اگر می‌خواهید فتنه 88 را بشناسید، این کتاب را بخوانید

14:21 ۱۹۸ روز و ۲ ساعت پیش تسنیم 391 0
اگر می‌خواهید فتنه 88 را بشناسید، این کتاب را بخوانید

پیمان طالبی به مناسبت سالروز حماسه ۹ دی با معرفی کتاب «نامیرا» نوشت:‌ رهبر انقلاب رمان «نامیرا» را رمانی برای درک بهتر فتنه ۸۸ دانسته و مطالعه آن را توصیه کرده‌اند. از این منظر می‌شود رمان را با دقت بیشتری علی‌الخصوص در شخصیت‌ها بررسی کرد.

تسنیم

- اخبار فرهنگی - خبرگزاری تسنیم ، پیمان طالبی: «نامیرا» عنوان رمانی است به قلم صادق کرمیار که انتشارات نیستان در سال 1394 آن را منتشر کرده است. داستان، روایت شخصی به نام «عبدالله‌بن‌عمیر» و دست‌وپنجه نرم‌کردن او با تردیدها و دودلی‌ها در پیوستن به سپاه یاران امام‌حسین(ع) است. از این منظر می‌توان این اثر را رمانی شخصیت‌محور دانست. اما در بستر روایت این مرد بنی‌کلب، مخاطب با حال و هوای کوفه و مسیر راهی شدن عبدالله‌بن‌عمیر به سمت کربلا نیز آشنا می‌گردد. باتوجه به موضوع رمان، می‌توان گفت نویسنده عنوان جالب توجهی را برای رمان خود برگزیده است؛ عنوانی هنرمندانه و ادبی که اشارتی هم به حدیث نبوی «اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً» دارد.
یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های کتاب «نامیرا»، تصویر است. نویسنده که به‌خوبی می‌داند مخاطب از پایان داستان آگاه است و حتی سیر داستان را هم تا حدی می‌داند، تلاش می‌کند با خلق تصاویر بدیع و توصیف‌های با جزئیات کامل، کاری کند که مخاطب از شیوه روایت او لذت ببرد و ذهنیت او را از پایان داستان منحرف کرده، توجهش را به تصاویر معطوف می‌کند.
«نامیرا» در بستر اصلی داستانش، خرده روایت‌هایی نیز دارد که یکی از آنها ماجرایی عاشقانه ‌است: روایت عشق سلیمه به ربیع و خوشحالی او از اینکه همسرش علوی است. البته داستان در بعضی قسمت‌ها لحن شعارزده به خود می‌گیرد که اتفاقاً این بخش هم یکی از آنهاست.
رهبر انقلاب رمان «نامیرا» را رمانی برای درک بهتر فتنه 88 دانسته و مطالعه آن را توصیه کرده‌اند. از این منظر می‌شود رمان را با دقت بیشتری علی الخصوص در شخصیت‌ها بررسی کرد. عبدالله‌بن‌عمیر کلبی شخصیت محوری کتاب است و او را در آغاز و پایان کتاب می‌بینیم. او از بزرگان قبیله بنی‌کلب است که درست چند ماه قبل از قیام کربلا، از سفر نظامی فارس برگشته است. «عمرو ابن حجاج» از بزرگان کوفه، از دوستداران