ایجاد فرآیندی موثر در زمینه ارتقاء فرهنگ آپارتمان نشینی

15:33 ۲۵۱ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 544 0
ایجاد فرآیندی موثر در زمینه ارتقاء فرهنگ آپارتمان نشینی

معاون اجتماعی شهرداری تهران عنوان کرد: می توانیم با طراحی رویدادهای گرامیداشت همسایگی در زمینه اصلاح الگوهای رفتارهای شهروندان در بخش همسایگی نیز شاهد تغییراتی باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، جوادی یگانه در جلسه نخستین جلسه شورای سیاست گذاری کارگروه تغییر رفتار شهروندی با تاکید بر حوزه های محیط زیست و همسایگی در شهر تهران با تاکید بر اینکه معاونت اجتماعی و در رأس آن اداره کل آموزش‌های شهروندی در نظر دارد با اجرای سلسله برنامه های مدون در فضای آپارتمان های شهر تهران و تغییر در رفتار شهروندی در حوزه های محیط زیست و همسایگی گام‌های موثری بردارد، گفت: وقتی موضوع شهر و شهروندی مطرح می شود، به طور  معمول بین فرد شهرنشین و شهروند سودمند تفاوت های ویژه ای وجود دارد. چنان که شهروند بودن بر خصلت همراهی و مشارکت و همچنین حفظ حریم شخصی تاکید دارد و آپارتمان به عنوان یکی از مهم ترین میدان های خاص در این فضا عموما مورد غفلت در فرآیند سیاست گذاری و عمل قرار گرفته است.
وی در تشریح تفکیک شهروند سودمند و فردی که تنها شهرنشین است، تصریح کرد: شهرنشین کسی است که صرفا سکونت فیزیکی در شهر دارد و از امکانات شهر استفاده می کند اما، در نقطه مقابل شهروند سودمند، فردی است که علاوه بر استفاده و برخورداری از امتیازات شهرنشینی، تکالیف خود در قبال شهر را انجام می دهد که انجام این تکالیف را می‌توانیم در قالب «رفتار متناسب شهروندی» دسته بندی کنیم.
جوادی یگانه با اشاره به اهداف طرح «تغییر رفتار شهروندی در حوزه های محیط زیست و همسایگی شهر تهران» افزود: برای عملی شدن تغییر رفتار شهروندی می توانیم در زمینه های محیط زیست، همسایگی و حقوق متقابل شهروندی تغییراتی را با روش های آموزشی اعمال کنیم تا شاهد بهبود وضعیت کنونی باشیم.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با بیان اینکه سیاست های تغییر رفتار اجتماعی می بایست با فن متقاعدسازی شهروندان برای تغییر نگرش افراد صورت گیرد، ادامه داد: مهم ترین بحث در متقاعدسازی روش و شیوه های پیام رسانی به مخاطبان، ایجاد بسترهایی برای گفت وگو، فضاسازی برای کنشگری موثر شهروندان است که می تواند منجر به متقاعد شدن افراد برای تغییر رفتار شهروندان در ابعاد مختلف شود.
