غیبت؛ کربلای صاحب الزمان(عج) است

15:32 ۴۱ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 183 0
غیبت؛ کربلای صاحب الزمان(عج) است

یک محقق و مهدویت پژوه با بیان اینکه همه ائمه(ع) و انبیاء و رُسُل دارای غیبتی در نوع خود بودند، گفت: غیبت، کربلای صاحب الزمان(عج) است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، اسماعیل شفیعی سروستانی در برنامه "سوفیا" که با حضور اساتید حوزه مهدویت از رادیو گفت‌وگو پخش می‌شود با بیان اینکه بخش اعظم سوالات درباره منجی بعد از ظهور صاحب الزمان(عج) مشخص می‌شود، گفت: گاه کنجکاوی‌های انسان موجب بروز شبهات می‌گردد.
وی در عین حال تلاش ائمه(ع) را در پاسخ به سائلان موجب بازنمایی بسیاری از اسرار دانست و تصریح کرد: ائمه به تناسب سوالات، پاسخ داده اند؛ یعنی ممکن است به یک سوال پاسخی کوتاه و دیگری را به بعد احاله داده باشند.
شفیعی سروستانی با اعلام اینکه سر اصلی غیبت جز برای خداوند مکشوف نیست، خاطرنشان ساخت: امیرالمومنین(ع) راز غیبت را به ستمی معطوف دانستند که مردم در حق خود روا دانسته اند؛ یعنی مردم بنا بر ظلم در حق سایر ائمه(ع) استحقاق غیبت را پیدا کرده اند.
کرب و بلا؛ تقدیری ناگزیر وی افزود: هر یک از ائمه(ع) و انبیاء و رُسل دارای کرب و بلایی بودند؛ حضرت اباعبدالله(ع) به کرب و بلای کربلا ابتلا یافتند و این کرب و بلا برای حضرت موسی بن جعفر(ع) زندان، کرب و بلای حضرت علی(ع) خانه نشینی و کرب و بلای صاحب الزمان(عج)، خود غیبت است.
شفیعی سروستانی ادامه داد: یک وجه غیبت به مردم باز می‌گردد؛ اینان باید آماده شده و یا امتحان شوند. از دیگر سو این ابتلا متوجه امام(عج) می‌گردد و این کربلا ۱۱۸۱ سال ادامه یافته است.
وی افزود: بخشی روایات آثار و برخی حکمت غیبت را نمایان ساخته‌اند و آن دسته از روایاتی که آثار و نتایج غیبت را نشان می‌دهد، عموما به مردم و عدم ظرفیت آن‌ها معطوف است. مردم در زمان غیبت سرگشته، سرگردان و به دنیا فریفته می‌شوند.
گناهی که بر بنی‌اسرائیل بخشیده شد شفیعی سروستانی گفت: امام می‌فرمایند بنی اسرائیل به غیبت مبتلا شده بودند؛ اما آنچنان جزع و فزع کردند که ۱۷۰ سال از غیبت به آن‌ها بخشیده شد و در ادامه می‌فرمایند اگر شما هم همین رویه را پیش می‌گرفتید، غیبت بر آنان بخشیده می‌شد.
وی با بیان اینکه غیبت به معنای عدم حضور امام نیست، تصریح کرد: امام از نظر ما محجوب هستند. ایشان تارک دنیا نبوده و در گوشه بیابان ننشسته‌اند و عالم و آدم را نیز ترک نکرده‌اند.
شفیعی سروستانی خاطرنشان کرد: غیبت به معنای عدم امام نیست، بلکه از چشم جماعت بزرگی از انسان‌ها محجوب هستند اما در عرصه زمین و در میان عوالم موجود، ضرورتا از چشم همه آن‌ها - سایر موجودات و آفریده‌ها- غایب نیستند. چه بسا آنچه ما انسان‌ها مرتکب شده‌ایم، استحقاق غیبت را برای ما ایجاد کرده ولی این روزی شاید برای جماعت بزرگی مقدر نشده باشد.
آیا گناه بشر موجبات غیبت امام عصر(عج) را مهیا کرد؟ محمدهادی همایون -عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) - با حضور در برنامه "سوفیا" ضمن تشریح چیستی و چگونگی حکمت غیبت اظهار کرد: این مسئله بعد از وقوع انقلاب اسلامی بیش از پیش مطرح شد؛ چنانچه تا قبل از انقلاب بعنوان یکی از اعتقادات شیعه به مسئله غیبت پرداخته می‌شد.
