واکنش مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان به طرح مسئلۀ برف‌گریزی گنبد شیخ لطف‌الله پس از مرمت

15:21 ۴۱ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 151 0
واکنش مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان به طرح مسئلۀ برف‌گریزی گنبد شیخ لطف‌الله پس از مرمت

دیروز برف بارید و بر دو ترک از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله ننشست. مرمتگر این بخش از گنبد، امروز طی گفتگویی اعلام کرد که برف‌گریزیِ ترک مرمت‌شده غیرممکن است و بلافاصله گفت که اگر چنین شده باشد نیز به خاطر صیقلی بودن سطح بخش مرمت‌شده است و سپس همان امری که غیرممکن خوانده بود را حسن کار شمرد. مهدی رضایت، عکس منتشرشده در خبرگزاری ایسنا که به‌خوبی نمایانگر برف‌گریزی این ترک است، مغرضانه و مشکوک خواند و حالا، مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان نیز حرف او را تکرار می‌کند.

ایسنا

فریبا خطابخش، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با جدیت می‌گویم عکسی که ایسنا از گنبد تهیه‌کرده، فتوشاپ است. از نظر حجم و بُعد کاملاً مشخص است که فتوشاپ است و با مقایسه عکسی که خودم بعد از بارش برف  از گنبد گرفته‌ام می‌توان این را دریافت.

وی ادامه داد: البته برف همیشه از رأس گنبد تا حدود یک یا دو متر بیشتر نمی‌نشیند، چون در خیز گنبد می‌رود. گنبد مسجد امام هم همین حالت را دارد. در رأس گنبد، همیشه کمی برف می‌نشیند ولی در شکم‌گاه هرگز. خیز گنبد خیلی شدید است و در حد بالا قرارگرفته و ممکن است باد بیاید و بالاخره برف حرکت می‌کند ولی روی ترک مرمت‌شده هم برف نشسته است.

مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان خاطرنشان کرد: چین‌وچروک‌ها اجازه می‌دهد که برف بر روی قسمت‌های مرمت نشده بنشیند چراکه در این بخش‌ها آن‌قدر خلل و فرج و چین‌خوردگی وجود دارد و کاشی‌ها حرکت می‌کنند که این اتفاق را ممکن می‌کند، ولی آن قسمت از گنبد که کامل مرمت‌شده و هیچ مشکلی ندارد، برف زیاد نمی‌نشیند؛ هرچند بااین‌حال بر روی این قسمت هم برف کمی‌ نشسته بود.

واکنش مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان به طرح مسئلۀ برف‌گریزی گنبد شیخ لطف‌الله پس از مرمت

وی افزود: گچ در قسمت مرمت‌شده آن‌قدر خوب کارشده که باران و برف به آن نفوذ نمی‌کند و آن قسمت که مرمت نشده کاملاً خیس است که این نشان‌دهندۀ آسیب در سایر بخش‌های مرمت نشده است. شب درجه حرارت به زیر صفر می‌رسد و آبی که نفوذ کرده یخ می‌زند و باعث می‌شود به‌مرورزمان ملات زیر کاشی خورد شده و از بین برود و هرچه ملات زیر کاشی از بین برود باعث می‌شود کاشی‌ها از بستر زیری جدا شود و ریزش پیدا کند.

خطابخش، تصریح کرد: در قسمت مرمت‌شده، زیرسازی درست‌وحسابی انجام‌شده، دوغاب گچی بین لایه‌ها آمده و بندها پرشده است و دیگر نه حرکتی بین کاشی‌ها وجود دارد و نه فاصله‌ای. دیروز هم برف روی قسمت مرمت‌شده نشست و ساعت ۱۰ پاک شد اما این برف در قسمت مرمت‌شده نفوذ کرد درحالی‌که در قسمت مرمت‌شده برف به لایه‌های زیرین نفوذ نکرده است.

وی در ادامه توضیح داد: علت زیاد بودن برف بر بخش مرمت نشده تا حد زیادی ناشی از این است که بستر زیر آن به خاطر چین‌وچروک آماده این جذب است؛ در ثانی اگر برف ننشیند و رطوبت جذب نشود که خیلی بهتر است، چرا باید بدتر باشد؟

مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان مثال زد: نقل ما نقل ملانصرالدین شده وقتی با خرش می‌رفت. اگر روی آن می‌نشست به او می‌گفتند چرا نشستی و اگر راه می‌رفت به او می‌گفتند چرا روی خر نمی‌نشینی!؟ یک روز باران می‌بارد و رسانه‌ها می‌گویند چرا خیس نشده و یک روز برف می‌آید و می‌گویند چرا برف ننشسته! کارشناسان خبرۀ میراث پروژه را از نزدیک دیده‌اند و کار هیچ عیب و مشکلی ندارد. سطح، صیقلی شده و گچ خیلی خوبی هم استفاده‌شده است.

خطابخش یادآور شد: درگذشته بعد از پایان مرمت بر روی سطح مرمت‌شده پیه شتر می‌زدند به این صورت که یک طناب از بالا به پایین آویزان می‌کردند که حالت کشویی داشت و گنبد را چرب می‌کردند تا آب به بستر زیرین نفوذ نکند که فکر ایده آلی بوده است اما الان ما این کار را نکرده‌ایم و تا زمانی که همه ترک‌ها را مرمت نکنیم، نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. ولله که هیچ پوششی هم روی سطح گنبد استفاده‌نشده است اما الان کاشی‌ها را سرجای اصلی خودش بردیم و سطح صاف‌شده و مسلماً نباید باران و برف به آن نفوذ کند.

