ایجاد فرآیندی موثر در زمینه ارتقاء فرهنگ آپارتمان نشینی

15:33 ۳۵ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 119 0
ایجاد فرآیندی موثر در زمینه ارتقاء فرهنگ آپارتمان نشینی

معاون اجتماعی شهرداری تهران عنوان کرد: می توانیم با طراحی رویدادهای گرامیداشت همسایگی در زمینه اصلاح الگوهای رفتارهای شهروندان در بخش همسایگی نیز شاهد تغییراتی باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، جوادی یگانه در جلسه نخستین جلسه شورای سیاست گذاری کارگروه تغییر رفتار شهروندی با تاکید بر حوزه های محیط زیست و همسایگی در شهر تهران با تاکید بر اینکه معاونت اجتماعی و در رأس آن اداره کل آموزش‌های شهروندی در نظر دارد با اجرای سلسله برنامه های مدون در فضای آپارتمان های شهر تهران و تغییر در رفتار شهروندی در حوزه های محیط زیست و همسایگی گام‌های موثری بردارد، گفت: وقتی موضوع شهر و شهروندی مطرح می شود، به طور  معمول بین فرد شهرنشین و شهروند سودمند تفاوت های ویژه ای وجود دارد. چنان که شهروند بودن بر خصلت همراهی و مشارکت و همچنین حفظ حریم شخصی تاکید دارد و آپارتمان به عنوان یکی از مهم ترین میدان های خاص در این فضا عموما مورد غفلت در فرآیند سیاست گذاری و عمل قرار گرفته است.
وی در تشریح تفکیک شهروند سودمند و فردی که تنها شهرنشین است، تصریح کرد: شهرنشین کسی است که صرفا سکونت فیزیکی در شهر دارد و از امکانات شهر استفاده می کند اما، در نقطه مقابل شهروند سودمند، فردی است که علاوه بر استفاده و برخورداری از امتیازات شهرنشینی، تکالیف خود در قبال شهر را انجام می دهد که انجام این تکالیف را می‌توانیم در قالب «رفتار متناسب شهروندی» دسته بندی کنیم.
جوادی یگانه با اشاره به اهداف طرح «تغییر رفتار شهروندی در حوزه های محیط زیست و همسایگی شهر تهران» افزود: برای عملی شدن تغییر رفتار شهروندی می توانیم در زمینه های محیط زیست، همسایگی و حقوق متقابل شهروندی تغییراتی را با روش های آموزشی اعمال کنیم تا شاهد بهبود وضعیت کنونی باشیم.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با بیان اینکه سیاست های تغییر رفتار اجتماعی می بایست با فن متقاعدسازی شهروندان برای تغییر نگرش افراد صورت گیرد، ادامه داد: مهم ترین بحث در متقاعدسازی روش و شیوه های پیام رسانی به مخاطبان، ایجاد بسترهایی برای گفت وگو، فضاسازی برای کنشگری موثر شهروندان است که می تواند منجر به متقاعد شدن افراد برای تغییر رفتار شهروندان در ابعاد مختلف شود.
