مصاحبه| کارشناس اقتصادی ترک: مصالحه با آمریکا نتیجه‌ای جز باخت برای ترکیه ندارد

15:19 ۱۹ روز و ۱۹ ساعت پیش تسنیم 55 0
مصاحبه| کارشناس اقتصادی ترک: مصالحه با آمریکا نتیجه‌ای جز باخت برای ترکیه ندارد

یک کارشناس اقتصادی ترک با اشاره به خطر سیاست‌های آمریکا برای استقلال ملی ترکیه، گفت: امکان ندارد روابط دو کشور همچون گذشته بماند زیرا شاهد سیاست‌های چند قطبی در جهان هستیم که در این دنیای چند قطبی، دست ترکیه بالاست.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل تسنیم، سرانجام پس از ماه‌ها تهدید به تحریم شدن ترکیه از سوی آمریکا به خاطر خرید سامانه‌های «اس 400» دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا لایحه بودجه دفاعی سال 2020 این کشور را امضا کرد (به تصویب رساند) که در آن بودجه تحریم‌های نظامی علیه ترکیه نیز گنجانده شده است.
در این لایحه تصویبی موضوع لغو فروش جنگنده‌های «اف 35» به ترکیه و خرید آنها از سوی وزارت دفاع این کشور و اعمال تحریم بابت خرید سامانه موشکی «اس 400» در چارچوب‌ تحریم‌های معروف به «کاتسا» مطرح شده است.
از طرفی هم در این  لایحه بودجه دفاعی پروژه خط لوله انتقال انرژی موسوم به «جریان ترک» و همچنین برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی قبرس جنوبی نیز دیده می‌شود.
اگر بخواهیم از اختلافات آمریکا و ترکیه بعد از دستگیری راهب «آندرو برانسون» و حتی قبل‌تر از آن یعنی ماجرای کودتای ‏نافرجام 2016 بگذریم، باید گفت، ترکیه در ماه‌های اخیر بستر رقابت تسلیحاتی آمریکا و روسیه شده است.  از یک طرف روسیه ‏می‌خواهد ترکیه و دیگر کشورهای منطقه مشتری دائمی آن باشند و کم کم گوی رقابت را از چنگ آمریکا دربیاورد، از سویی هم ‏آمریکا به این مهم واقف شده و در تلاش است تا مانع از دست دادن بازار تسلیحاتی‌اش شود.
آنکارا ‎ ‎ پیشتر تحت فشار واشنگتن ‏قید ‎ ‎ خرید ‎ ‎ سامانه ‎ ‎ چینی ‎ را زده بود، اما این بار ‎ ‎ با وجود همه تلاش‌های ترامپ برای برحذر داشتن اردوغان ‏در خرید اس 400 ترکیه پا پس نکشید .
تصویب تحریم ترکیه از سوی ترامپ در خصوص تاثیر تحریم‌های واشنگتن علیه آنکارا در اقتصاد ترکیه و روابط دو کشور خبرنگار تسنیم گفت‌وگویی با «رجب ارچین» کارشناس اقتصادی و مدیر اخبار اقتصادی روزنامه «آیدینلیک» ترکیه داشته است که در ادامه می‌خوانید:   تسنیم: رئیس جمهور آمریکا بودجه دفاعی این کشور که تحریم‌هایی علیه ترکیه در آن گنجانده شده را به تصویب رساند. شما این شرایط را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ارچین: رئیس جمهور آمریکا مدتی است با موضوع استیضاحش دست و پنجه نرم می‌کند در اصل از موضوعی سعی کرد به مخالفان خود در مجلس سنا امتیاز دهد که برایش خیلی هم اهمیت نداشت. حالا این تصمیم ترامپ چقدر به معنای دادن امتیاز به مخالفانش هست نمی‌توان چیزی گفت. زیرا در خصوص تحریم‌های ترکیه، هم دموکرات‌ها و هم جمهوری خواهان اتفاق نظر دارند.
منافع ترکیه و آمریکا در حال جنگ با قرن 21 یا همان «قرن پاسیفیک» است. به همین علت روابط دو کشور را نمی‌توان همانند دوره جنگ کره متفق نام گذاری کرد. بهتر است بدانیم که سیاست آمریکا استقلال ملی ترکیه را به خطر می‌اندازد. این سیاست‌ها و مصالحه با آمریکا جز باخت ترکیه نتیجه دیگری نخواهد داشت. 