وی یادآور شد: امروزه غیبت مقوله‌ای واقعی و همواره در صحنه می‌باشد و لذا توجه ویژه‌ای را در حوزه کلام می‌طلبد. این روند شاید منجر به  دستیابی به علمی جدید گردد که پیوندی میان فلسفه و عرفان یا فلسفه و کلام را تحقق بخشد.
همایون با بیان این مطلب شکل‌گیری وحدت علوم را دیر و دور ندانست و تصریح کرد: در روایت آمده است ترس از جانِ حضرت، منجر به غیبت امام بوده. حوادث تاریخی نیز این شکل را نمایان می‌سازد؛ اما آیا همه مسئله در همین سطح است؟ اگر ترس از جان امام سبب غیبت شد، پس چگونه عاشورا توجیه پذیر می‌گردد؟
امام از نظرها غایب شد تا مردم تنبیه شوند عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) غضب خداوند و تنبیه الهی را دو دلیل عامی برای غیبت حضرت ولی عصر(عج) عنوان کرد و گفت: بسیاری معتقدند غیبت بدلیل گناه بشر بوده است و حتی در جنبه‌های ادبی نیز بدین مقوله اشاره می‌شود. اما مگر بشر قادر به محافظت از سایر ائمه بوده است؟
همایون استدلالی دیگر را برآمده از حدیثی دانست که گردن ننهادن امام بر بیعت ستمگران زمان را دیگر فلسفه غیبت خواند و تصریح کرد: روایتی مهم در فهم این ماجرا آمده است که می‌فرماید وجه حکمت در باب غیبت امام عصر(عج) به‌سان وجه حکمت درباره سایر انبیاء می‌باشد. حضرت موسی نیز دوران ۴۰ روزه غیبت داشته که باید در همین چارچوب تعریف شود.
وی خاطرنشان کرد: در همین روایت آمده است غیبت، سری از اسرار الهی است. این سِر تا زمان ظهور آشکار نمی‌شود و مثالِ عینی آن را در غیبت حضرت خضر برای موسی می‌دانند.
عاشورا از جنس غیبت است همایون عاشورا را ماجرایی از جنس غیبت دانست و افزود: روزی که یزید لعنت الله علیه از حضرت زینب(س) سوال کرد و ایشان فرمودند چیزی جز زیبایی ندیدم، آیا حضرت در پاسخ دروغ گفتند یا بیانی ادبی را تبیین کردند؟ خیر. بلکه یک حقیقت را بیان فرمودند.
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: این واقعه صد در صد فاجعه است اما حضرت زینب(س) باطن این واقعه را دیدند. این حقیقت همانی است که ما را به جریان ظهور نزدیک می‌کند؛ لذا پیوند میان ظهور و عاشورا بسیار اهمیت دارد.
همایون خاطرنشان کرد: امروز هیچکس اعتقاد ندارد امام حالتی نامرئی دارند؛ همچنین گاه تصور می‌شود امام دور از دسترس ما زندگی می‌کنند. گاه نقل می‌شود امام در بیابانی در یک چادر زندگی می‌کنند اما روایتی می‌فرماید امام در میان ما هستند و این مطالب راهنمایی برای ماست تا بدانیم غیبت از چه سنخی است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

۷ فایده شگفت‌انگیز ویتامین C برای بدن انسان
ویتامین C یک ویتامین ضروری محسوب می‌شود؛ به این معنی که بدن نمی‌تواند آن را در خود تولید کند. این ماده مغذی نقش‌های بسیاری بر عهده دارد و با فواید سلامت مختلفی پیوند خورده است.
پرواز پرسپولیس‌ به دوبی لغو شد
با وجود اینکه مسئولان باشگاه پرسپولیس برای اعزام تیمشان به دوبی، بلیت تهیه کرده بودند، اما این پرواز لغو شد.
موانع خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال باید برطرف شود
وزیر ورزش و جوانان در مجمع عمومی باشگاه پرسپولیس که با حضور نماینده وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان حسابرسی برگزار شد, گفت: تلاش کردیم تا با توجه به مصوبه دولت از طریق سازمان خصوصی سازی بتوانیم این دو باشگاه را واگذار کنیم تا آنها را در مسیر توسعه قرار دهیم.