وی در تشریح ابعاد تغییر رفتار شهروندان در حوزه محیط زیستی گفت: می‌توانیم برای اجرای این طرح در سطح شهر ابتدا به سراغ مجتمع های مسکونی، آپارتمان ها، کسب و کارهای بزرگ و کوچک، مدارس، دانشگاه ها، خوابگاه‌ها و با تمرکز خاص بر فروشگاه‌های زنجیره ای به ویژه شهروند برویم تا با اجرای برنامه های مدون شاهد تحقق کاهش پسماند، حذف شیرابه، اصلاح الگوی مصرف و خرید، تفکیک پسماند و کاهش استفاده از کیسه پلاستیک در این بخش باشیم. چراکه تعیین سیاست بر اساس میدان عمل و ذی نفعان مختلف می‌تواند تاثیرگذاری پایداری را به دنبال داشته باشد.
جوادی یگانه در تشریح بهبود رفتارهای همسایگی در طرح «تغییر رفتار شهروندی با تاکید بر حوزه های محیط زیست و همسایگی در شهر تهران» نیز عنوان کرد: می‌توانیم با طراحی رویدادهای گرامیداشت همسایگی در زمینه اصلاح الگوهای رفتارهای شهروندان در بخش همسایگی نیز شاهد تغییراتی باشیم.
وی بر ضرورت ارتقاء رفتار مرتبط با حقوق متقابل شهروندی در این طرح تاکید و بیان کرد: متأسفانه همواره در مجتمع های مسکونی و آپارتمان ها شاهد بروز اختلافاتی از جنس حقوق شهروندی هستیم. از همین رو در نظر داریم در طرح «تغییر رفتار شهروندی با تاکید بر حوزه های محیط زیست و همسایگی در شهر تهران» در مسیر اصلاح این رفتارها و بهبود روابط همسایگی نیز گام های اساسی برداریم.
جوادی یگانه ادامه داد: نظر به سابقه تعیین سیاست های اجتماعی در شهر تهران و با توجه به مغفول ماندن آپارتمان به عنوان یکی از مهم ترین میدان های حاضر و فعال در محیط شهری، معاونت اجتماعی و فرهنگی در نظر دارد این بار با رویکرد متمرکز و با همکاری نهادها و واحدهای مربوطه در حوزه شهری تغییر رفتار شهروندی و پایدارسازی مجموعه شیوه های زیست ایمن و موثر را به اجرا گذارد.
وی خاطر نشان کرد: از آنجائ یکه سابقه آموزش از سوی حوزه های مختلف از جمله پسماند، آتش نشانی و آموزش مهارت های شهروندی و غیره به صورت مستقل انجام شده است، این بار به دنبال آن هستیم تا از طریق ایجاد یک فرآیند متمرکز در کارگروه «ارتقاء فرهنگ آپارتمان نشینی» مجموعه آموزش های واحدی را برای گروه های مخاطب مختلف از جمله کودکان، نوجوانان، جوانان و زنان و سالمندان ایجاد کنیم.
بنا براعلام روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، وی با اعلام اینکه محدوده انجام طرح «تغییر رفتار شهروندی در حوزه های محیط زیست و همسایگی شهر تهران» در فاز آزمایشی در سال جاری شامل مناطق 3، 5، 12، 16 و 22  می شود و در سال آینده پس از بازبینی مجدد و رفع اشکالات احتمالی در تمامی مناطق 22 گانه به اجرا گذاشته می شود، تصریح کرد: در روند اجرای این طرح ائمه مساجد، تسهیل‌گران مناطق، مدیران محلات، سمن ها، دانش آموزان، دانشجویان و سالمندان حضور خواهند داشت.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

