فراخوان مقاله بیست و چهارمین همایش ملاصدرا (فلسفه و هنر)

14:55 ۲۱۳ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 257 0
فراخوان مقاله بیست و چهارمین همایش ملاصدرا (فلسفه و هنر)

بنیاد حکمت اسلامی صدرا بیست و چهارمین همایش از سلسله همایش‌های بزرگداشت حکیم ملاصدرا را با موضوع «فلسفه و هنر» برگزار می‌کند. اساتید، صاحبنظران و پژوهشگران حوزه و دانشگاه می‌توانند با ارائه مقاله دربارۀ موضوعات پیشنهادی یا دیگر موضوعات مرتبط با این حوزه، در همایش شرکت کنند. مقالات باید دارای محوریت فلسفی، رویکرد تبیینی و مضمون جدید باشند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، علاقمندان می‌توانند مقالات خود را به نشانی siprin@mullasadra.org  در موضوع (subject)  ارسال کنند. این همایش در خرداد ماه سال ۹۹ برگزار می‌شود.
مهلت ارسال چکیده مقالات تا ( ۱۶ فرودین ۹۹) و مهلت ارسال اصل مقالات تا تاریخ (۲۳ اردیبهشت ۹۹) و همایش در روز یکشنبه (۱۱ خرداد ۹۹) برگزار می‌شود.
موضوعات پیشنهادی عبارتند از؛ ۱. فلسفه و سرشت هنر
ماهیت و چیستی هنر هنر و عقلانیت دیدگاههای فلسفی دربارۀ منشأ و روش‌شناسی خلق آثار هنری نظریه‌های ذات‌گرای فلسفی در تبیین هنر (محاکات، بیان، فرم و تجربه زیبایی‌شناسی) فلسفه و معیار محاکات در هنر هنرمند بمثابه تخیلگرـ‌صنعتگر هنر آزاد و هنر متعهد هنر سکولار و هنر دینی جایگاه هنر در جهان آفرینش جایگاه هنر در فلسفه و الهیات هنر، معنویت و عرفان رابطۀ هنر و زیبایی‌شناسی عرفانی پیوند سه‌گانۀ هنرمند، اثر هنری و مخاطب و امکان تفاهم هنر، فلسفه و کشف حقیقت نسبت هنر با زیبایی و زشتی ۲. مقام خیال در فلسفه و هنر
هستی‌شناسی خیال در فلسفه و هنر تناظر مراتب خیال و مراتب هستی محدودیتهای عقل و گشایش نقش خیال توافق عقل و خیال در هنر قدسی هستی‌شناسی رؤیا در فلسفه و پیوند آن با هنر تناظر مراتب رؤیا و مراتب هستی خیال در اندیشۀ حکمای بزرگ مسلمان (فارابی، ابن‌سینا، سهروردی، ابن‌عربی، ملاصدرا و...)
۳. کارکرد هنر در فلسفه
سنجش و نقد نظریۀ «هنر برای هنر» نقش هنر در تطور تاریخی فلسفه هنر و رمزنگاری اندیشه‌های فلسفی انعکاس جهانبینی فلسفی در هنر رابطۀ خیال، رؤیا و آفرینش هنر بمثابه زبان بین‌الاذهانی و میان‌فرهنگی هنر در خدمت صلح و گفتگو فلسفۀ هنر و شناخت فرهنگ و تمدن کاربرد زیباشناختی زبان پارسی در بیان اندیشه‌های فلسفی نقش تربیتی هنر در سنت اسلامی هنر متعالی، فلسفه و ارزشهای دینی جایگاه اندیشه‌های فلسفی در هنرهای شرقی و خاور دور (هند، چین، ژاپن و...)