خاندان اهل‌بیت علیهم السلام و از زمره نامه‌نگاران به امام حسین(ع) است. «ربیع‌بن‌عباس» که از جوانان پر شور قبیله بنی‌کلب است، پدرش را به جرم سب نکردن امام علی(ع) در شام کشته‌اند و در اندیشه انتقام است. و نیز «عبیدالله‌بن‌زیاد» که احتمالاً مخاطب او را به خوبی می‌شناسد. وی از شخصیت‌های مطرح و شناخته‌شده آن دوره است که تحولات و اتفاقات بسیاری حول محور او شکل می‌گیرد.
فارغ از همه اینها، زنان در این کتاب نقش ویژه‌ای دارند. کرمیار با نگاهی جدی به مقوله زن در تاریخ اسلام پرداخته است و اگرچه که این نگاه شاید در ناخودآگاه ذهنی نویسنده اتفاق افتاده باشد، مخاطب آن را به خوبی متوجه می‌شود. در مسیر داستان، بارها و بارها می‌بینیم که مردان بزرگ و شناخته‌شده نبرد، با مشورت‌ها، دمدمه‌ها و وسوسه‌ها و صحبت‌های همسرانشان تصمیم‌هایی صعب و نفس‌گیر را برای مردانشان هموار می‌نمایند. از این دسته است تردید عبدالله و راهنمایی تشجیع ام‌وهب، یا تشویق ربیع توسط سلیمه برای یاری مسلم و... .
اگر می‌خواهید فتنه 88 را بشناسید، این کتاب را بخوانید
یکی از نکات مهمی که در نقد کتاب «نامیرا» مطرح ‌می‌‍‌شود و برخی آن را از محسنات کتاب می‌پندارند و برخی دیگر آن را به شدت نقد می‌کنند، تغییر ریتم در داستان‌گویی صادق کرمیار است. «نامیرا» با فضایی بسیار آرام و حتی کند آغاز می‌شود و ما تا اوسط داستان شاهد این ریتم کند و آرامش خاص نویسنده در بیان زوایای پنهان داستان هستیم. اما با عبور از اواسط داستان و نزدیک‌ترشدن به پایان کتاب، شاهد ضرباهنگ تند و سرعت گرفتن هرچه بیشتر روند داستانیم. نویسنده به وضوح در یک‌سوم پایانی رمان، از بیان خرده روایت‌ها صرف‌نظر می‌کند یا آنها در حد یک واقعه کوتاه حاشیه‌ای بیان و از آنها عبور می‌کند. برخی حتی نویسنده را محکوم می‌کنند به اینکه رمان را در حالت‌های گوناگون شخصی نوشته است و به این دلیل داستان دچار دوگانگی شدید در روایت است. البته این نگاه را می‌‌شود کمی مغرضانه دانست. نویسنده به خوبی ظرفیت‌های زمان روایی را درک کرده و از آنها جهت کُند و تند کردن روایت بهره می‌برد تا با بیانی به ظاهر دوگانه تأکید خود را بر وقایع مهم‌تر به خواننده القا کند. به اعتقاد نگارنده متن، این نشان هوشمندی نویسنده در روایت است.
چگونگی خلق «نامیرا» از زبان کرمیار «نامیرا» از مرز 120 هزار نسخه گذشت + فیلم انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

