گزارش تسنیم| سنتی‌ها یقه تولید را گرفتند

00:04 ۲۱۹ روز و ۲۱ ساعت پیش تسنیم 389 0
گزارش تسنیم| سنتی‌ها یقه تولید را گرفتند

تولید در کشور ما هنوز اسیر تکنولوژی قدیمی است و میل به روز شدن ندارد، این در حالی است که در شرایط تحریم، روند رو به رشد شرکت های دانش بنیان، فرصت مغتنمی برای تجهیز تولید به تکنولوژیِ به روز ایرانی است.

تسنیم

- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، در سال‌های اخیر با وجود توسعه تکنولوژی در عرصه های مختلف صنعت هنوز بخش زیادی از واحدهای تولیدی کشور بر فعالیت های سنتی خود تکیه داشته و تمایلی به تغییر تکنولوژی ندارند. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته واحدهای تولیدی فاصله زیادی از فعالیت های سنتی گرفته و هر روز با تمرکز بر نوآوری به علم روز مجهز هستند. اما در ایران اوضاع فرق می‌کند، هنوز اکثر واحدهای تولیدی حاضر به پذیرش ریسک در کار اقتصادی خود نیستند و همین امر مانع پیشرفت آنها شده است.
ساختار قدیمی واحدهای تولیدی در حالی همچنان در تولید محصول و فروش آن در بازار متمرکز است که بقاء تولید در به روز بودن و مجهز به علم روز بودن است اما متأسفانه هنوز زنجیره‌ پژوهش و تولید در ایران به صورت سنتی عمل می‌کند  و سهم علوم روز و نوآوری بسیار اندک است.
اقتصاددانان معتقدند کشوری که شعارش جدا شدن از اقتصاد نفتی است و می‌خواهد در شرایط تحریم به اقتصادی دانش بنیان متکی باشد، باید به توسعه حوزه تولید توجه ویژه داشته و این موضوع را در اولویت اساسی سیاست‌گذاری ها قرار دهد. چراکه اقتصاد نفتی، ثروت آفرین نیست و آن چیزی که هر کشوری را بربنایی محکم، استوار نگه می‌دارد، دانش، علم و نوآوری است. به همین جهت موضوع تولید مطابق با علم روز جایگاه بسیار ویژه‌ای پیدا می کند. 
*تغییر سخت ساختار سنتی واحدهای تولیدی/حذف تولیدکنندگان سنتی از بازار در آینده نزدیک افشین کلاهی رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی در همین ارتباط با اعلام اینکه امروز واحدهای تولیدی مخصوصاً بازارهای سنتی ما مقاومتهای زیادی نسبت به تغییر ساختار دارند، افزود: اوضاع فعلی بخش تولید عاملی شده تا تغییر برای ساختار سنتی واحدهای تولیدی قابل پذیرش نباشد ضمن اینکه استفاده از فناوری‌های روز نیازمند سرمایه است که واحدهای تولیدی در شرایط فعلی با کمبود سرمایه روبرو هستند به همین جهت ترجیح می‌دهند سرمایه خود را صرف عملکرد سنتی خود کنند تا اینکه به سمت تغییر ساختارها باشند.
وی با اعلام اینکه به طور حتم سرمایه گذاری در حوزه فناوری می تواند بهره‌وری واحدهای تولیدی را افزایش و درکوتاه مدت نتایج بسیار موثری داشته باشد، افزود: البته این را نیز توجه کنید که واحدهای تولیدی امروز با مشکل بیمه و مالیات روبرو هستند، در سال آینده مالیات یک چالش جدی برای واحدهای تولیدی خواهد بود که همین موضوع نگرانی آنها را افزایش داده است. با توجه به درگیری‌های واحدهای تولیدی با مشکلات متعدد مسئله اصلی آنها امروز حفظ و بقا است.
رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی، تصریح کرد: باید توجه کنیم در شرایط تحریم استفاده از فناوری‌های بروز ساده نیست ولی می توانیم در این حوزه به شرکت‌های دانش بنیان داخلی نیز تکیه کنیم.
کلاهی با اعلام اینکه در برخی از حوزه‌ها شرکت‌های دانش بنیان به دستاوردهای بسیار مهمی دست پیدا کردند که می توانیم از آنها استفاده کنیم، تصریح کرد: در شرایط فعلی کسب وکارهای نوین و شرکت‌های دانش بنیان در حال توسعه فعالیت خود هستند و تولیدکننده داخلی باید بداند در صورت عدم تغییر ساختار در آینده با چالش جدی رورو خوهد شد به عنوان نمونه در حوزه خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب وکارهای نوین توانسته‌اند سهم مهمی را در بازار به خود اختصاص دهند که این موضوع نشان از آن دارد اگر تولیدکننده داخلی نتواند خود را مطابق با علم روز مجهز کند بازار را از دست داده و نمی‌تواند سهمی را به خود اختصاص دهد.
وی اضافه کرد: امروز مزیت رقابتی در حوزه دانش بنیان برکسی پوشیده نیست و حتی می توانیم در شرایط تحریم با هدایت سرمایه‌های داخلی به سمت کسب و کارهای نوین و شرکت‌های دانش بنیان مسیر را برای توسعه بخش اقتصادی کشور هموار کنیم که اجرایی شدن این موضوع نیازمند تصمیم موثر مسئولین وهمکاری واحدهای تولیدی است.
*نوآوری و بکارگیری تکنولوژی روز از جنس توسعه است حسن آقا کثیری رئیس مرکز توسعه فناوری صنایع پیشرفته وزارت صنعت هم در این ارتباط با اشاره به اینکه امروز بخش تولید هم به عنوان بخشی از اقتصاد کشور در تلاش برای بقا است، به خبرنگار تسنیم گفت: باید دقت کنید استراتژی توسعه با استراتژی بقاء بسیار متفاوت است.
وی با بیان اینکه نوآوری و بکارگیری تکنولوژی روز از جنس توسعه است، افزود: شرایط امروز کشور عاملی شده تا تمرکز بر سمت حفظ وضعیت موجود باشد. برهمین اساس اوضاع اقتصادی ما انتخابی نیست بلکه اقتضائی است، ما در تنگنای مالی قرار داشته و همین امر موجب می شود تا اولویت واحدها بقای واحد تولیدی باشد. البته این را نیز باید توجه داشته باشید که ارتباط بین المللی ما با کشورهای دیگر محدود است و همین موضوع عاملی شده تا احساس رقابت پذیری و تولید کالایی در سطح بازارهای خارجی اولویت واحدهای تولیدی نباشد.
