بیش از 65 درصد مردم سریال‌های نمایش‌خانگی نمی‌بینند- چرا هنوز تکراری‌های تلویزیون اقبال دارد؟

12:41 ۲۲۴ روز و ۱۷ ساعت پیش تسنیم 425 0
بیش از 65 درصد مردم سریال‌های نمایش‌خانگی نمی‌بینند- چرا هنوز تکراری‌های تلویزیون اقبال دارد؟

نظرسنجی صداوسیما حکایت از آن دارد که هشدار جدی است؛ مردم فریب تبلیغات ماهواره و نمایش‌خانگی را نمی‌خورند اما از سریال‌های تلویزیون هم راضی نیستند؛ دنباله‌سازی همیشه هم خوب نیست.

تسنیم

- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه‌ملی درباره سریال‌های آذرماه نشان می‌دهد که مردم کماکان نسبت به سریال‌های تکراری تلویزیون اقبال دارند؛ تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای و سریال‌های ضعیف و بدون سرمنزل و محتوای نمایش‌خانگی هم تاثیر آنچنانی بر روی مخاطب نداشته است. اما هشداری را هم به سریال‌سازان تلویزیون می‌دهد که دست از دنباله‌سازی‌های نادرست و غیراصولی بردارند؛ حتی به سوژه‌های اقتباسی ضربه می‌زنند و طنز را با لودگی اشتباه می‌گیرند. اینها همه نکاتی است که علاوه بر نقد رسانه‌ای، از نظرسنجی رسانه‌ملی هم می‌توان این نکته را یادآوری کرد که مردم بهترین قاضی‌اند.
درست است که جامعه، تبلیغات مسموم و آلوده ماهواره و سریال‌ها و برنامه‌های نمایش‌خانگی را باور نکرده اما تلویزیون هم باید این هشدار را دریابد که اگر سریال و برنامه خوبی روی آنتن نبرد مخاطب ناگزیر از این فضاها، به سراغ سریال‌ها و برنامه‌های خارجی می‌رود. این واقعیتی انکارناپذیر است که سرگرمی، تفریح و تماشای سریال و برنامه خوب، زیبنده نام ایران و ایرانی است و صداوسیما نباید از این فضا عقب بماند.
نظرسنجی صداوسیما که امروز منتشر شده، نشان می‌دهد که حدود 50 درصد مردم بیننده حداقل یکی از سریال‌های جدید سیما بوده‌اند و در میان آن‌ها "فوق لیسانسه‌ها" و هشت قسمت ابتدایی "وارش" از شبکه سه و "حکایت‌های‌کمال" از شبکه دو بیشترین مخاطب را پای خود نشانده‌اند.
بر اساس این نظرسنجی حدود 79 درصد از مردم در سراسر کشور بیننده برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران اعم از سریال، فیلم سینمایی، مسابقه، مستند، سخنرانی، گفتگومحور، ورزشی و اخبار بوده‌اند و حدود 50 درصد حداقل پای یکی از سریال‌های جدید تلویزیون نشسته‌اند.
سریال "فوق‌لیسانسه"‌های شبکه سه سیما با 9 /40 درصد بیننده در صدر سریال‌های سیما قرار گرفته است. 7 /59 درصد بینندگان این سریال در حد زیاد و 6 /30 درصد در حد کم از این سریال رضایت داشته‌اند و 7 /9 درصد اصلاً از آن رضایت نداشته‌اند. آخرین فصل این مجموعه تلویزیونی پیش از فوق لیسانسه‌ها از شبکه سه سیما پخش شده بود توانسته بود 6/34درصد بیننده پای خود بنشاند.
باید به سری‌های قبل توجه کرد که بیننده بیشتری داشت یا خیر؟ اما این میزان بیننده برای این سریال که بازیگران صاحب‌نامی داشت و در بهترین کنداکتور سریالی تلویزیون قرار داشت یک نکته‌ای را به جد یادآوری می‌کند که همیشه دنباله‌سازی راه درستی برای جلب توجه مخاطب نیست! حالا اینکه بخواهد این سریال بخش‌های دیگری داشته باشد که گفته می‌شود درصددند "فوق‌لیسانسه‌ها" را دوباره جلوی دوربین ببرند قدری قابل تأمل است عوامل و دست‌اندرکاران، با چه هدفی و به چه شکلی می‌خواهند مخاطب را با خودشان همراه کنند.