هنر و تجلی کلمۀ‌الله در ادیان مختلف (رویکرد تطبیقی) هنر و علوم پایه و ریاضی اندیشۀ فلسفی و تکنیکهای مدرن (دیجیتال) خلق هنر هنر، فلسفه و رفع معضلات اجتماعی فلسفه، هنر و درمانگری مسائل روحی‌روانی حکمت، زن، خانواده و هنر تدبیر منزل ۴. هنر در سنت فلسفی اشراقی
مظاهر و مصادیق هنر اسلامی تطبیق مصادیق هنری ایرانی و شیعی هنر در اندیشۀ خسروانی و حکمت ایرانی هنر نزد فیلسوفان اشراقی غرب (پیشاسقراطیان، یونان، قرون وسطی، دورۀ معاصر) پیوند اندیشه و هنر در شرق و خاور دور هنر در آیینۀ حکمت متعالیه آفرینش بمثابه هنر ربوبی هنر و اخلاق متعالیه هنر و علم‌النفس هنر بمثابه زبان دین مطالعه تطبیقی دربارۀ مصادیق هنر دینی در ادیان مختلف ۵. خوانش فلسفی آثار هنری
خوانش اثر هنری و مرگ مؤلف معناانگاری در آثار هنری جامعه‌شناسی درک هنری تأثیر تطور اندیشه‌ها و مکاتب فلسفی بر تطور تاریخی هنر اندیشه‌های فلسفی در شاهکارهای ادبیات فارسی اندیشه‌های فلسفی در امثال و حکم فارسی (بمثابه قطعات ادبی) اندیشه‌های فلسفی در موسیقی مقدس اندیشه‌های فلسفی در شاهکارهای معماری ایرانی حکمت فلسفی و دینی در تمثال‌پردازی و خط‌نوشته‌های ایرانی فلسفه و هنرهای آیینی ایرانی تبلور حکمت شیعی در هنرهای معطوف به سوگواری (تعزیه، مقتلها، شمایل‌نگاری، نمایش و...)
وجوه زیبایی‌شناختی ادعیه و اذکار (بمثابه گزین‌گویه‌های ادبی مذهبی) وجوه زیبایی‌شناختی متون مذهبی ایران باستان ردپای حکمت ایرانی در کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های باستان اندیشه‌های فلسفی در اسطوره‌های ایرانی اندیشه‌های فلسفی در افسانه‌های فرهنگ شفاهی ۶.هنر در برنامه «فلسفه و کودک»
تفکرورزی و هوش هنری هنر در خدمت تربیت کودک و نوجوان تفکر نقادانه، هنر و فلسفه فهم فلسفی کودک از هنر اندیشه‌های فلسفی در اشعار و قصه‌های کودکانه هنر و تبلور تفکر زنده‌انگارانه کودک زیبایی‌شناسی و هنر در فلسفه و کودک فلسفه همچون هنر زندگی در فلسفه و کودک هنر خردورزی در فلسفه و کودک هنر و خلاقیت فردی و اجتماعی کودک هنر تربیت مبتنی بر فلسفه جنبه های زیباشناختی انواع تفکر (تفکر انتقادی، تفکر خلاق و تفکر مراقبتی) در فلسفه و کودک کاربرد هنر در برنامۀ فلسفه و کودک (نقاشی، داستان، شعر، موسیقی، فن بیان، فضاپردازی و...)
فلسفه و کودک و هنرهای چندرسانه‌یی مدرن (پویانمایی، فیلم، تلوزیون، بازیهای یارانه‌یی، فضای مجازی) کاربرد هنر در آموزش مفاهیم دینی به کودک تصویرپردازی در کتاب کودک (فلسفه و کودک) زیباشناسی، فلسفه و مشاوره در فلسفه و کودک هنر در متون حکمی ایران باستان و کاربرد آن در فلسفه وکودک زیبایی شناسی محاوره­های فلسفی و کاربرد آن در فلسفه وکودک آثار هنری با بن مایه فلسفی در برنامه فلسفه و کودک در این فراخوان، علاوه بر مباحث نظری دربارۀ هنر بنحو عام، تمامی شاخه‌ها و زیرمجموعه‌های هنر نیز مدنظر است، یعنی آنچه در سنت فلسفی ما از آن به «فن» یا «صناعت» تعبیر شده است؛ اعم از ادبیات، موسیقی، هنرهای ترسیمی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی و... همچنین منظور از واژۀ «اشراقی» مکاتب و فلاسفه‌یی است که به روش اشراق در کسب حقیقت قائلند، نه مکتب «فلسفه اشراق»‌ بطور خاص.
مقالات باید دارای ربط مستقیم به موضوع همایش، برخوردار از مضامین جدید و رویکردی تبیینی باشند و از نقل مکرر مطالب پیشین خودداری شود. مقالات توصیفی در اولویت دوم خواهند بود. مقالاتی که ارتباط مستقیم با محور علمی همایش نداشته باشند، ارزیابی نخواهند شد.