رئیس مرکز توسعه فناوری صنایع پیشرفته وزارت صنعت با اعلام اینکه ما سالهاست با تحریم روبرو هستیم و همین موضوع عاملی شده تا تمرکز خود را بر خودکفایی قرار دهیم، تصریح کرد: سه سال گذشته با کاردار سفارت هلند جلسه ای داشتم در آنجا او عنوان کرد که اگر کسی بخواهد در این کشور کار تولیدی انجام بدهد باید در ثانیه اول بداند محصول تولیدشده نباید صرف بازار داخلی باشد و باید برای صادرات تولید کند همین امر باعث می‌شود تا تمرکز واحد تولیدی بر ارائه یک محصول باکیفیت و رقابت پذیر باشد. حال وضعیت تولیدکننده هلندی را با تولید کننده ایرانی مقایسه کنید به طور حتم شرایط بسیار متفاوت است.
وی با تأکید براینکه با وجود تمام صحبتها و ایرادات، صنعت کشور امروز توسط همین صنعتگران سرپا نگه داشته شده است، افزود: تمرکز بر خودکفایی عاملی شده تا ما با چنگ و دندان محصول تولید کنیم اما درست است که اولویت ما رقابت پذیری نیست.
*نقش آفرینی واحدهای تولیدی در عرضه بین المللی باید پررنگ شود تا نتوانند تحریم کنند آقا کثیری، گفت: اگر ما در یک فضای رقابت پذیری در سطح بین المللی فعالیت کنیم به طور حتم ناچار به استفاده از تکنولوژی و نوآوری‌های جدید هستیم در غیر این صورت توان رقابت نخواهیم داشت اما این را باید بدانید زمانی که کشورهای خارجی تصمیم به تحریم نفتی ایران گرفتند اول 6 ماه به ما فرصت داده و بعد محدودیت‌های خرید نفتی را در سطح بین المللی اعمال کردند. باید پرسید آیا آنها دلشان برای ما سوخته است؟ نه بلکه از ما فرصت گرفتند تا به یک باره بحث خرید نفت را متوقف نکنند چرا که خودشان ضرر می‌کردند. ما به عنوان یک کشور صادرکننده نفت دارای ارزش افزوده بالایی در عرصه بین‌المللی هستیم و آنها نمی‌توانند به راحتی آن را نادیده بگیرند. این موضوع نشان می‌دهد با کمک دولت مردان و اتخاذ سیاستهای مناسب باید سایر صنایع کشور نیز دارای نقش آفرینی موثر در شبکه بین المللی داشته باشند تا نتوانند کشورهای دیگر به راحتی آنها را مورد تحریم قرار دهند.
وی با تأکید براینکه با توجه به تمام سختی‌ها شرکت‌های دانش بنیان مشغول ارائه محصولات جدید به بازار هستند، تصریح کرد: کمک به تولید کشور نیازمند همکاری تمام بخشهاست ما نمی‌توانیم فقط از تولیدکننده توقع یک محصول رقابت پذیر داشته باشیم بلکه باید با ارائه منابع مالی کافی بستر لازم را برای تولیدکنندگان مهیا کرد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اعلام عزای عمومی در فلسطین  برای لبنان
«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین امروز (چهارشنبه) با «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان تماس تلفنی برقرار کرد و کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم لبنان در انفجار دیروز بندر بیروت را به وی تسلیت گفت.
مهران مدیری سکته نکرده است
همسر مهران مدیری با انتشار مطلبی در فضای مجازی، سکته را وی را تکذیب کرد و گفت او به علت ناراحتی معده به بیمارستان رفته است
گزارش| بزرگ‌ترین «تروریسم هسته‌ای» دنیا با چه هدفی انجام شد؟
بمباران اتمی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی توسط ارتش آمریکا نه اقدامی ضروری بود، نه تنها راه حل برای پایان دادن به جنگ جهانی دوم و نه اصلاً هدفش پایان دادن به این جنگ بود.
فاصله گرفتن از تکریم ایثارگران فرهنگ جهادی را کمرنگ می کند
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز گفت: ایثارگران قشر ویژه جامعه هستند و انقلاب ما بر پایه وجود این عزیزان استوار است، لذا باید همواره خدمت رسان این عزیزان باشیم.
جزئیات گفت‌وگوی پامپئو و نخست‌وزیر لبنان
«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا تلفنی با «حسان دیاب»، نخست‌وزیر لبنان در باره حادثه انفجار بندر بیروت گفت‌وگو کرد.
زمان پرداخت وام ودیعه مسکن اعلام شد
معاون وزیر راه و شهرسازی از پرداخت وام ودیعه مسکن به بخش قابل ملاحظه ای از واجدان شرایط خبر داد.
وزیر کشور لبنان : نیازی به مشارکت تیم بین المللی در تحقیقات انفجار بیروت نداریم
وزیر کشور لبنان تاکید کرد به مشارکت تیم بین المللی در تحقیقات مربوط به انفجار بیروت هیچ نیازی نداریم.
پیام تبریک رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به مناسبت روز خبرنگار
معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور پیامی به مناسبت روز خبرنگار ضمن تبریک این روز به همه خبرنگاران و فعالان آگاه و خدمتگزار حوزه رسانه و با گرامیداشت یاد و نام پرافتخار شهدا و ایثارگران این عرصه، از درگاه پروردگار حکیم برای همه بیدارگران مؤمن و متعهد عرصه قلم و بیدارگری اسلامی و فعالان هوشیار عرصه رسانه‌­ای سلامتی و توفیق مسئلت کرد.
تلاش آل سعود برای استخراج کیک زرد
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از منابع رسمی خود، از تلاش عربستان برای استخراج کیک زرد خبر داد. کیک زرد سوخت اصلی نیروگاه های اتمی است.
ابتلای سخنگوی شورای شهر تهران به کرونا
سخنگوی شورای شهر تهران گفت: پاسخ آزمایشم درباره کرونا، مثبت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