آموزش و پرورش
آموزش و پرورش

آخرین اخبار

پیامی که روحانی فرستاد
در حقیقت پیامی که آقای روحانی در آخرین سخنرانی خود و در بحبوحه شدیدترین فشارهای دولت آمریکا علیه ایران، به جامعه بین‌الملل ارسال کرد، این بود که ایران توانسته با گذر از طوفان فشارها و در عین پایبندی به تعهدات و قوانین بین‌المللی مقاومت کند و بکوشد با حفظ استقلال خود از یک موقعیت برابر سر میز گفت‌وگو بنشیند.
صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
سخنرانی مجازی رئیس‌جمهوری در نشست عمومی سازمان ملل متحد تیتر نخست بیشتر روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران را شکل داده است.
ویدئو - از روز خونین در افغانستان تا تظاهرات ضددولتی در مصر
در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از درگیری خونین میان نیروهای دولتی افغانستان و طالبان، ادامه تظاهرات ضد دولتی در سرزمین‌های اشغالی، اظهارنظر وزیر خارجه روسیه درباره جنگ سوریه، تظاهرات ضددولتی در مصر و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
مستجاب الدعوه سرپرست فدراسیون غواصی و نجات غریق شد
در حکمی از سوی وزیر ورزش و جوانان، مستجاب الدعوه سرپرست فدراسیون غواصی و نجات غریق شد.
مانه در لیگ برتر بهتر از رونالدو
آمار مهاجم سنگالی لیورپول در لیگ برتر انگلیس بهتر از کریستیانو رونالدو بوده است.
هدف منچسترسیتی در این فصل از نظر دی بروین
هافبک بلژیکی منچسترسیتی گفت این تیم به دنبال قهرمانی در هر چهار جام فصل است.
غلامرضا محمدی: اختلافی با علیرضا دبیر ندارم- چرا پاداش کشتی‌گیران را نمی‌دهند؟
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با بیان این که با تعطیلی چندین ماهه کشتی نباید انتظاری برای کسب نتیجه در مسابقات جهانی داشته باشیم، از مسوولان در ندادن پاداش کشتی‌گیران انتقاد کرد.
وضعیت خوب الاهلی قبل از رویارویی با استقلال
نماینده عربستان در وضعیت بسیار خوبی به مصاف استقلال خواهد رفت.
۴ بازیکن الشارجه در ترکیب بهترین‌های لیگ قهرمانان آسیا
در تیم منتخب هفته دوم دور برگشت لیگ قهرمانان آسیا نام ۴ بازیکن الشارجه وجود دارد، این درحالی است که از بین ۴ تیم ایرانی تنها نام مدافع شهر خودرو در ترکیب تیم منتخب هفته به چشم می آید.
استقلال چگونه می‌تواند صعود کند؟
آبی پوشان پایتخت حتی با پیروزی یک بر صفر برای الاهلی هم به دور بعد لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا خواهند کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

صندوق نفتی نروژ بیت کوین می‌خرد
دارایی ارز مجازی صندوق ثروت ملی نروژ به واسطه ۱.۵۱ درصد سهام آن در شرکت میکرواستراتژی به ۶۰۰ بیت کوین می رسد که حدود ۶.۳ میلیون دلار با قیمت فعلی ارزش دارد.
ویلموتس سرمربی شالکه می شود؟
رسانه مطرح آلمانی، سرمربی سابق ایران را گزینه مربیگری در شالکه معرفی کرد.
آمریکا در سازمان ملل منزوی شد
یک وبگاه خبری و تحلیلی آمریکایی با انتشار تحلیلی مفصل نوشته همزمان که ایالات متحده در تلاش‌هایش برای افزایش فشار علیه ایران شکست خورده، این کشور در سازمان ملل منزوی شده است.
فرود اضطراری هواپیمای معاون ترامپ
هواپیمای حامل «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا به دلیل مشکل فنی در قسمت موتور مجبور به فرود اضطراری شد.
پیامی که روحانی فرستاد
در حقیقت پیامی که آقای روحانی در آخرین سخنرانی خود و در بحبوحه شدیدترین فشارهای دولت آمریکا علیه ایران، به جامعه بین‌الملل ارسال کرد، این بود که ایران توانسته با گذر از طوفان فشارها و در عین پایبندی به تعهدات و قوانین بین‌المللی مقاومت کند و بکوشد با حفظ استقلال خود از یک موقعیت برابر سر میز گفت‌وگو بنشیند.
احداث ۴ دهکده ورزش در پایتخت
ساخت و سازهای غیرمجاز بیشترین علت شکایت در سامانه شوراها- سرنوشت طرح مدیریت یکپارچه شهری
واکنش فخاری به خودروسواریش در روز جهانی بدون خودرو
برنامه ای که ناتمام ماند-زور شهر به خودروها نرسید
امام جمعه زرندیه: زبان شعر  گاه برنده‌تر و تاثیرگذارتر از سلاح نظامی است
شهردار ساوه: دوچرخه سواری بهترین نوع تردد شهری است
بهره‌برداری بیش از ۱۵۰ کیلومتر مسیر ویژه دوچرخه‌سواری طی ۳ سال گذشته
امروز توسعه دوچرخه‌سواری نیاز شهر است
تملک و آزادسازی 90 درصد از املاک معارض پروژه احداث بزرگراه شهید نجفی رستگار
صالحی امیری: قبل از توجه به کالبد شهر باید به حیات انسان توجه کرد