وی در تشریح ابعاد تغییر رفتار شهروندان در حوزه محیط زیستی گفت: می‌توانیم برای اجرای این طرح در سطح شهر ابتدا به سراغ مجتمع های مسکونی، آپارتمان ها، کسب و کارهای بزرگ و کوچک، مدارس، دانشگاه ها، خوابگاه‌ها و با تمرکز خاص بر فروشگاه‌های زنجیره ای به ویژه شهروند برویم تا با اجرای برنامه های مدون شاهد تحقق کاهش پسماند، حذف شیرابه، اصلاح الگوی مصرف و خرید، تفکیک پسماند و کاهش استفاده از کیسه پلاستیک در این بخش باشیم. چراکه تعیین سیاست بر اساس میدان عمل و ذی نفعان مختلف می‌تواند تاثیرگذاری پایداری را به دنبال داشته باشد.
جوادی یگانه در تشریح بهبود رفتارهای همسایگی در طرح «تغییر رفتار شهروندی با تاکید بر حوزه های محیط زیست و همسایگی در شهر تهران» نیز عنوان کرد: می‌توانیم با طراحی رویدادهای گرامیداشت همسایگی در زمینه اصلاح الگوهای رفتارهای شهروندان در بخش همسایگی نیز شاهد تغییراتی باشیم.
وی بر ضرورت ارتقاء رفتار مرتبط با حقوق متقابل شهروندی در این طرح تاکید و بیان کرد: متأسفانه همواره در مجتمع های مسکونی و آپارتمان ها شاهد بروز اختلافاتی از جنس حقوق شهروندی هستیم. از همین رو در نظر داریم در طرح «تغییر رفتار شهروندی با تاکید بر حوزه های محیط زیست و همسایگی در شهر تهران» در مسیر اصلاح این رفتارها و بهبود روابط همسایگی نیز گام های اساسی برداریم.
جوادی یگانه ادامه داد: نظر به سابقه تعیین سیاست های اجتماعی در شهر تهران و با توجه به مغفول ماندن آپارتمان به عنوان یکی از مهم ترین میدان های حاضر و فعال در محیط شهری، معاونت اجتماعی و فرهنگی در نظر دارد این بار با رویکرد متمرکز و با همکاری نهادها و واحدهای مربوطه در حوزه شهری تغییر رفتار شهروندی و پایدارسازی مجموعه شیوه های زیست ایمن و موثر را به اجرا گذارد.
وی خاطر نشان کرد: از آنجائ یکه سابقه آموزش از سوی حوزه های مختلف از جمله پسماند، آتش نشانی و آموزش مهارت های شهروندی و غیره به صورت مستقل انجام شده است، این بار به دنبال آن هستیم تا از طریق ایجاد یک فرآیند متمرکز در کارگروه «ارتقاء فرهنگ آپارتمان نشینی» مجموعه آموزش های واحدی را برای گروه های مخاطب مختلف از جمله کودکان، نوجوانان، جوانان و زنان و سالمندان ایجاد کنیم.
بنا براعلام روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، وی با اعلام اینکه محدوده انجام طرح «تغییر رفتار شهروندی در حوزه های محیط زیست و همسایگی شهر تهران» در فاز آزمایشی در سال جاری شامل مناطق 3، 5، 12، 16 و 22  می شود و در سال آینده پس از بازبینی مجدد و رفع اشکالات احتمالی در تمامی مناطق 22 گانه به اجرا گذاشته می شود، تصریح کرد: در روند اجرای این طرح ائمه مساجد، تسهیل‌گران مناطق، مدیران محلات، سمن ها، دانش آموزان، دانشجویان و سالمندان حضور خواهند داشت.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