موانع غیرمنطقی فعالیت در حوزه اقتصاد را برطرف کنیم
دبیر ستاد مرکزی اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه بر ضرورت مشارکت سازمان­‌ها و نهادهای ذی‌ربط در برقراری نظم و امنیت درحوزه اقتصاد تاکید کرد و گفت: ما به دنبال این هستیم که در چرخه اقتصادی وقفه‌ای ایجاد نشود و با ایجاد امنیت اقتصادی موانع غیرمنطقی را از جلوی پای فعال اقتصادی برداریم.
سلوکی برای جمعه‌ها برنامه شاد دارد
«زعفران» یک برنامه شاد و مفرح صبح جمعه‌ای با اجرای جواد مولانیا است که از جمعه (۲۷ تیرماه) از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.
آخرین خبرها از سریال سیامک انصاری و جواد رضویان
تاکنون ۲۰ درصد از تصویربرداری سریال «صفر بیست و یک» به کارگردانی سیامک انصاری و جواد رضویان و تهیه‌کنندگی مهدی فرجی انجام شده است.
ساخت سری  دوم سریال «بانوی عمارت» به کجا رسید؟
با توجه به تغییر نویسنده و عدم اعلام رسمی به عوامل تولید هنوز ساخت ادامه سریال «بانوی عمارت» در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
«متری شیش و نیم» به جشنواره ملبورن می‌‌رود
جشنواره بین‌المللی فیلم ملبورن استرالیا فهرست فیلم‌های سال ۲۰۲۰ خود را با حضور دو فیلم از سینمای ایران اعلام کرد.
این‌جا «قلعه دهشاد»؛ آدم‌ها رفتند، گوسفندان آمدند!
تصاویر می‌گویند تا همین سه سال قبل هم حال قلعه بهتر بوده، ساکنِ ایرانی یا افغانش فرقی ندارد، بلکه تا وقتی قلعه کسانی را داشته که دست‌کم به بهانه زندگی در آن، دستی به سر و رویش بکشند، همان یعنی زندگی؛ نه حالا که ساکنان فعلی‌اش بیشتر گوسفندان‌اند و سگ‌های گله!
آخر هفته ای تابستانی همراه با فیلم‌های سینمایی تلویزیون
«اخراجی‌ها ۱»، «نجات لنینگراد»، «روباه» و «فارگو» تنها برخی فیلم‌های آخر هفته تلویزیون هستند.
مهمانان این هفته «دورهمی» مشخص شد
در پایان این هفته، دورهمی میزبان مهمانانی در عرصه‌های مختلف ورزشی و هنری می‌شود.
خبری درباره اکران عمومی «آن شب» در ایران
فیلم «آن شب» به کارگردانی کوروش آهاری اولین فیلم با تهیه‌کنندگی آمریکاست که مجوز اکران عمومی در ایران را دریافت کرده است.
هدیه تهرانی، امین حیایی و علی صادقی در ماراتن شبکه نمایش خانگی
این روزها سه سریال با ژانرهای کاملا متفاوت در حال پخش از شبکه نمایش خانگی هستند که هر یک پس از فراز و فرودهای متعدد توانستند مخاطبانی را به خود جذب کنند و رقابت تنگاتنگی را پشت سر بگذارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بررسی معمای کسب سهمیه آسیا و بقا در لیگ- اشک یا لبخند؟
بررسی فصول گذشته لیگ برتر فوتبال حاکی از این است که هر تیمی بتواند حدود ۵۵ امتیاز به دست آورد، می‌تواند سهمیه آسیا را تصاحب کند و در پایین جدول نیز، تقریبا رسیدن به ۲۵ تا ۲۷ امتیاز، تضمین کننده بقا در این مسابقات است.
رمضی: دیگر امیدی به اجرای برنامه‌های ورزش کارگری تا پایان سال نداریم
رییس فدراسیون آماتور ورزش کارگری با بیان این که ویروس کرونا تمام برنامه های پیش بینی شده ورزش کارگری را به تعویق انداخت، گفت: تصور می کردیم از تیرماه برنامه های خود را اجرا کنیم اما متاسفانه با شیوع موج دوم کرونا دیگر امیدی به اجرای برنامه های پیش بینی شده تا پایان سال نداریم.
دستورالعمل اجرایی جدید ترامپ به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مقامات و نهادهای چینی منجر می‌شود
ترامپ اقدام به امضای دستورالعمل اجرایی علیه چین به دلیل آنچه که اقدامات "سرکوبگرانه" دولت این کشور در هنگ‌کنگ نامیده است، کرد.
توصیه‌هایی برای کمک به فرد افسرده
همه گیری بیماری کووید-۱۹ به مفهوم بروز تغییرات ناگهانی در زندگی روزمره، الزام به رعایت فاصله اجتماعی و مواجهه با محدویتهایی است که برخی از آنها می تواند بر سلامت روان افراد تاثیر منفی داشته باشد.
آیا کرونا از طریق سرویس بهداشتی مشترک منتقل می‌شود؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن تاکید بر آلوده بودن ترشحات فرد مبتلا به ویروس کووید-۱۹، درباره استفاده از سرویس بهداشتی مشترک فرد آلوده با سایر افراد هشدار داد.
ساخت سری  دوم سریال «بانوی عمارت» به کجا رسید؟
«متری شیش و نیم» به جشنواره ملبورن می‌‌رود
آخر هفته ای تابستانی همراه با فیلم‌های سینمایی تلویزیون
مهمانان این هفته «دورهمی» مشخص شد
هدیه تهرانی، امین حیایی و علی صادقی در ماراتن شبکه نمایش خانگی
بازگشت مجری مشهور با یک برنامه شاد به تلویزیون
حمایت ۶۰ میلیونی سازمان سینمایی از فیلم‌ها
هم‌بازی شدن آزیتا حاجیان و دخترش ملیکا در سریال «نجلا»- تصاویر
«سردار صلح» از نیمه مرداد روی آنتن تلویزیون
ماجرای برهنه کردن دختران ایرانی برای کسب شهرت-دختران جوانی که طعمه شکارچیان مدلینگ شدند+ عکس