گزارش| قرقیزستان در واپسین روزهای 2019: از کمک 8 میلیون یورویی اتحادیه اروپا تا تداوم پرونده آتامبایف

12:12 ۲۴ روز و ۱۹ ساعت پیش تسنیم 42 0
گزارش| قرقیزستان در واپسین روزهای 2019: از کمک 8 میلیون یورویی اتحادیه اروپا تا تداوم پرونده آتامبایف

ممنوعیت تبلیغ علیه جشن سال نو میلادی از سوی روحانیون، نامگذاری سال ۲۰۲۰ به نام سال روابط متقابل قرقیزستان و روسیه، دریافت کمک ۸ میلیون یورویی از اتحادیه اروپا و تداوم پرونده آلماس‌بیک آتامبایف، مهم‌ترین تحولات روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ در قرقیزستان بود.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، جمهوری قرقیزستان که در بازه‌ای از سوی کشورهای غربی و مقامات سیاسی وقت، «سوئیسِ آسیا» خوانده می‌شد، طی سال 2019 با مسائل و موضوعات مهمی همچون پرونده آلماس‌بیک آتامبایف، رئیس‌جمهور سابق این کشور درگیر بود. در این گزارش به مهم‌ترین موضوعاتی که این کشور در واپسین روزهای سال 2019 با آن‌ها مواجه است، می‌پردازیم.
روحانیون نباید علیه تعطیلات رسمی تبلیغ کنند! قرقیزستان در حالی به تعطیلات سال نو میلادی نزدیک می‌شود که اداره معنوی مسلمانان این کشور (مفتیات سابق) که زیرر مجموعه دولت قرقیزستان فعالیت می‌کند، بیانیه‌ای به مناسبت آغاز سال نوی میلادی منتشر کرده است. در این بیانیه، اداره مفتیات اظهار داشته است که روحانیون و چهره‌های مذهبی نباید تبلیغاتی علیه تعطیلات رسمی، به ویژه تعطیلات سال نو میلادی در قرقیزستان صورت دهند. در این بیانیه همچنین تصریح شده که این فتوا شامل تمام روحانیون و ائمه جماعت این کشور می‌شود.
این فتوا در حالی صادر شد که برخی مباحثات جدی در شبکه‌های اجتماعی قرقیزی پیرامون جشن سال نو شکل گرفته بود. شماری از کاربران قرقیز خواهان آن شده بودند که جشن سال نو میلادی در این کشور ممنوع اعلام شود. این کاربران بر این اعتقادند که سال نو میلادی یک رویداد غیراسلامی است و از آنجایی که اکثریت جمعیت قرقیزستان را مسلمانان تشکیل می‌دهند، می‌بایست رویدادها و مراسمات اسلامی در این کشور جشن گرفته شود، نه رویدادهای مسیحی.
در پی این مباحثات بود که اداره مفتیات قرقیزستان طی بیانیه‌ای تبلیغات علیه جشن سال نو میلادی را در این کشور ممنوع اعلام کرد.
دریافت کمک 8 میلیون یورویی از اتحادیه اروپا در لایحه بودجه جدید دولت قرقیزستان، اتحادیه اروپا یک کمک 8 میلیون یورویی را برای ارائه به این جمهوری آسیای مرکزی لحاظ کرد. این نخستین مرحله پرداخت از کمک 32 میلیون یورویی است که برای حمایت از بودجه دولت قرقیزستان مصوب شده است. این بودجه در چارچوب استراتژی توسعه آموزش 2020 و نقشه راه 2018 الی 2020 این کشور قرار است صرف شود. در کنار این کمک‌های مالی اتحادیه اروپا قرار است بسته‌های حمایتی غیرمالی نظیر مشاوره‌های سیاستگذارانه، کمک فنی و آموزش پرسنل وزارتخانه‌های مرتبط را نیز انجام دهد.
موافقتنامه حمایت از برنامه‌های آموزشی در قرقیزستان توسط اتحادیه اروپا در جریان سفر جولای 2019 فدریکا موگرینی، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بیشکک به امضا رسید. این دومین برنامه حمایتی اتحادیه اروپا در حوزه آموزشی در قرقیزستان است. برنامه نخست در بازه سال‌های 2014 تا 2018 در قالب یک پروژه 32 میلیون یورویی دیگر به اجرا در آمده بود. این دو برنامه نیز در طی یک چارچوب چندوجهی 72 میلیون یورویی برای بازه 2014 تا 2020 از سوی اتحادیه اروپا به اجرا در می‌آیند.
2020 سالِ قرقیزستان و روسیه اعلام شد سال 2019 در حالی به پایان خود نزدیک می‌شود که روز گذشته اولانبیک دیکانبایف، رئیس دپارتمان اطلاع رسانی وزارت امور خارجه قرقیزستان اعلام کرده است که سال 2020 به عنوان سالِ روابط متقابل روسیه و قرقیزستان اعلام شده است. در این چارچوب نیز شمار قابل توجهی از رویدادهای مشترک میان روسیه و قرقیزستان در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی- اجتماعی پیش‌بینی شده است.