  تسنیم: اختلافات سیاسی میان واشنگتن و آنکارا از سال 2016 یعنی با دستگیری «راهب برانسون» به اوج خود رسید. در نتیجه تأثیر آن در اقتصاد ترکیه نیز مشاهده شد. حال با آغاز فصل جدید اختلافات در میان دو کشور تأثیر این تحریم‌ها در اقتصاد ترکیه چگونه خواهد بود؟
ارچین: ماجرای راهب آمریکایی صرفاً یک سنبل در اختلافات دو کشور است. همانطور که در دوران جنگ جهانی اول ترور «آرشیدوک» ‏بهانه‌ای شد برای یک جنگ خانمان سوز؛ نیروهای امنیتی ترکیه در کودتای نافرجام 15 جولای سال 2016 که نیروهای وابسته ‏به سازمان فتح الله گولن یعنی دست نشانده آمریکا که قصد نفوذ در کشور را داشتند شکست داد.
به قبل آن ‏ماجرا بازگردیم یعنی 24 ژوئیه 2015؛ ترکیه با وجود نیروهای آمریکا در منطقه به شکل مقتدرانه عملیاتی را علیه ‏‏«پ.ک.ک» آغاز کرد و تا به امروز موفقیت‌های بزرگی در مقابله با تروریسم بدست آورده است.‏
ترکیه به این مهم دست یافته که بدون توجه به تهدیدهای آمریکا نمی‌تواند بقای خود را حفظ کند.
درست است در افزایش قیمت دلار اختلافات دو کشور بی تأثیر نبوده، اما اگر اقدامات رئیس فدرال رزرو آمریکا در ماه می سال2013 در راستای سیاست گسترش دلار را مشاهده کنیم درمی‌یابیم که از آن روز به بعد قیمت دلار در جهان افزایش پیدا کرد، در نتیجه ارزش لیره ترک هم در مقابل دلار رو به کاهش رفت.
اگر نگاهی به وضعیت تورم انباشته داشته باشیم در می‌یابیم که ارزش لیره تا سال 2013 بسیار بیشتر بوده است. برای مثال در سال 2012
قیمت دلار   1.90 لیر و پس از چهار سال یعنی در سال 2016
قیمت دلار 3.02 لیر افزایش پیدا کرد. در سال 2018 ارزش دلار 4.72 لیر ترکیه شد و پیش بینی می‌شود در سال 2020 میلادی ارزش هر دلار به 6 لیره برسد.
به طور کلی می‌توان گفت روند (ارزش قیمت لیر در مقابل دلار) به سیاست ارزی رئیس فدرال رزرو آمریکا باز می‌گردد و تورم و انباشت ارزی داخل کشور؛ البته ریسک‌های ژئوپولوتیکی و بی اعتمادی نسبت به لیره ترک از گذشته تا به امروز بوده، اما اختلاف ترکیه‌ای که نیازمند بودجه خارجی و وام از دیگر کشورها هست با کشوری مانند آمریکا که سیستم مالی جهانی را در دست دارد و در نتیجه مطرح شدن تهدیدهای بسته تحریمی علیه ترکیه و احتمال بسته شدن کانال‌های تخصیص وام، به معنای تاثیری بیش از افزایش قیمت دلار در کشور است .
این به معنی توقف آنی در اقتصاد است! موضوعی که ترکیه در ماه‌های آخر سال 2018 و در سه ماهه اول سال 2019 تا حدودی تجربه کرد.
اما از طرفی چون اقتصاد در سطح پایین قرار دارد و تجارت با استقراض عمومی در حال انجام است برای همین فعلاً تحریم‌های موجود تأثیر جدی در اقتصاد کشور نخواهد داشت. یعنی به نظر نمی‌رسد مشکلی در تجدید اعتبار برای بانک‌ها و شرکت‌ها وجود داشته باشد و یا این بسته تحریمی مشکلی در این روند ایجاد کند.  فقط این تحریم‌ها از منظر اقتصادی مدت زمانی را که ترکیه برای بهبود اقتصاد کشور مد نظر گرفته شده بود را طولانی‌تر خواهد کرد.
  تسنیم: اثرات تصویب تحریم‌ها از سوی ترامپ در روابط ترکیه و آمریکا چه خواهد بود؟ ارچین : تشدید تنش میان دو کشور پیش بینی می‌شود، اما آمریکا، کشور چین را دشمن خود اعلام کرده است. دکترین اوباما در خصوص تعیین قرن 21 به عنوان قرن پاسیفیک را به یاد آورید. حالا چین با پروژه یک کمربند یک جاده در تلاش برای برقرای ارتباط با اروپا است، ترکیه هم در همین کریدور است. به عبارتی ترکیه همانند دروازه امنیت اروپاست. این موضوع هم برای اروپا هم برای آمریکا غیر قابل انکار است.