شهری
شهری

آخرین اخبار

ملی‌پوش هندبال: با دو ماه تمرین توقع نتیجه خوب دارند!
ملی‌پوش هندبال گفت: یکی دو ماه مانده به یک مسابقه ملی‌پوش باید هم یارش را انتخاب کند، هم بدنسازی و هماهنگی انجام دهد و تازه توقع نتیجه خوب از تیم دارند و همه معادلات دنیا بهم می ریزد.
شکست سنگین والنسیا برابر آتالانتا- تیم مورینیو در لندن شکست خورد
آتالانتا برابر والنسیا یک نتیجه دور از انتظاری را به دست آورد و با نتیجه ۴ بر یک به پیروزی دست پیدا کرد و لایپزیگ هم در لندن تاتنهام را شکست داد.
پیروزی سیتی در لیگ جزیره و تثبیت جایگاه دوم
منچسترسیتی در آخرین دیدار هفته بیست و ششم رقابت‌های لیگ جزیره توانست برابر وستهام به پیروزی دست پیدا کند.
تابلوهای بزرگراهی پایتخت ˮنوˮ شدند
معاون فنی و مهندسی سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از تعویض تمامی تابلوهای راهنمای مسیر بزرگراه‌های تهران خبر داد.
اولویت ما در شرایط فعلی، برداشت از میادین مشترک است
معاون تولید شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه در شرایط فعلی تحریم اولویت برداشت نفت و گاز از میادین مشترک است، گفت: در شرایط تحریم به دنبال حفظ و سپس افزایش تولید در میادین مشترک هستیم.
بانک‌ها ۱۰ درصد بیشتر وام دادند
مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها در ۹ ماهه امسال رشد ۱۰ درصدی داشته است.
چگونه در صنایع مختلف سرمایه‌گذاری کنیم؟
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه ایران باید به سمت تامین مالی از طریق ابزارهای نوین مالی برود. سرمایه‌گذاران باید بدانند روش‌هایی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و خصوصی وجود دارد که می‌توانند از طریق آن‌ها در صنایع مختلف حتی در صنعت سینما و تئاتر سرمایه‌گذاری کنند.
حل بحران یمن؛ کلید برقراری روابط میان ایران و عربستان
مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه مهمترین مانعی که در حال حاضر باعث بهبود روابط ایران و عربستان شده است را موضوع یمن و حمایت ایران از گروه انصارالله دانست.
استفاده صحیح از ماسک- طرح
چند گام برای استفاده صحیح از ماسک را مشاهده کنید.
قتل مرد ۳ زنه در کینه خانم همسایه!
زن همسایه که با پیرمرد سه زنه اختلاف داشت وقتی شنید زن سوم این مرد خواستار به قتل رساندن شوهرش است در اقدامی کینه جویانه دست به قتل زد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دعوت نمایندگان از مردم برای مشارکت در انتخابات
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی همپای دیگر مسوولان و فعالان سیاسی مردم را به مشارکت در انتخابات تشویق کردند.
احداث یک پایگاه نظامی در شرق مصر با هدف تأمین امنیت کانال سوئز
مصر در حال انجام اقدامات مقدماتی برای ساخت یک پایگاه جدید نظامی در مرزهای شرقی این کشور با هدف تأمین امنیت کانال سوئز است.
پشت پرده درگیری زلاتان با ستاره آرژانتینی
مدافع آرژانتینی پیشین تیم فوتبال منچستریونایتد ماجرای درگیری خود با هم‌تیمی سوئدی‌اش در این تیم را فاش کرد.
ملی‌پوش هندبال: با دو ماه تمرین توقع نتیجه خوب دارند!
ملی‌پوش هندبال گفت: یکی دو ماه مانده به یک مسابقه ملی‌پوش باید هم یارش را انتخاب کند، هم بدنسازی و هماهنگی انجام دهد و تازه توقع نتیجه خوب از تیم دارند و همه معادلات دنیا بهم می ریزد.
شکست سنگین والنسیا برابر آتالانتا- تیم مورینیو در لندن شکست خورد
آتالانتا برابر والنسیا یک نتیجه دور از انتظاری را به دست آورد و با نتیجه ۴ بر یک به پیروزی دست پیدا کرد و لایپزیگ هم در لندن تاتنهام را شکست داد.
تابلوهای بزرگراهی پایتخت ˮنوˮ شدند
94 درصد تصادفات استان در جاده‌های اصلی رخ می‌دهد
واریز سهمیه تخصیصی سوخت بهمن ماه خودروهای حمل و نقل عمومی تا 4 اسفند
اصلاح فرآیند صدور پروانه ساختمانی
پیگیری اقدامات پیشگیرانه در استان تهران در زمینه معضل اعتیاد
از مبدا جلوی تولید آلودگی هوا را بگیریم
افزایش مصرف مازوت در سال جاری در نیروگاه‌های بخاری
تخریب ۱۵۰ کوره تولید زغال در شهرستان ری
خرید تجهیزات مخصوص اورژانس برای بازار با کمک خیرین
تداوم هوای ناسالم پایتخت برای گروه‌های حساس