در سال 2019 نیز روسیه و قرقیزستان در چارچوب سازمان‌ پیمان امنیت دسته‌جمعی و اتحادیه اقتصادی اوراسیا همکاری‌های قابل توجهی داشتند.
این موضوع در حالی است که دیکانبایف همچنین اعلام کرده است که نخستین مجمع مشترک اقتصادی اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی در سال 2020 نیز قرار است به میزبانی بیشکک برگزار شود. به گفته وی کار برای این مجمع همچنان در دست انجام است.
تداوم پرونده آلماس‌بیک آتامبایف مساله آلماس‌بیک آتامبایف، رئیس‌جمهور سابق قرقیزستان را می‌توان مهم‌ترین چالش سیاسی قرقیزستان در سال 2019 در نظر  گرفت. چالشی که از نخستین روزهای این سال با مباحث و مناظرات غیرمستقیم رئیس‌جمهور سابق و حاضر آغاز شد و با شدت گرفتن تنش‌های سیاسی به دستگیری آتامبایف منجر گردید.
در حالی که کمتر کسی تصور می‌کرد کار آتامبایف به چنین جایی برسد، در ابتدای 2019 مسائل مربوط به ساپار ایساکوف، مصاحبه‌های تلویزیونی که حتی پای هزینه‌های انتخاباتی جین‌بیک‌اف را نیز به میان آورد و حتی مسائل مربوط به شهردار بیشکک و نیروگاه حرارتی نیز مطرح گردید. با این حال پس از آن که آتامبایف اعلام کرد برنامه جدی برای انتخابات پارلمانی پیش‌رو در حزب سوسیال دموکرات دارد، با ورود قضائی دولت به پرونده‌هایی همچون آزادی باتوکایف و نیروگاه حرارتی بیشکک مسائل جدی‌تر شد.
در نهایت ارسال چند احضاریه برای آتامبایف و امتناع وی از پاسخ به وزارت کشور منجر به مقاومت طرفداران وی و حوادث کوی‌تاش گردید. در نهایت نیز آتامبایف و شماری از طرفداران وی دستگیر شده و پرونده‌های مختلفی برای آن‌ها گشوده شد.
در واپسین روزهای سال 2019 نیز همچنان جلسات دادگاه و مسائل مربوط به پرونده آتامبایف ادامه یافته و به نظر می‌رسد در سال 2020 نیز ادامه یابد. در آخرین تحولات در این رابطه، معاون رئیس حزب سوسیال دموکرات اعلام کرد که آسل کدورانوا، یکی از نمایندگان پارلمان و از چهره‌های سیاسی نزدیک به آتامبایف به دلیل تلاش برای کسب نامشروع قدرت متهم شده و تا تاریخ 9 فوریه در بازداشت خانگی خواهد بود. ایرینا کاراموشکینا، دیگر نماینده پارلمان طرفدار آتامبایف نیز همچون کدورانوا به بازداشت خانگی تا مشخص شدن نتیجه پرونده متهم شده است. علاوه بر این دو نماینده پارلمان، یک فعال سیاسی و از حامیان آتامبایف به نام میربیک میسکن‌بایف نیز در شرایط مشابهی قرار گرفته است.
در سال 2020 و با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی به نظر می‌رسد باید شاهد محدودیت‌های بیشتری برای چهره‌های سیاسی و اجتماعی نزدیک به آلماس‌بیک آتامبایف، رئیس‌جمهور سابق قرقیزستان باشیم.
گزارش| دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور قرقیزستان به امارات گزارش| چالش جدید رادیو آزادی در آسیای مرکزی؛ این بار در قرقیزستان گزارش| دومین سفر رئیس‌جمهور قرقیزستان به عربستان سعودی در سال 2019 نفوذ ناتو در قرقیزستان؛ از اصلاحات نظامی در نیروهای مسلح تا پشتیبانی مالی تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک از رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان رایزن فرهنگی ایران در بیشکک: اتفاقات خوبی در روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان در حال شکل‌گیری است تغییر ریاست سازمان پیمان امنیت جمعی از قرقیزستان به روسیه؛ گسترش حملات علیه شبه‌نظامیان انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تمهیدات ایران درباره ویروس مرموز چینی
گسترش آرام ویروسی شبیه به «سارس» در برخی کشورهای شرق آسیا، مقامات این کشورها را نگران کرده است؛ ویروسی جدید که از ماه دسامبر ۲۰۱۹ در چین ردگیری شده است؛ ویروس مرموزی که کشورهای مختلف برای مقابله با گسترش آن اقداماتی انجام داده‌اند...
«ترانه علیدوستی» با قرار کفالت آزاد شد- عکس
وکیل ترانه علیدوستی توضیح داد که عنوان اتهامی این بازیگر، فعالیت تبلیغی علیه نظام به‌خاطر انتشار توییت‌هایی حاوی مضامین سیاسی و اجتماعی بوده است.
علائم آنفلوآنزا و چند توصیه
آنفلوآنزا یک بیماری حاد و شایع است که شیوع آن در فصول سرد سال و بخصوص در پاییز اتفاق می‌افتد. این بیماری به علت درگیری دستگاه تنفسی، بسیار مسری بوده و شروع علائم معمولا دو الی سه روز بعد از ورود ویروس به بدن است.