راهکارهای جلوگیری از انفعال در بحران کرونا
انجام فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط به مدت ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته و ۲ جلسه تمرین قدرتی در هفته می تواند به طور مشخص مانع از این شود که بحران کرونا افراد را در وضعیت انفعالی قرار دهد.
دو راهی بانوی پرتاب چکش بین کنکور و شرکت در جایزه بزرگ
مهدیه حکمت‌سرا می‌گوید به مسابقات جایزه بزرگ دوومیدانی دعوت شده است اما با کنکور سراسری همزمان شده است.
فیفا به پرسپولیس‌: ۱۶ مرداد کمیته انضباطی درباره شما تصمیم می‌گیرد + سند
در نامه ارسالی از سوی فیفا به باشگاه پرسپولیس، صراحتا عنوان شده در صورت پرداخت نشدن مطالبات برانکو در موعد مقرر، کمیته انضباطی فیفا علیه پرسپولیس رای صادر خواهد کرد.
هاشمی: در پرسپولیس نامحرمم- برخی گره توافق با برانکو را کور کردند‍!
عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس با انتقاد از نبود شفافیت در ساختار این باشگاه، می‌گوید در جلسات هیات مدیره با او بعضا مثل یک نامحرم رفتار می شد. او همچنین درباره پرونده شکایت برانکو عنوان کرد که پرسپولیس می توانست با این مربی در استانبول به توافق برسد اما برخی گره را کور کردند.
یونیفل از زخمی شدن تعدادی از نیروهایش در پی انفجار بیروت خبر داد
نیروهای حفظ صلح وابسته به سازمان ملل در لبنان (یونیفل) از زخمی شدن تعدادی از نیروهای خود در پی انفجار شدید که عصر سه شنبه بیروت را لرزاند، خبر داد.
زمان پرداخت وام ودیعه مسکن اعلام شد
واگذاری سهام ۴ شرکت دولتی+ قیمت پایه
دستگیری عامل قطعی مکرر برق پایتخت
وضعیت روز شرکت‌های بورسی سهام عدالت در 15 مرداد 99
قیمت انواع لوازم خانگی در 15 مرداد 99
پرواز فوق‌العاده تهران - بیروت
آمونیوم نیترات چیست؟
قیمت روز انواع موتورسیکلت در 15 مرداد 99
هشدار درباره احتمال بحران غذایی شدید در لبنان
لپ‌تاپ‌های جدید Asus معرفی شد +عکس