اولویت با مقالاتی است که بر مبنای فرهنگ و اندیشه ایرانی‌ـ‌اسلامی به نگارش درآمده باشند.
در موضوعات میان‌رشته‌یی تمرکز بر رویکرد فلسفی ضروری است.
امکان چاپ مقالاتی که با رعایت معیارها و محتوای علمی پژوهشی تألیف شده باشند، در نشریات علمی پژوهشی بنیاد حکمت اسلامی صدرا فراهم است.
مقالات به رایانامه (ایمیل) siprin@mullasadra.org ارسال شود. لطفاً در بخش موضوع (subject) عبارت «مربوط به همایش خرداد ۹۹» درج شود.
در خلاصه و اصل مقاله لازم است: الف) عنوان مقاله؛ ب) ارائه کننده مقاله؛ ج) رتبه دانشگاهی یا سطح تحصیلات و محل اشتغال علمی نویسنده؛ د) آدرس کامل پستی، تلفن تماس، پست الکترونیک و نمابر نویسنده ذکر شده باشد. به مقالات فاقد اطلاعات کامل ترتیب اثر داده نخواهد شد.
خلاصه مقاله حداکثر ۲۰۰ کلمه و اصل مقاله حداقل ۳۰۰۰ و حداکثر ۷۰۰۰ کلمه باشد.
برای تایپ مقالات از نرم‌افزار word  و قلم نازنین یا لوتوس ۱۴ استفاده شود و فایل word و PDF مقاله، هر دو ارسال گردد.
ذکر دقیق و درست ارجاعات و کتاب‌شناسی کامل منابع در اصل مقالات ضروری است. دربارۀ آثار ملاصدرا، لازم است ارجاع منطبق بر چاپ بنیاد حکمت اسلامی صدرا تنظیم گردد.
شرکت در همایش رایگان است.
ثبت‌نام برای حضور علاقمندان در همایش (مستمعین) اواسط فروردین ۱۳۹۹ از طریق پایگاه اینترنتی همایش انجام خواهد شد. گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها، مناطق آموزش و پرورش و دیگر نهادها نیز میتوانند افراد متقاضی آن مرکز را کتباً به دبیرخانه همایش معرفی نمایند. حضور در همایش تنها با دریافت کارت دعوت از دبیرخانه امکانپذیر خواهد بود.
مقالات رسیده به دبیرخانه همایش برگشت داده نخواهد شد و بنیاد حکمت اسلامی صدرا حق استفاده از حقوق قانونی چاپ و نشر را دارد.
نشانی دبیرخانه: تهران، بزرگراه رسالت، روبروی مصلای بزرگ تهران، مجتمع امام خمینی (ره)، ساختمان ۱۲؛ بنیاد حکمت اسلامی صدرا. صندوق پستی: ۶۹۱۹/۱۵۸۷۵
تلفن: ۸۸۱۵۳۲۲۱؛ نمابر: ۸۸۴۹۳۸۰۳؛ سامانه پیامکی: «۰۲۱۸۸۴۹۳۸۰۶» و ۰۹۱۹۹۹۰۳۴۲۵ رایانامه (ایمیل) : siprin@mullasadra.org
پیامگیر در پیام‌رسانهای سروش و ایتا: ۰۹۱۹۹۹۰۳۴۲۵/ @siprin کانال خبری در پیام‌رسانهای سروش و ایتا: ‌@mullasadra_siprin پایگاه اینترنتی: www.mullasadra.org


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی

آخرین اخبار

چرا برخی در سینمای امروز ایران جایی ندارند؟
‏«ذات سینما این است و بی‌رحمی در ذات سینماست. سینما شعر و شاعری نیست که نیاز به یک قلم و چند برگ کاغذ و خلوتی ‏داشته باشد و تمام. سینما هزینه دارد و امروز حداقل ٣‌میلیارد تومان برای ساخت هر فیلمی نیاز است. این وجه صنعتی به ‏هر حال مشکلات خودش را هم دارد و همین هم هست که‌ سال به‌ سال با بی‌رحمی‌های این صنعت آشناتر می‌شویم‎.»‏
باز هم مارادونا و «دست خدا»
مارادونا امروز ۶۰ ساله است؛ زمانی که از او سؤال شد گلی را که با دست زدی همه دنیا به مدد امواج ماهواره‌ای از گیرنده‌های خود دیدند، او آن را «دست خدا» نامید. حیرت‌انگیز بود که همه دیدند به جز «بن ناصر» داور تونسی مسابقه.»