جدیدترین آمار ترابردپذیری موبایل اعلام شد
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اعلام عدد ۱۷۶ هزار و ۳۸۳ ترابرد از ابتدای سال جاری، از کاهش تعداد درخواست‌ ترابردپذیری و ترابردهای موفق در مقایسه با سال گذشته خبر داد.
پایان بهمن ماه؛ وعده جدید راه‌اندازی فروش استقراضی
زمزمه‌های راه‌اندازی اختیار معاملات و خرید و فروش استقراضی از سال ۱۳۹۵ به گوش می‌رسد و از آن زمان تاکنون نه تنها زمان راه‌اندازی آن از زبان مسئولان متغیر بوده، بلکه ماهیت آن نیز به چالش کشیده شده و در برهه‌ای از زمان مطرح شد که کمیته فقهی سازمان بورس فروش استقراضی را مشروع نمی‌داند و قرار است ابزاری با نام فروش تعهدی جایگزین فروش استقراضی شود. با این‌حال پرونده فروش استقراضی بسته نشده و همچنان وعده تحقق آن تا پایان سال پابرجاست.
معلوم شد استقلال را خوب نبسته‌اند
منصور رشیدی دروازه‌بان و مربی اسبق استقلال گفت: در حالت عادی ۵ زمین چمن باکیفیت و استاندارد در فوتبال مان نداریم و یک برف هم کافی است تا به عمق فاجعه پی ببریم.
گل‌محمدی به دنبال پاک کردن خاطرات تلخ
در شروع دوباره رقابت‌های لیگ برتر یحیی گل‌محمدی به‌عنوان چهل‌و یکمین سرمربی تاریخ پرسپولیس روی صندلی داغ سرخ‌های پایتخت خواهد نشست.
ظریفیان: اصولگرایان باسابقه، اکثریت مجلس یازدهم را بدست نمی‌آورند
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اقلیت بودن اصلاح‌طلبان در مجلس یازدهم، گفت: جریان‌های حامی جوانان اصولگرا اکثریت را در مجلس بعدی خواهند داشت.
عوارض کرم‌های ضد آفتاب برای بدن
مطالعه جدید نشان می دهد مواد شیمیایی ضدآفتاب ها به میزان بالایی جذب بدن می شوند که سطح ایمنی آنها را زیر سوال می برد.
تعلیق ۹۰ روزه‌ی رئیس جهانی فدراسیون وزنه برداری
رئیس فدراسیون جهانی وزنه برداری به مدت ۹۰ روز سمتش از تعلیق شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعلام تاریخ جدید مسابقات انتخابی المپیک بوکس قاره آسیا
کمیته بین‌المللی المپیک تاریخ جدید رقابت‌های انتخابی المپیک بوکس در قاره آسیا را اعلام کرد.
مقایسه رشد قیمت مسکن در سال‌های ۹۷ و ۹۸
نمودار ۱۲ ماهه روند رشد قیمت مسکن شهر تهران منتهی به آذرماه ۱۳۹۸ از کاهش ۴.۲ درصدی سرعت رشد قیمت‌ها نسبت به سال قبل حکایت دارد.
نظر کانادایی‌ها درباره ترور سردار سلیمانی +نمودار
نتایج نظرسنجی مؤسسه معتبر «آنگوس رید گلوبال» در کانادا نشان داد که 66 درصد کانادایی ها اعتقاد دارند ترور سپهبد سلیمانی جهان را ناامن تر کرده است.
وقتی دروغ آمریکایی‌ها درباره عین الاسد کم کم رو می‌شود
رسانه‌ها از انتقال شمار بیشتری از نیرو‌های آمریکایی از عراق به آلمان برای درمان در پی حمله موشکی ایران به عین‌الاسد خبر دادند.
دکتر تومانیان سفیر علمی ایران و ارمنستان است-مشارکت این دانشمند با انجمن ریاضی برای اصلاح کنکور
مراسم بزرگداشت رئیس شاخه ریاضیات فرهنگستان علوم با حضور رئیس فرهنگستان علوم، رئیس انجمن ریاضی، نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از استادان و دانشجویان ریاضی و برخی از اعضای جامعه ارامنه ایران برگزار شد.
بن سلمان تیر خلاص را به وجهه جهانی سعودی ها زد
ترامپ، هر هفته ۶ روز و روزانه ۶ ساعت محاکمه می‌شود
دیدار معاون ترامپ با نتانیاهو در قدس اشغالی
ترامپ هنوز درباره تلفات «عین‌الاسد» فریبکاری می‌کند
شلیک یک فروند راکت به شهرک‌های صهیونیست‌نشین از غزه
نیویورک‌تایمز: آمریکا پنهان‌کاری درباره نقش ریاض در ۱۱ سپتامبر را شدت بخشیده است
آغاز سومین جلسه استیضاح ترامپ در سنا
تکذیب شایعه درگذشت وزیر خارجه سوریه
لایحه «برگزیت» به قانون تبدیل شد
اصلاحات قانون اساسی روسیه تصویب شد