخیص ناشنوایی دارند قرار داده‌ایم که این بسته در زمینههای مختلف آموزشی، توانبخشی و..... و آن چیزی که خانواده باید در ارتباط با این دانش آموزان بدانند را ارائه دادهایم.
وی موضوع بعدی را تربیت مدرسین آموزش زبان اشاره کرد و افزود: ما تمایل به همکاری با شبکه ملی ناشنوایان را داریم.
معاون برنامهریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با اشاره به اینکه ذات تشکلهای غیر دولتی احقاق حقوق معلولین است، تاکید کرد: ما سعی میکنیم که این هدف را با همکاری متقابل محقق سازیم.
به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، وی ضمن اعلام این مطلب که آموزشی که در سازمان آموزش و پرورش استثنایی داده می شود یک آموزش رسمی است بیان کرد: آموزشی که در فضای بیرون از سازمان آموزش و پرورش استثنایی داده می شود غیر رسمی بوده و اگر در آموزش اختلاف نظرهایی وجود دارد به این علت است.
غفوریان در پایان گفت: ما در زمینه همکاریهای مشترک آموزشی و توسعه ارتباطات دانش آموزان به ویژه زبان اشاره و همچنین زبان نوشتاری دانش آموزان ناشنوا اعلام آمادگی میکنیم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سهم زغال‌سنگ کرمان در تامین نیاز ذوب آهن اصفهان افزایش می یابد
مدیرعامل ، رئیس هیئت مدیره و جمعی از دیگر مسئولین ذوب آهن اصفهان دوم و سوم مهرماه با حضور در شرکت معادن زغالسنگ کرمان ، ضمن نشست با مسئولین این شرکت ، از معادن مذکور بازدید نموده و روند اجرای تفاهم نامه اخیر بین این دو شرکت را پیگیری کردند.
اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین‌ترین رشد قیمت امروز 99-07-05
امروز سهامداران شرکت‌های معادن منگنز ایران، سرمایه‌گذاری پارس توشه و کاشی و سرامیک حافظ در بورس و معامله‌گران شرکت‌های بانک دی، پتروشیمی مارون و تولیدات پتروشیمی قائد بصیر بیشترین در فرابورس بیشترین سود را کسب کردند.
رشد 4 هزار واحدی شاخص بورس در معاملات امروز
شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد ۴هزارواحدی، در ارتفاع یک‌میلیون و ۶۱۵هزار واحد قرار گرفت.
آغاز توزیع تخم مرغ با نرخ مصوب در کشور
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور از آغاز توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب در کشور خبر داد.
همتی به تسنیم خبر داد|تصمیم مهم برای کالاهای دپو شده در گمرک-کالاهای اساسی و مواد اولیه 24 ساعته ترخیص می‌شود
رئیس کل بانک مرکزی از تصمیم مهم برای ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات از گمرکات خبر داد و گفت: در خصوص کالاهای اساسی و مواد اولیه و قطعات کارخانجات مشکلی نخواهیم داشت و تمام کالاهای گمرکات را می توانیم ترخیص کنیم.
اقدامات و برنامه های بانک رفاه کارگران در راستای اشتغال زایی و محرومیت‌زدایی
بانک رفاه کارگران طی سالهای اخیر بخش قابل توجهی از توان و ظرفیت خود را صرف امور مربوط به اشتغالزایی و محرومیت زدایی کرده است.
اخبار فنی خودرو| مزایا و معایب خودروهای دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب چیست؟
دیفرانسیل یک قطعه مکانیکی است که نیروی موتور را به چرخ‌های محرک خودرو منتقل کرده و به هر کدام از چرخ‌های محور محرک خودرو اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز با دور متفاوتی نسبت به سایر چرخ‌ها به چرخش درآید.
بی توجهی دولت به دستمزد و قراردادهای کار- افزایش 200 درصدی قیمت ها قامت کارگران را خم کرد
بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران با گلایه از دولت درباره عدم توجه به معیشت و دستمزد کارگران گفت: کارگران زیرفشار قراردادهای کاری موقت و هزینه های سرسام آور زندگی قامت خم کرده اند.
قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99-07-05؛افزایش چشم‌گیر قیمت ارز؛ سکه 13 میلیون و 500 هزار تومان شد
هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۲۶۱ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۳میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان است.
تدوین بسته جامع پساکرونایی برای حمایت از مشاغل آسیب‌دیده
در بیست و ششمین کارگروه مقابله با پیامدهای کرونا مقرر شد تا با استفاده از منابع باقی مانده از تسهیلات حمایتی دولت برای کسب و کارهای آسیب دیده بسته جامع پساکرونایی برای حمایت از این مشاغل تدوین و ارائه شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گل‌محمدی خوشحال‌ترین پرسپولیسی بود
بعد از برد الشارجه، جو تیم پرسپولیس به صورت کلی تغییر کرد و در مسیر بازگشت از ورزشگاه جاسم بن‌حمد بساط بگو و بخند فراهم شد.
زلزله گلستان تلفات جانی نداشته است
مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان گفت: هنوز گزارشی در خصوص تلفات جانی در زلزله صبح امروز مراوه تپه استان گلستان گزارش نشده است.
وزیر خارجه عراق به ایران سفر کرد
وزیر امور خارجه عراق برای دیدار با مقامات کشورمان صبح امروز (شنبه) به ایران سفر کرد.
علت پیرپوستی زودرس و آب مروارید
مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت ضمن تشریح چگونگی عملکرد طیف‌های مختلف تشعشع ماوراءبنفش بر بدن، در مورد عوارض این تشعشعات هشدار داد و گفت: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید بدون در نظر گرفتن وسایل حفاظتی می‌تواند بیماری‌های جدی نظیر سرطان پوست، آب مروارید، آفتاب‌سوختگی و... به وجود آورد.
زلزله ۵.۲ ریشتری در استان گلستان
زلزله‌ای با قدرت ۵.۲ ریشتر مرز استان گلستان و ترکمنستان را لرزاند.
کلیپ‌های آموزش شبکه شاد منتشر شد
لزوم بررسی و بازنگری ماموریت های سازمان نهضت سوادآموزی پس از ۴۱ سال
برنامه‌های درسی جمعه ۴ مهر شبکه‌های آموزش، چهار و قرآن
نحوه تطبیق کارنامه دوره های مختلف تحصیلی با دروس نظام جدید +شرایط اخذ دیپلم مجدد
دفاع مقدس، حماسه شکوهمندی که غرور و قیام را در قلوب ستمدیدگان جاری کرد
معاون وزیر آموزش و پرورش: ادعا نداریم شبکه شاد بی نقص است
مشارکت ۲۰ هزار روحانی در اقامه نماز جماعت مدارس
ابلاغ بسته تحولی سازمان دانش‌آموزی توسط وزیر آموزش و پرورش
بیشتر پروژه‌های نیمه تمام مدارس، دولتی‌اند
پایگاه های انتخاب رشته کنکورشهرتهران از سوی آموزش و پرورش معرفی شد