انصاری‌فرد: نتیجه بازی با سپاهان باید سه بر صفر اعلام شود
مدیر عامل باشگاه پرسپولیس می‌گوید نتیجه دیدار تیمش برابر سپاهان باید سه بر صفر به سود قرمزهای پایتخت اعلام شود.
ادامه اعتراضات و درگیری‌ها در بغداد و ذی‌قار
در ادامه تظاهرات مردم عراق علیه دولت این کشور، اعتراضات در بغداد بار دیگر از سرگرفته شد و درگیری‌هایی بین نیروهای امنیتی و معترضان رخ داد.
رئیس پارلمان عراق به دولت علاوی رأی اعتماد نمی‌دهد
یک منبع نزدیک به رئیس پارلمان عراق امروز (سه شنبه) اعلام کرد، وی با نخست وزیر مکلف اختلاف داشته و در جلسه رأی اعتماد مشارکت نکرده است و به کابینه وی رأی اعتماد نخواهد داد.
پامپئو: ادلب به آتش‌بس دائم نیازمند است- امضای توافق‌نامه با طالبان در ۲۹ فوریه
وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه در ادلب سوریه به آتش‌بس دائمی و از سرگیری روند سیاسی برای حل و فصل درگیری‌ها نیاز است، اعلام کرد، در صورت ادامه کاهش خشونت در افغانستان، واشنگتن با طالبان ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند) توافق‌نامه امضا می‌کند.
تاکنون خسارت ناشی از بارندگی در استان مرکزی گزارش نشده است
استاندار مرکزی گفت: تاکنون خسارتی ناشی از بارندگی در سطح استان گزارش نشده و در صورت بروز مشکل با توجه به آمادگی تیم مدیریت بحران پیش‌بینی می‌شود بتوان موارد را به خوبی مدیریت کرد.
توضیحات علوم پزشکی استان مرکزی درخصوص انتقال 5 مورد مبتلا به کرونا از حوزه علمیه خاتم‌الانبیاء
سرپرست روابط عموی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی درخصوص انتقال 5 مبتلا به کووید-19 از حوزه علمیه خاتم الانبیاء اراک به بیمارستان توضیحاتی را عنوان و تاکید کرد که این افراد برای انجام اقدامات تشخیصی به بیمارستان منتقل شده اند.
برقراری ۹۵ تا ۱۰۰هزار تماس با وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت
مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت با اشاره به پاسخگویی به سوالات و شکایت‌های مردم گفت: طی ۲۴ ساعت ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تماس از سراسر کشور با مرکز ملی پاسخگویی به وزارت بهداشت گرفته می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گفت‌و گو با یک بیمار مبتلا به کرونا در قرنطینه
میثم سعیدی با یک پست اینستاگرامی نگاه خیلی‌ها را به سمت خودش برگرداند. عکسی که در آن سه پرستار با لباس قرنطینه رو به دوربین ژست قوی بودن گرفته‌اند و میثم هم با آن‌ها سلفی می‌اندازد.
دقایقی با بیماران مبتلا به «کرونا» +فیلم
تصاویر بیماران مبتلا به کرونا با لباس‌های خاص، این روزها ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده اما مشاهده بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت ویژه حکایت دیگری است!
تاریخ شروع لیگ کره‌ به‌خاطر کرونا تغییر کرد
مسابقات لیگ فوتبال باشگاهی کره جنوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
مخالف نشان دادن مراجع تقلید با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم، تهمت ناروا است
یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید مخالف نشان دادن اولیای حوزه و مراجع با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم تهمت ناروا است.
حسینعلی نوذری از نسبت مکتب فرانکفورت و روان‌کاوی گفت
تصویری زیبا از حال و هوای بارانی نجف
امام محمد باقر(ع)، بنیانگذار انقلاب فرهنگی و علمی مکتب اهل بیت(ع) است
نماز ماه رجب که پیامبر برای اجابت دعا سفارش کردند
احتیاط‌های آیت‌الله شبیری زنجانی در ماجرای کرونا
تصمیم سازمان تبلیغات اسلامی برای برپایی اعتکاف
برای برپایی اعتکاف شتابزده تصمیم نمی‌گیریم
تعلیق برنامه‌های آستان حضرت عبدالعظیم
اعمال شب و روز اول ماه رجب
توصیه امام علی (ع) درباره پذیرش عذر دیگران