آمریکا نمی‌تواند به طور کامل ترکیه را کنار بگذارد، ترکیه هم نمی‌تواند به روابط خود با آمریکا بی اهمیت باشد. اما امکان ندارد روابط دو کشور همچون گذشته بماند زیرا شاهد سیاست‌های چند قطبی در جهان هستیم. در این دنیای چند قطبی دست ترکیه بالاست. شاید اقتصاد قوی نداشته باشیم اما همسایه‌هایی قدرتمندی مانند ایران و روسیه داریم.
به طوری کلی از این به بعد روابط ترکیه و آمریکا در مسیر درست‌تری پیش خواهد رفت. رفتار به دور ازدیپلماسی آمریکا و استفاده از هر فرصتی برای مطرح کردن تحریم علیه کشورها (همانند اختلافاتش با چین) با گذشت زمان نتیجه‌اش از دست رفتن قدرت خود در منطقه خواهد شد. وقتی نگاه به آینده آمریکا در پایان این قرن می‌کنیم، آمریکایی می‌بینیم که بیش از 50 کشور را که بازیچه دست خود کرده بود را از دست داده است.
انتظار اعمال تحریم‌های شدید علیه ترکیه را نداریم، ترکیه‌ای که از زیر چتر ناتو درآمده باشد مطابق منافع پیمان آتلانتیک نیست، این را بهتر از هر کسی آمریکا می‌داند. اما واشنگتن برای اینکه ترکیه را در جبهه غرب نگه دارد گاه گاهی دوز این تحریم‌ها را بالا خواهد برد. تحریم «کاتسا» بسیار گسترده است و انتظار اعمال همه تحریم‌ها را نداریم زیرا نتیجه چنین اقدامی نه تنها ترکیه بلکه شامل حال اروپا و ناتو نیز خواهد بود.
  تسنیم: اردوغان پس از تصویب تحریم‌های کاتسا از سوی ترامپ اعلام کرد که در مقابل این تصمیم، تلافی خواهد کرد. ترکیه به عنوان اقدام متقابل چه گام‌هایی مقابل آمریکا خواهد برداشت؟
ارچین: ترکیه 45 سال پیش، پس از عملیات نظامی در قبرس مورد تحریم قرار گرفته بود. صنایع تولیداتی ترکیه در آن دوران بسیار ضعیف بود. اقتصادش شکننده بود و همچون امروز هماهنگ با اقتصاد خارجی نبود. اعمال تحریم علیه ترکیه، خروج سرمایه گذاران خارجی از کشور را در پی دارد، اما فراموش نکنیم که تا حدی اقتصاد جهانی را شرکت‌های چند ملیتی اداره می‌کنند و خروج چنین سرمایه گذاران به همین راحتی نیست.
به خصوص خروج سرمایه گذاران از کشوری مانند ترکیه که وعده آینده اقتصادی بهتر به آنها از سوی دولت داده شده است. بنابراین به همین راحتی رخ نمی‌دهد. در اصل ایالات متحده می‌خواهد علاوه بر مبارزات قدرت طلبانه‌اش علیه روسیه در دریای سیاه، نفوذ از دست رفته‌اش در اتحادیه اروپا را گسترش دهد. از طرفی همانطور که گفتم در این معادلات جهان چند قطبی واقعیتی به اسم چین نیز وجود دارد.   
از منظر ژئوپولتیکی ترکیه برگ برنده‌های بسیاری در دست دارد که هیچ کدام از آنها را نشان نداده است. در خصوص اقدامات تلافی جویانه ترکیه نمی‌خواهم  فراتر از دیدگاه رسمی دولت اظهار نظر کنم، اما همانطور که رئیس جمهور ترکیه عنوان کرد اگر لازم باشد برخی از پایگاه‌های نظامی (وابسته به آمریکا) در ترکیه تعطیل خواهد شد.
گفت‌وگو از آذر مهدوان انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چینی‌ها هم به فکر افزایش جمعیت افتادند
رویارویی پرجمعیت‌ترین کشور جهان با بحران کاهش جمعیت، منجر به اجرای سیاست های تشویقی و ارائه تسهیلات مالی به خانوار برای تولد فرزندان بیشتر شده است.
مادورو: تحریم‌ها نمی‌تواند ما را متوقف کند
رئیس‌جمهور ونزوئلا با مقصر دانستن وزیر خارجه آمریکا در شکست خوردن سیاست‌های واشنگتن در قبال این کشور، تاکید کرد تحریم‌ها هر چقدر هم که باشند بازهم ونزوئلا را متوقف نمی‌کنند.
ویدئو - از اخبار استیضاح ترامپ تا تازه‌ترین تحولات لیبی
در روزهای اخیر برخی از کشورهای دنیا شاهد تحولات و وقایعی در حوزه سیاسی و بین الملل بودند. موضوع استیضاح ترامپ، استعفای نخست وزیر روسیه و تایید غیرمستقیم فشار تجاری ترامپ به اروپا برای خروج از برجام بخشی از این وقایع است. در این ویدئو تعدادی از مهمترین خبرهای حوزه بین‌الملل در روزهای اخیر را ببینید.