حسین نوری: لیگ کشتی باعث شلوغ شدن باشگاه و ابتلایم به کرونا بود
فرنگی کار شاخص تیم ملی که روزهای سختی را به دلیل ابتلا به کرونا پشت سر گذاشته است، تاکید کرد: به خاطر اینکه اعلام شد لیگ برگزار می شود، باشگاه مان شلوغ شد و فکر می کنم آنجا به کرونا دچار شدم.
ترکیب پرسپولیس برای دیدار برابر گل‌گهر مشخص شد
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس ترکیب تیمش برای دیدار برابر گل‌گهر را اعلام کرد.
ترکیب استقلال مقابل پیکان مشخص شد
ترکیب استقلال مقابل پیکان در هفته بیست و نهم رقابت های لیگ برتر مشخص شد.
کرونا و شرایط خاص تورنمنت فوتسال کیش
تورنمنت چهارجانبه فوتسال در کیش با توجه به بیماری کرونا با شرایط خاصی برگزار می‌شود.
ذوق‌زدگی واشنگتن از تصمیم لیتوانی درباره حزب‌الله لبنان
وزیر خارجه آمریکا امروز، شنبه از تصمیم دولت لیتوانی درباره حزب‌الله لبنان استقبال کرد.
رئیس سابق شاباک اسرائیل به اماراتی‌ها: خانه‌های ما متعلق به شماست!
رئیس سابق دستگاه شاباک اسرائیل به زبان عربی خطاب به اماراتی‌ها گفت: خانه‌های ما خانه‌های شماست.
انفجار بمب در مسیر کاروان ائتلاف آمریکایی در جنوب عراق
یک منبع امنیتی عراقی امروز (شنبه) ا علام کرد، انفجار بمب یک کاروان حامل کمک‌های لجستیکی برای ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا را هدف گرفت.
مشاور پادشاه بحرین: منامه روابط رسمی با اسرائیل را پایان ۲۰۲۰ اعلام می‌کند
مشاور یهودی پادشاه بحرین اعلام کرد، اسرائیل و بحرین همزمان با پایان ۲۰۲۰ روابط رسمی خود را اعلام خواهند کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مرد شماره یک رژیم صهیونیستی در امارات کیست؟
مرد شماره یک عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی کسی است که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز برای بهبود مناسبات خود با تل‌آویو دست به دامن وی شده‌اند.
انفجار یک ساختمان در خیابان فخر رازی تهران
انفجار و آتش سوزی یک ساختمان ۴ طبقه در خیابان فخر رازی چهار مصدوم برجا گذاشت.
سفیر ایران در تاجیکستان درگذشت شاعر برجسته تاجیک را تسلیت گفت
سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در پیامی درگذشت "گلنظر کلدی" نویسنده، شاعر صاحب نام تاجیک و سراینده سرود ملی تاجیکستان را تسلیت گفت.
خطر مرگ در یک لحظه رؤیایی
«راستش را بخواهید من بعد از سال‌ها کوهنوردی و طبیعت‌گردی به این نتیجه رسیده‌ام که بیشترین موارد خطرناک در کمپینگ خود انسان‌ها هستند و از تنها چیزی که می‌ترسم انسان است.»
نقش اشرف پهلوی در کودتای ۲۵ مرداد
آیا واقعا اشرف از آمدنش به ایران قصد داشت در کار دولت ملی مصدق خللی ایجاد کند؟ و آیا سفر او به ایران یک تصمیم شخصی اشرف بود یا تدارکی ویژه برای کودتای ۲۵ مرداد محسوب می‌شد؟
تصاویری زیبای از ایوان طلای حرم حضرت عباس(ع)
تجلیل از جوان‌ترین واقف مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س)
ویدئو - ساخت سازه‌های نمادین محرم در سمنان
بازگشت «مجله بین‌المللی مطالعات ایرانی - اسلامی»
راهکار  آیت‌الله بهجت برای حل مشکل ازدواج
حدیث زیبای امام حسن (ع) درباره سکوت
«قواعد فقه» به روایت محقق داماد
«شبیه مریم» منتشر شد
روز مباهله چه روزی است؟
اخلاق محرمی آزار را نمی‌پسندد