در میان جنبه‌های مختلف سریال فوق لیسانسه‌ها 9 /75 درصد بینندگان آن را از نظربازی هنرپیشه‌ها و 1 /69 درصد هم از نظر تیتراژ در حد زیاد موفق دانسته‌اند.
هشت قسمت ابتدایی سریال "وارش" هم که همچنان از شبکه سه سیما در حال پخش است، 6 /32درصد از مردم را با خود همراه کرده است که 3/89 درصد از آن‌ها در حد زیاد از این سریال رضایت داشته‌اند. در میان جنبه‌های مختلف سریال وارش 8 /89 درصد از بینندگان آن را از نظربازی هنرپیشه‌ها، 1/85 درصد ازنظر تیتراژ، 2/84 درصد ازنظر جذابیت داستان، 7/83 درصد ازنظر باورپذیر بودن شخصیت‌ها و 5/79 درصد هم از نظر آموزنده بودن در حد زیاد موفق ارزیابی کرده‌اند.
"حکایت‌های کمال" شبکه دو سیما هم توانست در حدود شش‌هفته‌ای که میهمان خانه‌های مردم بود 1/25 درصد از هم‌وطنان را پای خود بنشاند که 4 /85 درصد از آن‌ها در حد زیاد از این سریال رضایت داشته‌اند. 1 /84 درصد از بینندگان، این سریال را از نظربازی هنرپیشه‌ها، 8 /80درصد ازنظر آموزنده بودن، 5/79درصد ازنظر تیتراژ، 5/79 درصد ازنظر باورپذیر بودن شخصیت‌ها و 1/78 درصد ازنظر جذابیت داستان آن را در حد زیاد موفق دانسته‌اند.
شروع سریال معمایی تلویزیون/ داریوش فرهنگ در نقش مأمور امنیتی + عکس سردرآوردن برندهای تلویزیون از نمایش خانگی/ آیا "برنده باش" در انحصار صداوسیما است؟ "به رنگ خاک" شبکه یک سیما هم 4/22 درصد بیننده پای خود نشانده است که 4/68 درصد در حد زیاد و 4/29 درصد در حد کم از آن رضایت داشته‌اند و 2/2 درصد هم اصلاً از آن راضی نبوده‌اند. در میان جنبه‌های مختلف سریال "به رنگ خاک"،7/75 درصد از بینندگان آن را ازنظر بازی هنرپیشه‌ها و 4/68 درصد هم ازنظر تیتراژ سریال آن را در حد زیاد موفق ارزیابی کرده‌اند.
سریال خارجی هشدار برای کبرا 11 که از شبکه پنج سیما پخش شده است نیز 5/10 درصد بیننده پای خود نشانده است و سرقت پول دیگر سریال خارجی این شبکه‌ها 5/3 درصد بیننده داشته است.
شایان گفتن است زمانی که این نظرسنجی انجام شده است سریال "زیر همکف" شبکه یک سیما در آغاز پخش قرار داشته و امکان نظرسنجی از آن نبوده است و در نظرسنجی بعدی میزان بیننده آن اعلام خواهد شد.
در میان سریال‌های تکراری هم که از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود "دلدادگان" با 13 درصد و "بانوی عمارت" با حدود 10 درصد بیننده در صدر سریال‌های تکراری قرار گرفته‌اند. این دو سریال در یک ماه گذشته از شبکه آی فیلم برون‌مرزی پخش‌شده‌اند.
6 /28 درصد از مردم با پخش سریال‌های تکراری در حد زیاد موافقند و در مقابل 9 /25 درصد از آن‌ها هم در حد کم نسبت به پخش سریال‌های تکراری از شبکه‌های مختلف سیما نظر مثبت دارند و 5 /45 درصد از مردم هم اصلاً با پخش سریال‌های تکراری موافق نیستند.
6 /34 درصد از مردم هم سریال‌های شبکه نمایش خانگی را دنبال می‌کنند و در مقابل 4/65 درصد آن‌ها اصلاً این مجموعه‌های نمایشی از شبکه نمایش خانگی را تماشا نمی‌کنند.
3 /21 درصد از مردم هم پای سریال‌های شبکه‌های ماهواره‌ای می‌نشینند و در مقابل 7/78 درصد از آن‌ها اصلاً سریال‌های شبکه‌های ماهواره‌ای را تماشا نمی‌کنند.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی

آخرین اخبار

سهرابیان: هیچ هزینه‌ای برای ملایی  و نصیری پرداخت نکرده‌ایم- قایقرانان برایم فرقی ندارند
رییس فدراسیون قایقرانی می گوید، هیچ پشت پرده ای در مورد تمرین ملایی و نصیری در دریاچه آزادی وجود ندارد و و فدراسیون هزینه ای برای حضور این دو نفر در تهران پرداخت نکرده است.
سویا- ولورهمپتون  در اندیشه صعود به یک نیمه‌نهایی دیگر
رکورددار قهرمانی در لیگ اروپا برای رسیدن به مرحله نیمه نهایی ولورهمپتون را در پیش دارد.
اینتر و منچستریونایتد در نیمه نهایی لیگ اروپا
اینتر و منچستریونایتد با شکست حریفانشان توانستند به نیمه نهایی لیگ اروپا صعود کنند.
استعفای قلعه‌نویی پذیرفته شد- جانشین امروز مشخص می‌شود
مسئولان باشگاه سپاهان با استعفای سرمربی تیم فوتبال این باشگاه موافقت کردند.
هشدار پلیس درباره کلاهبرداری در قالب  آگهی‌های خرید کالا از شهرهای مرزی
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا نسبت به شیوه جدید کلاهبرداری از خریداران کالا و به خصوص لوازم خانگی تجت پوشش خرید از گناوه، بانه، بندر و ... هشدار داد.
زباله‌ نفس دریای خزر را به شماره انداخته است
دریای خزر بزرگ‌ترین دریاچه دنیا است که در شمال ایران و در امتداد سه استان گیلان، مازندران و گلستان قرار دارد اما کافی است چند قدم در ساحل این دریا قدم بزنید تا با زباله‌ها و ماهی‌هایی که بر ساحل این دریا خشک شده‌اند مواجه شوید. یک کارشناس محیط زیست می‌گوید: در برخی شهرهای شمال کشور محل دفع زباله در ساحل دریای خزر قرار دارد و شیرآبه آن‌ها به‌صورت مستقیم وارد دریا می‌شود.
مرگ ماهانه ۱۸۰ «نوجوان» به‌دلیل خشونت- چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار
معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افسردگی، اضطراب، استرس و اختلال خوردن را از شایع‌ترین اختلالات روانشناختی در دوران نوجوانی عنوان کرد و گفت: پرخاشگری و خشونت به ویژه در پسران نوجوان نگران‌کننده است؛ براساس گزارش WHO، خشونت بین فردی باعث شده هر ماهه حدود ۱۸۰ مرگ و میر بین نوجوانان در سراسر جهان رخ دهد؛ دختران نوجوان نیز به احتمال زیاد قربانی و یا ابزاری برای اعمال این خشونت یا پرخاشگری خواهند شد.
کلاه‌برداری با ماسک!
رئیس پلیس فتا بوشهر از شیوه جدید کلاه‌برداران سایبری با ارسال پیامک لینک جعلی پرداخت وجه برای دریافت ماسک برخی از سامانه‌های الکترونیک خبر داد.
تجهیز تیم‌های عملیات ویژه اورژانس برای ارایه خدمات به بیماران کرونا
رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به خدمات این سازمان به مبتلایان کرونا، از خرید تعدادی آمبولانس و موتورآمبولانس تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: البته در حال حاضر با همین ناوگان موجود پاسخگوی نیاز مردم هستیم.
جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم
مدیرکل دفتر جذب اهدا کنندگان سازمان انتقال خون، نحوه نوبت دهی اینترنتی برای نذر خون و پلاسما را تشریح کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پانزدهمین عرضه اولیه امسال بازار سهام +جزئیات
تعداد ۴ میلیارد و ۲۶ میلیون سهم شرکت بهساز کاشانه تهران، چهار‌شنبه این هفته با نماد معاملاتی "ثبهساز" در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران عرضه اولیه می‌شود.
سهرابیان: هیچ هزینه‌ای برای ملایی  و نصیری پرداخت نکرده‌ایم- قایقرانان برایم فرقی ندارند
رییس فدراسیون قایقرانی می گوید، هیچ پشت پرده ای در مورد تمرین ملایی و نصیری در دریاچه آزادی وجود ندارد و و فدراسیون هزینه ای برای حضور این دو نفر در تهران پرداخت نکرده است.
سویا- ولورهمپتون  در اندیشه صعود به یک نیمه‌نهایی دیگر
رکورددار قهرمانی در لیگ اروپا برای رسیدن به مرحله نیمه نهایی ولورهمپتون را در پیش دارد.
اینتر و منچستریونایتد در نیمه نهایی لیگ اروپا
اینتر و منچستریونایتد با شکست حریفانشان توانستند به نیمه نهایی لیگ اروپا صعود کنند.
استعفای قلعه‌نویی پذیرفته شد- جانشین امروز مشخص می‌شود
مسئولان باشگاه سپاهان با استعفای سرمربی تیم فوتبال این باشگاه موافقت کردند.
«ستایش» را این بار با دوبله ترکی ببینید
ساخت سریالی درباره کرونا در ۱۱ روز
«الناز حبیبی» و «بهرام افشاری» نامزد شدند-معرفی نامزدهای بخش تلویزیون جشن حافظ 99
ویژه‌برنامه‌های عیدانه تلویزیون با مهمانان تکراری
فیلم توقیفی «رستاخیز» آنلاین اکران می شود؟
آخرین وضعیت ساخت سریال تاریخی «ایل دا»- عکس
دکور ۱۴ هزار متری فصل دوم «دست‌فرمون» آماده شد
سیروان خسروی باز هم ملودی کپی کرد!- ادامه دار بودن کپی‌کاری خوانندگان موسیقی
آلبوم «تا تو با منی» منتشر شد
کارگردان «آقازاده» برای شبکه 1 سریال می‌سازد