افزایش شمار زخمی های ناآرامی بیروت به ۲۲۰ نفر
سازمان صلیب سرخ لبنان از انتقال ۸۰ زخمی به بیمارستان و مداوای بیش از ۱۴۰ زخمی در همان محل در ناآرامی های شنبه شب بیروت خبر داد.
نوذر شفیعی: در حال حاضر شرایط برای گفت‌وگو با اروپا مناسب نیست
یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: در حال حاضر شرایط برای گفت‌وگو با اروپا مناسب نیست چراکه سیاست اروپا در قبال ایران نسبت به گذشته تهاجمی‌تر شده و آنها به دنبال کسب امتیازات بیشتر از ایران هستند.
بازگشت قدرتمندانه مک گرگور به UFC
کونور مک گریگور توانست در کمتر از ۴۰ ثانیه حریف خود را در راند نخست UFC ۲۴۶ شکست دهد.
گفتگوی تلفنی اردوغان و مرکل درباره لیبی
سران ترکیه و آلمان در تماسی تلفنی پیرامون تحولات لیبی رایزنی کردند.
سازوکار فعال و غیرفعال نمودن کارپوشه مودی در سامانه مودیان تعیین شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده سازوکار فعالیت سامانه مودیان پس از استقرار را تعیین کردند.
حریف استقلال در انتظار رأی نهایی AFC
باشگاه الکویت کویت در انتظار رأی نهایی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) است تا تکلیف خود را برای رویارویی با نماینده ایران روشن کند.
تکلیف گمرک به واریز مالیات و عوارض کالاهای وارداتی در زمان ترخیص
نمایندگان مجلس در مصوبه ای گمرک را مکلف کردند مالیات و عوارض کالاهای وارداتی را در زمان ترخیص قطعی و مالیات و عوارض کالاهای متروکه را قبل از ترخیص نهایی وصول و به صورت برخط به حساب سازمان واریز کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتشار عکس آثار شکنجه بر بدن اسیر فلسطینی
یک سازمان حقوق بشری فلسطینی عکس‌هایی از آثار شکنجه روی بدن یک اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم اشغالگر صهیونیستی منتشر کرد.
چینی‌ها هم به فکر افزایش جمعیت افتادند
رویارویی پرجمعیت‌ترین کشور جهان با بحران کاهش جمعیت، منجر به اجرای سیاست های تشویقی و ارائه تسهیلات مالی به خانوار برای تولد فرزندان بیشتر شده است.
مادورو: تحریم‌ها نمی‌تواند ما را متوقف کند
رئیس‌جمهور ونزوئلا با مقصر دانستن وزیر خارجه آمریکا در شکست خوردن سیاست‌های واشنگتن در قبال این کشور، تاکید کرد تحریم‌ها هر چقدر هم که باشند بازهم ونزوئلا را متوقف نمی‌کنند.
ویدئو - از اخبار استیضاح ترامپ تا تازه‌ترین تحولات لیبی
در روزهای اخیر برخی از کشورهای دنیا شاهد تحولات و وقایعی در حوزه سیاسی و بین الملل بودند. موضوع استیضاح ترامپ، استعفای نخست وزیر روسیه و تایید غیرمستقیم فشار تجاری ترامپ به اروپا برای خروج از برجام بخشی از این وقایع است. در این ویدئو تعدادی از مهمترین خبرهای حوزه بین‌الملل در روزهای اخیر را ببینید.
افزایش شمار زخمی های ناآرامی بیروت به ۲۲۰ نفر
سازمان صلیب سرخ لبنان از انتقال ۸۰ زخمی به بیمارستان و مداوای بیش از ۱۴۰ زخمی در همان محل در ناآرامی های شنبه شب بیروت خبر داد.
مادورو: تحریم‌ها نمی‌تواند ما را متوقف کند
افزایش شمار زخمی های ناآرامی بیروت به ۲۲۰ نفر
گفتگوی تلفنی اردوغان و مرکل درباره لیبی
واکنش تیم وکلای ترامپ به استیضاح وی
افزایش تلفات حملات نیروهای یمنی علیه مواضع شبه نظامیان در مأرب
رایزنی وزیر خارجه اردن و «عادل عبدالمهدی» درباره تحولات منطقه
حمله به نیروهای امنیتی و تخریب اموال عمومی محکوم است
دولت افغانستان و طالبان باز هم به توافق نرسیدند
پوتین: رهبری مادام العمر مشکل تغییرات لازم در قدرت حاکمه و ثبات در کشور را حل نمی‌کند
هاآرتص: ارتش اسرائیل آمادگی ورود به جنگ را ندارد