وی اظهار کرد: بااینکه افراد بیایند و از سطح گنبد آزمایش بگیرند و ببینند آیا چیزی به‌جز گچ در ملات وجود دارد یا اینکه روی سطح گنبد پوشش آب‌گریز استفاده‌شده است یا خیر مسئله‌ای نداریم، بیایند و آزمایش کنند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مسابقات و اردوهای دو و میدانی به دلیل کرونا لغو شد
سخنگوی سازمان تیم های ملی از لغو کلیه مسابقات و اردوهای داخلی دو و میدانی به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در بین ورزشکاران تا پایان اسفندماه امسال خبر داد.
لغو فینال لیگ برتر بسکتبال بانوان به دلیل کرونا
دیدار فینال لیگ‌برتر بسکتبال بانوان به دلیل ویروس کرونا لغو شد.
اخطار مدیرعامل استقلال به سازمان لیگ: به سیرجان نمی رویم
مدیرعامل استقلال طی نامه‌ای به سازمان لیگ خواستار لغو رقابت‌ها شد و تهدید کرد که اگر پاسخی دریافت نکند، تیمش را به سیرجان نمی‌فرستد.
دیدار فرمانده نیروهای زمینی عربستان با بازرس کل ارتش پاکستان
وزارت دفاع عربستان امروز (سه شنبه) اعلام کرد، فرمانده نیروهای زمینی این کشور از بازرس کل ارتش پاکستان و هیئت همراه وی در مقر فرماندهی نیروهای زمینی در ریاض استقبال کرد.
سفیر سوریه در لبنان: روابط بیروت و دمشق مستحکم است
سفیر سوریه در لبنان اعلام کرد، لبنان و سوریه پیوند مستحکمی با یکدیگر دارند و همین مسأله موجب می‌شود به فکر منطقی باشند که حقوق دو ملت را حفظ کند.
کرملین: فعلا رایزنی‌ دوجانبه روسیه و ترکیه درباره سوریه در نشست پنج مارس مطرح نیست
سخنگوی نهاد ریاست جمهوری روسیه امروز (سه شنبه) اعلام کرد، تا این لحظه درباره رایزنی‌های دوجانبه روسای جمهوری ترکیه و روسیه درباره حل و فصل بحران سوریه در نشست پنج مارس هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.
رهگیری پهپاد ترکیه توسط ارتش سوریه در ادلب
ارتش سوریه امروز (سه شنبه) پهپاد متعلق به نیروهای ترکیه را در ادلب رهگیری کرد.
اذعان اردوغان به عدم توافق درباره نشست چهار جانبه پیرامون ادلب
رئیس جمهوری ترکیه امروز (سه شنبه) اعلام کرد، "توافق کاملی" پیرامون برگزاری نشست چهارجانبه درباره سوریه در پنجم مارس وجود ندارد.
انفجار در دمشق
خبرگزاری سانا سوریه از وقوع انفجاری در میدان الامویین دمشق خبر داد.
حفظ آرامش و نشاط معنوی ما را در مقابله با آفات آسیب زا و ویروس کرونا پر توفیق می‌کند
استاد روانشناسی دانشگاه تهران معتقد است: حفظ آرامش و نشاط معنوی، گشاده رویی و مثبت اندیشی ، تألیف قلوب و امید آفرینی، نیایش و توکل به خالق علیم و حکیم و قدیر، ما را در مقابله با آفات آسیب زا و ویروس کرونا پر توفیق خواهد نمود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گفت‌و گو با یک بیمار مبتلا به کرونا در قرنطینه
میثم سعیدی با یک پست اینستاگرامی نگاه خیلی‌ها را به سمت خودش برگرداند. عکسی که در آن سه پرستار با لباس قرنطینه رو به دوربین ژست قوی بودن گرفته‌اند و میثم هم با آن‌ها سلفی می‌اندازد.
دقایقی با بیماران مبتلا به «کرونا» +فیلم
تصاویر بیماران مبتلا به کرونا با لباس‌های خاص، این روزها ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده اما مشاهده بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت ویژه حکایت دیگری است!
تاریخ شروع لیگ کره‌ به‌خاطر کرونا تغییر کرد
مسابقات لیگ فوتبال باشگاهی کره جنوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
مخالف نشان دادن مراجع تقلید با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم، تهمت ناروا است
یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید مخالف نشان دادن اولیای حوزه و مراجع با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم تهمت ناروا است.
سیل لرستان در مسیر پلدختر و فلک‌الافلاک
آزمون جامع گردشگری به فروردین ۹۹ موکول شد
شرایط «لغو سفر» اعلام شد
توقف پروازهای امارات به ایران
اطلاعیه ایران‌ایر برای بازگرداندن مسافران ایرانی از ترکیه
تعطیلی ۷۰درصد هتل‌های قم و نبود ضدعفونی‌کننده
ثبت نام عتبات نوروزی به تعویق افتاد
مردم از سفررفتن خودداری کنند- با گرم شدن هوا کرونا فروکش می کند
اولویت و هزینه ثبت‌نام حج ۹۹ اعلام شد
سیاست متولیان سفر در بحران کرونا چیست؟